Mavi-Banner

Gönderen Konu: Testler konusunda karışıklık  (Okunma sayısı 3253 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Birisi

• Katılımcı Üye
  • *
Testler konusunda karışıklık
« : Ağustos 31, 2016, 09:56:57 ÖÖ »
Bilgilendirmek için araştırma yaptım test olacak arkadaşları

PCR'ın neden tarama yöntemi olarak önerilmediğini soran birine Uzm.Dr Hilmi TEZGEL in cevabı

Günümüzde laboratuvar yöntemleri içerisinde en kesin sonuç veren testlerden biridir PCR. Bir çok testlerde karşımıza çıkan çapraz tepkimeler PCR'de olmaz. Halk arasında ''nokta atış'' denilen bir terim vardır ya PCR'nin isabeti de aynıdır. Evet az miktarda olan virus ya da bakterilerin DNA ya da RNA ları çoğaltılır. Ama varsa çoğaltılır. Yoksa neyi çoğaltacaksınız. Test sadece çoğalttığınız DNA ya da RNA'lar ile tepkimeye girer başka hiç bir benzer proteinle tepkimeye girmez. Evet tarama yöntemi değildir. Pahalıdırlar (Maliyetleri yüksektir) Tarama yöntemleri kaba yöntemlerdir, ucuzdurlar (Maliyetleri düşüktür). Bir hastalığın varlığını kabaca ortaya koymaktadırlar. Var ya da yok diyebilirler. Tarama testi ile var dediğimiz bir etkeninin kesin tanısı için ise PCR testine baş vururuz.Tedavi almayan birini PCR'ı negatif çıkmaz.Yaptırdığınız testlerden emin olunuz.

Ayrıca hiv rna pcr testi ile ilgili düzen lab.da bir yazı okudum bazen hiv rna pcr 6.haftaya kadar tespit edemez diyor.Yani 6.hafta son diyor fakat cdc ye baktım orası da 28.gün son demiş.

Neyse bu combo/duo testlerede cdc 2-6 hafta arası demiş en geç yani 6.hafta demiş.Ve sanırım 6.hafta combo testlerden negatif alıp pozitife dönen olmamış(emin değilim).

Ayrıca gelişim lab. uzmanı Dr. Şafak GÖKTAŞ 10.gün itibari ile hiv rna pcr dan negatif alıp pozitife döndüğünü hiç görmediğini söylemiştir.Benim kafamı kurcalayan bazı arkadaşlar neden inatla pcr ı istemiyolar?
« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2016, 09:58:44 ÖÖ Gönderen: Birisi »
Öldürmeyen şey güçlendirir.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Testler konusunda karışıklık
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2016, 01:47:33 ÖS »
Pcr yöntemi çok zor ve hassas bir yöntemdir. Yapanın yeteneği ve tecrübesi önemlidir. Bazen hiv negatiflerde bile yanlışlıkla düşük rna pozitif verdiği görülmüştür yani yalancı pozitiflik olabilir. Karışık işlem basamakları sırasında pcrda en ufak bir hatada sistem normal insan rnasını hiv zannedip çoğaltabilir ve sonuç olarak okuyabilir.

Ayrıca yapılan pcr rnalar arasında değer olarak 3-5 kata kadar fark bile çıkıyor, hatta üç kata kadar fark normal kabul ediliyor. Demek o ki çok hassas bir yöntem değil, yapan kişinin yeteneğine/tecrübesine kullanılan kitin kalitesine bağlı. Standardizasyonu son derece zayıf bir işlem. Nokta atışı demek doğru olmaz. Üç gün arayla farklı yerlerde pcr rna sonucum birinde 30 bin diğerinde 150 bin çıktı, 5 KAT fark var arada. Üç günde beş kat fark olamaz. Net bir rakam söyleyemiyor bile bana sadece YÜKSEK olduğunu söylüyor.

Uzun süren bir işlem, diğer hiv testleri aynı gün sonuç verirken bunda sonuç bir haftayı bulabiliyor.

Hiv2 bakmıyor. Evet hiv2 ihtimali düşük ama öyle psikopat fobikler var ki hiv2 olduğuna emin, bu test onları hiç memnun etmeyecektir.

Son olarak da diğer testlerde üç dört kat pahalı bir işlem. Bu nedenle tarama testi olarak kullanılması ekonomik olarak da uygun değil.

Pcr rna:
-yapan yere bağlı olarak farklı ve yanlış sonuç ihtimali var standartı yok
-çok geç çıkıyor
-hiv2 bakmıyor
-çok pahalı

Hiv duo ultra
-standardizasyonu çok yüksek, yanlış sonuc ihtimali çok çok düşük
-aynı gün çıkıyor
-hiv1+2 de bakıyor
-daha ucuz

İşte bu sebeplerden Mantıklı olan tarama için hiv duo ultra kullanmak. Pcr rna değil.

Pcr rna nın yalancı pozitifliği ve neden taramada önerilmediği ile ilgili:
http://www.thebody.com/Forums/AIDS/SafeSex/Q203034.html
« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2016, 01:58:38 ÖS Gönderen: Mavera »

Kullanıcı teşekkür etti: Kirmizi, BuDaGecerYahu, Birisi

noyanson37

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 01, 2016, 05:08:14 ÖS »
Öncelikle herkese selam :Benim sorum bu konu başlığına ait .

14. gün vidas hiv duo ve pcr Rna oldum . sonuç negatif

eskort ile korumalı oral ve vaginal temas olmuştum

kamış kök kısmında ki hpv siğilinden vaginal sıvı temasından şüphe ederek Bu testleri olmuştum . ( ilişkiden 2 gün sonra toplu  igne ucu kadar siğilin üstünde kapuk bağlamış bir yara görmüştüm)

Tekrar test olmama gerek varmı .

Hpv testinide oldum rahim kanseri vb hastalıklara neden olacak tür olmadığı test sonucunda cıktı. Labaratuvarda ki uzman dermatolaga gitmemi söyledi.

cevsplarınız için şimdiden tşk

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Eylül 01, 2016, 06:28:25 ÖS »
Bence yok. Riskli davranış değil zaten yaptığın. Pcr rna da son derece gereksiz olmuş.

Her ilişkinde böyle en olmayacak ihtimalleri hesaplayacaksan bence bir daha güvenmediğin kişilerle cinsel ilişkiye girme, korunarak dahi olsa

süvari

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 01, 2016, 08:41:16 ÖS »
@noyanson37 bende kamışımın dibinde biten yaralarla gittim pozitif teşhisi aldım. Ne kadar test varsa hepsini ol sen.  Hatta 4-5 kere ol. Hey allam ya!

Kardeşim işin ehli olan Ada'm sana ne yapman gerektiğini söylemiş. Daha bize ne sorarsın? Amaçlın ne? Çok mu güveniyorsun buradakilere?  >:( >:(

Birisi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 02, 2016, 02:06:25 ÖS »
Faydalı olabilir benim gibi arkadaşlar için şöyle bir video buldum güvenilir bir kişi kendisi bu konuda izleyip bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://www.doktorsitesi.com/video/hiv-aids-tanisi-icin-hangi-testler-yapilir

bu arada @Mavera ölçüm farkı hassasiyet farkından dolayı olabilir mi?
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2016, 03:40:27 ÖS Gönderen: Birisi »
Öldürmeyen şey güçlendirir.

noyanson37

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 02, 2016, 03:06:08 ÖS »

Kafam iyice karıştı .

14 . gün vidas hiv duo

14. Pcr rna

31. Gün yani bugün Vidas hiv duo

oldum lütfen kızmayın . Sadece cvp istiyorum bugün yapılan test ile konuyu kapamalımıyım

Kullanıcı teşekkür etti: tween

BuDaGecerYahu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 02, 2016, 03:17:07 ÖS »
Faydalı olabilir benim gibi arkadaşlar için şöyle bir video buldum güvenilir bir kişi kendisi bu konuda izleyip bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://www.doktorsitesi.com/video/hiv-aids-tanisi-icin-hangi-testler-yapilir

Yeterli açıklamalar yok.
Konunun daha uzmanı ve netlik kavramı daha gelişmiş aynı zamanda virüsün tedavisinde aktif rol alan uzmanların açıklamaları daha tatmin edici

Ayrıca ölçüm farkı hassasiyetten değil kan birçok işlemden geçiyor oda sıcaklığı dahil etki eder, ışıma ve kimyasallar etki ediyor en önemli etkisi cihazı kullanan ve dış ortam etkileri yani ben 0.09 ölçerim sen 0.07 ölçersin ama önemli olan eşik
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2016, 03:49:29 ÖS Gönderen: BuDaGecerYahu »

Weird

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 02, 2016, 05:09:48 ÖS »
Hiv için kan verildikten sonra eğer test sonucu pozitif çıkarsa yeni bir kan alımı için mutlaka ararlar mı?

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Eylül 02, 2016, 05:15:24 ÖS »
@Weird evet
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Kullanıcı teşekkür etti: Weird

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Eylül 02, 2016, 05:17:47 ÖS »
Evet, pozitif sonucunuzda doğrulama için kan gönderilmesi gerekir. Gönderilirken sizi bilgilendirmek zorundadırlar. Ancak, Test sonucunuzu mutlaka almaya gidiniz. Sonuçlarla ilgili bilgi edinmek onların aramasıyla değil, sizin talebinizle olur, öyle de olmalı (uzak merkezlerde yaşayanlar için online sistem olabiliyor gerçi). Onların aramasını neden bekliyorsunuz ki? Belki 1 ay sonra arayacaklar sizi? Değer mi stresle beklemeye? Size verilen sonuç gününde gidiniz yada bir şekilde iletişime geçerek öğreniniz.

Sorumluluk almaktan korkmayınız ve çekinmeyiniz. Sevişirken gösterdiğiniz özgüveni hayatta her şeye karşı gösterin.
There's a light guiding my way.

Weird

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Eylül 02, 2016, 05:21:30 ÖS »
Dün kan vermiştim bir tıp merkezinde bugün çıktığını gelip alabileceğimi söylediler bende pazartesi gidebileceğim başka türlü bilgi vermiyorlar internet sistemi falan da yok.
Pozitif olsaydı gelip sonucunuzu alabilirsiniz demezlerdi sanırım.
Teşekkür ederim cevap için.

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Eylül 02, 2016, 05:24:01 ÖS »
Pozitifte çıksa negatif de çıksa gelin sonucunuzu alın derler. Kusura bakma. Böyle sonuçlar telefondan verilmiyor. Gidip alacaksınız.

Sağlıklı günler.
There's a light guiding my way.

Kullanıcı teşekkür etti: Weird

noyanson37

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Eylül 02, 2016, 05:29:58 ÖS »
@ehlikeyhif neden soruma cvp verilmiyor bir hatamı yaptım .:(

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Eylül 02, 2016, 05:39:49 ÖS »
@noyanson37 90 gün dolunca hepatitlerleberaber anti hiv de teyit ettir. Ücretsiz hastanede veya sağlık ocağında. Korkma artık hiv sonucunun değişmesi beklenmez. Bundan sonra her zaman korun.

Kullanıcı teşekkür etti: Weird, noyanson37