Mavi-Banner

Gönderen Konu: kafam baya karıştı  (Okunma sayısı 588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

korkuu

• Yeni Üye
  • *
kafam baya karıştı
« : Eylül 02, 2016, 11:04:11 ÖS »
Merhaba arkadaşlar hepinize iyi akşam lar ben bugun test olmaya gittim korunmasiz ilişki yaşadıktan sonra boğazımdaki geçmek bilmeyen şişlik yüzünden hiv herpes bel soğukluğu ve frengi testlerini yaptırmak istediğimi söyledim fakat orada bulunan doktor hiv testi hariç diğer testlerin yapılabilmesi için 6 7 hafta gerektiğini söyledi fakat benim aklıma takılan şey doktor endişelenecek bişey olmadığını söyledi ve aynen şu terimi kullandı Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar örneğin frengi ve belsoguklugu HIV/AIDS gibi öldürücü değildir dedi benim bu noktada kafam baya karıştı ve ben hiv virüsünün kronik bir rahatsızlık olduğunu ilaç kullanıldığı sürece sorun olmayacağını okumuştum siz değerli hiv pozitif arkadaşlarıma şu soruyu sormak istiyorum eğer hiv virüsü ile enfekte olmuşsa düzenli ilaç kullanımıyla hiv in bize zarar vermesini engelleyebiliyormuyuz yoksa ilaç kullanılsa bile belli bir süre sonra AIDS evresine mi geçiyoruz?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: kafam baya karıştı
« Yanıtla #1 : Eylül 03, 2016, 01:12:58 ÖÖ »
Tedaviyle hiv rna bastırılabilirse ve ilaçlar hiç aksatılmadan içilmeye devam edilirse aids aşamasına geçiş süresiz ertelenebiliyor. Teorik olarak tedaviye sıkı sıkıya uyulduğu sürece hiv pozitiflerin de normale yakın yaşam süresine sahip olması bekleniyor.

İlaçlar aksatılırsa işte o sıkıntı, bu durumda hiv ilaçlara direnç kazanabiliyor bu olursa artık o ilaçlar işe yaramamaya başlıyor. Hiv enfeksiyonunda tedavisiz kalındığında aids aşamasına geçiş 2-10 yıl sürüyor ortalama 5-6 sene yani.  Hiv halen daha dünyada enfeksiyon hastalıklarda ölümde başı çekiyor bunun sebebi Afrika ülkelerinde hala salgın olması ve orada tedaviye ulaşamayan binlerce insan, genç, çocuk, vs. artı ek olarak oralardaki kötü yaşam koşulları/kötü beslenme ve diğer bulaşıcı hastalıklar da eklenince hiv pozitifler o bölgede çok yaşayamıyorlar. Özellikle hiv+verem salgınları beraber kol kola hala pek çok Afrikalı insanı öldürüyor. Çünkü verem ve hiv çok iyi arkadaş beraber olduklarında ikisi de birbirinin ilerleyişini hızlandırıyor. Dünyadaki Hiv pozitif ölümlerinin üçte biri verem kaynaklı oluyor. Şöyle bir durum var, bir hiv pozitif veremden öldüğü zaman hiv pozitif olduğu için istatistiklere ölüm sebebi aids/hiv olarak geçiyor, verem değil. Bu da ölüm istatistiklerinde hivin 1 numara olmasını sağlıyor.

Gelişmiş ülkelerde ilaca erişim olanağı varsa hiv pozitifler sağlıklı kalabiliyor, hem hiv tedavisi+veremden korunma tedavisinin hiv ve vereme bağlı ölümleri çok iyi bir şekilde engellediği kanıtlanmış. Yeni çıkan ilaçlar daha rahat yan etkisi daha az oluyor son 10-15 yılda çok yol katedildi. 90 lı yıllarda ilaçlar zehir gibi yan etkileri çok ağır ve hivi bastırmakta başarısızdı, şimdiki ilaçlarımız ise hemen hemen kimsede ciddi yanetki göstermiyor ve hivi tamamen bastırabiliyor. Hala yeni ilaçlar-günlük hap yerine haftalık/aylık enjeksiyonlar araştırılıyor. İlaçların dokunamadığı rezerv yani depo hücrelerine saklanmış hivleri de yoketmek için yeni ilaçlar teknikler araştırılıyor. Bir yandan hiv aşısı çalışmaları da sürüyor. Hepatit c nin de eskiden tam tedavisi yoktu bu sene çıkan yeni ilaçla hepatit c tamamen tedavi edilebiliyor artık. Hiv için de böyle bir şey olabilir mi, şu an için erken ama umudumuzu kaybetmiyoruz. Bill Gates hiv araştırmalarına destek olmayı bıraktı mesela 'boşa çaba bunun tam tedavisi bulunamaz' demiş ama 90ların başında 'internet de neymiş çok popüler olmaz tutmaz bu ııh' diyen de oymuş bunu hatırlayıp gülümsüyorum sadece.
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2016, 01:15:27 ÖÖ Gönderen: Mavera »

korkuu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 03, 2016, 01:44:37 ÖÖ »
Tedaviyle hiv rna bastırılabilirse ve ilaçlar hiç aksatılmadan içilmeye devam edilirse aids aşamasına geçiş süresiz ertelenebiliyor. Teorik olarak tedaviye sıkı sıkıya uyulduğu sürece hiv pozitiflerin de normale yakın yaşam süresine sahip olması bekleniyor.

İlaçlar aksatılırsa işte o sıkıntı, bu durumda hiv ilaçlara direnç kazanabiliyor bu olursa artık o ilaçlar işe yaramamaya başlıyor. Hiv enfeksiyonunda tedavisiz kalındığında aids aşamasına geçiş 2-10 yıl sürüyor ortalama 5-6 sene yani.  Hiv halen daha dünyada enfeksiyon hastalıklarda ölümde başı çekiyor bunun sebebi Afrika ülkelerinde hala salgın olması ve orada tedaviye ulaşamayan binlerce insan, genç, çocuk, vs. artı ek olarak oralardaki kötü yaşam koşulları/kötü beslenme ve diğer bulaşıcı hastalıklar da eklenince hiv pozitifler o bölgede çok yaşayamıyorlar. Özellikle hiv+verem salgınları beraber kol kola hala pek çok Afrikalı insanı öldürüyor. Çünkü verem ve hiv çok iyi arkadaş beraber olduklarında ikisi de birbirinin ilerleyişini hızlandırıyor. Dünyadaki Hiv pozitif ölümlerinin üçte biri verem kaynaklı oluyor. Şöyle bir durum var, bir hiv pozitif veremden öldüğü zaman hiv pozitif olduğu için istatistiklere ölüm sebebi aids/hiv olarak geçiyor, verem değil. Bu da ölüm istatistiklerinde hivin 1 numara olmasını sağlıyor.

Gelişmiş ülkelerde ilaca erişim olanağı varsa hiv pozitifler sağlıklı kalabiliyor, hem hiv tedavisi+veremden korunma tedavisinin hiv ve vereme bağlı ölümleri çok iyi bir şekilde engellediği kanıtlanmış. Yeni çıkan ilaçlar daha rahat yan etkisi daha az oluyor son 10-15 yılda çok yol katedildi. 90 lı yıllarda ilaçlar zehir gibi yan etkileri çok ağır ve hivi bastırmakta başarısızdı, şimdiki ilaçlarımız ise hemen hemen kimsede ciddi yanetki göstermiyor ve hivi tamamen bastırabiliyor. Hala yeni ilaçlar-günlük hap yerine haftalık/aylık enjeksiyonlar araştırılıyor. İlaçların dokunamadığı rezerv yani depo hücrelerine saklanmış hivleri de yoketmek için yeni ilaçlar teknikler araştırılıyor. Bir yandan hiv aşısı çalışmaları da sürüyor. Hepatit c nin de eskiden tam tedavisi yoktu bu sene çıkan yeni ilaçla hepatit c tamamen tedavi edilebiliyor artık. Hiv için de böyle bir şey olabilir mi, şu an için erken ama umudumuzu kaybetmiyoruz. Bill Gates hiv araştırmalarına destek olmayı bıraktı mesela 'boşa çaba bunun tam tedavisi bulunamaz' demiş ama 90ların başında 'internet de neymiş çok popüler olmaz tutmaz bu ııh' diyen de oymuş bunu hatırlayıp gülümsüyorum sadece.

Bilgilendirdiginiz için çok teşekkürler sayın macera sanırım önemli olan benim anladigim kadarıyla ilaçlar düzenli kullanıldığında hiv aids dönüşmuyor ben önceden hiv den çok korkan birisiydim ama sizin gibi bilgili arkadaşlar sayesinde bu korkularım azaldı bence önemli olan korunmak eğer virüsle enfekte olmuşsada vakit kaybetmeden tedavide başlamak bu arada hiv virüsünün tedavisi tam olarak var sanirim ama insanlarin sağlığı ile oynayıp tam tedavi edecek ilaç yerine sadece virüs baskılayan ilac uretip satiyorlar  bunun sebebide maddi çıkar bence okuduğum makaleye göre hiv virusu amerikada bir labaratuvarda dunyadaki insan nufusunu azaltmak amacıyla bilim adamları ve CIA eşliğinde uretilmis ee tabi virüsü olusturmadan tedavi eden panzehirlerinide yapmışlardır onceden bana gore

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Eylül 03, 2016, 07:10:46 ÖÖ »
Onlar komplo teorileri ve spekülasyonlar. 1950 lerden kalan bir kan örneğinde hive rastlanmış. 50li yıllarda böylesine komplike bir virüs üretecek genetik bilgi ve teknoloji olduğunu sanmıyorum. Ayrıca simian virüs var siv diye simian maymun demek maymunları enfekte ediyor bu, hivin de mutasyonla insanlara adapte olduğu düşünülüyor. İnsana siv geçişi nasıl oldu der isen, buna Maymunlara tecavüz eden amerikan askerlerindense, bir zamanlar özellikle zengin kesimlerde safarilerde çok moda olan maymun avcılığı ve beyni yeme (canlı maymun sıkı sıkı bağlanır masanın altında, sadece kafa üst kısmı masanın üstünde gözükür. masa başına toplanan kişiler çekiç ve keski ile canlı hayvanın kafatasını kırıp açar ve hayvan korkunç acılarla can çekişirken beynine kaşık daldırıp çiğ çiğ yerler. Bunun erkekliği arttırdığına ve ömrü uzattığına inanılır o yüzden bir ara zenginler arası modaymış. Bazı kabileler de çok sık yaparmış. PETA falan yok tabi ozaman. Elbette bu kadar kan sıçrayan ve çiğ sakatat yenen bir olayda siv geçişi çok kolay.) gibi olayların sebep olduğuna inanıyorum.

Bir kaç şanslı mutasyon ve siv hiv oluyor, amerikaya gelip gidenlerce taşınıyor, hippi devrimi, özgür seks çağı, damar içi uyuşturucuların yayılması ve eşcinsellerin kendi hak ve özgürlüklerine kavuşması ile hızla insanlar arası yayılıyor. Ve acil drları bağışıklığı tükenmiş bitmiş, normal insanlarda asla görülmeyen fırsatçı enfeksiyonlarla dolu genç erkekler görmeye başlıyor, çoğunun eşcinsel olduğu farkediliyor hatta ozaman adı bilinmeyen bu hastalığa cahil insanlar tarafından 'gay vebası' denilmiş sadece gaylerde görüldüğü zannedilerek. Daha sonra virüs etkeni keşfedilerek aslında hivin cinsiyet ve yönelim ayrımı yapmadığı kadın ve çocuklara da (annelerinden) bulaşabildiğini ve onlarda da hastalık yapabildiği keşfedilmiş.

Ve artık hiv adıyla tarih sayfalarında yer alıyor. Trajediler, korkunç acılar ve sayısız ölümlerle dolu bir tarih bu. Aids deniyor, korunma yöntemleri anlatılıyor ve büyük bir seferberlik başlatılmak isteniyor kondom kullanımının önemi hakkında. Hatta giyim markası Benetton'un sansasyonel hiv kampanyası var. 'Benetton hiv ad' diye google resimlerde aratırsanız, o zamanlar ünlü bir gay aktivist olan David Kirby isimli aids hastasının ölüm döşeğinde ailesi yanı başında ağlarken, babasının bir deri bir kemik kalmış, gözleri artık boşluğa bakan öte tarafları gören oğluna çaresizlikle ve tarifi mümkün olmayan bir acıyla sarılışını gösteren bir foto bulabilirsiniz. ( https://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.photoguides.net%2Fwp-content%2Fuploads%2F2012%2F05%2Fphotoguides_benetton_david_kirby_aids.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.photoguides.net%2F10-powerful-photographic-ads-from-benetton&docid=kP0W8PJWzCq5cM&tbnid=DyTWQ2nP3QZsrM%3A&w=680&h=431&hl=tr&client=safari&bih=644&biw=1024&ved=0ahUKEwiU5rPWsvLOAhUDJsAKHbhbBCYQMwgbKAAwAA&iact=mrc&uact=8 )

O zaman çok ses getirmiş bu foto, ve evet, belki bu sahneyi reklam yapmak çok etik değil ama insanlar bunun sayesinde hiv pozitiflerin de İNSAN olduğunu, bu hastalığın herkesin başına gelebileceğini, onların da aileleri ve sevenleri olduğunu, bu hastalığı HAKETMEDİKLERİNİ kimsenin haketmediğini ve aidsin aynı evde olmayla/sarılmayla vb. Geçmediğini öğrenmeye başlamışlar. Sansasyonel olsa da bu açıdan çok önemli bir gelişme olmuş.

O dönem binlerce insan hiv yüzünden bu şekilde ölmüş, tıp çaresiz, hivi durduramıyor, o zamanlarda enfekte olup günümüze sağ kalanlar var ama çok çok çok azlar. Ve çoğu da arkadaşlarının, sevdiklerinin, sevgililerinin günden güne eriyerek çok acıklı bir ölüme doğru sürüklendiğini izlemek zorunda kalmış. Bu yüzden bedenleri hiv ile savaşta yenilmese de ruhları tamiri imkansız pek çok yaralar almış.

Tedavi sürecinde pek çok ilaç denenmiş ilk ilaçlar çok başarısız iken şu an günümüzdeki ilaçlarla tedavide çok iyi bir aşamadayız. Her ilacımı içtiğim zaman, o dönemde tanı almış, çaresizlik, korku, panik ve pişmanlıkla ölümü bekleyen ve günden güne erirken en azından daha az acı çektirip hızlı öldüren bir fırsatçı enfeksiyonla sonlanmayı dilemek dışında hiç bir şey yapamayan o zavallı kayıp ruhları hatırlıyorum ve sessiz bir dua gönderiyorum onlara.ve halime şükrediyorum.
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2016, 08:11:48 ÖÖ Gönderen: Mavera »

Kullanıcı teşekkür etti: Theodor, anaşit, Birisi, olumlu, Soru İşratei

genjutsu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 03, 2016, 10:26:16 ÖÖ »
@Mavera kitap yazsan okurum. Çok güzel bir anlatımın var. Sabah sabah bir solukta okudum yazdıklarını.

Kullanıcı teşekkür etti: Mavera, Soru İşratei

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
« Yanıtla #5 : Eylül 03, 2016, 11:33:23 ÖÖ »
macera demiş yalnız sana @Mavera , sebepsiz güldüm okurken :)
macera dolu maverika
hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.