Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yurtdışında kalmaya yönelikdaha kalıcı plan yapan poz vatandaşlarımıza sorular:)  (Okunma sayısı 502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meromero

• Yeni Üye
  • *
Merhabalar
Bir arkadaşımız daha önce SGK'dan yurtdışı eğitim ya da çalışma amaçlı gidildiğinde 12 ay'a kadar ilaç alınabileceğini duyduğunu belirtmişti. Şişli Etfal'de tedavime devam ediyorum ve doktorlar'ın bu konuda pek bir bilgisi yok. Bir ihtimal dahilinde elçiliklerden alınabileceğini belirtmişler. Elçilik yöntemi hakkında bilgisi olan var mı? Ya da SGK'nın bu 12 aylık ilaç alabilme konusunda bilgisi olan? SGK'dan hangi birimle acaba iletişime geçsem yardımcı olabilirler? Bu konular hakkındaki bilgilerin çok havada olması benim moralimi bozuyor. Son sorumda şöyle olacak; Yurtdışında ilerisi için hayatıma devam etmek istiyorum akademisyen olarak. Böyle bir durumda Avrupa Birliği çerçevesinde ilaç karşılanır mı örneğin Hollanda gibi ülkelerde vatandaş olmadan? Vatandaşlık almadan kısacası sizce bir şekilde sigorta sistemi dahilinde Avrupa Birliği üyesi ülkelerde (Hollanda, Almanya) karşılanabilir mi ilaçlar? Benim gibi yurtdışında doktora ya da akademisyenlik yapan/yapmayı düşünen poz bireyler varsa özelden iletişime geçebilir misiniz? Kendimi bu konularda ne yazık ki çok yalnız hissediyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Matland

• Ziyaretçi
Merhabalar
Bir arkadaşımız daha önce SGK'dan yurtdışı eğitim ya da çalışma amaçlı gidildiğinde 12 ay'a kadar ilaç alınabileceğini duyduğunu belirtmişti. Şişli Etfal'de tedavime devam ediyorum ve doktorlar'ın bu konuda pek bir bilgisi yok. Bir ihtimal dahilinde elçiliklerden alınabileceğini belirtmişler. Elçilik yöntemi hakkında bilgisi olan var mı? Ya da SGK'nın bu 12 aylık ilaç alabilme konusunda bilgisi olan? SGK'dan hangi birimle acaba iletişime geçsem yardımcı olabilirler? Bu konular hakkındaki bilgilerin çok havada olması benim moralimi bozuyor. Son sorumda şöyle olacak; Yurtdışında ilerisi için hayatıma devam etmek istiyorum akademisyen olarak. Böyle bir durumda Avrupa Birliği çerçevesinde ilaç karşılanır mı örneğin Hollanda gibi ülkelerde vatandaş olmadan? Vatandaşlık almadan kısacası sizce bir şekilde sigorta sistemi dahilinde Avrupa Birliği üyesi ülkelerde (Hollanda, Almanya) karşılanabilir mi ilaçlar? Benim gibi yurtdışında doktora ya da akademisyenlik yapan/yapmayı düşünen poz bireyler varsa özelden iletişime geçebilir misiniz? Kendimi bu konularda ne yazık ki çok yalnız hissediyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Bence SGK'yı telefonla ara. Yalnız bu konuda çok sabırlı olman lazım. Çünkü seni elli defa yanlış yere yönlendirecekler ve sora sora öğreneceksin. Raporlu ilaçların temini ile ilgili nereyle görüşeceğini sor. Mutlaka sonunda doğru bir yere ulaşırsın. Yurtdışında tedavi masraflarını karşılayabilmen sadece görevli olarak oraya gönderilmen halinde mümkün olur zannedersem. Yani burdan priminin ödeniyor olması ve maaş alıyor olman lazım.

Portekiz'de arkadaşım var ve evet devlet onun orda masraflarını karşılıyor. Sonuçta çalışma vizen varsa dolayısıyla sağlık kapsamına da girmiş oluyorsun ve ona hiv testi gibi bir test de yapmadılar.

Delisorular

• Katılımcı Üye
  • *
Evet banada yapmadilar geldigimde sigortam bile yoktu Yunanistandayim ki birde Krizde burasi hemen 1 hafta hastanede yatirip butun testlerimi yaptilar Ve ilaca basladik oturum iznin oldugunda sigortan olmasa bile sosyal güvenlik numaran ile hemen baslatiyorlar işlemlerini avrupa bu konuda cok Hassas ben sorun olacagini sanmiyorum birde zaten HAstane devlete bildirmiyor yani burda oyle Hasta oldugunu devletin hic bir Kurumuna bildirmiyorlar istersen farkli bir isim ile bile teravi alabiliyorsun !!!