Mavi-Banner

Gönderen Konu: Ukrayna’da her gün sekiz kişi AIDS nedeniyle ölüyor, 44 kişi virüse yakalanıyor  (Okunma sayısı 1285 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmet123

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ukrayna’da her gün sekiz kişinin AIDS nedeniyle hayatını kaybettiği, 44 kişinin de virüse yakalandığı belirtildi.DHA’nın haberine göre Ukrayna’nın, HIV virüsünün yayılma hızında lider durumda olduğu belirtildi. Ukrayna Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkede bugün HIV virüsü taşıyan kayıtlı 280 bini aşkın kişi bulunuyor. Bu kişilerin yaklaşık 60 bini ise 15 yaşında altında.Ukrayna’da 2016 yılının ilk altı ayında yedi bin 612 yeni HIV vakası kayıtlara geçti. Bu hastaların bin 365’i 14 yaşın altındaki çocuklar. Ukrayna’da AIDS’in en yaygın olduğu yerler Dnipro, Donetsk, Kiev, Nikolayev ve Odessa illeri.

Ülkede 2008 yılından bu yana HIV virüsü en fazla cinsel ilişki yoluyla bulaşıyor. Vakaların yüzde 22’sinde bulaşma kan yoluyla, yüzde 19’unda da anneden çocuğa geçerek bulaşıyor.

Matland

• Ziyaretçi
Ukrayna tedaviye erişimde ciddi sıkıntısı olan bir ülke.

MühürlüKader

• Katılımcı Üye
  • *
"Ölüyor...." çok soğuk bir kelime olmuş.
Neden tedavi almıyorlar. Kronik hastalık statüsünde olan HIV/AİDS hakkında bu tarz haberler tamamıyla korku amaçlı oluyor. Üzücü...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
@MühürlüKader

Üzgünüm, bazı gerçeklerden kaçamayız, dünya geneline bakarsak hala insan ölümlerinde bulaşıcı hastalıklarda birinci sırasında AIDS ve hemen yanında kolkola gezen verem var. Özellikle tedaviye ulaşım ve devam ettirme ihtimali olmayan ülkelerde ve bu iki hastalığın kol kola gezdiği Afrika ülkelerinde durum oldukça kötü her sene sayısız insan hayatını kaybediyor.
Verem daha hızlı öldürüyor, ama veremden hayatını kaybeden kişi aynı zamanda hiv pozitif ise, kayıtlara aids ölümü diye geçiyor istatistik olarak bu da aids'ten ölüm sayısını kabartıyor.

Ne kadar şanslıyız, korkmak yerine yatıp kalkıp şükretmeliyiz gerçekten! Sen bu iki hastalıkla da doktorların ve ilacların sayesinde çok güzel başa çıkabiliyorsun, uygun tedaviyle her ikisi de tedavi edilebiliyor-kişi sağlığına kavuşabiliyor. Sen de Allah'ın izniyle kavuşacaksın, kavuşuyorsun. Devletimiz hem verem hem hiv ilaçlarını karşılıyor, bu muhteşem bir şey.
Acı olan ise dünyada herkes bu kadar şanslı değil.
« Son Düzenleme: Ekim 24, 2016, 02:08:27 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Dream

• Katılımcı Üye
  • *
  • Keşke, Keşke nin, Keşke si Olmasaydı..
Vefat edenlere allah rahmet eylesin,Hastalarada allah şifa versin.

MühürlüKader

• Katılımcı Üye
  • *
@Mavera

Bam telimden vurdun. Evet bugün sanırım TB tarafının 3.ncü ayı bitti.
Son verilerimde TB bakterisine rastlanmadı. Sonsuz şükretmeliyiz haklısın.

Umarım her şey çok güzel olur.
Herkesin tedavilere ulaşması kolaylaşır.

Ölüm gerçek olduğu kadar kimseye yakışmayan bir durum.
Buz gibi...

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Çok şanslıyız.Tedaviye erişimimiz var... Aids evresinde acı çekerek ölmeyi dilemeyeceğiz. Önerilerden Angels in America  filmini izledim.Büyük farkındalık yaratan bi film. Şükrettim sürekli. Keşke herkese ulaşsa tedavi... Basit bir grip kadar enfekte olunmadığını bilse tüm dünya... Hadi kırsalı anlıyorum ama koca koca işletmelerde, eğitimli insanların çalıştığı özel ya da kamusal alanlarda bu önyargı ve bilgisizlik yok olsa da hayat bizler için daha güzel olsa...

bejaia

• Katılımcı Üye
  • *
bence tedavi olabildiğimiz ve ilaçlarımıza devlet güvencesinde ulaşabildiğimiz için şanslıyız

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
Bende .%90 ihtimalle ukraynada aldım virüsü.yalnız değinmek istediğim bu değil.bu gün üsküdarda bir kıliniğe gittim sağlık raporu almak için(bize çalışma raporunu bir yıllık veriyolar)
Benden istenilen tahlilleri yaptırmaya gittiğimde durumumu zaten biliyodu o kılinik genede söyledim tahlillerimi yapmamak için bin dereden su getirdiler ama direk biz yapmıyoruz demediler ben tartıştım yapıyomusunuz yapmıyomusunuz diye bir cevap bekledim ne he ne hı dediler ben avukata gideceğim sizi şikayet edeceğim deyince tahlillerimi yaptırdım bunu yazmamın sebebi arkadaşlar ne olurdak olalım bi kere mimlendik hadi bıraktım sıradan halkın anlayışlı olmasını doktorlar ın çoğu hala bilgisiz hiv konusunda.hemde orada bir sürü hastanın içinde hiv pozitifsin deyince tepem attı sana ne sen görevini yap tahlilimi yap çalışma iznini sen vermiyosun il sağlık müdürlüğü veriyor deyince bişi diyemedi.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
@atasehirli

Tam anlamadım, işyerin hiv testi istedi de o klinikte mi yaptırdın? Pozitif sonucu mu götüreceksin iş yerine? Yoksa hiv dışı testler miydi?
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
Hiv dışı testler hemogram,pisikoloji,göz,kbb,otopedi,akciger grafisi yani genel sağlık muayenesi aynı zamanda hiv testide var içinde.

russia40

• Yeni Üye
  • *
ukrayna iyiymis.rusyada yasadigim sehirde her 40 kisiden biri enfekte olmus durumda.ilaclara erisim ve tedavi olanagi cok zor ve pahali.rusya genel nufusu 145.000.000 ve ve enfekte sayisi kayitlarda 1000.000 kisi yaklasik ama uzmanlar bu sayinin enfekte oldugundan habersiz lanlarla ve kayitdisilarla birlikte yaklasik 1.500.000 oldugunu dusunuyorlar.bunun anlami rus vatandasalarinin her 100 kisiden biri hiv virusu ile yasiyor.rusya devlet baskani 3 yil nce hiv hastalarina ilaca erisim imkani saglayacagini soylemisti ama dustugu kriz sonucu hastalar yine kaderlerine terkedildi.

mehmet123

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Rusya'da korunma bilinci hiç yok mu? Korunmaları lazım.Rus devleti vatandaşlarına ekonomik sebeplerden önem veremiyor

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
Ynt: Ukrayna’da her gün sekiz kişi AIDS nedeniyle ölüyor
« Yanıtla #13 : Ekim 25, 2016, 08:12:42 ÖS »
Ukrayna ve Rusya için bize ne demiyorum ama , haberi aids ten ölüyorlar gibi bir başlıkla vurgulamanda ki amaç nedir tam anlayamadım @mehmet123
hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.

tilki

• Katılımcı Üye
  • *
@russia40  rusyada hangi şehirde yaşıyorsun bu arada geçmiş olsun .