Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yaptırmamız Gereken Aşılar  (Okunma sayısı 1080 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mavi_çilek

• Üye
  • *
Yaptırmamız Gereken Aşılar
« : Eylül 06, 2016, 06:16:20 ÖS »
Merhaba dostlar,

Pozitifler olarak düzenli veya düzensiz olarak hangi aşıları yaptırmamız gerekiyor acaba? Tüm aşılar doktor izniyle mi olmalı? Sizler hangi aşıları sürekli yaptırıyorsunuz? Hiv'le alakalı veya alakasız olarak yaptırdığınız aşıları paylaşırsanız sevinirim.. Şahsen benim doktorum sadece 2 yıl önce tedaviye başladığım da hepatit aşısı yaptırmamı istedi onun da sonuncusunu yaptırmayı unuttum, başka hiçbir aşı yaptırmadım bu zamana kadar.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Yaptırmamız Gereken Aşılar
« Yanıtla #1 : Eylül 06, 2016, 11:56:46 ÖS »
Merhaba,
Doktorun mutlaka söyleyecektir ama bazıları unutabiliyor ya da doktordan doktora farklı yönlendirmeler olabiliyor. Ben bildiklerimi ve dolayısıyla olduğum aşıları yazayım.
Hepatit A/B ve zatürre aşıları (Mutlaka) (hepatit hiv ile beraber bulunuyorsa tedavi biraz daha zorlaşıyor)
Grip aşısı (opsiyonel) (çoğu doktor önermiyor)
Tetanoz (Opsiyonel) bazısı öneriyor bazısı gerek yok diyor)
Bir de benim eski doktor Hindistan'a falan gidecek olursan Sarıhumma aşısı yapalım dedi.
Bu arada HPV'nin yüzlerce çeşidi var ama çoğuna karşı bağışıklık sağlayan bir aşısı (Gardasil) var. Benim doktor kadınlara öneriyoruz demişti ama yaptıran erkek arkadaşlar da oldu diye biliyorum. Bir sor istersen.

Kullanıcı teşekkür etti: mavi_çilek

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 07, 2016, 12:11:04 ÖÖ »
Merhaba. Doktorlar genel olarak pnömokok, eksikse hepatit B(ama genel olarak çocukluk çağında yapıldığı için doktorlar test sonucunda istemeyebiliyor, ben yaptırmadım mesela), piyasada bulunabilirse hepatit A(belirli dönemlerde bulunabiliyor ve çabuk tükeniyor tahminimce) ve grip aşısı istiyor genel olarak. Ayrıca ppd testi sonucu da gerekirse tüberküloza karşı koruyucu tedavi alınıyor. Benim bildiğim bu kadar. Ben bunlardan sadece pnömokok aşısını yaptırdım.

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 07, 2016, 01:50:59 ÖS »
Hpv aşısı gardasil 9 virüs tipinden koruyor,  26 yaş ve altı erkekler için öneriliyor yasin uygunsa yaptır.  Tabi cd4 sayının 200 üzerinde ve virüsün bastırılmış olması önemli.

Hepatit A ve B mutlaka yaptirilmali,  doktoruna sorarsan antibody testi yapar aşılar tutmuş mu bakar,  gerekirse aşı tekrarlanır.

Pnomokok aşısı yapıldıktan en az 3 ay sonra ikinci bir aşı daha yapılıyor.  Zatürreden koruduğu için öneriliyor bu aşılar.

Grip aşısı benim doktorum yapıyor ama tetanozdan hiç bahsetmedi.

Son olarak menenjit aşısı var,  bizim burada yapılmıyor,  okuduğum kadarıyla abd de büyük şehirlerin kulüplerinde takılanların salgın olmuş. 

Kullanıcı teşekkür etti: Ruboy, mavi_çilek

Pozitifbirhayat

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 07, 2016, 07:37:03 ÖS »
Ekim ayında grip aşısı olmayı unutmayın lütfen.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Eylül 07, 2016, 07:43:48 ÖS »
Eveeet bugün benim doktorum da hatırlattı, ekim ortası gibi ol mutlaka dedi
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bejaia

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 08, 2016, 02:16:07 ÖS »
pnömokok aşısı bana 5 yılda bir yappılıyor dedi doktor ve eczane onun için 1 defa yaptırdım

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Eylül 08, 2016, 02:20:12 ÖS »
Farklı pnömokok aşıları var hangisini oldun? (Pnömo23 ve prevenar) Drum iki tane farklı yaptırdı bana 6 ay arayla.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 08, 2016, 04:04:48 ÖS »
Pnomokok aşıları :

Önce Prevnar 13 yapılıyor.   Takiben en az 3 en geç 12 ay sonra Pnuemovax 23 aşısı yapılıyor.

Prevnar 13 tek doz,  ama Pnuemovax aşısı en az 5 yıl sonra tekrarlanıyor.  Ömür boyu 2 kez aşılanma tavsiye ediliyor,  bazı yerlerden ikinci dozu 65 yaş sonrası yapıyorlar.

Eğer aşıların sırası şaşarsa yani önce Pnuemovax yapılırsa,  Prevnar için en az 1 sene beklenmeli.

Bu aşılar için 200 cd4 üzeri bekleniyor.

Kullanıcı teşekkür etti: Mavera

Jan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 13, 2017, 04:25:29 ÖS »
Merhaba
Konu başlıklarını okurken aşılara denk geldim. Tedavi gören bir hiv+ kişinin bağışıklık sistemi zaten normal insan ile ayni calismiyor mu ? Tüm bu aşılari olmamizin sebebi nedir ? Tedavi alsak ve kan değerler normal , RNA negatif olsa bile hiv pozitif birey hastaliklara daha mı açıktir?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Ocak 13, 2017, 04:33:12 ÖS »
Merhaba
Konu başlıklarını okurken aşılara denk geldim. Tedavi gören bir hiv+ kişinin bağışıklık sistemi zaten normal insan ile ayni calismiyor mu ? Tüm bu aşılari olmamizin sebebi nedir ? Tedavi alsak ve kan değerler normal , RNA negatif olsa bile hiv pozitif birey hastaliklara daha mı açıktir?

Evet, bazı hastalıklara rna negatif cd4 süper olsa bile daha açık olabiliyoruz, ve ekstra güvenceli olmak her zaman için iyi bir şeydir.

Kullanıcı teşekkür etti: Jan

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 13, 2017, 09:10:07 ÖS »
ben sadece grip aşısı oldum, doktor grip ve zatüre ol demişti. Başka bir aşı istemedi, diğer aşıları sizden duydum.

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 13, 2017, 11:01:56 ÖS »
Merhaba dostlar,

Pozitifler olarak düzenli veya düzensiz olarak hangi aşıları yaptırmamız gerekiyor acaba? Tüm aşılar doktor izniyle mi olmalı? Sizler hangi aşıları sürekli yaptırıyorsunuz? Hiv'le alakalı veya alakasız olarak yaptırdığınız aşıları paylaşırsanız sevinirim.. Şahsen benim doktorum sadece 2 yıl önce tedaviye başladığım da hepatit aşısı yaptırmamı istedi onun da sonuncusunu yaptırmayı unuttum, başka hiçbir aşı yaptırmadım bu zamana kadar.

Zatürre için:

http://hivveaids.net/index.php?topic=1444.msg12989#msg12989

Erendil

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Ocak 14, 2017, 12:34:44 ÖÖ »
Tedaviye başlayalı bir yıl oldu ama benim doktorum hiçbir aşıdan bahsetmedi, bahsetmiyor da. Sadece hepatit b aşısı yaptırdım. O da tutmuş. Ama başka hiçbir aşı duymadım kendisinden.

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Ocak 14, 2017, 09:48:56 ÖÖ »
Tanı aldığımda CD4'üm 200'ün altında olduğu için aşı olamamıştım. 200'ün üstüne çıktıktan sonra doktorumla konuştum "aciliyeti yok" diyerek geçiştirdi. Bana göre vardı tabii gittim Aile Hekimliğinde Tetanoz ve Hepatit A aşılarımı oldum. Bilgilendikçe doktoru sorgular oldum yani ben zaten kendimi savunmasız hissediyorum, gelmiş bana acil değil diyor. Tedaviyi dikkatli  takip etmemiz ve araştırmamız çok önemli.