Mavi-Banner

Gönderen Konu: Akut böbrek yetmezliği (triumeq)  (Okunma sayısı 471 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

beybisi

• Ziyaretçi
Akut böbrek yetmezliği (triumeq)
« : Haziran 03, 2017, 01:10:28 ÖÖ »
arkadaşlar daha öncedende bahsetmiştim. ultrason gittim ve sonucu doktora gösterdim. Akut böbrek yetmezliği dedi ve bana yapmam gereken bir sürü şey söyledi. şuan kullandığım ilacın sebeb olduğunu ve bazı şeylere dikkat etmem konusunda işte su kaybı vesaire gibi . şuan diyaliz ön görmüyoruz ama bu şekilde devam ederse olabileceğini söylüyor. bu görüşmeden sonra doktoruma gittim enfeksiyon doktoruma. dedi benim bi kaç hastam var bu ilacı kulllanan ve böbreklerinde hiç bi sıkıntı yok dedi bitek sende böyle bir problem oluştu dedi. (2014 yılı itibari ile 1 yıl günde 7-8 tane ilaç içtim  başka bir hastalığımla alakalı ve ağır ilaçlardı doktor bundan dolayı hemen hasar vermiş olabilir diyor) neyseki bana ekim ayında yeni bir ilaç gelecek dedi o ilaç sana kesinlikle zarar vermeyecek dedi G harfi ile başlıyormuş şuan adı aklımda değil stribild gibi bi ilaç olacak diyor

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Akut böbrek yetmezliği (triumeq)
« Yanıtla #1 : Haziran 03, 2017, 05:38:32 ÖÖ »
Evet genvoya o, stribildin ilaç olarak aynısı ve içinde böbreklere zarar veren tenofovir ilacının zararsız, yeni bir versiyonu var. Stribild veya truvada yüzünden böbrek/kemik sorunu yaşayanlar buna geçiyor yurtdışında.

Benim anlamadığım ise senin kullandığın ilaç olan triumeq de zaten tenofovir/truvada komponenti yok! Böbrek hasarı pek beklenen bir şey değil triumeq de. Bu enteresan.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 03, 2017, 09:36:10 ÖÖ »
Nefroloji'deki doktor işkembe-ı kübra'dan sallamış gibime geliyor. "Hocam, Triumeq'in içindeki etken maddeler neler ve bunlardan hangi etken madde böbreklere zararlı?" diye sorsaydın keşke. Bakalım sayabilecek mi...

Kaldı ki, tenofovir yüzünden bobrekleri akut zarara uğramış hastalar, abacavir'e (triumeq' in etken maddelerinden biri) geçtiğinde iyileşme görülür.

http://www.aidsmap.com/Kidney-problems-linked-to-tenofovir-use-improve-with-switch-to-abacavir/page/2699173/

beybisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Haziran 03, 2017, 09:37:18 ÖÖ »
bilmiyorum enfeksiyon doktoru ile nefrolojideki doktorun kararı birdedün başka doktora gösterdim oda aynısını söyledi