Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yeni İlaç Avrupada Onay aldı  (Okunma sayısı 646 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ibrahim_tr

• Ziyaretçi

iparilogos

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Yeni İlaç Avrupada Onay aldı
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2017, 04:53:59 ÖS »
halihazırda kullanılan haplar varken neden böyle bir ilaç çıkarma ihtiyacı duymuslar acaba.

Antivirus88

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2017, 06:15:27 ÖS »
Bu yeni ilacın diğer ilaçlardan farkı yan etkileri daha da azaltılmış olması sanırım. Devamlı piyasaya yan etkileri azaltılmış diye sunulan sıradakı ilaç bu da. Bir önemi yok yani  :(
Hücrelerde saklı ve kendini sürekli kopyalayan hıv virüslerini ortaya çıkarıp etkısızleştirecek ilac hala yok ortada  :'(
Bu arada, arkadaşlar ben Stribild kullanıyorum. Yalnız yakın 6 ayda Gilead firması Stribildin yerine yeni bir ilaç çıkarıcak diye duydum. Tüm Stribild kullananlar yeni ilaca geçecekmiş. İlacın ismini bilen var mı? Bu yeni ilacın artısı nedir? Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Eylül 30, 2017, 06:51:51 ÖS »
yeni ilacın adı genvoya.

Arkadaşlar forum kullanırken arama butonunu kullanalım. Son açılmış konulara göz gezdirelim. Konu başlıklarını okuyalım.

Bazen tekrar tekrar aynı şeyleri yazıyoruz. Bu da çok yorucu oluyor. Bilginize.

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 30, 2017, 07:04:42 ÖS »
http://hivveaids.net/index.php?topic=3414.msg30633;topicseen#msg30633

Bu ilacın yeni ilaç olarak piyasaya sürülmesini beklediğimi yazmıştım.  8) 8) 8)

Johnson&Johnson'ın ilacı bu
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2017, 07:06:23 ÖS Gönderen: Matland »

Antivirus88

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 30, 2017, 07:11:20 ÖS »
Ben Stribild ve Genvoyadan sonra daha farklı bir kombinasyon ilaç çıktığını duydum.
ODEFSEY isimli ilaç. Bilgisi olan var mı?

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Eylül 30, 2017, 07:15:36 ÖS »
odefsey daha ülkemize gelmedi. Hatta gelebilitesi bile henüz çok düşük. 2016 martında fda amerika için onayladı. Buraya gelmesi 2-3 seneyi alıyor.

Antivirus88

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 30, 2017, 07:18:37 ÖS »
Genvoya ve Stribild arasında fark neredeyse hiç yok. Yalnış mıyım?

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Eylül 30, 2017, 07:20:14 ÖS »
var tabi Stribild tdf, genvoya taf.

Böbrekler için çok önemli

omerciq

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Eylül 30, 2017, 07:30:22 ÖS »
merhaba; Halen engelli miyim acaba sevgili moderatör ark

ibrahim_tr

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Eylül 30, 2017, 09:03:23 ÖS »
http://hivveaids.net/index.php?topic=3414.msg30633;topicseen#msg30633

Bu ilacın yeni ilaç olarak piyasaya sürülmesini beklediğimi yazmıştım.  8) 8) 8)

Johnson&Johnson'ın ilacı bu

Kusura bakma tekrardan açmışsak yeni bşyler çıkınca paylaşalım istiorum. Ben en çok cabotegravir ve rilpivirini bekliyorum aşı tedavisi çok yakın 3-5 seneye gelecektir eminim.

Günümüzde kullanılan ilaçlar çok fazla ancak ben şunu sormak istiyorum. Bu ilaçalrın etken maddesi tüm dünyada yetecek kadar var mı? Ya da bu ilaçları üretmek için büyük maliyetler mi gerekiyor ?

Tenofovir diyoruz mesela tenefovir nedir nasıl üretiliyor dünyada var mı fazladan? 100 milyon insan hiv olursa da yetecek mi bize?

O yüzden yeni etken maddeki ilaçların çıkması aşı tedavisi çıkması her gün ilaç içmekten ayda bir aşı olmak bence çok daha iyi bir şey gibime geliyor.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Ekim 01, 2017, 07:07:56 ÖÖ »
Hiv ilaçları tenofovir vs doğal olarak bir yerden çılmıyor. Laboratuarlarda yapay olarak sentez ediliyor zaten.

Çoğu hiv ilacında tenofovir disoproksil var (tdf) bu hivent/truvada nın ve stribildin içindeki madde, genel olarak iyi tolere edilen bir ilaç ama uzun vadede böbrek/kemik hasarı yapabiliyor. Bu molekülü revize ederek farklı hale getirdiler bu haline tdf değil taf deniyor. Tdf ile 1 senede görülebilen ilaç yükünün taf ile 30 senede olması bekleniyor yani yan etkisi çok çok daha düşük. Dünya artık tdf yerine taf'a geçiyor. Genvoya da tdf değil taf var stribild den farkı bu. Çoğu stribild kullanıcısı genvoya ya geçmeye başladı ki mantıklı olan da bu.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

ibrahim_tr

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ekim 01, 2017, 01:49:43 ÖS »
Evet onları biliyorum ama bu maddeler hiç bitmiyor mu? Sürekli üretiliyor ve çok pahalı ilaçlar.

Birgün biterse diye korkuyorum sayı 100milyonları bulursa büyük risk var demektir.

lifeisagame

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Ekim 01, 2017, 08:38:52 ÖS »
@ibrahim_tr Hiv ilaçlarının bitmesi diye bir olguyla da ilk kez karşılaşıyorum. Dünya sürekli değişen, durağan olmayan bir yer. Bundan 10 sene öncesi ile şimdiki zaman arasında çok büyük değişiklikler var. Şimdi ütopik bir durum vuku bulduğunu ve hiv ilaçlarının bittiğini farz edelim onların yerini alacak envai çeşit yeni ilaçlar olacaktır. Böyle uç durumları kafaya takmaya hiç gerek yok  ;D

iparilogos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Ekim 01, 2017, 09:07:29 ÖS »
@ibrahim_tr  doğayı sömürdük, su, oksijen, toprak bitmedi :) asıl onlardan kork bence, insan evladının ürettiği ilaç mı bitecek.