Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hepatit B  (Okunma sayısı 1947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: Hepatit B
« Yanıtla #45 : Mayıs 14, 2018, 12:05:12 ÖÖ »
Çayı seven ve cok tüketen benim için ne diyorsun @turuncu

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #46 : Mayıs 14, 2018, 12:44:53 ÖÖ »
Çay kahveye ben de dayanamam. İçiyorum yalan yok. Gereğinden fazla...Sigarayla iyi gidiyo :) Champix kullanmaya başladığımdan beri sigara içme isteğim cidden azaldı. 6. gün bugün. Elimden düşürmeyen ben masada paketi görmesem yakmıyorum çok ilginç bu benim için:) Sigarayı bırakmak isteyenler kullanmalı bence. İşte çay-kahve-sigara hep susuz kalmamıza sebep olan alışkanlıklar. Yanımda su şişesiyle gezer oldum :) Çünkü 2 gün yeterince içmesem böbreklerimin olduğu bölgede sancı hissediyorum. Truvada -hivent kullananlar özellikle su içmeyi asla ihmal etmemeli. Uzun vadede ilaçların böbreklere etkisini biliyoruz artık. Azalt çayı kahveyi dicem @Angelowic  ama kelin ilacı olsa.. :) Su iç sen de bol bol ;)

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #47 : Mayıs 14, 2018, 08:46:45 ÖÖ »
Çok sevindim senin adına @turuncu
Evet çaya hayır diyemiyorum malesef ama aynı senin gibi. Champix başlayalı yani sigarayı hayatımdan çıkarmaya başlayalı çay ve kahve içme oranım da düştü. Yani sigara çayı, çay sigarayı içiriyormuş onu anladım. Mesela suan sabah kahvemi içiyorum ama sigara yok. Ne harika...
Şimdi hiç canım istemiyor çay içerken sigara yakmak. Çok güzel bir duygu. Dediğin gibi su içme alışkanlığı artıyor çay kahve azalınca. Bizim için daha güzel elbette. Bi kamu spotu yapayım o halde SİGARAYI BIRAK HAYATI BIRAKMA  :)

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #48 : Mayıs 18, 2018, 11:11:02 ÖS »
Tanı aldığımdan beridir kafamı hep kurcalayan bir soru var. Bir sürü hepatit b hastası tanıyorum üstelik kronik. Ama hiçbir tedavi olmamalarına rağmen en ufak bir rahatsızlık yaşamıyorlar ve uzun yıllar yaşıyorlar. Hiv virüsünde durum neden böyle değil. İkisinin arasındaki fark nedir?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #49 : Mayıs 21, 2018, 12:37:28 ÖS »
Tanı aldığımdan beridir kafamı hep kurcalayan bir soru var. Bir sürü hepatit b hastası tanıyorum üstelik kronik. Ama hiçbir tedavi olmamalarına rağmen en ufak bir rahatsızlık yaşamıyorlar ve uzun yıllar yaşıyorlar. Hiv virüsünde durum neden böyle değil. İkisinin arasındaki fark nedir?

Hepatit b, dandik bir virüs, bağışıklık sağlam ise bazen vücut tarafından kontrol altına alınabiliyor, kronik sessiz kalabiliyor.

Hiv ise çok yanar döner, a-acaip bir virüs, farklı yöntemlerle bağışıklık sisteminden kaçıyor, saklanıyor, bağışıklığımızı kandırıyor, bu yüzden hiv'e karşı tam tedavi ve koruyucu aşı geliştirilemiyor. Vücudumuz kendi kendine hiv'i yenemiyor.

Gene bünyesi çok sağlam ve/veya hiv'i çok zayıf kişiler uzun yıllar tedavi almadan sağlıklı kalabiliyor (görünüşte tabi, yoksa hala herkese bulaştırmaya devam ediyorlar.) literatürde 20 yılı aşmış sürede tedavisiz sağlıklı kalan insanlar var ama sayıca çok çok çok azlar. Pek çok insan tedavisiz kalınca ortalama 4-8 yılda aids evresine geçiyor, aids evresinde de tedavi alınmazsa ömür beklentisi oldukça kısa oluyor.

Ayrıca araştırmalar, tedaviye hemen başlamanın hiv hastalarında çok daha iyi ve yararlı olduğunu kanıtladı. Uzun vadede cd4 ler çok düşmese bile kontrolsüz hiv gene de vücuda başka şekillerde zarar veriyor (kalp damar hastalıkları, erken yaşlanma) bu yüzden tedavi artık günümüzde tanı alır almaz her hiv pozitife öneriliyor.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.