Mavi-Banner

Gönderen Konu: Zatürre Aşıları İle İlgili  (Okunma sayısı 1110 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OREGON

• Ziyaretçi
Zatürre Aşıları İle İlgili
« : Aralık 06, 2016, 01:38:05 ÖÖ »
Zatürre Aşıları İle İlgili bir yazıyı paylaşmak istedim:

Hangi Aşıyı Vurdurmalısınız ?

CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) Pneumomax 23'ü tek başına 65 ve üstü ve pnömokok enfeksiyon riski yüksek 19 ila 64 yaş arası herkes için önermekte. İkinci gruptaki kişiler, aşının birden fazla dozunu alabilirler. Yine de 65 ve üstü yaşta, bir kez Pneumovax 23 vurulduğunuzda (ister ilk ister devam dozu olsun), başka bir ek doza gerek yoktur.

Bağışıklık Uygulamaları İstişare Komisyonu (ACIP)'in yeni önerisi, yüksek enfeksiyon riskli kabul edilen tüm yetişkinler için (yaşı ne olursa olsun) Pneumovax ve Prevnar 13'ün her ikisi ile de aşılanmasıdır.

Takip eden doz zamanlaması, yüksek riskteki tüm kişiler için önerilmektedir. Yine söylemek gerekir ki, 65 veya üstü bir yaşta Pneumovax 23'ün bir dozunu aldıktan sonra daha fazla doza gerek yoktur.

Eğer öncesinde, Prevnar 13 veya Pneumovax 23 vurulmadıysanız ve yüksek riskteyseniz, ACIP'in önerisi:

1 doz Prevnar 13
En az 8 hafta geçtikten sonra 1 doz Pneumovax 23
En az 5 yıl geçtikten sonra ikinci 1 doz Pneumovax 23
olacaktır.

Eğer daha önce 1 doz Pneumovax 23 ile aşılandıysanız, ACIP;

Pneumovax 23 ile aşı sonra 1 yıldan önce olmamak kaydıyla 1 doz Prevnar 13
Pneumovax 23'le ilk aşılanmanız sonrası 5 yıldan önce olmamak ve Prevnar 13 aşınızı takip eden en az 8 haftalık süre sonrası, ikinci 1 doz Pneumovax 23 ü önermektedir.

Eğer daha önce Pneumovax 23 ile 2 doz aşılandıysanız, ACIP;

En az bir yıl geçtikten sonra 1 doz Prevnar 13
Önceki Pneumovax 23'le aşılanmanızdan en az 5 yıl ve Prevnar 13 aşılanmasından itibaren 8 hafta sonrası olmak kaydıyla üçüncü bir doz Pneumovax 23'ü önermektedir.

Eğer Pneumovax 23'ten 3 doz aldıysanız (3. doz 65 ve üzeri yaşlarda verilmiş olacaktır) ACIP;
Pneumovax 23 ün son dozundan en az bir yıl sonrası 1 doz Prevnar 13
önermektedir.

Eğer hatırlamıyorsanız;
Zamanından önce tekrar aşılanmayla ilgili riskler konusunda bazı kaygılar mevcutsa da, ACIP, herhangi bir pnömokok aşı kaydınız bulunmadığında, aşılanmayı önermektedir.

Kaynak: http://www.healthcommunities.com/evaluating-lung-problems/pneumonococcal-vaccine-types_jhmwp.shtml
« Son Düzenleme: Aralık 06, 2016, 01:40:46 ÖÖ Gönderen: OREGON »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Zatürre Aşıları İle İlgili
« Yanıtla #1 : Aralık 06, 2016, 07:28:43 ÖÖ »
Evet 2 farklı zatüre aşısı oldum 2-3 ay arayla
İsimlerini hatırlamıyorum ama biri daha pahalıydı
Drum bilgili ve ilgili olduğu için yakından takip etti onun söylediklerini yaptım
Aşıdan ppd testinden bir haber drlar da okusa keşke!
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 07, 2016, 03:15:32 ÖS »
Bugün aşı oldum. Aile hekimim önce Prevenar 13'ü devlet karşılamıyor diye başka bir aşı yazacaktı. Ben yazın yaptırırım dedim. Prevenar 13'ün fiyatı 149 TL. Diğer aşıyı da bundan 4 ay sonra yaptırırsın daha iyi koruma sağlar dedi. Doktorum aile hekimi yazabiliyor diye yönlendirmişti ama sanırım bilmiyordu ya da diğer aşıyı kastetmişti.

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 07, 2016, 03:37:26 ÖS »
Prevnar 13 olduysan ve bundan sonraki aşın Pneumovax  ise en az 8 hafta sonra olmalı. Soğuk günler, bence 4 ay falan bekleme. Bunu bir check et istersen. Yanlışsam arkadaşlar düzeltsin.
« Son Düzenleme: Aralık 07, 2016, 03:47:54 ÖS Gönderen: OREGON »

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #4 : Aralık 07, 2016, 03:53:47 ÖS »
pahalı  olan  ilaç ilk  vurulacak aradan   2ay  geçtikten sonra  diger  ucuz olanını  yaptırabilirsin
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 07, 2016, 04:01:13 ÖS »
Prevnar 13 olduysan ve bundan sonraki aşın Pneumovax  ise en az 8 hafta sonra olmalı. Soğuk günler, bence 4 ay falan bekleme. Bunu bir check et istersen. Yanlışsam arkadaşlar düzeltsin.

Sanırım Pneumovax dedi evet. Dokturuma soracağım cuma günü.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Aralık 07, 2016, 08:28:26 ÖS »
bu aşılar niye bu kadar pahalı? grip aşısı olmuştum ama zatürre de mi olmamız gerekiyor? sağlık önemli ama öğrenci bütçem baya sınırları zorluyor :D

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Aralık 09, 2016, 01:59:01 ÖS »

Doğruymuş arkadaşım. Aile hekimi 4 ay zannediyormuş ama bugün hem dokturumdan hem eczacım teyid etti 2 ay olduğunu.

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 09, 2016, 10:56:11 ÖS »
Minimum 8 hafta olarak geçtiği için 4 ay sonra da olunabilir ama hazır bağışıklık kazanmışken, 8 hafta sonrasına öbürünü de attır. Zaten soğuklar var. Doktorum bana 8 haftayı geçtikten sonra herhangi bir ileriki zaman dememişti. O yüzden bence zamanlı ol aradan çıksın. Sonrasında 5 yıl bağışıklığın olacak.

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ağustos 31, 2017, 03:10:04 ÖS »
Arkadaşlar temmuz ayında Prevnar 13'ü yaptırdım hastanemde. 2 ay sonraki Pneumovax 23'ü nerede vurduracağım? Devlet karşılıyor diye biliyorum, aile hekimliği mi hastaneler mi yapacak acaba bunu?

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #10 : Ağustos 31, 2017, 07:26:24 ÖS »
@simurg   ben  tüm aşılarımı eczacıma  yaptırıyorum. Sende eczanede  yaptırabilirsin. Hastanede  yaptırmak istiyorsan reçete ile  gitmelisin

ayrıca  ben  ilacımı aynı  eczaneden  aldığım için sürekli  bütün aşılarımı ücretsiz olarak  karşılıyorlar,

ilk dozu 150-200 ikinci aşı da 50-60 lira  arası diye  biliyorum ben, az para  değil  bir  eczacınla  konuş derim ben
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Ağustos 31, 2017, 11:49:00 ÖS »
Valla konuyu tam anlamadim arkadaşlar. Prevenar diye bir asi yaptırmıştım ilk zamanlar ilaca baslamadan nisan ayında. Bir sene sonra ayni asidan yaptiracaksin demisti dr. Oyle aylar sonra yaptir filan demedi bana. Sıkıntı olurmu ?
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Eylül 01, 2017, 01:53:01 ÖS »
0 23 ü bulamayabilirsin.Ben çok aramıştım.Bulamayınca muadili bir aşı yaptırdım. Şimdiden aramaya başla o aşıyı @simurg. Ve devlet karşılamıyor sanırım aşıları.  Ben de sadece tek aşı olmuştum  verem,tuberkulozdan korunmak için.Sana neden 2 aşı vermişler anlamadım.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Eylül 02, 2017, 07:31:18 ÖÖ »
0 23 ü bulamayabilirsin.Ben çok aramıştım.Bulamayınca muadili bir aşı yaptırdım. Şimdiden aramaya başla o aşıyı @simurg. Ve devlet karşılamıyor sanırım aşıları.  Ben de sadece tek aşı olmuştum  verem,tuberkulozdan korunmak için.Sana neden 2 aşı vermişler anlamadım.

Verem tüberkülozdan korunmak için aşı yok. Verem için ppd testi olunur çıkan sonuca göre 6-9 ay koruma ilacı hap kullanılır.

Zatüre için iki farklı aşı var ikisini de arayla olunca bağışıklık daha güçlü daha uzun süreki oluyor.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Eylül 02, 2017, 02:46:29 ÖS »
Ben onu hep karıştırıyorum 😂  tek aşı oldum ben.5 yıl arayla olunandan. Yeterli olur heralde.