Mavi-Banner

Gönderen Konu: günlerim, ailem  (Okunma sayısı 1315 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Geceayaz

• Yeni Üye
  • *
günlerim, ailem
« : Ağustos 31, 2017, 10:04:29 ÖÖ »
Merhaba aranıza yeni katıldım, hiv pozitifim. Bir gündür. İnanın ne düşüneceğimi, yattığım şu yataktan kalkıp kalkamayacağını bilmiyorum. O kadar mükemmel bir hayatım vardı ki. Okulum, ailem, yaşantım. Şimdi ne yapacağım? Aileme nasıl söyleyeceğim? Şuan ailemden uzaktayım bana telefondan mesaj atıyorlar özledik yazıyorlar memleketime dönmemi bekliyorlar. Döndüğümde yüzlerine nasıl bakacağım ? Onlara nasıl açıklayacağım ? 22 yaşındayım. Ailem de türlü zorlukların üstesinden gelip beni bugünlere getirdiler. Onlara ne söyleyeceğim? Yıkıma girerlerse... benimle ilgili kurdukları hayaller suya düşerse...

Matland

• Ziyaretçi
Ynt: günlerim, ailem
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2017, 10:54:04 ÖÖ »
merhaba @Geceayaz

Gelmez olaydın ama madem geldin hoşgeldin. Yaşadığın duygular çok normal. Ama inan bize hepsi geçecek. Bu durumla yaşamayı öğreneceksin. Hepimiz öğrendik. Şimdi sakin ol. Henüz çok yenisin. Ve kafanda cevaplanmayı bekleyen bir sürü soru var. Bunları çok kolay tahmin edebiliyoruz. Çünkü hepimiz bunları yaşadık. Bence soracağın soruların listesini yap. Burda elimizden geldiğince cevaplamaya çalışalım ama son iletine göre birkaç hususu şimdi yanıtlamaya çalışayım.

Öncelikle tedaviye bir an önce başlamalısın. Bununla ilgili ne durumdasın? sadece tanı mı aldın? Doğrulama testi yapıldı mı? Doktorla görüştün mü?  Durum her ne olursa olsun o yataktan kalkacak ve normal yaşamına geri döneceksin. Hepimiz döndük. İlaç tedavisi çok etkili ve normal yaşam süresi kadar yaşamımıza devam edebiliyoruz. Unutma bu hastalık artık ölümcül değil kronik bir rahatsızlık. Ve herkesin başına gelebiliyor.

Hayatın mükemmeldi. İnanıyorum gerçekten öyledir. Burda tanı alanların bir çoğu gibi. dikkat edersen burdaki insanların sosyal statüleri genelde orta üst gibi bir şey. Bu tanımlamayı sevmiyorum. Ama kapitalist sınıf kategorisinde ona denk geliyor. Çoğu iyi eğitimli insanlar. ne byük tezat değil mi? korunmak ve bilinçsizlik dediğimiz şey doğrudan bu insanları vuruyor. ama şimdi sana iyi bir haberim var. Bu yaşantından hiçbir şey eksilmeyecek. Günde alacağın tek bir ilaçla ve üç ayda bir gideceğin hepi topu bir kaç saatlik kontrolle (ki bu çok iyi bir şey) rutin hayatına devam edebileceksin. Bundan daha iyi birşey olabilir mi sence? Evet keşke olmasaydı, inan zamanı geri çevirebilseydik burda en az 50 üye bunu çok kez yapmıştı. Ve sen girdiğin o sınavlara birçok kez girmek zorunda kalmıştın :)

Şimdi önüne bakma zamanı. Hiv seni engelleyebilecek bir virüs değil. Hayallerini gerçekleştirebilirsin. Aslında bak hepimiz yürümekte olduğumuz yolda yürüyoruz işte. Mesela ben ilk tanı aldığımda acaba iş yerime durumu bildirdiler mi diye korkuyordum. Ama o gereksiz korkular zamanla yok olup gitti. Şimdi kendime diyorum ki evet bu başına geldi madem ders al. Hayattan keyif al. Daha dolu dolu yaşa. Bu benim sağlık durumum kimseyi ilgilendirmez. ben insanlara sen niye kanser oldun diyor muyum?

Aile konusuna gelince. Ben anneme söyledim. Acil durumlarda birinin bilmesi iyi olur diye düşündüm. Kolay olmadı ama alıştıra alıştıra bunu yaptım. Ama illa bunu yapmak zorunda değilsin. Ailesi bilmeyen bir sürü üyemiz var. Onlar da bir süredir bu durumu saklıyorlar ve nasıl yaptıkları konusunda sana yardımcı olabilirler. Mesela benim de babam ve ablalarım bilmiyor. Geçen gün ablam gördü ilaç içerken. Kolestrol ilacı dedim geçtim. Bir daha odaya kapıyı çalmadan girmesi halinde kaldıramayacağı lafları işitmeye de hazır olmasını söyledim. Mesajı almıştır umarım. Özel hayatıma müdahale edilmesinden hiç hoşlanmam. Aile bireylerine de bu sınırı zaman zaman hatırlatıyorum.

Benim tavsiyem ilk etapta bu durumu kendine sakla. Kimseye, en yakın gördüğün arkadaşlarına dahi söyleme. Unutma, iki kişinin bildiği artık sır değildir. Biliyorum, anlatmak paylaşmak, rahatlamak istiyorsun. Biz bu yüzden bu platformu kurduk. her ne kadar yüz yüze gibi olmasa da, bir şekilde burda sana yardımcı olmaya çalışacağız. Ailene de hemen söylemek zorunda değilsin, istersen hiç söyleme. Önce kendin durumunu kabullenene kadar bekle. Biraz ortalık durulsun. Sonra ne yapacağına karar verirsin.

Seninle ilgili kurulan hayaller devam edecek. Hiçbir şey olmayacağını kendin göreceksin.

Aklına başka ne takılıyorsa yaz buraya. Diğer yeni tanı hikayelerini ve sonraki süreçleri forumda okuyabilirsin. Bir nebze rahatlamana yardımcı olacaktır. Ama yine de buraya yazabilirsin. Diğer üyelerimiz de sana ellerinden geldiğince yardımcı olacaktır.

Unutma yalnız değilsin ve seninle aynı kaderi paylaşan en başta ben olmak üzere dünya üzerinde 34 milyon insan var. 

Geceayaz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2017, 12:33:08 ÖS »
Abi hiçbir şekilde kendimi düşünmüyorum. Ne zaman öleceğim ne kadar yaşayacağım İnan bunlar aklımda değil. Ben sadece aileme ne diyeceğim onları bu yolla nasıl üzeceğim bunjn derdindeyim abi. Aynı evde yaşıyorum onlarla illa ki ilaçları görecekler. Soracaklar vb. Yalan söyleyemem de. Aileme nasıl söyleyeceğim bunu yol gösterir misiniz

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ağustos 31, 2017, 12:56:47 ÖS »
Bak şimdi, hemen ailene söylemek zorunda hissetme. Eğer söyleyeceksen de ailende en soğukkanlı kimse ve bu durumu saklamanda sana en çok yardımcı olacak bireyi seçmelisin. Mutlaka ilaçlarını saklayabileceğin bir yer olmalı. Senden başka kimsenin karıştırmayacağı. İlaçları Vitamin kutusuna da koyabilirsin. Böylece şüpheleri azaltırsın. Yine de söyleyeceğim diyorsan bir köşeye çek bu kimseyi. Ve ona bir şey söyleyeceğini ama endişe etmemesi gerektiğini söyle ilk olarak. Sağlık durumunun iyi olduğunu belirt ancak ömür boyu sürecek bir kronik rahatsızlık tespit edildiğini söyle.

İsmini vermeyebilirsin ama bağışıklık yetmezliğinin bulunduğunu söyleyebilirsin. Bunun için ilaç kullanman gerektiğini ve kimsenin durumu bilmesini istemediğini söyle. AIDS misin diye sorarlarsa, hayır değilim ama ilaç almazsam aids olabilirim alırsam asla aids olmayacağım de. Mümkün olduğunca onları rahatlatıcı konuşma yap. Dediğim gibi bence biraz bekle.

Geceayaz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 31, 2017, 01:10:03 ÖS »
Tamamıdır abi  :'( keşkeler sardı beynimi. Dert ettiğim önceki sorunlarım ne kadar da basit şeylermiş. Hatta basit bile değillermiş. Kahretsin...

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ağustos 31, 2017, 01:10:39 ÖS »
Tamamıdır abi  :'( keşkeler sardı beynimi. Dert ettiğim önceki sorunlarım ne kadar da basit şeylermiş. Hatta basit bile değillermiş. Kahretsin...

Bu da o basit sorunlardan bir tanesi emin ol.

Geceayaz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ağustos 31, 2017, 01:15:40 ÖS »
Abi bana karşı hep bu bilgi ile mi yaklaşacaklar?

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ağustos 31, 2017, 01:17:22 ÖS »
Abi bana karşı hep bu bilgi ile mi yaklaşacaklar?

Ne demek istediğini anlamadım

Geceayaz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 31, 2017, 01:19:40 ÖS »
Benim oğlum aids deyip acıyıp öyle mi yaklaşacaklar yoksa sinirli mi olacaklar. Bana davranışlarının eskisi gibi kalması için her şeyimi veririm

ibrahim_tr

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ağustos 31, 2017, 01:21:32 ÖS »
Bende yeni tanı aldım 25 yaşındayım. Keşke 35de tanı alsaydık ama yapacak birşey yok.

Hivli gençlerin bile artık yaşam beklentisi normal deniyor. Tabi düzenli beslenme spor riskli hareketlerden uzak yaşamak. İkinci kez enfekte olmamak. Korunmak vs vs

Hangi ildesin bilmiyorum ama oranın üniversite hastanesine git prof hocayla görüş asistanla değil makul ücretleri var. Çünkü onlar daha bilgili bu konuda.

Cd4 ve virak yük testi ol bunlar zaten çıkması 2-3 haftayı bulur hemen de ilacını yazar ve biraz bekleyip ilaca başlarsın. Ben şuan bekleme aşamasındayım bayramdan sonra doktorumla görüşüp tedaviye başlıyorum.

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ağustos 31, 2017, 01:23:06 ÖS »
Benim oğlum aids deyip acıyıp öyle mi yaklaşacaklar yoksa sinirli mi olacaklar. Bana davranışlarının eskisi gibi kalması için her şeyimi veririm

ilk öğrenmek isteyecekleri şey bunu nasıl kaptığın olacak. O yüzden bu soruya hazırlıklı ol. Sana karşı davranış şekillerinin nasıl olacağını bilemeyiz açıkcası. Çok destek olanı da gördük (geneli böyle oluyor), ters tepki veren de. O yüzden biraz soğusun bırak.

ibrahim_tr

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ağustos 31, 2017, 01:26:25 ÖS »
Ailenede söyleme konusu bence biraz bekle. Hatta onlardan uzak yaşıyorsan hiç söyleme. Benim babam öğrendi bir tepki vermedi. Sağolsun iyi davranıyor. Doktora gittim bir ilaç yazdı onu kullanacakmışım korkulacak bir şey yokmuş dedim babama. Tabi ömür boyu kullanacağımı bilmiyor ilacı.

Bence bekle daha çok yenisin ben il dışına çıkacağın çalışmak için babam başka yollardan öğrenmeseydi hiç söylemeyecektim. Ama aileden birinin bilmesi evet iyi olabiliyor. Ama ailemi yılda 1-2 ay bile görmeyeceğim için çok takmıyorum babamda kimseye söyleme dedi kuzenler halalar vs. Tedavini ol dedi

Nocturnal

• Katılımcı Üye
  • *
  • Keep Calm & Stay Positive
« Yanıtla #12 : Ağustos 31, 2017, 01:30:40 ÖS »
@Geceayaz ben de yeni tanı aldım ve aileme açılmak istedim. şu an hiç bir yararı olmaz sana. öğrenmemeleri çok daha iyi. öğrendikleri zaman bunu geriye çeviremezler. öğrendikleri zaman sana bakışları değişebilir. sen daha durumunu kabullenememiş iken ve daha geleceğine bu yönde kesin kararlar alamamışken bunu ailenden bekleme. Hiv+ olmak bireysel bir olay ve bunu hiç kimse ile paylaşman gerekmiyor. 22 yaşındasın ailene bunu nasıl ne konuşda açıklarsan açıkla asla bu durumu değiştiremicek. Ben de zorluklar çekiyorum, annemle göz göze geldiğimde gözlerim kaçıyordu ama durdum ve düşündüm. Bunu o kadına soylemem bende ne değiştirecek, ben onun aynı evladıyım hala. kendi içindeki soruları cevaplamadan onların sorularını asla cevaplayamazsın ve belki de bir kasoa neden olursun. bekle, durumu gözle. bir arkadaşından yada bir gazetedeki haberden bahseder gibi bahsedip tepkilerini ölç en fazla. göreceksin hazır olmayacaklar. kendini de strese sokma. Bu durumda stres en büyük düşmanlardan. sigara alkol alışkanlığın varsa bırak ve sağlıklı beslen. Bu siteyi takip et, bizlerle paylaş kaygılarını sorularını yaşadıklarını. burda seni yargılayacak kimse yok. saygılar, sevgiler.

Geceayaz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Ağustos 31, 2017, 01:34:42 ÖS »
Günde 2 paket sigara içiyorum abiler bu arada. Dilimin üstü sarı oldu bu hivin semptomlarının artması mı yoksa sigara kullanımına mı bağlı ? Doktora sormayı unuttum

Geceayaz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Ağustos 31, 2017, 01:35:55 ÖS »
Ah ah... Yazık aileme, İnanın onların başına hiç sorun getirmedim. Ama bu fazla oldu, çok fazla...