Mavi-Banner

Gönderen Konu: HIV pozitif birisiyle korunmasız birliktelik  (Okunma sayısı 572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Onurock

• Yeni Üye
  • *
HIV pozitif birisiyle korunmasız birliktelik
« : Ekim 05, 2017, 01:46:07 ÖS »
96 gün önce korunmasız bir ilişki yaşadım ve bu kişinin hiv pozitif olduğunu öğrendim . 94 gün geçmişti ve gidip elisa testi yaptırdım . Ancak bunun 6 ayda belli olacağı hatta 9 ay 1 sene bile sürebileceğini söyledi doktor. Şuan hiv negatif çıkan sonuç bana bu yüzden kendimi hiç iyi hissettirmiyor psikolojim alak bullak. Hiv virüsü taşıyan biri olduğunu bildiğim için kişinin bana bulaşmamış olma ihtimali olabilir mi ? Saygılarımla teşekkür ederim.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: HIV pozitif birisiyle korunmasız birliktelik
« Yanıtla #1 : Ekim 05, 2017, 04:28:03 ÖS »
Hiv pozitifle yaşanılan her ilişkiden illa bulaş olur diye bir kaide yok. Şans işi. İlişkinin türü, süresi, kişinin kendi bünyesi, virüsün çeşidi, vs vs pek çok koşul etkiliyor bulaşı. Pozitif kişi ilaç alıyorsa tedavi görüyorsa zaten bulaş ihtimali çok çok çok azalıyor. (rna negatifse bulaş zaten olmaz diyor bazı drlar)

6 ay-9 ay-1sene diye bir test süresi yazmıyor bir yerde. Ha ilişki yaşadığın kişi gerçekten pozitif olduğu için drun daha hassas daha titiz davranmak istiyor olabilir. Sen de kendi içini rahatlatmak için test olabilirsin ama rutinde 3. ay son kabul ediliyor. Kendi drum 3. ay son demişti sorduğumda. 6 ay-9 ay-1 sene bilgisini veren doktordan kaynak göstermesini rica eder misin, benim drum hemen bilgisayarından en son güncel rehberleri açıp gösteriyor bana çünkü.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ekim 05, 2017, 04:58:21 ÖS »
Karşındaki kişi tedavi alıyorsa ve 6 aydan süredir pcr testinde negatifse zaten bir sorun olmaz. 3 aydan sonra çok ekstrem durumlar olması lazım yalancı negatif çıkmak için. Çok büyük ihtimalle negatifsin, bu da iyi bir ders olmuştur sana kondom kullanımı konusunda.

Ha tedavi almıyorsa da virüs illa bulaşacak diye bir durum yok zaten. Şanslısın ki bulaşmamış. Hivîn dışında sayısız cinsel yolla bulaşan hastalık var. En basitinden Hepatit türleri(Hiv gibi kronik olabiliyor çoğu), sifiliz, bel soğukluğu, HPV, Herpes Simplex vs. Hepsini göz önünde bulundurup ona göre önleminizi alın.
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2017, 05:04:50 ÖS Gönderen: tarantula »

beybisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ekim 05, 2017, 09:18:17 ÖS »
arkadaşlar zaten korunmalı yada korunmasız ilişki yaşıosanız bile 3 ayda bir yada 6 aydabir test yaptırmak iyi değil mi sizce ? ben şüpheli ilişkiden sonra hiç test yaptırmamıştım. hatta hiçbir belirtiye rastlamamıştım. nezaman rapor için müracat ettim ozaman ortaya çıktı . bence negatif insanların belirli aralıklarla test yaptırması daha iyi olur

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ekim 05, 2017, 09:27:59 ÖS »
Aynen... Cinsel hayatı aktif ve çok eşli olanların 6 ayda ya da yılda bir test yaptırması çok iyi olur.

lifeisagame

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ekim 05, 2017, 10:24:59 ÖS »
arkadaşlar zaten korunmalı yada korunmasız ilişki yaşıosanız bile 3 ayda bir yada 6 aydabir test yaptırmak iyi değil mi sizce ? ben şüpheli ilişkiden sonra hiç test yaptırmamıştım. hatta hiçbir belirtiye rastlamamıştım. nezaman rapor için müracat ettim ozaman ortaya çıktı . bence negatif insanların belirli aralıklarla test yaptırması daha iyi olur
Erken teşhiste hiçbir belirti olmaması beklenen bir durumdur zaten ama teşhis edilmemiş olsaydı zamanla muhakkak belirtilerini görmeye başlardın

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ekim 06, 2017, 12:07:13 ÖÖ »
Birşey soracam pozitif olduğunu öğrendin mi yoksa pozitif olduğundan şüpheli misin ilişkiye girdiğin kişi sana pozitif olduğunu mu söyledi. bence bu kadar basit değil bunlar ve bana kalırsa pozitif olduğundan şüphelisin yada uyduruyorsun fobiksin..
Toplumun yargısını kırsaydık herşey mükemmel olurdu...