Mavi-Banner

Gönderen Konu: PARIS IAS 2017 'den haberler  (Okunma sayısı 1219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
PARIS IAS 2017 'den haberler
« : Ağustos 03, 2017, 01:46:38 ÖS »
http://blogs.jwatch.org/hiv-id-observations/index.php/really-rapid-review-paris-ias-2017/2017/07/30/

Pek çok konu başlığı var, en ilginç olanları ve bizi ilgilendirenleri:

-Tedavi kestikten sonra 8 sene hala hiv rna negatif giden çocuk
Doğumda hiv ile enfekte olmuş, deneysel amaçlı hemen 2 aylıkken 40 hafta tedavi almış, sonra bırakılmış. Hala hiv rna negatif, ve sağlık sorunu yok.

-Aşırı erken tanı/tedavinin faydası
Prep alan birisi 220 rna ile tanı almış, henüz 4. nesil antijen/antikor testleri negatifken, bulaştan yaklaşık 10 gün sonra. 34 ay boyunca tedavi almış, sonra bırakmış, rnalar hep negatif gidiyormuş, tedavi bırakınca virüs geri gelmiş 225 gün sonra. Özetle aşırı erken tanı ve tedavi hastalığın ilerlemesini yavaşlatıyor, virüs rezervlerinin küçük olmasını sağlıyor.  Ancak kür sağlayamıyor.

-RNA ölçülemez iken bulaş olmaması?
324 serodiskordant (yani biri pozitif diğeri değil) erkek erkeğe ilişki yaşayan çift 1,5 sene boyunca takip edilmiş, pozitif kişi tedaviyle rna hep negatifmiş. Ortalama 12.000 korunmasız anal ilişki yaşanıldığı düşünülüyor, ama hiç bulaş olmamış. Bu sevindirici ve tedavinin bulaşı engellediğini gösteren bir veri.
GÜNÜBİRLİK BERABERLİKLERDE KONDOM KULLANMAYI İHMAL ETMEMİZ İÇİN BİR SEBEP DEĞİL BU! Bu araştırmadakiler riskleri biliyor ve kabul ediyor, ayrıca doktorlar tarafından diğer tehlikeli bulaşıcı hastalıklar için de yakın kontrol altında tutuluyorlar.

-Bictegravir, yeni bir integraz inhibitörü ilk denemelerde diğer integraz inhibitörlerine (tivicay, stribild) göre aynı etkide olduğu görülmüş yan etkisi de daha azmış. Onay alması ve kullanıma geçmesi için iyi bir aşama, çalışma devam ediyor

-İkili tedavi
Hepimizin aldığı üç ilaçlı tedavi yerine deneysel ikili tedavi sonuçları. Sadece tivicay ve lamivudine alan 120 kişilik grupta, 24. haftada rna negatif olma oranı %90. Yani %90 kişide tedavi işe yaramış. Bu iyi.
Kötü olan, başarısız olan bir kişide lamivudine direnç gelişmiş ve olası integraz inhibitörü direnci de belirmiş artık. Normal üçlü tedaviyi aksatmayanlarda hiç gözükmeyen çok kötü bir durum bu.
2li tedavinin yaygınlaşması için daha çok araştırma yapılmalı. 120 kişide 1 kişide böyle kötü sonuc görülmesi önemli.
Şu an bazı drlarımız deneysel amaçlı geçti bile, ikili ilaç kullanan arkadaşımız vardı. Ben doktorunun yaptığını etik bulmuyorum, henüz rehberlerde yer almayan bir uygulama bu. Ve ciddi risk içeriyor, çalışmada görüldüğü üzere.

-Dolutegravir'in (tivicay) hamilelerde güvenli olduğu görülmüş. Raltegravir için de çalışmalar devam ediyor. Şimdiye kadar gebeler eski ve yan etkisi çok ilaçlara mahkumdu, bu yeni ve daha az yan etkili ilaçların iyi sonuç vermesi güzel.

-4 veya 8 haftalık iğne şeklinde tedavi karbotegravir iyi sonuçlar vermiş, 48-96. haftalarda rna yükselen olmamış. Faz 3 çalışmaları devam ediyor.

-MK-8591 isimli çok güçlü yeni bir hiv ilacı, en düşük tek dozu bile rna'yı 1 hafta bastırabilmiş. Bir denekte tedavi bırakıldıktan sonra bile uzun süre rna negatif gitmiş. Daha çok araştırılması lazım.

-Kalp hastalığı riski olanlarda proteaz inhibitörlerinden (kaletra, norvir, prezista) dolutegravir'e (tivicay) geçiş, kalp sğalığı için faydalı görülmüş-hiv rna hala baskılanmaya devam etmiş. Özellikle kolesterol ve diğer kan lipitleri yüksek olan hastalar çok fayda görmüş bu değişiklikten.

-Truvada'nın yarattığı kemik erimesine karşı zelodronic asit çok işe yarıyormuş. Tabi gene de truvada'nın yeni ve kemik erimesi yapmayan formuna geçiş öneriliyor. (ülkemizde henüz yok)

-Sigara içme ve yüksek hiv rna ile yaşamanın erken yaşlanma yaptığı görülmüş, hücrelerdeki telomerleri çok kısaltıyormuş bu durumlar. (kısa telomer demek yaşlanmış bünye demek) Sigarayı bırakmak ve hemen tedavi başlayıp rna negatif tutmak için bir sebep daha!

-Hem hiv hem hcv ile enfekte hastalara iyi gelen bir ilaç kombinasyonu Glecaprevir/pibrentasvir

-Aids aşamasında PCP zatüresi ile yatan hastalara steroid veriliyormuş bazen, solunum yollarını açabilmek için, bunun cd4 yükselmesini engellemediği görülmüş. Bu iyi.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

wulfwulf

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: PARIS IAS 2017 'den haberler
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2017, 02:11:59 ÖS »

-Tedavi kestikten sonra 8 sene hala hiv rna negatif giden çocuk
Doğumda hiv ile enfekte olmuş, deneysel amaçlı hemen 2 aylıkken 40 hafta tedavi almış, sonra bırakılmış. Hala hiv rna negatif, ve sağlık sorunu yok.

Bunu bütün gazeteler hiv'e kesin care bulunmus gibi yansitti. Sahsen ben anlam veremedim, bu cocuk deneklerden sadece biri. Digerlerinde bu durum gözlenmemis. Ayrica vücut virüsten tamamen temizlenmis degil. Neden bu kadar yaygara koptu bilmiyorum. Tabiki arastirilmasi iyi olacaktir.

-4 veya 8 haftalık iğne şeklinde tedavi karbotegravir iyi sonuçlar vermiş, 48-96. haftalarda rna yükselen olmamış. Faz 3 çalışmaları devam ediyor.

Benim en cok ilgimi ceken bu oldu. Asi icin 3. faz calismalari da tamamlanirsa, yanlis biliyorsam düzeltin, bu asi piyasaya sürülecek ve günlük tedaviden ziyade aylik/2 aylik tek seferlik asiyla undetectable olabilecegiz. Bu harika bir gelisme olacaktir. Tabi ben en az 3 yil sonra gelir diye düsünüyorum.
Tani: 08.05.2017 - Ilac: Triumeq
-------------------------------------------
CD4: 472, RNA: 108000 - 01.06.2017
CD4: 605, RNA: 144 - 06.07.2017 :)
CD4: 635, RNA: Undetectable - 05.10.2017 :D
CD4: 645, RNA: Undetectable - 08.01.2018
CD4: 625, RNA: Undetectable - 12.04.2018

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 03, 2017, 03:42:44 ÖS »
Aşı çalışmalarına çok olumlu bakılıyor. Sağlık çalışanları bu konuya kesin gözüyle bakmaya başladılar bile. Yan etkileri düşündürse de bizler için gerçekten büyük bir gelişme olacak hayırlısıyla.
Ailede kalp ve böbrek hastalıkları olduğu için proteaz inhibitörü yerine dolutegravir istmememin doğru bi karar olduğunu daha iyi anlamış oldum.

HarryPotter

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2017, 12:25:30 ÖS »
Aşı çalışmalarına çok olumlu bakılıyor. Sağlık çalışanları bu konuya kesin gözüyle bakmaya başladılar bile. Yan etkileri düşündürse de bizler için gerçekten büyük bir gelişme olacak hayırlısıyla.
Ailede kalp ve böbrek hastalıkları olduğu için proteaz inhibitörü yerine dolutegravir istmememin doğru bi karar olduğunu daha iyi anlamış oldum.

MERhaba, iyi günler. Aşıların yan etkileri demişsiniz neler acaba? Çok mu ciddi yan etkileri var?

iparilogos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2017, 07:29:19 ÖS »
Burada bahsedilmemiş  fakat aynı zamanda yeni bir aşı denemesi var. Johnson & Johnson gibi güçlü bir şirketin aşı adayı bu sene sonu 2. faz denemelerine başlıyor. Üstelik ilk faz aşamasını erkenden bitirmiş ve gelecek için ümit veren bir aşı denemesi bu.

https://qz.com/1037207/johnson-and-johnson-jnj-developed-an-hiv-vaccine-that-may-protect-against-multiple-strains-at-once/

3. faz denemesinde olan bir başka aşı da HVTN 702 aşısı. Umarım en kısa zamanda başarı ile sonuçlanır.

hivobik_istanbul

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 04, 2017, 09:54:18 ÖS »
iparilogos merhaba,

bahsettiğin HTVN 702 aşısı kasım 2016'da başlamış galiba ve evet dediğin gibi 3.fazda ve hedefleri temmuz 2021'e kadar bitirmek. Umarım başarıyla bitirir ve kullanmaya başlayabiliriz ama aşağıda da görebileceğin linkte aşının bilgileri var. Dikkatimi şu çekti, afrikalılar için denenen bir aşı mı acaba bu?

http://www.avac.org/trial/hvtn-702

Bedel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 04, 2017, 11:14:20 ÖS »
Herkese iyi geceler hivaids ailesi su HVTN 702 birisi acsin. Demin ceviriden okumaya calistim. 24 aylik negatif gibi bir durumdan bahsediyor yada ben yanlis anladim. Asi olduktan sonra 24 ay negatif mi kalmis deneye katilanlar ? Bilen biri acarsa iyi olur.

iparilogos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ağustos 05, 2017, 07:43:30 ÖÖ »
 HVTN 702 deneysel aşı rejimi, bir aşı ile insanların HIV enfeksiyonundan korunabildiğini göstermek için yapılan aşı çalışmasıdır.
Aşı denemelerinin çoğu Afrika'da yapılıyor. Başarılı olursa tabii ki global olarak kullanılmaya başlanacaktır.

Hvtn 702 için daha detaylı bilgi;

https://www.niaid.nih.gov/news-events/first-new-hiv-vaccine-efficacy-study-seven-years-has-begun

ibrahim_tr

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ağustos 08, 2017, 12:09:39 ÖS »
http://www.aidsmap.com/Long-acting-injectable-cabotegravir-rilpivirine-works-well-as-HIV-maintenance-therapy/page/3038518/

Burada da uzun süreli enjeksiyon ilaçlar çalışmaları faz3te. Hatta yabancı bir kaynakta okumuştum hiv ilaçlarında faz 3 aşamasına gelipte dönen ilaç daha önce hiç olmamış. IAS 2017de bu enjekte edilen ilaç hakkında çok konuşulmuş hatta DR FAUCI hiv hastaları her gün ilaç almasınlar her 6ayda bir bize gelsin yani yılda 2defa gelsin aşısını olsun ve gitsin demiş.

Ben bu aşıyı biraz araştırdım normal ağız yoluyla alınan ilacıda var. ağız yoluyla alanlar 48 hafta sonunda %91 hiv rna negatif olmuş. Aşı kullananların ise %95 oranında hiv rna negatif kalmış. Buda aşının ağız yoluyla alınmasından daha etkili olduğu anlaşılıyor.

Sorabilirsiniz %5lik kısım ne oluyor diye onlarda tedaviyi bırakanlar, kimisinde yan etki olabiliyor, ya da ilaca karşı direnci yada alerjisi olan kısım ki bence %5lik kısım için mükemmel bir sonuç.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ağustos 08, 2017, 04:08:59 ÖS »
@HarryPotter   kullanılan her ilacın yan etkileri var.  Şu anda kullandığımız ilaçlar da organlarımıza zarar veriyor zamanla. Ama her yeni çalışmada, ilaçta yan etkiler de azaltılıyor. Genel olarak hiv tedavisinde kullanılan ilaçaların yan etkilerinden bahsetmiştim. Hiç olmamasını istediğim için :) Bazı arkadaşlar iyimser yaklaşabiliyor bu konuya.. Buna şükür tabi de.. Şimdilik görünen ömür boyu kullanılacak ilaçların vücuda etkisini ben göz ardı edemiyorum. 
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2017, 04:10:27 ÖS Gönderen: turuncu »

iparilogos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Ağustos 10, 2017, 03:25:41 ÖS »
Uzun sureli enjeksiyonlarin takibini nereden yapabiliriz?

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ağustos 10, 2017, 09:18:15 ÖS »
bu konferans gelecek sene Amsterdam'da yapılacak ve ben de orada olmayı planlıyorum. Düşünen varsa kaleye mum diksin.  ;D ;D

iparilogos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Ağustos 10, 2017, 09:29:23 ÖS »
Ben de gelmek isterim aslinda :)

iparilogos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Ağustos 15, 2017, 02:33:33 ÖS »
Merhaba, linkteki haberi aciklayabilecek olan var mi? Bu asi virusu temizler mi yoksa sadece virussuz kisiler icin korunma asisi midir? http://www.telegraph.co.uk/business/2017/07/23/jj-moves-one-step-closer-potential-vaccine-hiv/

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Ağustos 15, 2017, 03:58:25 ÖS »
Aşı henüz hiv ile enfekte olmamışlar için deneniyor diyor. Ama başındaki isim bebe şampuanı ve kolonyası üreten bir firma olunca beni çok heyecanlandırmadı açıkcası.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.