Mavi-Banner

Gönderen Konu: Löseminin sonu hiv tedavi yöntemiyle mi geliyor?  (Okunma sayısı 340 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Matland

• Ziyaretçi
Löseminin sonu hiv tedavi yöntemiyle mi geliyor?
« : Ağustos 20, 2017, 09:05:59 ÖÖ »
Enteresan bir makale. HIV’’de kullanılan yöntem kanser tedavisinde başarılı olmuş. Üstelik FDA tarafından onaylanmak üzere olan bir yöntem var. İleri düzeyde lösemi olan 3 hasta üzerinde denemişler bu yöntemi. Tabi bu yöntemden önce normalde lösemide ne yapılması gerekiliyorsa yapılmış. Bakmışlar olmuyor, sonra bu yöntemi denemişler. İkisi mükemmel sonuç almış. 7 yıl sonra kanserden kurtulmuşlar. Diğer hasta da gayet iyileşme göstermiş ama kurtulamamış. Eğer tedaviye erken başlansaymış o da kurtulabilirmiş. Özellikle çocuklarda yüzde 90’ın üzerinde işe yarıyormuş. FDA’da oy birliğiyle bu yöntemi onaylamış. Son bir onay daha vereceklermiş. Sanırım löseminin sonu geldi.

Bu yöntemle birlikte diğer kanser türlerinin de tedavi edilmesinde ilerleme sağlanacak gibi. Yöntemin adı Kanser İmminoterapisi. Aslında yeni bir şey değilmiş. Hastanın beyaz hücrelerinin üzerinde oynuyorlar ve  tekrar hastaya veriyorlar. CAR – T Hücreleri oluyor bu hücreler.

Gelelim bizimle niye ilgisi var. Bu yöntemi geliştiren adam Dr. June. Bu doktor ilk işe başladığında HIV üzerine çalışıyormuş. 1990’larda adam HIV hastalarına da benzer bir yöntem uygulamış. Almış hivli hücreyi üzerinde oynamış sonra hastaya geri vermiş aaaa bir de ne görsün, hiv çoğalamıyor. Bu işte gene editing dediğimiz yöntemmiş gibi geldi bana. Üzerine forumda da çok konuştuk.

T hücreleri üzerine yapılan tedavi yöntemleri üzerine Pennsylvania Üniversitesi Novartis firmasını yetkilendirmiş. En az 40 firma bunun için uğraşıyormuş. Şu anda bir T hücresinin değiştirilmesi çok zor ama bunu böyle fabrikadaki gibi seri üretimle değiştirmeye çalışıyorlar. Böylece tedavi ucuzlayacak. Gen değiştirme denilen olay sanırım gümbür gümbür geliyor.

https://www.wsj.com/articles/how-hiv-became-a-cancer-cure-1503092082

iparilogos

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Löseminin sonu hiv tedavi yöntemiyle mi geliyor?
« Yanıtla #1 : Ağustos 20, 2017, 10:45:11 ÖÖ »
Crispr gen tedavisi bir çok hastalığın tedavisi için araştırılıyor, ilk insan denemesi sonucu ne zaman açıklanacak ve ne zaman kullanılmaya başlanır çok merak ediyorum. Ayrıca hiv direncini arttırmaya yönelik çalışmalar da yapılıyor.

https://futurism.com/researchers-used-crispr-to-successfully-increase-hiv-resistance-in-animals/

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 20, 2017, 11:04:46 ÖÖ »
lösemi için artık onay veriliyorsa ben araştırmaların daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyorum.

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ağustos 20, 2017, 11:26:58 ÖÖ »
Güzel güneşli günler çok yakın..
Toplumun yargısını kırsaydık herşey mükemmel olurdu...

iparilogos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 20, 2017, 11:28:29 ÖÖ »
Umarım öyledir @Matland  :)

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 20, 2017, 02:36:38 ÖS »
   Erişkin lösemi tedavisi ve çocuk lösemi tedavisi ve prognozu  arasında çok ama çok büyük fark var. Çocuk grubu  lösemiler tedavi ediliyor. Çoğu başarılı ve bu oran çok yüksek. ( yüzdelik dilimi emin olmadan yazmak istemedim)  Agresif olmayan çoğu erişkin tip löseminin de kronik seyir gösterdiği biliniyor.  Burda benim anladığım etkene değil savunmaya yönelinmiş.   Çocuk ya da adölesan dönemi  lösemilerde  başarı ve tedavi çok iyi. Tedavi olmuş sadece kontrole giden bir çok çocuk var.    Olacak   ben inanıyorum. Üstelik yurtdışında çalışan ciddi bir türk bilim insanı sayısı var.   Haberi yakalayan oldu mu bilmiyorum.  Bir türk bilim insanı  deri  üretmeyi başardı..
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2017, 02:38:36 ÖS Gönderen: Filiz »

lifeisagame

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ağustos 20, 2017, 07:13:37 ÖS »
Hiv'in bu gen düzenleme yönteminin üstesinden gelmesi de sadece 2 hafta sürmüş malesef. Mutasyon geçirerek bu yöntemi de etkisiz kılmış
Kaynak: https://www.sciencealert.com/hiv-took-just-2-weeks-to-overcome-our-best-attempts-to-edit-it-out-of-our-cells

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ağustos 20, 2017, 07:19:56 ÖS »
@lifeisagame geçen sene mart ayında yayınlanmış bu haber. Üstüne çalışıldı ve gelişme yaşanıyor.

lifeisagame

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 20, 2017, 07:23:39 ÖS »
@Matland inşallah bi tedavi bulunur en kısa zamanda ben de bunu çok istiyorum insanlığın önündeki en büyük bela bi hiv bi de kanser, bi çareleri bulunamadı yıllardır