Mavi-Banner

Gönderen Konu: stribild ve yan etkileri  (Okunma sayısı 541 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moihancestil

• Üye
  • *
stribild ve yan etkileri
« : Ağustos 13, 2017, 12:04:22 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar, ben bu yılın haziran sonu gibi hiv+ tanısı aldım, kan tahlilleri, direnç testi derken tedaviye başladım. stribild ile başlattı doktorum. ancak ilaç benim midemi çok rahatsız etti. önceleri mide bulantısı, midede huzursuzluk ile başladı, doktorla görüştüğümde bunun beklenen bir durum olduğunu söyledi, ben mide ilacı yazabilir misiniz diye rica edince tabii dedi ve nexium yazdı. mide ilacı ile midem rahatlar gibi oldu ancak bu kez de hazımsızlık mı nedir midemde şişkinlik, doluluk hissi başladı. iştahım zaten çok kapandı. gerçi normalde de iştahlı biri değildim ancak artık çok az yiyorum, sık acıkıyorum ama midemde doluluk, şişkinlik hissi olduğundan fazla yiyemiyorum, dolayısıyla dengeli, sağlıklı beslenemiyorum. affedersiniz tuvalet alışkanlığım da bozuldu, bir nevi kabız oldum ve bundan dolayı anal fissür bile gelişti.
sizlere sormak istediğim, midem için ne yapmalıyım, bu durum artık beni üzmeye, hayat kalitemi düşürmeye başladı...

Matland

• Ziyaretçi
Ynt: stribild ve yan etkileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 13, 2017, 12:11:20 ÖÖ »
düzenli beslenme alışkanlığı ve kaliteli yiyecekler tüketmeni öneririm. Stribildin bu tip bir yan etkisini ilk defa sende duydum. Bir çok üyemiz bu ilacı kullanıyor ama benzer bir şikayet ben hatırlamıyorum. Psikolojik de olabilir ya da başka bir nedeni de olabilir rahatsızlığının. Öncelikle stribildden kaynaklanıp kaynaklanmadığının teşhisi yapılmalı. Bence beselenmeni doğru tam ve dengeli yaparak çözmeye çalış, ilaç değişiminden önce dahiliyeye de görünmeni tavsiye ederim. Eğer onlar da birşey bulamazlarsa belki ilaç değişimi düşünülebilir ama bu seçeneği en sona koyman bence en doğrusu olur.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ağustos 13, 2017, 09:13:01 ÖÖ »
Kabızlık bende de oldu bir ara, önlemek için bol su içmelisin, susamayı beklemeden su içmelisin, lifli gıdalar tüketmelisin, kepek ekmeği, kabuklu salata domates meyve (iyice yıkaya**k!) zeytinyağlı sebze yemekleri, yulaf ezmesi kayısı incir kurusu vs. Yürüyüş yapmalısın.

Mide rahatsızlığın için dahiliyeye görünebilirsin endoskopi ile bakılabilir
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Mysterious

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ağustos 14, 2017, 12:20:14 ÖS »
Geçmiş olsun arkadasım. Kabızlık, anal fissür ve o mide şişkinliği bende hergün var. Su içsem karnım davul gibi şişiyor ve patlaycak gibi oluyorum. Bagırsak tembelliğinin yol açtığı birşey bu. Bekunis diye bir ilaç var anlık çözüm ama sürekli kullanımı bagırsakları kurutur. En iyisi aynen dahiliyeye gitmek ben yarına randevu aldım. Anal fissürden ameliyat oldum ama geçmedi. Bu sefer de yemekten sonra midede acayip bir şişkinlik oluyor. Günlük yaşamı felaket şekilde etkiliyor dediğin gibi. Genel cerrahiye görün aksatma fissür için ameliyat derse hemen kabul etme cunku ben çok pişmanım. Botox tedavisi barmış şuan daha etkili diyorlar. Günde en az 2.5-3 lt su tüket. Hamur işi fast food baharatlı acı yiyeceklerden kaçın. Lifli meyve sebzeler (armut yeşil elma mercimek nohut taze fasulye pırasa) tüketmeye bak. Zeytinyağı kullan yemeklerinde mutlaka. Günde en az 30/45 dk arası tempolu yürüyüş yA da koşu yap. Bunlar bağırsaklarını çalıştırman için etkili olur ama o şişkinlik için mutlaka dahiliyeye görün gastroentrolojiye yönlendirir büyük ihtimal. Hakkaten can sıkıcı bi durum. Tekrar geçmiş olsun

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 14, 2017, 04:49:47 ÖS »

Tavsiyem Kefir kullanın.  Çok basit birşey ama sindirim sistemi için mucizedir.  Mümkünse evde kendin yapman en iyisi.  Düzenli hergün kullanım ciddi fark yaratır. 

Bugyy

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 14, 2017, 06:16:21 ÖS »
2 yıl önce fissur belasi bende de olmustum 2 hafta boyunca tabiri caizse kicimin uzerine oturmiyordun felaket bir agriydi. Kac doktora gittim kac kez muayne ettirdim verdikleri ilaclari kullandim ama nafile hic hir fayda vermedi. Bende kendimce bir seyler yapmaya calistim ve ise yaradi kurtuldum. Simdi fissur dedigimiz şey makat catlagı ve makat ise kastan oluşan bir bölge ilk olarak kas gevşedici ilaç aldım sonrada bilmem bilirmisiniz emziren kadınlar gogus uclari yara oldugu zaman kullandiklari bir krem var Lanolin diye duzenli sekilde onu surdum. Ve kuru tutmata calistim o bolgeyi elimden geldigince 1 hafta sonra catlak iyilesti kontrole doktora gittim ve tamamen gectigini soyledi uyguladigim yontemi anlatinca nasil olur der gibi güldü ama olan buydu ve bununla gecti. Denermisiniz yoksa sizde guler gecermisiniz bilmem ama insallah yarari dokunur ;)

Mysterious

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 14, 2017, 10:05:11 ÖS »
2 yıl önce fissur belasi bende de olmustum 2 hafta boyunca tabiri caizse kicimin uzerine oturmiyordun felaket bir agriydi. Kac doktora gittim kac kez muayne ettirdim verdikleri ilaclari kullandim ama nafile hic hir fayda vermedi. Bende kendimce bir seyler yapmaya calistim ve ise yaradi kurtuldum. Simdi fissur dedigimiz şey makat catlagı ve makat ise kastan oluşan bir bölge ilk olarak kas gevşedici ilaç aldım sonrada bilmem bilirmisiniz emziren kadınlar gogus uclari yara oldugu zaman kullandiklari bir krem var Lanolin diye duzenli sekilde onu surdum. Ve kuru tutmata calistim o bolgeyi elimden geldigince 1 hafta sonra catlak iyilesti kontrole doktora gittim ve tamamen gectigini soyledi uyguladigim yontemi anlatinca nasil olur der gibi güldü ama olan buydu ve bununla gecti. Denermisiniz yoksa sizde guler gecermisiniz bilmem ama insallah yarari dokunur ;)

Oha ya harbi tamamen geçti mi? Benim 5 ay oldu ameliyat olmama rağmen hala cam gibi batıyor. Bir de bunu deneyeyim bakalım umarım işe yarar sağol önerin için arkadasım

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ağustos 15, 2017, 09:36:56 ÖÖ »
anal fissür  ameliyatı olalı yaklaşık 9  10 sene olmuştur ondan sonra sorun yaşamadım  acı yediğim zamanlar tuvalete çıkmadan önce bağırsaklarım çok ağrıyor  ondan mı kaynaklı bilmiyorum

moihancestil

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 18, 2017, 01:12:19 ÖÖ »
teşekkürler arkadaşlar, dahiliyeye gittim, ege üni tıp fakültesi. stajyer doktorla görüştüm önce, sonra o gidip uzman doktora danışayım dedi, uzman doktor muhtemelen ilacın beklenmedik yan etkisidir deyip rutin kontroller istedi: kan, röntgen ve ultrason. kan ve röntgeni aradan çıkardım ancak ultrason için 4 ay sonrasına gün veriyor hastane, ücretli olsun dersem 88 tl imiş, o da 1 ay sonrasına veriyormuş erken. özel bi sağlık kuruluşunda ise 220tl dediler. hastaysan, paran yoksa sürün/beter ol demek oluyor bu sanırım...