Mavi-Banner

Gönderen Konu: cd4 değerimi hesaplayamadım  (Okunma sayısı 341 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bejaia

• Katılımcı Üye
  • *
cd4 değerimi hesaplayamadım
« : Eylül 29, 2017, 07:49:47 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar; cd4 %33,6 ama değeri kaç onu bulamadım

lifeisagame

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: cd4 değerimi hesaplayamadım
« Yanıtla #1 : Eylül 29, 2017, 12:06:12 ÖS »
Merhaba ben yardımcı olayım
CD4 hücreleri,  lenfosit(lym) hücrelerinin bir türü; lenfosit ise beyaz kan hücreleri(wbc)nin bir çeşidi.
Hesaplama şöyle:
WBC: 6530 x %29,7 = 1939 adet lenfosit (lym) hücresi var kanında
CD4: 1939 x %33,6 = 651 tane CD4 hücren var.

CD4 sayın normal değerler olan 400 ile 1500 arasında
CD4/CD8 oranın da 1'den büyük

Değerlerin sağlıklı bir insanda olması gereken değerler arasında, bir problem yok
« Son Düzenleme: Eylül 29, 2017, 12:11:38 ÖS Gönderen: lifeisagame »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Eylül 29, 2017, 01:03:15 ÖS »
Fakat zaten burada yazıyor ki, hesaba gerek yok. O cd3 yazıları kafanı karıştırmasın cd4 orada yazan.

UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ekim 04, 2017, 11:32:51 ÖS »
Hocam peki CD8 değerinin normal aralığı nedir? Düşüklüğünün ne gibi zararları ve nedenleri olabilir?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Ekim 05, 2017, 07:22:17 ÖÖ »
Cd8 değerinin tek başına anlamı yok cd4 azaldıkça o artıyor cd4 arttıkça o azalıyor.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bejaia

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ekim 24, 2017, 09:14:47 ÖÖ »
cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar, hala tam olarak cd4 yüzdem yükselmedi sanırım. bu arada genvoyayı da yemekle birlikte almamız gerekiyormuş, diyelimki yemekle alamadık, yemekten sonra aldık yada alırken yemek yoktu kuru kuruya aldık ne olur ilaç etkisini gösteremeyebilir mi ?

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ekim 24, 2017, 09:32:48 ÖÖ »
cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar, hala tam olarak cd4 yüzdem yükselmedi sanırım. bu arada genvoyayı da yemekle birlikte almamız gerekiyormuş, diyelimki yemekle alamadık, yemekten sonra aldık yada alırken yemek yoktu kuru kuruya aldık ne olur ilaç etkisini gösteremeyebilir mi ?

Emilimi azalır ve direnç gelişimine yol açabilirsin. İlaç alımı sorumluluk gerektirir. Bu sorumluluğu ömür boyu taşıyacağız. bence şöyle olursa böyle olursa diye şartları zorlamamak lazım. Şartlara uyum göstermek daha kolay bir çözüm.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Ekim 24, 2017, 09:40:33 ÖÖ »
yemekle derken nasıl yani...ben yemekten 20 dakka sonra alıyorum...yanlışmı yapıyorum...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Ekim 24, 2017, 10:17:28 ÖÖ »
20 dakika sonra yemek hala midende olacağı için sorun olmaz. 2 saat sonra alırsan miden boşalmış olabileceği için sorun olabilir.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ekim 24, 2017, 03:00:28 ÖS »
Bi keresinde olmam gereken bir toplantı vardı. İlaç saatine denk geldi. 50-60 gr kaju fııstığının üstüne aldım ilacı. O anda tam bir öğüne ulaşamıyorsan  ya besin değeri yüksek böyle küçük yiyeceklerle almak ya da 1-2 saat gecikmeli ama iyi bir yemekle almak çok çok daha iyi boş mideyle almaktan.