Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv ve İlişki 😞  (Okunma sayısı 922 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fitt

• Üye
  • *
Hiv ve İlişki 😞
« : Eylül 17, 2017, 07:02:31 ÖS »
Öncelikli olarak tüm hiv pozitif arkadaşlara selamlar. 4 yıldır hiv tedavisi görüyorum. Şimdi burda yzacklarım umarım yeni tedaviye başlayalanlar için kötü bir düşünce olmayacaktır. Eşcinsel bir erkek olarak hiv pozitif olduğumu ilişkiyr başlayacagım kişiye söylüyorum. Korunduktan sonra söylemene gerek yok diyebilirsiniz haklısınız ama ben kendimi iyi hissetmiyorum ve risk alıp söylüyorum. Neyse uzun yıllardır tedavi olmama rağmen hala bir ilişkiye başlayacagım sırada kabul edenlerde oldu etmeyenlerde oldu. Edenlerle de zaten az bir süre sürdü ilişkim ve bitti. Red yediklerimde başka bahanelere sığındı.. red yediklerim yüzünden birazda huzurum kaçıyor. Ve kendimi moralmen çok kötü hissediyorum. Sanırım psikolojik bir tedavi almam gerekiyor.. sizlerin konuyla ilgili düşüncesi nedir arkadaşlar? Sanırım ben bu hiv durumundan hep canım sıkılacak 😞

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Hiv ve İlişki 😞
« Yanıtla #1 : Eylül 18, 2017, 07:45:33 ÖÖ »
Evet psikolojik-psikiyatrik destek alman çok önemli. Ben psikiyatrik tedaviden çok fayda gördüm, tavsiye ederim.

Öncelikle medeni cesaretin için tebrik ederim. kolay değil partnerine açıklamak. Nasıl açıkladığın önemli tanışır tanışmaz hemen -slm ama ben +'im diyorsan bence o yanlış. Çünkü hiv'in bu şekilde sahip olduğun tüm diğer özelliklerin önüne geçmesine izin vermemelisin. Hiv'den önce neysen kimsen nasıl biriysen o değerlere sahip çıkmalısın. Hiv seni tanımlayan bir şey olmamalı, ek bir özellik olmalı.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2018, 03:18:30 ÖS »
Öncelikli olarak tüm hiv pozitif arkadaşlara selamlar. 4 yıldır hiv tedavisi görüyorum. Şimdi burda yzacklarım umarım yeni tedaviye başlayalanlar için kötü bir düşünce olmayacaktır. Eşcinsel bir erkek olarak hiv pozitif olduğumu ilişkiyr başlayacagım kişiye söylüyorum. Korunduktan sonra söylemene gerek yok diyebilirsiniz haklısınız ama ben kendimi iyi hissetmiyorum ve risk alıp söylüyorum. Neyse uzun yıllardır tedavi olmama rağmen hala bir ilişkiye başlayacagım sırada kabul edenlerde oldu etmeyenlerde oldu. Edenlerle de zaten az bir süre sürdü ilişkim ve bitti. Red yediklerimde başka bahanelere sığındı.. red yediklerim yüzünden birazda huzurum kaçıyor. Ve kendimi moralmen çok kötü hissediyorum. Sanırım psikolojik bir tedavi almam gerekiyor.. sizlerin konuyla ilgili düşüncesi nedir arkadaşlar? Sanırım ben bu hiv durumundan hep canım sıkılacak 😞
Çok eski bir konu ama bu düşüncelerinden dolayı tebrik ederim. Keşke herkes böyle düşünse. Her ne kadar birçok arkadaş korunuyorum tedavi de oluyorum niye söyleyeyim diye düşünse de bence çok yanlış bir düşünce.Her ne kadar korunulsa tedavi de olunsa dahi bir gecelik bir ilişki olsa dahi bu durumun soylenmesi gerekir.Kaldı ki TC kanunları açık ve net.Bir kişiye bilerek zarar vermeye kadar giderki tck da ağır tahrik sözkonusudur. Biri öldüğü ile kalır mağdur birkaç yıl yatar ve çıkar.Olayın birde vicdani boyutu var tabi söyleme veya söylememe konusunda.

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2018, 03:22:19 ÖS »
Bu arada ispat durumunda çok ağır tazminatlar söz konusu bir avukata sorabilirsiniz...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2018, 06:05:35 ÖS »
Nasıl ispat edecekler ki? 'Ben ona pozitifim dedim o da tamam bir şey olmaz hadi dedi!' Diyecek mesela suçlanan. Nasıl ispatlanacak? Seksten önce imzalı taahütname mi alınıyor?
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Nocturnal

• Katılımcı Üye
  • *
  • Keep Calm & Stay Positive
« Yanıtla #5 : Ocak 21, 2018, 09:47:36 ÖS »
Cezai yönünü ilk tanı aldığım zamanlarda çok derin araştırdım. bana bulaştıran kişiyi biliyordum ama sonuçta kanunlar aslında suçsuz olanı korumak için değil suçlu olanın haklarını korumak için yazılırlar. bana hiv bulaştıran kişiyle evlilik bağı le mühürleniş bir ilişkimiz yoktu ve sosyal medya kullanarak tanıştım ve tek tanıştığım kişi o değildi. tek beraberlğimin onunla olduğunu kanıtlayamam, hiv+ virüsünün kişisel belirleyici bir alameti yok. benim kanımdaki hiv virüsü ile bulaştırdığına inandığım kişinin kanındaki hiv virüsünün aynı olduğunu ve benzersiz olduğunu tanımlayabilecek bir teknoloji yok.

o yüzden hiv+ olduğunu bilen birey başka birine alenen onun vücut bütünlüğüne zarar vererek (kendi kanını onun bedenine şırınga ile zerk ederek veya benzeri yöntemlerle) bulaştırmıyorsa kanun önünde yargılanamıyor.

evlilik öncesi de yapılması gereken testler içinde hiv testi de var. evlilik öncesi hiv+ birey, hiv- bir birey ile evleniyorsa il sağlık müdürlüğünde hiv- kişinin rızası alınıyor ve hiv+ kişinin dosyasında saklanıyor. böylelikle hiv+ kişi kanun önünde korunmuş oluyor.

kısaca tck hiv+ bulaştırmayı kasıtlı adam yaralama olarak değerlendirse de bunun kabuledilebilir dayanağı olmadığı sürece tek gecelik sex yaptığın birinden bulaş olmasıyla ilgilenmiyor. kendini korumamak senin sorunun, korunmalıydın diyor.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Ocak 21, 2018, 10:08:36 ÖS »
@mehmet0909 hiv rna negatif birisinin 374 kisi üzerinde yapılan binlerce kez korunmasız temasta görülmüştürki hiv bulaşı yaşanmıyor .
Unadis te de bu kabul edilip ilan edildi.

Ciddi bir ilişkide söylenmeli.fakat günü birlik bir ilişkide sana katilmıyorum.
Hiv rna negatif olduğu halde üstüne korunarak ileskiye giren biriainin vicdan yapmasını gerektircek bir durum yok ortada.
Cunku azı mazı yok.bulaş riski yok.
Hiv pozitif olan kişi için kondumun delinmesi yada yırtilması durumunda risk altındadır.
Hiv negatif olan kişi değil.

Rebel34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 22, 2018, 12:01:01 ÖÖ »
Bi de konunun şu boyutu var mesela partnerlerimin bi çoğu korunmayı tercih etmiyor. Kendilerine ısrarla söylediğim zaman da şüphe duyuyorlar. Bu beni rahatsız ediyor kimseyle korunmasız bir şey yaşamak istemiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerek?

samurai

• Katılımcı Üye
  • *
  • hasbinallah ve ni'mel vekil...
« Yanıtla #8 : Ocak 22, 2018, 06:27:19 ÖÖ »
Arkadaşlar ben hiv pozitif olduğumuzu söylemeliyiz kısmına katılmıyorum...
İnsan bu hayatta öncelikle kendine karşı dürüst olmalıdır.! Bundan sonra daima korunmalıyız herşeyden önce kendimiz için ve içinde merhamet varsa tabikide karşı taraf içinde.

@fitt arkadaşım kimseye söylemene gerek yok zaten biz bu hastalığı korunmadığımız için kaptık, bunu söylemenin senden başka kimseye zararı yok, söylediğin kişi belki ertesi gün unutup gidiyor ama sen izlerini içinde sürekli biriktiriyorsun..

Söyleme ama mutlaka iki taraf içinde korun, belki birgün bu şekilde uzun bir ilişkin başlayabilir karşılıklı sevgi oluştuğunda söylersen belki bunca zamanın hatrına ve kendisinede birşey ol adığını gördüğü zaman ilişkiniz devam edebilir. Devam edip etmeyeceği afaki bir durum ama sürkli böyle canının sıkılmasından sa eğer muhakkak söyleme.. Ama yine diyorum muhakkak korun. Uzun süreli ilişki öyle laaak diye olmaz. Zamannn

Demişsinya söylemene gerek yok diyebilirsiniz ama ben kendimi kötü hissediyorum diye.
Bence sen söylerek başkasına iyilikmi yapıyorsun.? Hayır sadece kendine kötülük yapıyorsun. İnsan herşeyden değerlidir heleki sen her insandan değerlisin. Önce kendini sonra da karşındaki insanlarıkoru 

acıyı sevmek olurmu.? Deme bak dalgana.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Ocak 22, 2018, 08:44:27 ÖÖ »
Bi de konunun şu boyutu var mesela partnerlerimin bi çoğu korunmayı tercih etmiyor. Kendilerine ısrarla söylediğim zaman da şüphe duyuyorlar. Bu beni rahatsız ediyor kimseyle korunmasız bir şey yaşamak istemiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerek?

Korunmayı kabul etmeyen partnerlerle birlikte olmayacaksın, bu kadar basit. Çünkü kimseyle böyle korunmuyorlarsa sadece hiv değil hepatitler, sifiliz, hpv, hsv, her şey için risk taşıyorlar.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #10 : Ocak 22, 2018, 11:11:55 ÖÖ »
Oldu olcak alnımıza hiv diye yazalim, ya da yaka kartı takalım ;) bazi hiv pozitif arkadaslar kendinizi bu kadar kucumseyip dıslamaniza cidden cok kiziyorum. Bu forumda Ingiltereden bi uye vardi kendisi gorurse cevaplasin. Orada hiv rna negatif bi pozitifin bulastiriciligi olmadigi inanci be bilgisi cok yaygin. Dunyanın koca koca kurulusları doktorlari bulastirmazlar diyo ama bizim ülkede hala vebalı muamelesi goruyoz. Asmamız lazim artık
Hiv pozitif olmak ;
Ölüm degil
Ceza degil
İskence degil
Yasamaya, evlenmeye, cocuk sahibi olmaya, yemeye,icmeye, sevmeye,sevilmeye ve sevismeye engel degil
Kendinize gelin artik arkadaslar, tamam hicbirimiz istemezdik pozitif olmak ama olduysakta ne olmus. Kaybettigimiz ne var ?
Su gibi berrak yeni bi hayat.

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 23, 2018, 05:48:52 ÖS »
Elbette kimse isteyerek bu virüsü almadı ama bu demek değil ki negatifler gibi kondomsuz ilişkiye girilsin tedavi alsa dahi söylenmesin çok yanlış bu.O virüsü aldıktan sonra insanın bazı kurallara göre yaşaması gerekiyor özellikle cinsellik konusunda şahsen ben aynı durumda olsam kişinin hiv pozitif olduğunu ogrensem çok farklı şeyler olurdu dünyada örnekleri var.biraz empati yapmak lazım tamam ben pozitifim mesela karşı tarafta negatif olayı negatif bir birey gibi düşünmek lazım yok uzun süreli ilişki yok tek gecelik yok RNA negatif ne ifade eder o negatif için?önemli olan burada dürüstlük korunsa imiş falan bunlarda çok yanlış düşünce.burada da bu şekilde enfekte olan çok insan var.en azından tamam arkadaş ben senle ilişki istemiyorum demeli RNA negatif olsa dahi.doğru olan bu kim ne derse desin isterse bir günlük ilişki olsun olanı söylemek en iyisi varsın gitsin o ifşa etmeye kalksın koca ıstanbul ankara izmir gibi yerde sıkıntı olacağını sanmam zaten o partneri belki ömür boyu belki görmeyeceksiniz.son birşey daha bu ayrımcılık değil hiv pozitifler ölsün sevişmesin olayı da değil.olay herkesin kendi durumuna göre yaşaması yaşatması

Rebel34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Ocak 23, 2018, 08:52:51 ÖS »
@mehmet0909 doğru söylüyorsunuz ama bar- kulüp köşelerinde parmakla gösterilmek kimsenin hoşuna gitmez diye düşünüyorum. Eşcinsel misiniz bilemem ama İstanbul giib bi yerde 4-5 defa şahit oldum. Birileri birilerini öyle gösteriyordu. Bak işte şu şöyle dikkat edin gibisinden.  Bunlar hoş şeyler değil. Ben söylenmemesi taraftarıyım. 3. Dünya ülkemizde bunu kavrayacak insan neredeyse yok gibi. Tek gecelik ilişkilerde katiyen söylenmemesi gerek. İstanbul daki arkadaşlar bu konuya daha dikkat etsin ayrıca.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Ocak 24, 2018, 07:25:56 ÖÖ »
Herkes her tek gecelik parnteri hiv pozitifmiş gibi davranıp önlemini alsa kondoma çok dikkat etse zaten sorun olmaz.

'Ayy o hivli!' Diye tedaviyle rna negatif/kondomunu çok iyi kullanan adamdan kaçar, 'ay bu çok yakışıklııı!' Diye tanı almamış/rna milyonlarda/kondom hakgetire adamın koynuna düşer.

Tombik07

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Ocak 24, 2018, 07:34:58 ÖÖ »
Mavera  haklısın  ama iş başa gelince .... hep keşke...  biz burda diyoz  ama negatiflerinde  pek tinladigi  yok  ....  biz burdan negatiflere  değil kendimize  seslenelim  prazervatifi  kullanalim  çünkü tekrar enfekte olursak  bizdeki virusle yeni gelen  virüs  ciftlesip  yeni nesil  bir virüs  olur  .... buda sonumuz  olur.... sonu  traji komik  oldu:)))