Mavi-Banner

Gönderen Konu: CD4 Hesaplama  (Okunma sayısı 891 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lifeisagame

• Ziyaretçi
CD4 Hesaplama
« : Ağustos 04, 2017, 11:33:08 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar,
İnternette dolaşırken şöyle bi hesaplama tablosuna denk geldim. CD4 sayısını bilmeyenler ve tam kan sayımı testi yaptırmış olup aids veya hiv'den şüphelenen arkadaşlar için yardımcı olabileceğini düşünüyorum. En azından daha ileri tetkik gerekip gerekmediği konusunda bir ön fikir verebilir. Kandaki lenfosit yüzdesini ve beyaz kan hücresi sayısını girerek elde edilen değer sonucunda tahmini cd4 sayısını size veriyor ve olması gereken değerlerle kıyaslama yapıyor, şüpheli bir durum söz konusuysa sizi bilgilendiriyor. Hassasiyet oranı %90-97 aralığında olduğu belirtilmiş.
https://www.mdcalc.com/absolute-lymphocyte-count-alc#next-steps

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: CD4 Hesaplama
« Yanıtla #1 : Ağustos 04, 2017, 11:54:22 ÖÖ »
Normal lenfosit değerleri için zaten cd4 sayısı hesaplayamam diyor. Cd4 sayısı öğrenebilmek için cd4 % si gerekir.

Çok düşük toplam lenfosit sayısı çıkarsa aids olabilir diyor sadece. Ki bu mantıklı toplam lenfosit düşükse cd4 de düşüktür.

Normal lenfosit sayısını biz de hesaplayabiliyoruz.

Toplam beyaz küre WBC sayısını
Lym % sine çarparsan toplam lenfositi verir zaten site de onu yapıyor.

Örnek:

WBC 6.0
Lym %33 ise

Toplam beyaz küre 6.000 bunun %33'ü lenfosit, toplam lenfosit 1980 çıkıyor.
Cd4 bulmak için bu lenfosit sayısını cd4 %sine çarpmalı.
Ha bu toplam lenfositlerden kaçı cd4'tür, cd4 sayımı olmadan % bilemeyeceğimiz için bunu bilemeyiz, bu uygulama da bilemiyor, 'Cannot reliably predict if CD4 is > or < 200.' yani cd4 200 altı mı üstü mü güvenilir olarak tahmin edemem diyor.

Örneğin 1980 lenfosite rağmen cd4 oranı %10 ise, cd4 sayısı 198 olabilir-ucundan aids.

UNUTULMAMALI Kİ, normal virüsler de, soğuk algınlığı grip vs de toplam lenfositleri düşürebilir. Bu durum da hiyy aids!!! diye panik olmaya sebep olabilir. Gerek yok. Toplam lenfositi 1000 olan normal hastalar da çok gördüm, bakarsan cd4 oranı %50 belki 500, normal. Toplam lenfosit çok şey ifade etmez her zaman.

Cd4 düşüklüğü kesin olarak cd4 sayımı ile görülebilir.
Hiv tanısı kesin olarak zamanında yapılan hiv testi ile konulabilir.

« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2017, 11:58:19 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2017, 02:07:53 ÖS »
Konuyu açarken de belirttiğim gibi paylaştığım hesaplama formülü ile hiv veya aids tanısı yapılabilir demedim sadece size bir ön fikir vermesi açısından yardımcı olabilir dedim. Hiv taşıyıp taşımadığının hiv testi ile anlaşılacağını sanırım herkes biliyordur, bilmiyorlarsa da paylaştığım formül ile taşıyabileceklerine dair bir ön fikir edinerek ileri tetkiklere yönelmeleri açısından faydalı olabilir. Bu hesaplama yöntemi cd4 testlerine ulaşma imkanı olmayan veya testlerin pahalı olduğu ülkelerde kullanılıyor. Herkes kendine hiv bulaştıktan hemen sonra, daha kan değerleri değişmeden bunun farkına varamayabiliyor ve çoğunlukla cd4 oranları düştükten sonra tanı alıyorlar, cd4 sayısı da ALC sayısı ile doğru orantılı olduğundan bu bağlamda bu paylaştığım test ile kendilerini kontrol amaçlı yararlanabilirler. Tam kan sayımı sürekli yapılan bir test ve bu yöntem de oldukça pratik bi kontrol yöntemi.
Mesela;
The patient likely does not have AIDS (CD4 > 200 with 90-97% sensitivity) kontrol sonucunuzda şöyle bi ibare gördüğünüzde CD4 sayınız normal değerlerde demektir.
Cannot reliably predict if CD4 is > or < 200 böyle bi ibareyle karşılaşmışsanız kan testinizde endişelenmeniz gereken bir şeyler var demektir ve en kısa zamanda hiv testi yaptırın.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2017, 03:00:42 ÖS »
Çoğu normal değerde karar veremiyor, Cannot reliably predict if CD4 is > or < 200 diyor, ENDİŞELENECEK HİÇ BİR ŞEY YOKKEN. (Rasgele bazı hasta sonuçları ve benim kontrollerde iyi cd4 gelen sonuçlarıma baktım hepsine bunu dedi.)

Sadece ve sadece If the patient is HIV+, he/she likely has AIDS (CD4 < 200 with 96% specificity). derse sıkıntı olabilir diye endişelenmek lazım bence. Bu da zaten çok çok düşük lenfosit değerlerinde bunu diyor, O BİLE KESİN AİDS gösteremez çünkü başka hastalıklar da lenfositleri düşürebilir, cd4 oranı gene de yüksek kalabilir.
« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2017, 03:01:36 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2017, 03:37:05 ÖS »
Öncelikle şunu tekrar belirtmekte fayda görüyorum. Bu verdiğim hesaplama sonucu kişide net olarak hiv veya aids olup olmadığının ispatı için kullanılmaz. Ön fikir verme amacıyla şüpheli bir durumda hiv testine yönlendirme açısından faydalı olabilir diye paylaştım. Kandaki ALC sayısı ile CD4 sayısı arasında korelasyon olduğu daha önce yapılan çalışmalarla kanıtlanmış.
LINK: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9737494

Bu hesaplamayı hazırlayan doktor Harvard Tıp okulunda asistan bir profesör rastgele birinin ortaya attığı bir şey değil ve kendisi diyor ki CD4 testleri pahalı olduğu için ve çoğu ülkede bu teste ulaşma imkanı olmadığı için bu formülden yararlanılıyor  ve antiparantez belirtmiş ki: Doğru klinik bağlamda, tanı konmamış HIV'ı düşük lenfosit sayısının bir nedeni olarak düşünün

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Ağustos 04, 2017, 03:54:54 ÖS »
Muhakkak. Kendim için pek yararlı görmedim açıkcası, Cannot reliably predict if CD4 is > or < 200 derse ortada korkulacak bir şey olmadığı halde insanları gereksiz paniğe sürükleyebilir.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Ağustos 16, 2017, 11:49:27 ÖÖ »
Arkadaşlar lym %23.9 , wbc 9.31 nasıl sizce

İyi gibi, cd4 net olarak hesaplanamaz ama böyle. neden soruyorsun, tanı aldın da cd4 değerini merak ediyorsan cd4 ölçümü yapılacaktır zaten. Yok test olmaya korkuyor kan sayımından hiv durumunla ilgili bilgi almaya çalışıyorsan yanlış yapıyorsun. Benim tüm hemogramlarım kan sayımlarım normaldi hep. Hiv tanısı hiv testi ile konulur.

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ağustos 16, 2017, 11:55:06 ÖÖ »
Şüpheli ilişki yaşadıysan bence test ol hiv taşıyıp taşımadığını öğrenmek için ama şu anki kan değerlerinle cd4 seviyen normal çıkacaktır

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Ağustos 16, 2017, 02:02:49 ÖS »
Herkese Merhaba:

Hiv testlerini cd4 ile kontrolü konuşuyoruz.

Site gerçekten fobik cenneti oldu.
Çok ekstrem bir durum olmadığı sürece sitede yazmayı bırakıyorum.
Ana amacına geri döndüğü zaman, devam ederim.
Aradabir girdiğim de pozitif bireyin bir sorusu olur ve cevaplanmamış ise yazarım.
Ama gerçekten site artık amacına hizmet etmiyor.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ağustos 16, 2017, 04:35:26 ÖS »
Bu sitede bir süredir ben de bulunuyorum amacım bu hastalık hakkında bilgi edinmek ve bilinçlenmek ama şunu üzülerek söylemem gerekiyor ki hiv pozitif olan arkadaşlar hiv pozitif olmayan kişilerin bu sitede bulunmasını hoş karşılamıyorlar sadece pozitif tanı alanların burada olmasını istiyorlar bu benim gözlemlediğim bir şey ve bu düşünceye ve yaklaşım şekline katılmıyorum. Bence herkes fikrini açıkça ifade edebilmeli fobik de olabilir bu kişi ve ayrıca aids fobisi diye açılmış bir konu başlığı da mevcut bu forumda. Sadece pozitif olanlar gelsin, ruhsal durumlarını paylaşsın yalnız olmadıklarını bilip karşılıklı psikolojileri rahatlasın gibi bencilce düşünmek yanlış. Moderatör olarak her sorulan soruya cevap vermek veya açılan her başlığı onaylamak gibi bir zorunluluğunuz yok, olmamalı da ama dışlayıcı ve moral kırıcı davranış sergilemek de yanlış bir tutum. Sitenin büyümesi için herkese açık olması gerekiyor, herkesin düşüncelerini ve kaygılarını rahat bir şekilde ifade edebileceği bir ortam olursa daha etkili bir iletişim olur diye düşünüyorum ben. Bu hastalık hakkında farkındalığı artırmak ve bilinçlendirmek için çok sesli bi platforma dönüşmesi gerekiyor. Fobiği, hivlisi, hivsizi burada düşüncelerini özgürce konuşabilmeli bence karşılıklı saygı çerçevesinde dediğim gibi her sorulan soruya sizin cevap vermeniz gerekmiyor iki fobik de burda karşılıklı yazışıp karşılıklı cevaplayabilmeli birbirini forum sitelerinin amacı budur zaten

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Ağustos 16, 2017, 05:36:10 ÖS »
Herkese Merhaba:

Ben negatifim.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ağustos 16, 2017, 06:36:07 ÖS »
Bu sitede bir süredir ben de bulunuyorum amacım bu hastalık hakkında bilgi edinmek ve bilinçlenmek ama şunu üzülerek söylemem gerekiyor ki hiv pozitif olan arkadaşlar hiv pozitif olmayan kişilerin bu sitede bulunmasını hoş karşılamıyorlar sadece pozitif tanı alanların burada olmasını istiyorlar bu benim gözlemlediğim bir şey ve bu düşünceye ve yaklaşım şekline katılmıyorum. Bence herkes fikrini açıkça ifade edebilmeli fobik de olabilir bu kişi ve ayrıca aids fobisi diye açılmış bir konu başlığı da mevcut bu forumda. Sadece pozitif olanlar gelsin, ruhsal durumlarını paylaşsın yalnız olmadıklarını bilip karşılıklı psikolojileri rahatlasın gibi bencilce düşünmek yanlış. Moderatör olarak her sorulan soruya cevap vermek veya açılan her başlığı onaylamak gibi bir zorunluluğunuz yok, olmamalı da ama dışlayıcı ve moral kırıcı davranış sergilemek de yanlış bir tutum. Sitenin büyümesi için herkese açık olması gerekiyor, herkesin düşüncelerini ve kaygılarını rahat bir şekilde ifade edebileceği bir ortam olursa daha etkili bir iletişim olur diye düşünüyorum ben. Bu hastalık hakkında farkındalığı artırmak ve bilinçlendirmek için çok sesli bi platforma dönüşmesi gerekiyor. Fobiği, hivlisi, hivsizi burada düşüncelerini özgürce konuşabilmeli bence karşılıklı saygı çerçevesinde dediğim gibi her sorulan soruya sizin cevap vermeniz gerekmiyor iki fobik de burda karşılıklı yazışıp karşılıklı cevaplayabilmeli birbirini forum sitelerinin amacı budur zaten

Onu yapan başka bir site var zaten. Aklına gelen herşeyi sorup istedikleri kadar cevap aalabiliyolar. Ne kadar çöplük olsa da insanlar orada rahatlayabiliyor. Burada başlıklar halinde soruların cevabı zaten verilmiş durumda. Tatmin olmayıp sürekli aynı şeyledi sormanın mantığını nedir ki? Fobiklik de bir hastalık. Tedavisi de var. Ama burada değil. Ben bir pozitif olarak burada fobik sorularını ve tartışmaları görmek istemem.Hele 2 fobiğin birbirlerini zehirlemesi katlanılmaz olurdu.  Zaten pozitifi negatifi fobiği herkes burayı görebiliyor. Başlıkları okuyup  soru sorabiliyorlar. Fobiklik normak karşılanacak bir durum değil ki karşılansın. Sağlıksız bir durum. Çaresi burda değil.
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2017, 06:37:03 ÖS Gönderen: turuncu »

Şahika

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ağustos 16, 2017, 09:35:25 ÖS »
Negatifler belirti yaşayanlar bizim tabirimizle fobikler kendi yaşam perspektiftinden bakınca hakli.
 Suanlik Çözümsüz bir konu bence bu.
Mavera elinden geleni zaten canla başla sabırla yapıyor.
Yeni bir forum kurulabilir diye düşünüyorum ben
« Son Düzenleme: Ağustos 17, 2017, 01:19:55 ÖÖ Gönderen: Şahika »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Ağustos 17, 2017, 08:36:01 ÖÖ »
Fobik değilim. Dediğim gibi 2011de olan bişey pozitif olsaydı 2017de bu değer düşmezmiydi diyorum. Ve 82.gün negatif var

Arkadaşım kaç kere söyleyeceğiz, hiv pozitif olsan bile hemogramın normal çıkabilir, benim hep normal çıktı wbc ler lym ler.
Hemogram ile wbc ile lym ile hiv tanısı KO NU LA MAZ!!! Hiv negatifsin de DE Nİ LE MEZ!
Bir daha hemogram wbc lym değeri sorarsan siteden uzaklaştırılacaksın.

82 günde negatifsen %99 küsür negatifsin %99.9 en kesin sonuç istiyorsan 90'ı bekleseydin, rehberler onu öneriyor çünkü.

Ben anlamıyorum diğer moderatörler hep kızıyorlar bana fobik cenneti yaptık diye. Ama hiv negatiflere de hizmet vermemiz lazım, onların da bilgiye ihtiyacı var, tamam ben dengeyi tutturamıyor olabilirim bazen ama her negatifin her sorusunu da silmek o da kötü. Bilemedim.

emreuludag

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Ağustos 19, 2017, 04:04:53 ÖS »
merhabalar. yeni tanı aldım napcağımı bilmiyorummm cd4 değerim pazartesi ölçülcek sanırım lym %21.4 wbc 8.9 kötümü gelir sizce tşk