Hiv ve Aids

POZİTİF ( + ) KÖŞE => HIV ve BESLENME => Konuyu başlatan: Matland - Nisan 29, 2016, 09:19:20 ÖS

Başlık: Ramazan geliyor
Gönderen: Matland - Nisan 29, 2016, 09:19:20 ÖS
Arkadaşlar ramazan geliyor.. Ben yeni tanı aldım ve oruç tutarım. Nasıl yapıcam bilmiyorum. İlacımı akşam 9:30'da alıyorum.  Özellikle akşam ayarladım. Sıkıntı yaşamayım diye. Ecnebi pozitiflere sordum sıkıntı olur mu oruç tutsam diye. Yok dediler ama var mı tecrübeli arkadaş?
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Theodor - Nisan 29, 2016, 11:04:46 ÖS
Hic bir problem olmaz.
Allah kabul etsin simdiden.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Matland - Nisan 30, 2016, 05:43:33 ÖÖ
Amin kardeşim, Allah muvaffak eder inşallah. Sağolasın verdiğin cevap için.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Mevsimsonbahar - Nisan 30, 2016, 08:45:47 ÖÖ
Bu tür bilgiler doktorun vereceği yönlendirme sonucu karar alınacak önemli durumlardir.

Ben stribild icsem tutmazdim. 3 lt suyu güne yaya**k içmek lazım.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Matland - Nisan 30, 2016, 09:38:23 ÖÖ
Aslında doktoruma sormuştum. O da tam tut ya da tutma demedi. :( tutmayı çok istiyorum gerçekten
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: mehmet123 - Nisan 30, 2016, 07:33:02 ÖS
islam dininde zor durumlarda oruç tutmak yok durumun varsa fakirlere sadaka verirsin  eğer sağlığını bozmayacaksa doktor da onay veriyorsa tutabilirsin
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: acısada_öldürmez - Mayıs 01, 2016, 09:25:30 ÖÖ
Arkadaşlar  stribild  kullanıyorum  ve  geçen  sene  oruç  tuttum. esas  olarak  oruç  tutulacaksan  kombinasyon  ilaç  kullanan bireylerin  tutması  ne yazıkki biraz  zor, bazı ilaç kombinasyonları  günde  4 sefer  alınıyor  bazıları  2 sefer alınıyor. B u kombinasyonları  kullananların  tutması  ne  yazık ki biraz zor  ve tedaviyi  riske  sokabilir.Stribild tek rejimli  tablet  oldugu  için  ben  tuttum  herhangi bir problem  olmadı
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Matland - Mayıs 01, 2016, 11:02:26 ÖÖ
Ben de stribild kullanıyorum. Bu bilgi çok işime yaradı. Çok sağol. Allah razı olsun
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: acısada_öldürmez - Mayıs 01, 2016, 07:37:57 ÖS
birşey değil  ::)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 08, 2018, 09:58:18 ÖS
Sabah hivent aksam tivicay kullanmaya başladım. Ramazan geliyor. Birini sahurda birini iftarda alsam sorun çıkar mi sizce? Oruç tutmayı cok istiyorum.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: turuncu - Mayıs 08, 2018, 10:53:19 ÖS
Aynı düzende gideceği için sorun yaratmaz heralde @Tigris. Kötü hissedersen tutmazsın zaten.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 08, 2018, 11:08:16 ÖS
Akşamları sorun çıkmazda zaten aynı saatte alacağım için, sabah için sorun çıkar mı? Çünkü şu an sabah 10 gibi aliyorum. Ramazanda sabah 3'te almak zorunda kalacağım. 7 saatlik oynama kötü etki oluşturur mu?
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: lifeisagame - Mayıs 08, 2018, 11:17:20 ÖS
Merhaba,
Olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum oruç tutmanın. Oruç tutmak, psikolojik olarak hiv tanısı nedeniyle yıpranan psikolojilere iyi gelecek çok iyi bir meditasyon yöntemi. Kendini manevi olarak doyuma ulaştırabilmeyi başarmış bir bünye sayesinde cd4 sayısı da olumlu etkilenecektir.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 08, 2018, 11:21:13 ÖS
Doktoruma da soracağım olur derse tutarım teşekkürler görüşleriniz için.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: iss - Mayıs 08, 2018, 11:31:58 ÖS
Hazır ramazan meselesi açılmışken birkaç söz söylemek isterim. Öncelikle oruç Allah ın emridir ve sağlıklı insanların tutması farzdır bende hep tuttum tanı alana kadar. Kendini sağlıklı hisseden herkes tutsun.

Geçen gün doktorla da bunları konustuk. Bagısıklık sistemini zayıflatan şeyler açlık, stres, uykusuzluk. Ramazanda aclık ve uykusuzluk mecburen yaşanıyor. Üzerine de bir de stres eklendi mi bağışıklık daha da baskılanıyor. Tüberküloz vs baska hastalıklara davetiye cıkıyor kesin olunuyor demiyorum bak.

Özellikle cd4 leri yüksek olmayan kişiler tutacaksa dikkatli tutsun. Uykusunu almaya gayret etsin. Sahura kalkacağı için erken yatsın. İftar sahur arası bol sıvı alsın. İftarda birden abanıp kan şekerini fırlatasın. Ve tutmakta saglıkları acısından bi değişiklik farkederse en azından doktoruna danıssın devam etmek için.. Hem hiv ilacı hem inh kullananlar inh in yemekten bir saat önce ac alındığını unutmasın. Yani iftarı bir saat gec yapmak zorunda kalacak ya da sahura bir saat erken kalkacak.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Fatih - Mayıs 09, 2018, 12:13:52 ÖÖ
Teşekkürler @iss faydalı hatırlatmaların için.
Manende iyi olmak,huzurlu olmak gerek.Ramazanda bunun için fırsat.
Tabi doktorun dediği muftünün dediği gibidir.
Doktorunuz aksi birşey demiyorsa.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: turuncu - Mayıs 09, 2018, 01:42:06 ÖÖ
@Tigris  2-3 saatlik oynamalar çok sorun yaratmaz ilaç saatinde. Her zaman böyle yapın demiyorum tabi :) Mecbur kaldığımda ilacı 3 saat gecikmeli aldığım zamanlar da oldu. Herkesin olabilir ondan bahsediyorum. O yüzden ramazana kadar sabah ilacının saatini her gün birer saat geriye alabilirsin. Oruç tutmak istiyosan başka seçeneğin de yok gibi zaten :)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 09, 2018, 10:26:05 ÖÖ
Ramazana 1 hafta var. O güne kadar hergun 1 saat geriye alırsam tutabilirim. Eğer zorlarsa daha kısa günlere kazaya bırakırım.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 09, 2018, 04:37:15 ÖS
Allah hepimizin orucunu ibadetini kabul etsin arkadaşlar.

Bende tutacağım ama eğer zorlanırsam beni kötü etkileyecek olursa doktorumla görüşüp ara verebilirim tutmayabilirim.
Oruç tutmak elbette sağlıklı bir ibadet. Yalnız hiv olduğunuzu unutmayın. Kendi sağlığınızı tehlikeye düşürecek olursa tutmayın. Allah zaten hasta kullarına zorunlu kılmıyor.
50 yaşında hacı bir teyze var komşum. Kadın şeker hastası aç kalamıyor ve mecburen oruç tutmuyor. Onun yerine tutmadığı günlerin parasını ihtiyacı olmayan ailelere veriyor.
Eğer tutamıyorsanız günlük bir miktar para dar gelirli insanlara verebilir ve öyle hayır işlemiş olursunuz. Belkide hastalığınız fakir bir aileye iftar yemeği olacak, iyi bir olaya vesile olacak, O açıdan bakabilirsiniz...

@Fatih  sen diyorsun bu konu hakkında? Hasta insanların tutmadığı gün sayılarına göre  verdikleri para hakkında bilgin var mı? Farazi konuşmuş olmayayım. Doğru mudur bu dediklerim...

Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: LaLaLand - Mayıs 09, 2018, 05:59:51 ÖS
Dinsizim ama bu konuda yeterince bilgim var.

Oruç saatinde düzenli ilaç kullanması gereken hastalara, diyalize girenlere, kemoterapi görenlere ve 12 saatten uzun süre aç kaldığı taktirde bireyin sağlığını tehlikeye atabilecek ve geri dönüşü çok zor veyahut imkansız hastalıklara sahip olanlara ORUÇ FARZ DEĞİLDİR.

anoreksiya hastalığına sahip insana da oruç tutmak farz değildir. Ağır obezite hastalarına da.

Çoğu arkadaşımız günde 1 kere ilaç alıyor. Zaten iki kere alanlar (benim gibi) bu yazıyı okumasın bile. Onlara farz değil. (Ama fidye ödemesi FARZ. En altta açıkladım) Günde 1 kere alanların ise bağışıklık sistemi önemli bu durumda. Eğer cd4 seviyeniz 200 ve altı ise kesinlikle tutmayın. Size farz felan değil. En ufak bir güçsüzlükte ağır hastalıklara yakalanabilirsiniz. Hiv rna negatif ve cd4 seviyesi 300 ila 500 arasında olanlar ise imama sorulması gerekir. İmamlar ne bilir cd4, gidin sorun doktorunuza. Ya da bu konuda fetva isteyin diyanet işlerinden. 190 numarasını arayın. Fetva hattıdır. Eğer çekiniyorsanız söyleyin ben isterim. Onlar doktora da danışır, fetva da yayınlar. Eğer hiv rna pozitif ise farz değil. Farz diyen imamın alnını karışlarım.

500 üstü olanlar ise tutabilir. (hiv rna negatif olmak kaydıyla. Çünkü oruç vücudu yıpratır.) Farz mı emin değilim, muhtemelen farzdır. Çünkü burada cd4 sayılarınız sıradan bir insan seviyesinde. Hiv rna ise negatif. Bir fark olmadığı için tutulması farz büyük ihtimalle.

Oruç farz olmayanlar diyanet işlerinin belirlediği günlük fidye bedelini ödemesi FARZDIR. Ödemez ise günahtır.  Şimdi netten baktım günlük bedel 19 TL olarak geçiyor.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 09, 2018, 06:25:12 ÖS
Fidye ödeyecek maddi gücümüz de yoksa ne yapmamız gerekir?
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: turuncu - Mayıs 09, 2018, 06:39:31 ÖS
@LaLaLand  yeni din yazdın maşallah :D  Şaka bir yana İslama göre de gayet mantıklı dediklerin. @Angelowic  aynen öyle.Gönülden isteyip de tutamayan en azından yardıma ihtiyacı olanlara infak edebilir.  Diyanet,mezhep,tarikat falan karışamaz ona. İnfağın miktarı mı olurmuş?! İsteyen istediği kadar ama elini sıkmadan verebilir. Rakamlarla olacak iş değil o cd4ler gibi :D
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 09, 2018, 07:16:08 ÖS
@LaLaLand sende tahmin edersin ki açlık ve stres cd4 sayılarımızı düşürebilir. Dayanabilen elbette tutacaktır. Ama oruç tutunca sağlığı bozulma riski olan hastalar tutmayıp fakir bir aileye senin de söylemiş olduğun günlük 19 tl fidye ödemesi daha hayırlı olacaktır diye düşünüyorum. Ben eğer tutunca hasta olacaksam toplam gün sayımı günlük 19 liradan vereceğim. Ama tutamazsam tabi. Bilgilerin güzel oldu...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: LaLaLand - Mayıs 09, 2018, 08:25:30 ÖS
@turuncu  @Angelowic  Bu işin fetva alana kadar kesin çözümü yok. Yapılan uygulamalara göre mantık içerisinde değerlendirdim. Fetvası yazdıklarımdan farklı olan imamın da afedersiniz dini bilgisine güvenmem. Ya da tıp bilgisini aşırı ihmal etmiştir.

Tek şüpheli olduğum yer 500cd4 ve hivrna negatif bireylere farz olup olmaması. Bana kalsa HİV+ kimse tutmamalı.  ;D ;D Ama en objektif ve dini yorum bu olması gerekir. 18 TL günlük bedeldir bu arada. Toplam rakam, oruç tutulmayan gün çarpı 19tl'dir.  ;D

Bu arada isteğe bağlı oruç tutmamanın fidyesi olmaz. Kazası olur, 61 gün. Anlattıklarım sünni geleneğe göre tabi. ;D

Cemaatlerle iç içe büyümüş, dinsiz bir hiv+ hastası bildirdi.  ;D ;D
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 09, 2018, 08:37:51 ÖS
Aynen öyle @turuncu    :)

Bu arada @LaLaLand dinsizim diyorsun ama maşallah din konusunda ki bilgin alkış alacak şekilde  :)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: iss - Mayıs 09, 2018, 10:00:50 ÖS
Fidye ödeyecek maddi gücümüz de yoksa ne yapmamız gerekir?

600 filan tutuyor bunu veremiyorsa kişi gücü yettiğini verir. Tabi gidip bir kahveye 15 TL verip param yok demiyorsa gercekten yoksa. Hiç parası yoksa da yemeginden az bişey artırıp bi kediye köpeğe versin. Emin olun kabul olacaktır. 18 saat ac durup 150 liraya kişi başı iftar yapıp yarısını çöpe göndereninkinden daha bile makbuldür
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 09, 2018, 10:08:36 ÖS
Benim gerçekten yok. İşsizim. İlaçlarımı bile yesilkartla alabildim. Allah bizi affetsin.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: iss - Mayıs 09, 2018, 10:16:06 ÖS
Benim gerçekten yok. İşsizim. İlaçlarımı bile yesilkartla alabildim. Allah bizi affetsin.

O zaman için çok rahat olsun. Yetim mali yemedin hastasın oruc tutamadın, paran yoktu fidye veremedin. Yedigin bi şeylerden ver kediye köpeğe onlar doysun.

Allah yüce kitabında buyuruyor ki "Ben kulumun zannı üzereyim" yani beni şiddetim azabımla değerlendirirsen öyleyim, ama merhametimin büyüklüğü, halden anlayan, yardım eden, el uzatan, affeden olarak değerlendirirsen öyleyim diyor. Ben hep 2. Secenekle düşünürüm O'nu. Sende öyle yap O'na güven içini ferah tut
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 09, 2018, 10:20:11 ÖS
Ne kadar güzel insansın iss. Peki ilerde çalışırsam sonra verirsem olur mu? Fidye ödenme zamanı var mıdır? Bu arada Allah'ı hep merhametli gafur ve rahim olarak düşünürüm. Her ne kadar bazen ölmekten cok korksamda. Allah'ım lütfunda hoş kahrında. Gerçekten bu hastalık beni kendime getirdi. Kendime her bakımdan çeki düzen verdim.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: LaLaLand - Mayıs 09, 2018, 10:23:16 ÖS
@Angelowic nakşibedi'nin bir alt kolunda bağımsız bir cemaate bağlıydı annem. İsmail ağa cemaati de nakşibendi yolundan ilerler. Bizimkilerin ruhani liderleri öldüğü ve yenisi seçilmediği için şu anda dağılma sürecine girdiler ama zamanında bolca içli dışlı oldum. Çocukluğum geçti yani. Üstüne senelerce kuran kursu derken haliyle öğrendim. Tabi hepsi sünni meshebi bilgi. Biri çıkar oruç fidyesi farz değil vaciptir derse itiraz edemem. Yorum meselesi.

Hiv konusunu açmadan, fidye işini, oruç tutamayacak arkadaşlar bağlı oldukları meshebin dini liderine sorabilirler. Yaşlı annem babam var dersiniz, olur biter. Muhakkak yazdıklarım eksik, belki de yanlış çıkabilir. Yanlış yönlendirmek istemem.

https://sorularlaislamiyet.com/oruc-tutamayan-ve-maddi-imkani-da-olmayan-fidye-vermeli-mi-cocuklari-fidyeyi-odemesi-gerekir-mi (https://sorularlaislamiyet.com/oruc-tutamayan-ve-maddi-imkani-da-olmayan-fidye-vermeli-mi-cocuklari-fidyeyi-odemesi-gerekir-mi) Şöyle bir şey buldum. Fidye hakkında çoğu sorunuza cevap verir.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: iss - Mayıs 09, 2018, 10:56:29 ÖS
Ne kadar güzel insansın iss. Peki ilerde çalışırsam sonra verirsem olur mu? Fidye ödenme zamanı var mıdır? Bu arada Allah'ı hep merhametli gafur ve rahim olarak düşünürüm. Her ne kadar bazen ölmekten cok korksamda. Allah'ım lütfunda hoş kahrında. Gerçekten bu hastalık beni kendime getirdi. Kendime her bakımdan çeki düzen verdim.

Teşekkür ederim. Ramazan ayında verilmesi gerekir diye biliyorum. Bir ay içinde paran olursa verirsin olmazsa bunu gören var rahat ol. Ayrıca paylaşmak her daim güzeldir, sen ilerde elin rahatlayınca vermek istersen yine verirsin.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 10, 2018, 09:16:31 ÖÖ
@Angelowic nakşibedi'nin bir alt kolunda bağımsız bir cemaate bağlıydı annem. İsmail ağa cemaati de nakşibendi yolundan ilerler. Bizimkilerin ruhani liderleri öldüğü ve yenisi seçilmediği için şu anda dağılma sürecine girdiler ama zamanında bolca içli dışlı oldum. Çocukluğum geçti yani. Üstüne senelerce kuran kursu derken haliyle öğrendim. Tabi hepsi sünni meshebi bilgi. Biri çıkar oruç fidyesi farz değil vaciptir derse itiraz edemem. Yorum meselesi.

Hiv konusunu açmadan, fidye işini, oruç tutamayacak arkadaşlar bağlı oldukları meshebin dini liderine sorabilirler. Yaşlı annem babam var dersiniz, olur biter. Muhakkak yazdıklarım eksik, belki de yanlış çıkabilir. Yanlış yönlendirmek istemem.

https://sorularlaislamiyet.com/oruc-tutamayan-ve-maddi-imkani-da-olmayan-fidye-vermeli-mi-cocuklari-fidyeyi-odemesi-gerekir-mi (https://sorularlaislamiyet.com/oruc-tutamayan-ve-maddi-imkani-da-olmayan-fidye-vermeli-mi-cocuklari-fidyeyi-odemesi-gerekir-mi) Şöyle bir şey buldum. Fidye hakkında çoğu sorunuza cevap verir.

@LaLaLand ne güzel yaa. Sen istemesende sana çocukluğunda katılmış şeyler var. En azindan biliyorsun. Dindar geçinip şehadetin anlamını bile bilmeyenler varken. Evet bende Menzil olaylarını biliyorum. Küçükken 1 hafta kalmıştım pek benlik şeyler olduğunu söyleyemem. Lakin kalbimde iyilik var, merhamet, tum canlılara olan sevgi, ve beni yaratan Allah'a inanıyorum. Bu bile yeter. Herneyse din konusu tartışılacak bir konu asla değil  :) şimdi başka arkadaşlarımız da tarikatlardan girerse uzar gider bu konu. Kapatalım  ;D
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 10, 2018, 09:21:34 ÖÖ

Allah yüce kitabında buyuruyor ki "Ben kulumun zannı üzereyim" yani beni şiddetim azabımla değerlendirirsen öyleyim, ama merhametimin büyüklüğü, halden anlayan, yardım eden, el uzatan, affeden olarak değerlendirirsen öyleyim diyor. Ben hep 2. Secenekle düşünürüm O'nu. Sende öyle yap O'na güven içini ferah tut

@iss bu nasıl harika bir yorumdur. İçimden geçenlere tercüman oldun. Kim ne şekilde hitap ediyorsa etsin ben Allah diyorum, O merhamet eden,bağışlayan, kalbimin içini gören, yardım eden, affeden olarak düşünürüm hep. Gerçekten çok güzel ruhlu bir insansın sende. Hep mutlu ol...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 10, 2018, 09:51:04 ÖÖ
Benim gerçekten yok. İşsizim. İlaçlarımı bile yesilkartla alabildim. Allah bizi affetsin.

@Tigris Allah biliyor merak etme gerisini...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Arutha - Mayıs 10, 2018, 10:33:48 ÖÖ
Allah herkesin icini bilir.
Birden fazla ilac kullaniyorsunuz. Doktorunuzla konusun lutfen.
Son istedigimiz sagliginizin bozulmasi.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Eirene - Mayıs 10, 2018, 11:03:05 ÖÖ
arkadaşlar ilaç saatinizi değiştirecekseniz eğer bir sonraki dozunuzu değiştireceğiniz saatte alıp devam edebilirsiniz, öyle bir saat atmakla uğraşmanıza gerek yok.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 10, 2018, 11:54:39 ÖÖ
Eirene, yani sabahları 10'da normalde ilaç alıyorsam ramazan'da sahurda saat 3'te alabilir miyim? Bir sorun olmaz nı diyorsun.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Arutha - Mayıs 10, 2018, 02:06:23 ÖS
Eirene, yani sabahları 10'da normalde ilaç alıyorsam ramazan'da sahurda saat 3'te alabilir miyim? Bir sorun olmaz nı diyorsun.
bunu doktora danismalisin. Aksi senin icin zararli olabilir
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: turuncu - Mayıs 10, 2018, 04:45:09 ÖS
Evet o sorumluluğu almasın kimse. Belki de hiçbişey olmaz ama. Bu doktora sorulması gereken bir durum. Ben bile birer saat erken al derken acaba problem yaşayabilir mi diye düşünmedim değil.. Doktoruna sorman en doğrusu.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 10, 2018, 06:20:59 ÖS
Evet kesinlikle doktora sorulması gerekir. Hacı hoca bilemez bu durumu. Bir arkadaş "günde bir ilaç alıyorum tutabilir miyim?" Diye cami hocasına sormuş. Tutabilirsin demiş. Değil arkadaşlar. Doktorunuza sorun lütfen.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 10, 2018, 06:26:15 ÖS
Ayın 14'ünde sifiliz için iğne yazdırmaya gideceğim o zaman sorarım
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Fatih - Mayıs 10, 2018, 10:34:10 ÖS
@Angelowic evet fitre vermek gerekir.Tutmadığı gün sayısı adesince.
Fitre parası bir kişinin doyacağı miktardır.
Fitre verecek durumu olmayan kişi için yükümlülük yoktur.
Zaten o durumdaki kişi sabretmek zorunda olandir.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 10, 2018, 10:36:34 ÖS
@Angelowic evet fidye vermek gerekir.Tutmadığı gün sayısı adesince.
Fidye parası bir kişinin doyacağı miktardır.
Fidye verecek durumu olmayan kişi için yükümlülük yoktur.
Zaten o durumdaki kişi sabretmek zorunda olandir.

@Fatih teşekkür ediyorum
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Fatih - Mayıs 10, 2018, 10:42:09 ÖS
Evet kesinlikle doktora sorulması gerekir. Hacı hoca bilemez bu durumu. Bir arkadaş "günde bir ilaç alıyorum tutabilir miyim?"
Diye cami hocasına sormuş. Tutabilirsin demiş. Değil arkadaşlar. Doktorunuza sorun lütfen.

Kesinlikle.
Ayrıca doktorun hükmü ,muftünün hükmüne denktir.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: mucizelereinan - Mayıs 10, 2018, 10:54:07 ÖS
Arkadaşlar FİDYE degil FİTRE.
Fidye mafyaya, illegal çetelere verilir birisi kaçırıldığında.
Fitre ise tutulamayan oruç için fakire fukaraya verilir.
Sadece yazmak istedim:)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Fatih - Mayıs 10, 2018, 11:20:38 ÖS
Evet fitre yanlış yazmışım :)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: iss - Mayıs 10, 2018, 11:52:48 ÖS
Arkadaşlar FİDYE degil FİTRE.
Fidye mafyaya, illegal çetelere verilir birisi kaçırıldığında.
Fitre ise tutulamayan oruç için fakire fukaraya verilir.
Sadece yazmak istedim:)

Malesef yanlış biliyorsun. Fitre ramazan da herkesin vermesi gereken yardımdır,oruc tutanlar dahil.

Fidye ise oruc tutamayacak durumda olanların, tutmadığı gün başına hesaplanarak verilen yardımdır.

Mafyaya verilen fidye ile bu fidye aynı değil.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: moxmad - Mayıs 11, 2018, 01:34:00 ÖÖ
50. ilacımı bu gece içtim, kendimi gayet sağlıklı hissediyorum orucumu da inşaallah tutacağım, geçen kandilde tuttum hiç bir sıkıntı çıkmadı, havalarda bu ara serin zaten, gece 12 de ilacımı içtiğimden bir sorun teşkil etmeyecektir.

İslamın 5 şartından biri olan orucu tutabilmek bana ayrıca güç verecek diye düşünüyorum sonuçta oruç, Cenâb-ı Hakka teşekkür etmek, o nimetleri doğrudan doğruya ondan bilmek, o nimetlerin kıymetini takdir etmek ve nimetlere kendi ihtiyacını hissetmektir, bende bunca nimetine karşın Allah'a teşekkür etmek isterim.


Fitre ise ramazanı bitirip, bayrama kavuşmanın bir şükrü olarak bütün ihtiyaçları haricinde en az 80 gram altını yada ona denk varlığı olan Müslümanlara vacip bir ibadettir ancak ülkemizde hemen hemen herkes fitre verir geleneksel olarak.

Fidye ise çeşitli sebeplerden dolayı oruç tutamayanların her bir oruç için ayrı ayrı verdiği sadakadır yani en az toplam 570 lira bu yıl için.

Ancak biz hiv pozitifler için fidyenin uygun olmadığını düşünüyorum, çünkü öncelik daha sonra tutamadığın orucu kaza etmek yani uygun olduğun vakitte tutmaktır, cd4 sayın arttığında orucunu tutabilirsin, sonuçta biz hiv pozitifler her daim düşük cd4 sayında olmayacağız, konforlu bir hastalığımız var. Ha ben hem fidyemi veririm, hemde ileride kaza ederim diyorsan takva yolu açık, biz fetvayı  söyledik ;)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 11, 2018, 09:27:29 ÖÖ
Verdiğin güzel bilgiler için teşekkürler @moxmad

Din göreceli bir kavramdır ve sadece Yaradan ile kul arasında. Sen görevini yaptın fetva vererek. Herkes inandığı gibi zaten yaşıyor. Allah tüm insanların ibadetini kabul etsin. Güzel bir Ramazan geçirmemiz dileğiyle...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: armada - Mayıs 11, 2018, 05:16:27 ÖS
Ben tedavime yeni başladım bir ayı geçti, rna bir ayın sonunda düştü ama hala negatif değil. İlaçlarımı yazdırmaya gittiğimde asistan dr'a sordum oruç konusunu, sıkıntı olmayacağını söyledi.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 11, 2018, 05:58:50 ÖS
Armada, asistan bir doktor sence ne kadar uzman olabilir ki? Bir profesör'ün oruç için olur demesi daha güvenilir bence.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 11, 2018, 07:20:28 ÖS
@armada sen ilk hafta baktın kötü oluyorsun doktorunla bir daha görüş bu konuyu. Allah kabul etsin...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: armada - Mayıs 12, 2018, 02:53:02 ÖS
Bence de asıl doktora sormak gerek ama asistan doktorlarla muhatap oluyoruz ve bu hep bu şekilde mi gidecek bilmiyorum. Önemli sorular için doktorumla görüşmek istiyorum demek lazım galiba.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 12, 2018, 04:24:31 ÖS
@armada nerde tedavi oluyorsun bilmiyorum ama, Bulunduğun şehir, hastane ve doktorun etkisi yüksek senin yaşadığın durumda.

Ben Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altındayım. Asistan doktorlarin yanına sadece ilaç yazdirmak için uğrarım. Onun dışında ne zaman gitsem Kendi doktorumla görüşürüm. Doçent Doktor kendisi. Ve bayan. Harika bir insan. Çok memnunum.

Sanada tavsiyem. Eğer devlet hastanesinde tedavi oluyorsan Üniversite hastanelerine geçiş yap. Tıp Fakültesi Hastanelerine yani...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: armada - Mayıs 13, 2018, 12:31:28 ÖÖ
Hacettepede tedavi görüyorum ve acikcasi yeni olduğum için yol yöntem bilmiyorum. Sıra alıp bekliyorum siram gelince poliklinige giriyorum, bakan doktorlar da asistan zaten
 Diğer iki asıl uzman doktorlar odalarindalar. Önemli birşey olunca onlara soruluyor. Sadece ilk tahlil sonuçları ve ilaç yazımında asıl doktorum bilgi vermişti.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 13, 2018, 09:52:19 ÖÖ
Ah yavrum @armada evet yeni olduğun için olabilir yada o hastanenin çalışma şekli öyledir. Yani çok büyük ve kalabalık olduğu için Hacettepe doç doktorlar farklı olaylara bakıyordur belki. Sen memnun değil misin bu durumdan. Ankara'da hastane tavsiyesi alalım istersen. Bu yorumu okuyup yazan olabilir...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: turuncu - Mayıs 13, 2018, 10:54:59 ÖÖ
Bazı doktorlar rahatlarına düşkün. Atıyolar asistanları başka odaya oohh...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 13, 2018, 11:22:13 ÖÖ
Bazı doktorlar rahatlarına düşkün. Atıyolar asistanları başka odaya oohh...

Bazıları öyle biraz haklısın @turuncu 😐

Ben en son kontrole fakülteye gittiğimde Hocam dersteydi, tam sınıfın önünden geçerken beni görüp odama geç 10 dk dersim bitiyor dedi. Ve bu kadın doçent.
Altında bir sürü asistan doktor var. Neden benimle uğraşsın ki. Ama insana insan olduğu için değer veriyorlar. Böyle doktorlara ihtiyacımız var gerçekten. İyi ki varlar 🌷
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Penthos - Mayıs 13, 2018, 11:45:48 ÖÖ
Selam @armada
Bence hemen doktorunuzu ve hastene nizi değiştirin ki bu tür şeyler kafanızı kurcalamasın. Benim doktorumla çok seviyeli ve samimi bir diyaloğumuz var benı görünce bilinçli hastam geldi diyor :) aşılarımı güncel tedavileri vb konuşuyoruz her muayenede.
sizde mizaci birikimi güzel yeni tedavi uygulayan ekolden bir hoca bulup orada tedavinize devam edin.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 13, 2018, 12:04:35 ÖS
Arkadaşlar günde iki kere ilaç kullanıp oruç tutamayacaklar için nette iyi bir araştırma yaptım. Gelecek yılın ramazanına kadar eğer kazalar tutulacaksa sadece kaza orucu tutulur. Fidye verilmez. Gelecek yılın ramazanı gelene kadar tutulmadan yine ramazan gelirse hem fidye hem kaza gerekirmiş. Ancak iyileşme ümidi olmayan hastalar sadece fidyelerini vererek kurtulabilirler. Fidye veremeyecek durumda olan insanlar da Allah'tan aflarını talep ederler. Nitekim kuranı kerimin bir ayetinde Allah Teala şöyle buyuruyor: Allah sizin için dinde güçlük yaratmamıştır. Tekli ilaç rejimine geçtiğimizde inşallah tutarız.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 13, 2018, 12:53:03 ÖS
@Penthos Merhaba arkadaşım  :)

Ankarada yaşamadığım için orada ki hastaneler hakkında fikrim yok. @armada yeni olduğu için yol yöntem bilmediğini belirtti. Birazda naif bir arkadas olmalı ki hastanede pek sesi çıkmıyor diye düşünüyorum. Ona ankaradan güzel bir hastane ve doktor bulabilir miyiz? En azından ankarada yaşayan arkadaşlarımız yazarsa mutlu oluruz  :)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: armada - Mayıs 14, 2018, 12:03:25 ÖS
Teşekkürler @Angelowic  Ramazan konusundan uzaklaştık ama Hacettepe'de tedavi görenler de benim durumumda mı acaba? Ya da başka hastane önerilerine açığım.

@Tigris aynı iki ilacı kullanıyoruz sanırım. (Hivent-tivicay) Ben ikisini aynı anda alıyorum akşamları, bana böyle söylenmişti. İftardan sonraya denk geldiği için ilaç alma saatim değişmeyecek.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 14, 2018, 01:50:37 ÖS
Sabah hivent aksam tivicay kullanmaya başladım. Ramazan geliyor. Birini sahurda birini iftarda alsam sorun çıkar mi sizce? Oruç tutmayı cok istiyorum.

@Tigris merhaba;

bende aynı ilaçları kullanıyorum. Hiventi sabah, tivicay ı akşam almanda birmsebep varmıdır acaba merak ettim.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 14, 2018, 03:02:52 ÖS
@armada, sana neden 2'sini aynı anda neden almanı söyledi doktorun?

@ Samurai neden birini akşam birini sabah alıyorum bilmiyorum.  Haftaya pazartesi yeniden ilaç yazdırmaya gideceğim o zaman sorarım. Siz hivent+tivicay'ı aynı anda mı alıyorsunuz?
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 14, 2018, 03:26:48 ÖS
Evet @armada konudan çok uzaklaştık. Yeniden bağlamak gerekirse; Hepimizin oruçları ibadetleri kabul olsun inşallah. Hayırlı ramazanlar diliyorum hepinize...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 14, 2018, 03:32:28 ÖS
Doktoruma sordum. Pro140'tan antibody superbody'den haberi bile yoktu. Gerçekten bazı doktorlarımız günceli takip etmiyor ve kendini geliştirmek için çaba harcamıyor. Bir mevkiye gelince ben oldum havasına girip kendilerini geliştirme ihtiyacı hissetmiyorlar. Konumuza dönecek olursak bana ramazan'da oruç tutabileceğimi, birkaç saat sabah tabletinin erkene alınmasının direnç geliştirmeyeceğini sorun olmayacağını söyledi.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 15, 2018, 05:26:09 ÖS
Valla @Tigris ben ikisini aynı anda alıyorum. Doktoruna aorarsın özel bi nedeni yoksa sende aynı anda al günde iki defa almak ne bilim.! İkiye bölünmek gibi bişey. Akşam yemeği ile alırsın mesela
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 15, 2018, 06:53:59 ÖS
@samurai haftaya ilaç yazdırmaya gideceğim o zaman sorarım. İkisini de aynı anda alabilir miyim diye. Böylece günde 2 kere ilaç alma zahmetinden kurtulurum.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 16, 2018, 01:43:06 ÖÖ
Malumunuz üzere bu gece imsak vaktiyle beraber ramazan başlamış oluyor. İlk günün heyecanından uyku tutmadı, sanırım yiyip yatıcam birazdan,  özellikle sahurda su ağırlıklı besinler tüketelim arkadaşlar salatalık domates karpuz gibi, haslanmış yumurta tok tutar, ama havalar ısındı en çok suya ihtiyacımız var açlığa dayanırız ama susuzluk iyi olmaz.

Niyetlenen tüm arkadaşlarıma Allah şimdiden sabır, güç ve kuvvet versin. Hepinize hayırlı, mutlu, bereketli ve bu ayın nimetlerinden istifade edebileceğimiz koca bir 30 gün diliyorum.

Ne kadar çok olsada derdin...!! Vardır elbet bir bildiği,derdi verenin...!! Sabır aşını içmek varsa nasipte...!! Gel...!! Taşları çatlatalım yüreğim...!! Ne çok çentik attık hayat ağacına...!! ... Bu son badire diyelim,Bir çizik çekelim...!! Kim bilebilir ki ne olacak yarın...!! Çıkarmıyız sabaha...?? Sev dolu,dolu Sımsıkı sarıl sevdiğine...!! Tutun hayata...!! Her şey bir gün bitecek nasıl olsa...!! İsyan etme yüreğim...!! Sebep, suçlu arama...!! Duayla , Sabırla , Umutla Bak Yarına...!!.

Kalalım sağlıcakla...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 16, 2018, 04:06:36 ÖÖ
İlk Sahur gecesine de uyandık. Ciddi ciddi ramazan geldi arkadaşlar  :) Allah kabul etsin. Hayırlı ramazanlar...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 16, 2018, 01:35:55 ÖS
Sitemiz bugün çok sakin. Ses seda yok  :)

Oruç herkesi etkiledi galiba. O değil de soğuk bi su olsa da içsek  ;D
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Tigris - Mayıs 16, 2018, 01:53:29 ÖS
@Angelowic, yaz bile gelse soğuk su içmeme kararı aldım. Direk vücudu kötü etkileyen birşey. Babaannem 90 yaşında yazın bile oda sıcaklığında ki suyu içer. Üstelik kronik böbrek ve hepatit b hastası. Bütün işini kendi görür. kendimize bakarsak  sağlık sorunu da yaşamayız inşallah.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 16, 2018, 03:09:22 ÖS
@Angelowic, yaz bile gelse soğuk su içmeme kararı aldım. Direk vücudu kötü etkileyen birşey. Babaannem 90 yaşında yazın bile oda sıcaklığında ki suyu içer. Üstelik kronik böbrek ve hepatit b hastası. Bütün işini kendi görür. kendimize bakarsak  sağlık sorunu da yaşamayız inşallah.

Evet haklı olabilirsin @Tigris yaşlıların çoğu soğuk su içmezler. Lafın gelişi soğuk su dedim. Zaten buzdolabından çıkmış buz gibi suyu içmiyorum karıştırıp içerim. Dişim sızlıyor sonra  ;D
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 16, 2018, 09:10:00 ÖS
İlk Sahur gecesine de uyandık. Ciddi ciddi ramazan geldi arkadaşlar  :) Allah kabul etsin. Hayırlı ramazanlar...

Sana da hayırlı ramazanlar melek,,,, Günün nasıl geçti? @Angelowic .?
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 16, 2018, 09:20:21 ÖS
Evet ramazan tayfası;

Oruca niyetli olan arkadaşlar ilk gün ile alakalı gözlemlerini, zorluklarını ve kolaylaştırı fikirlerini paylaşabilirlermi acaba.?

Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: iss - Mayıs 16, 2018, 09:56:18 ÖS
Evet ramazan tayfası;

Oruca niyetli olan arkadaşlar ilk gün ile alakalı gözlemlerini, zorluklarını ve kolaylaştırı fikirlerini paylaşabilirlermi acaba.?

Sağlam bir baş agrısı 😔
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 16, 2018, 10:07:45 ÖS
Evet ramazan tayfası;

Oruca niyetli olan arkadaşlar ilk gün ile alakalı gözlemlerini, zorluklarını ve kolaylaştırı fikirlerini paylaşabilirlermi acaba.?

Sağlam bir baş agrısı 😔

Siraga kullanıyormusun.? Benim oldu olalı hiç başımın ağrıdığını bilmem. Belki sigarasızlıktandır.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: turuncu - Mayıs 16, 2018, 10:10:40 ÖS
Gayet normal. Bir kaç kere uyku bastı o kadar :)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: iss - Mayıs 16, 2018, 11:04:42 ÖS
Evet ramazan tayfası;

Oruca niyetli olan arkadaşlar ilk gün ile alakalı gözlemlerini, zorluklarını ve kolaylaştırı fikirlerini paylaşabilirlermi acaba.?

Sağlam bir baş agrısı 😔

Siraga kullanıyormusun.? Benim oldu olalı hiç başımın ağrıdığını bilmem. Belki sigarasızlıktandır.

Sigara kullanıyorum ama onla alakalı oldugunu sanmam. Çünkü ne hikmetse orucluyken sigara jic aklıma gelmez. Ayrıca son zamanlarda bas agrısı sikayetim vardı zaten. Bunla ilgili doktora göründüm sonuçları bekliyorum.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Fatih - Mayıs 16, 2018, 11:30:05 ÖS
Ben her zaman ilk 3 gün çok zorlanıyorum.
Bugünde öyle oldu.
Bende de baş ağrısı vardı.son saatlere doğru.tansiyonla alakalı.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 17, 2018, 12:04:49 ÖÖ
@turuncu bende sabah 6 da evden çıktım öğlen 1 de girdim sonra iftara kadar uyumuşum :) uyku güzel oluyor ya :)

@Fatih tansiyon problemin yoktur inşallah. Ne işle meşgulsun bilmiyorum ama akşam üstü iftara yakın fırsatını bulup 1 2 saat kestirebilirsen. İyi olur.

@iss  ben siraga yı sadece alkol aldığım zaman içiyorum. Sen kendini daha iyi tanırsın ama ben olsam sigaraya bağlamıştım. Doktor ne gibi tetkikler yaptı başağrısı için.
Benimde kafamda açık pembeye kahverengine yakın aşağı yukarı yarım cm çapında bir ben çıktı dışı pütürlü bende ona randevu alıcam.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: moxmad - Mayıs 17, 2018, 12:44:57 ÖÖ
Ilk gün izinliydim orucu uykuya tutturdum gayet rahat geçti ;) Asil iş günü perşembe bakalım nasıl geçecek ama rahat olur diye umuyorum
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Fatih - Mayıs 17, 2018, 04:10:16 ÖÖ
@samurai yok dostum şükür tansiyon sorunum yok.
Haliyle aç kalınca düşebiliyor.Gayrimenkul sektöründeyim.
Geç gidip erken geliyorum ramazanda.
Uyuklamaya çalışıyorum ama 10 dk.
Sonra uyanıyorum:)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: iss - Mayıs 17, 2018, 08:08:09 ÖÖ

@iss  ben siraga yı sadece alkol aldığım zaman içiyorum. Sen kendini daha iyi tanırsın ama ben olsam sigaraya bağlamıştım. Doktor ne gibi tetkikler yaptı başağrısı için.
Benimde kafamda açık pembeye kahverengine yakın aşağı yukarı yarım cm çapında bir ben çıktı dışı pütürlü bende ona randevu alıcam.

Benim baş agrısı ve kafada ısınma gibi şikayetlerim vardı. Devreleri yaktım sanırım düşüne düşüne 😀  tomografi istedi çektirdim bugun sonucu cıkacak.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 17, 2018, 08:15:17 ÖÖ

@iss  ben siraga yı sadece alkol aldığım zaman içiyorum. Sen kendini daha iyi tanırsın ama ben olsam sigaraya bağlamıştım. Doktor ne gibi tetkikler yaptı başağrısı için.
Benimde kafamda açık pembeye kahverengine yakın aşağı yukarı yarım cm çapında bir ben çıktı dışı pütürlü bende ona randevu alıcam.

Benim baş agrısı ve kafada ısınma gibi şikayetlerim vardı. Devreleri yaktım sanırım düşüne düşüne 😀  tomografi istedi çektirdim bugun sonucu cıkacak.

İnşallah bir şey çıkmaz @iss tomografi cihazına girmek büyük cesaret ben hayatta giremem hareket etmeden yarım saat bekliyosun kapalı alan. Benim gibi klostrofobi si oşanlar için zulüm resmen.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 17, 2018, 08:20:59 ÖÖ
@samurai yok dostum şükür tansiyon sorunum yok.
Haliyle aç kalınca düşebiliyor.Gayrimenkul sektöründeyim.
Geç gidip erken geliyorum ramazanda.
Uyuklamaya çalışıyorum ama 10 dk.
Sonra uyanıyorum:)

:) o 10 dk sonra uyanmak tamamen kafadan kaynaklanıyo. Sende çok düşünüyosun herhalde :)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: iss - Mayıs 17, 2018, 08:26:24 ÖÖ

@iss  ben siraga yı sadece alkol aldığım zaman içiyorum. Sen kendini daha iyi tanırsın ama ben olsam sigaraya bağlamıştım. Doktor ne gibi tetkikler yaptı başağrısı için.
Benimde kafamda açık pembeye kahverengine yakın aşağı yukarı yarım cm çapında bir ben çıktı dışı pütürlü bende ona randevu alıcam.

Benim baş agrısı ve kafada ısınma gibi şikayetlerim vardı. Devreleri yaktım sanırım düşüne düşüne 😀  tomografi istedi çektirdim bugun sonucu cıkacak.

İnşallah bir şey çıkmaz @iss tomografi cihazına girmek büyük cesaret ben hayatta giremem hareket etmeden yarım saat bekliyosun kapalı alan. Benim gibi klostrofobi si oşanlar için zulüm resmen.

Bu ikinci doktor ilki tomografi istedi ben istemedim, sonra devlete gittim o da mecbur tomografi isticez dedi. Cektirdim ama öyle dakikalarca yatmıyorsun dostum. O tünele bir kere girdi cıktı tamam dediler. 3 dakikada bitti.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 17, 2018, 08:38:15 ÖÖ
Gayet normal. Bir kaç kere uyku bastı o kadar :)

Kaldı 29 @turuncu :) bende bugün çok zor çıktım yataktan erken gidebilirsem eve uyurum yine. :)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 17, 2018, 08:39:33 ÖÖ
Ilk gün izinliydim orucu uykuya tutturdum gayet rahat geçti ;) Asil iş günü perşembe bakalım nasıl geçecek ama rahat olur diye umuyorum

Sen ne işle meşgulsun @moxmad erken gidebiliyosan eve yatar uyursun. Orucu uykuya tutturmaya devam edersin :)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: levan - Mayıs 17, 2018, 09:01:09 ÖÖ
Tedavi başlangıcında doktora sorduğum sorulardan biriydi oruç. Önermiyorum demişti. tutmuyorum bende. Tutanlara kolay gelsin. Ben Aç kalamaom y ada susuzluk zor. Tutamam bana göre bunun kronik bir rahatsızlığın göstergesinde direnç olarak kullanılması yada önerilmesi şu uzun saatlere denk gelen mevsimde kişinin kendisine kalmış irade şovuna bana göre gerek yok. Teşvik gereksiz birşey. Enerji benim için önemli
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Taurus - Mayıs 17, 2018, 09:17:58 ÖÖ
Benim de ilk gün gözlerime vuran bir baş ağrısı problemim oldu. Geçen haftaki yağmurlarda üşüttüm sanırım biraz da hastayım öksürük var. Susama ve acıkma olmadı ancak.

Bu arada her geçen sene vücudumun bir yerinde yeni benler buluyorum. İğne ucu kadar. Açıkcası daha önce var mıydı yok muydu emin değilim ama sanki sürekli çoğalıyorlarmış gibi geliyor. Yaşlanmakla ilgili bir durum mu bu bilemiyorum.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: hk - Mayıs 17, 2018, 10:51:47 ÖÖ
Oruc  tutan tum arkadaslarimin ibadetleri kabul olur  insallah . 


Sukur ben  ilk gunu cok rahat gecirdim , bundan sonrasi daha kolay olur artik .


@iss arkadasim , cok  gecmis olsun insallah ciddi bir  sey cikmaz.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 17, 2018, 11:25:28 ÖÖ
İlk Sahur gecesine de uyandık. Ciddi ciddi ramazan geldi arkadaşlar  :) Allah kabul etsin. Hayırlı ramazanlar...

Sana da hayırlı ramazanlar melek,,,, Günün nasıl geçti? @Angelowic .?

Teşekkür ederim @samurai
İlk oruç günüm gayet güzel geçti, şiddetli ağrılarım dışında :)
Romatoid artrid var biraz bende, ilaçları almayınca sızladı ellerim ayaklarım kollarım, biraz acı çektim yani. Bugün doktorumla görüşeceğim enfeksiyon ve romatoloji ile ne diyecekler bakalım. Onun dışında çok açlık hissetmedim.
Senin nasıl geçti ilk günün, çok susadın mı? Zorlandın mı?
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 17, 2018, 11:31:24 ÖÖ
Oruc  tutan tum arkadaslarimin ibadetleri kabul olur  insallah . 


Sukur ben  ilk gunu cok rahat gecirdim , bundan sonrasi daha kolay olur artik .


@iss arkadasim , cok  gecmis olsun insallah ciddi bir  sey cikmaz.

Aminnnnn @hk yapılan tüm ibadetler kabul olur inşallah.

@iss çok geçmiş olsun inşallah önemli bir sorun yoktur, dün öğleden sonra hiç bakamadım siteye, şiddetli ağrılarım oldu baş ağrısı dışında, romatoid artrid yüzünden, yattım sürekli.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 17, 2018, 12:50:41 ÖS
İlk Sahur gecesine de uyandık. Ciddi ciddi ramazan geldi arkadaşlar  :) Allah kabul etsin. Hayırlı ramazanlar...

Sana da hayırlı ramazanlar melek,,,, Günün nasıl geçti? @Angelowic .?

Teşekkür ederim @samurai
İlk oruç günüm gayet güzel geçti, şiddetli ağrılarım dışında :)
Romatoid artrid var biraz bende, ilaçları almayınca sızladı ellerim ayaklarım kollarım, biraz acı çektim yani. Bugün doktorumla görüşeceğim enfeksiyon ve romatoloji ile ne diyecekler bakalım. Onun dışında çok açlık hissetmedim.
Senin nasıl geçti ilk günün, çok susadın mı? Zorlandın mı?

Romatid artrid dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık eklemlere iyi bakman lazım. Geçmiş olsun.

Dün öğlen 2 den akşam iftar vaktine kadar uyudum hiç zorlanmadım  ama bugün eve 6 gibi anca gidebilicem havada çok sıcak şuan 32 derece gösteriyor. Şimdiden susamaya başladım.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 17, 2018, 01:13:32 ÖS
İlk Sahur gecesine de uyandık. Ciddi ciddi ramazan geldi arkadaşlar  :) Allah kabul etsin. Hayırlı ramazanlar...

Sana da hayırlı ramazanlar melek,,,, Günün nasıl geçti? @Angelowic .?

Teşekkür ederim @samurai
İlk oruç günüm gayet güzel geçti, şiddetli ağrılarım dışında :)
Romatoid artrid var biraz bende, ilaçları almayınca sızladı ellerim ayaklarım kollarım, biraz acı çektim yani. Bugün doktorumla görüşeceğim enfeksiyon ve romatoloji ile ne diyecekler bakalım. Onun dışında çok açlık hissetmedim.
Senin nasıl geçti ilk günün, çok susadın mı? Zorlandın mı?

Romatid artrid dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık eklemlere iyi bakman lazım. Geçmiş olsun.

Dün öğlen 2 den akşam iftar vaktine kadar uyudum hiç zorlanmadım  ama bugün eve 6 gibi anca gidebilicem havada çok sıcak şuan 32 derece gösteriyor. Şimdiden susamaya başladım.

Dün işin iyiymiş ama :) 2 den iftara kadar uyumak fln @samurai  ben çalıştım bi de o halde. Evet dikkat ediyorum ilaçlarımı fln düzenli alıyorum. Allah kabul etsin.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: turuncu - Mayıs 17, 2018, 01:36:07 ÖS
Tedavi başlangıcında doktora sorduğum sorulardan biriydi oruç. Önermiyorum demişti. tutmuyorum bende. Tutanlara kolay gelsin. Ben Aç kalamaom y ada susuzluk zor. Tutamam bana göre bunun kronik bir rahatsızlığın göstergesinde direnç olarak kullanılması yada önerilmesi şu uzun saatlere denk gelen mevsimde kişinin kendisine kalmış irade şovuna bana göre gerek yok. Teşvik gereksiz birşey. Enerji benim için önemli

 Ne teşviği? Kim kime onu yapmış? Doktorun önermemişse senin de zaten canına minnetse tutma. Sen irade şovu yapamıyosan başkalarının da onu yaptığını düşünme bence. Kimsenin burada oruç tuttuğu ya da tutmadığı için alkış beklediğini sanmıyorum. Sen de ondan bahsetmemiştin zaten dimi!? Pardon....!
Arkadaşlar Allah hepimizin oruçlarını,infaklarını kabul etsin. Ama orucu da uykuya tutturmayın :D OK 1-2 saat bi hal gelir uyunur da @samurai  dostum 8 saatlik uyku fazla değil mi :D  Hadi yorgunluğuna verelim :D Ama tavsiyem bidaha o kadar uyuma. Samimi olmaz orucun. ;)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 17, 2018, 04:02:14 ÖS
Aynen arkadaşlar dün bira uykuyu abarttığımın farkındayım ama biraz yorgundum da bugün öyle olmayacak hala dışarıdayım eve ancak 6 7 gibi gidebilirim. @turuncu @Angelowic normalde uyuyamam o kadar :)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 17, 2018, 04:15:16 ÖS
Tedavi başlangıcında doktora sorduğum sorulardan biriydi oruç. Önermiyorum demişti. tutmuyorum bende. Tutanlara kolay gelsin. Ben Aç kalamaom y ada susuzluk zor. Tutamam bana göre bunun kronik bir rahatsızlığın göstergesinde direnç olarak kullanılması yada önerilmesi şu uzun saatlere denk gelen mevsimde kişinin kendisine kalmış irade şovuna bana göre gerek yok. Teşvik gereksiz birşey. Enerji benim için önemli

 Ne teşviği? Kim kime onu yapmış? Doktorun önermemişse senin de zaten canına minnetse tutma. Sen irade şovu yapamıyosan başkalarının da onu yaptığını düşünme bence. Kimsenin burada oruç tuttuğu ya da tutmadığı için alkış beklediğini sanmıyorum. Sen de ondan bahsetmemiştin zaten dimi!? Pardon....!

Duygulara tercüman işte @turuncu  8) demekki arkadaş yapsada zaten şov olsun diye yapacakmış :) burda kimsenin kimseyi tanıdığı yok ne şovuysa artık.?
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 17, 2018, 04:33:22 ÖS
Benim de ilk gün gözlerime vuran bir baş ağrısı problemim oldu. Geçen haftaki yağmurlarda üşüttüm sanırım biraz da hastayım öksürük var. Susama ve acıkma olmadı ancak.

Bu arada her geçen sene vücudumun bir yerinde yeni benler buluyorum. İğne ucu kadar. Açıkcası daha önce var mıydı yok muydu emin değilim ama sanki sürekli çoğalıyorlarmış gibi geliyor. Yaşlanmakla ilgili bir durum mu bu bilemiyorum.

Vücudunun nerelerinde çıktığını düşünüyosun.? @Taurus güneş alan yerlerse eğer büyük ihtimal çil dir.  Yazın güneşle birlikte çiller çoğalır ve belirginleşir. Tabi kafanın rahatlaması içincildiyeye görünebilirsin.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 17, 2018, 06:15:02 ÖS
Aynen arkadaşlar dün bira uykuyu abarttığımın farkındayım ama biraz yorgundum da bugün öyle olmayacak hala dışarıdayım eve ancak 6 7 gibi gidebilirim. @turuncu @Angelowic normalde uyuyamam o kadar :)

Neyse Allah kabul etsin tüm ibadetlerimizi @samurai :)

@turuncu bazen öyle yorumlar yapıp güzel yazıyorsun ki sanki ben yazmışım gibi hissediyorum. Çok aynı hislerle. Teşekkürler Oruç yorumun için. Seviliyorsun...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Taurus - Mayıs 17, 2018, 06:28:47 ÖS
Benim de ilk gün gözlerime vuran bir baş ağrısı problemim oldu. Geçen haftaki yağmurlarda üşüttüm sanırım biraz da hastayım öksürük var. Susama ve acıkma olmadı ancak.

Bu arada her geçen sene vücudumun bir yerinde yeni benler buluyorum. İğne ucu kadar. Açıkcası daha önce var mıydı yok muydu emin değilim ama sanki sürekli çoğalıyorlarmış gibi geliyor. Yaşlanmakla ilgili bir durum mu bu bilemiyorum.

Vücudunun nerelerinde çıktığını düşünüyosun.? @Taurus güneş alan yerlerse eğer büyük ihtimal çil dir.  Yazın güneşle birlikte çiller çoğalır ve belirginleşir. Tabi kafanın rahatlaması içincildiyeye görünebilirsin.

Kollarımda oluyor ama nedense çil benim hiç aklıma gelmedi. Doğru bir tahmin olabilir. Zaten yeterince beyaz tenliyim ve güneş beni mahvediyor.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 17, 2018, 11:16:20 ÖS
3.cü sahur gecesine hazır mısınız gençler? Tutuluyor mu? Nasıl gidiyor? ;D
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 18, 2018, 12:20:32 ÖÖ
Ben birazdan bayılırım melekcim. Gece kalkınca zombi gibi oluyorum  ;D karpuz domates yumurta su ve ben yine takla :)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 18, 2018, 01:10:36 ÖÖ
Sahura kalkmıyor biraz geç saate kadar bekleyip yiyip yatıyorsun galiba @samurai menü güzelmiş  :) bu arada evet tanıdığım bir çok kişi öyle yapıyor. Özellikle çalışan ve uyku konusunda hassas olan kişiler. Gece 3 te kalkmak yerine 12 gibi sahur yapıp yiyip yatıyorlar.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Taurus - Mayıs 18, 2018, 08:44:12 ÖÖ
Yorumumda sadece kibar bir eleştiri vardı. Onaylanmamasını her Ne kadar protesto ediyor olsam da yapabileceğim herhangi bir şey yok. Sadece keyfi uygulama hanesine bir çentik daha atın.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: levan - Mayıs 18, 2018, 08:54:24 ÖÖ
Tedavi başlangıcında doktora sorduğum sorulardan biriydi oruç. Önermiyorum demişti. tutmuyorum bende. Tutanlara kolay gelsin. Ben Aç kalamaom y ada susuzluk zor. Tutamam bana göre bunun kronik bir rahatsızlığın göstergesinde direnç olarak kullanılması yada önerilmesi şu uzun saatlere denk gelen mevsimde kişinin kendisine kalmış irade şovuna bana göre gerek yok. Teşvik gereksiz birşey. Enerji benim için önemli

 Ne teşviği? Kim kime onu yapmış? Doktorun önermemişse senin de zaten canına minnetse tutma. Sen irade şovu yapamıyosan başkalarının da onu yaptığını düşünme bence. Kimsenin burada oruç tuttuğu ya da tutmadığı için alkış beklediğini sanmıyorum. Sen de ondan bahsetmemiştin zaten dimi!? Pardon....!
Arkadaşlar Allah hepimizin oruçlarını,infaklarını kabul etsin. Ama orucu da uykuya tutturmayın :D OK 1-2 saat bi hal gelir uyunur da @samurai  dostum 8 saatlik uyku fazla değil mi :D  Hadi yorgunluğuna verelim :D Ama tavsiyem bidaha o kadar uyuma. Samimi olmaz orucun. ;)

Kimse kimseyi teşvik etmiyor demem o ki herkeste aynı etki yok.amaç niyetlenmekse , olabilir mi ?yapılabilir mi? ise vitamin takviyesiyle kendimden ödün verir orucuna empati yapar tutariz. Fakat üzgünüm kısa zaman mevsimine de denk gelsr oruç tutmam.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Penthos - Mayıs 18, 2018, 09:42:17 ÖÖ
Sayın @levan
Buradaki problem sizin yada bir başkasının oruç tutup tutmaması değil olamazda herkez istediğini inandığını yapar.
Şayet irade şovu veya ödün vermek oruç ve inanç mantığına uymayan ve sinir uçlarını tırmalayan kelimeler bunların yerine ben enerjimi kaybedeceğim icin tutmayacağım yada inancıma yada mantığıma ters derseniz size kimsenin söz söylemeye hakkı olmaz. :) bu ay biz inananlara göre sadece oruc tutma ayı degil hoşgörü gibi diğer duygularında tavan yaptığı bir zaman dilimi o yüzdende size Demem Oki bizleri üzecek kıracak kelimeleri sarf etmeyiniz.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 18, 2018, 10:44:50 ÖÖ
Haklısın arkadaşım @Penthos

Ayrıca biraz hoşgörülü olmaya davet ediyorum seni @levan biraz empati biraz da insan sevgisi en çokta saygı. Bunlara ihtiyacın var...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: iss - Mayıs 18, 2018, 11:15:37 ÖÖ
Yorumumda sadece kibar bir eleştiri vardı. Onaylanmamasını her Ne kadar protesto ediyor olsam da yapabileceğim herhangi bir şey yok. Sadece keyfi uygulama hanesine bir çentik daha atın.

Dostum din konusu biraz eleştiri kaldırmıyor. O nedenle iletini tartısma olmasın diye onaylamamiştim. Ama benden sonra baska iletiler onaylanmış.

Bu yüzden arkadaslar dini ve siyasi konularda eleştiri yapmayalım. Mübarek günde birbirimizi incitmeyelim arkadaslar.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Darkness - Mayıs 18, 2018, 12:03:01 ÖS
Dinî ve siyasi başlıkları kapatın bence
Ikisi de kişiseldir
Sevapta günahta geçişkenlik yok. Herkesin yedigi kendine yasası
Ramazanda oruc tutmak isteyen tutar
Merak ettiginiz şeyleri doktorunuza sorun bence burda aramayın derim çünkü başlık sapıtıyor

Uzatilacak bir konu da değil ya tutarsin ya tutmazsın net
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 18, 2018, 12:08:40 ÖS
Bence kapatılmasına hiç gerek yok şuanda bulunduğumuz konunun.

Gayet güzel herkes birbirine saygı gösterirse yorumlar dikkatli yapılırsa kimse haddini aşmadan yazarsa zaten Problem yok  :)

Ramazan ayında olup oruç konuşmamak biraz ilginç olur. Doktor ile konuşulan başka burada insanların birbiri ile paylaşım yapması daha başka. Bence herkes biraz daha özen ve saygı göstermeli...
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 18, 2018, 12:12:22 ÖS
Bir tanesi çıkıp ben oruç tutmam diyip dikkat çekmek için yorum yaptı diye hepimiz ona uyup burada kavga edecek değiliz öyle değil mi @levan sana saygı duyuyoruz.

Hoşgörü. Tüm problemleri çözecektir.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Darkness - Mayıs 18, 2018, 01:45:00 ÖS
@Angelowic beni yargılıyor musun balık buğlama yaparım seni iftara ;D ;D
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 18, 2018, 01:56:38 ÖS
@Angelowic beni yargılıyor musun balık buğlama yaparım seni iftara ;D ;D

Seni sevdiğimi biliyorsun @Darkness  :) Hayır asla ne münasebet. Seni eleştirmiyorum. Sadece öylesine içimden geldi yazdım döküldü kalemimden sözcükler. Balık buğulama da nasıl severim  ;D
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Darkness - Mayıs 18, 2018, 02:41:20 ÖS
@Angelowic beni yargılıyor musun balık buğlama yaparım seni iftara ;D ;D

Seni sevdiğimi biliyorsun @Darkness  :) Hayır asla ne münasebet. Seni eleştirmiyorum. Sadece öylesine içimden geldi yazdım döküldü kalemimden sözcükler. Balık buğulama da nasıl severim  ;D

Hahaha peki
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 21, 2018, 07:09:43 ÖS
Nabersiniz gençler   :)

Ramazan size yaramadı galiba. Sitemiz çok sakin. Nasıl gidiyor oruçla aranız nasıl? 1 hafta sonra paydos verecek olanlar burada mı :D
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: samurai - Mayıs 21, 2018, 08:01:32 ÖS
Sorma meleğim yaa havalarda sıcak malak gibi yatıyorum işten artan zamanlarda. Yazışmaları okuyorum fazla dahil olasım gelmiyor. 1 ay bööle @Angelowic
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 21, 2018, 09:50:02 ÖS
Sorma meleğim yaa havalarda sıcak malak gibi yatıyorum işten artan zamanlarda. Yazışmaları okuyorum fazla dahil olasım gelmiyor. 1 ay bööle @Angelowic

Evet ilk günler serin geçti ama sıcak kendini göstermeye de başladı @samurai yine de çok fazla uyuma gözlerini dinlendir 😊 Bizleri de ihmal etme.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Arutha - Mayıs 22, 2018, 03:52:02 ÖS
Konu gayet güzel. Herkesin görüşü kendine. Haçlı Seferi yok. Konu kilitlenmez. Dayanışma ve moral daçıyor.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Darkness - Mayıs 22, 2018, 04:04:13 ÖS
@Arutha  abartma istersen  ;D ;D ;D

Biri bi laf atar hurra  8)
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Arutha - Mayıs 22, 2018, 04:21:16 ÖS
@Arutha  abartma istersen  ;D ;D ;D

Biri bi laf atar hurra  8)
Dostum bu topiği kastettim.
Gerçek hayatta haklısın.
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Angelowic - Mayıs 22, 2018, 04:32:20 ÖS
Konu gayet güzel. Herkesin görüşü kendine. Haçlı Seferi yok. Konu kilitlenmez. Dayanışma ve moral daçıyor.

Kesinlikle öyle. Ramazan ayında insanların bu konu hakkında konuşması gayet normal ve güzel. Herkese saygım sonsuz. Her düşünceye, yaşayışa, inanışlara ve insanlara. Saygı ve biraz sevgi olunca işler yoluna giriyor zaten 😊
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Darkness - Mayıs 22, 2018, 04:43:45 ÖS
@Arutha  abartma istersen  ;D ;D ;D

Biri bi laf atar hurra  8)
Dostum bu topiği kastettim.
Gerçek hayatta haklısın.

Topik derken ;D ;D tamam sustum  ;D
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Arutha - Mayıs 22, 2018, 08:18:55 ÖS
@Arutha  abartma istersen  ;D ;D ;D

Biri bi laf atar hurra  8)
Dostum bu topiği kastettim.
Gerçek hayatta haklısın.

Topik derken ;D ;D tamam sustum  ;D

sen de biliyorsun kastimi.
İcinde buyuk bir karanlik seziyorum Darkness  ;) :D
Karanlik tarafa yenik dusme.  :D
Başlık: Ynt: Ramazan geliyor
Gönderen: Darkness - Mayıs 22, 2018, 10:51:47 ÖS
@Arutha  abartma istersen  ;D ;D ;D

Biri bi laf atar hurra  8)
Dostum bu topiği kastettim.
Gerçek hayatta haklısın.

Topik derken ;D ;D tamam sustum  ;D

sen de biliyorsun kastimi.
İcinde buyuk bir karanlik seziyorum Darkness  ;) :D
Karanlik tarafa yenik dusme.  :D

Hahaha mübarek ramazan tövbe bismillah ben iyi biriyim sustum  ;D