Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv ve kan değerleri  (Okunma sayısı 5686 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Weird

• Yeni Üye
  • *
Hiv ve kan değerleri
« : Temmuz 25, 2016, 10:56:05 ÖÖ »
Herkese merhaba. Akut dönemde veya sonrasında tedaviye başlanılmamışsa hemegram ile biyokimya testlerinde ne gibi değişiklikler olur? Normal değerlerin bir iki sayı üstü veya altı önemli midir yoksa ciddi oynamalar mı olur testlerde?
Hemen hemen her değeri normal olan birisi de test olmalı mıdır?
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2016, 10:57:15 ÖÖ Gönderen: Weird »

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Hiv ve kan değerleri
« Yanıtla #1 : Temmuz 25, 2016, 06:05:38 ÖS »
Evet, şüpheli bir temas varsa ve hiv enfekte olunmuşsa hemogram değerlerinin etkilenmesi için ciddi bir süre geçmesi gerekir. Hemogramdaki herhangi bir değer hiv'e yorumlanamaz. Bu baş ağrısından idrar yolu hastalıklarını saptamak gibi anlamsız. O zaman hiv testleri niye var?
There's a light guiding my way.

Kullanıcı teşekkür etti: Weird

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Temmuz 25, 2016, 06:20:44 ÖS »
Hemogram değerlerinden hiçbir şey anlaşılmaz ben pozitif olduğumdan Habersiz olduğum dönemde Hemogram baktırdım. Her şey normaldi. Sonra bir hiv baktırdım ve pozitif dediler. İşte bu kadar basit

Weird

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 25, 2016, 07:27:06 ÖS »
Teşekkür ederim yorumlarınız için. Ben sadece verici konumda oral seks yaşadım , kas ağrısı, lenf bezi şişmesi , boğaz ağrısı yaşıyorum yaz günü bu yüzden test olmakla olmamak arasındayım. 1 kere test olursam 90 a kadar test olmaktan korkuyorum, diğer arkadaşlar gibi. En azından hemogram bilgi verir diye düşünmüştüm.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Temmuz 25, 2016, 07:32:36 ÖS »
Hemogram hiv hakkında hiç bir doğru bilgi vermez, veremez.
Basit bir grip geçiriyorsundur vücudun doğal tepkisi olarak beyaz kürelerde (wbc) bazı değerler oynar eyvaaah hiv?! Dersin. Saçma olur.
Tanı aldığımdan önce de aldıktan sonra da çok şükür hemogram ve biyokimya değerlerim hep normaldi.

Hiv ne zaman hemogramda belli olur, aids aşamasına gelirsen çok ağır durumda beyaz küreler ve özellikle lym# yani lenfosit sayısı yerlere çakılmış olur ama bu tabloyu bile yapabilen başka hastalıklar enfeksiyonlar olabilir yani bu da kesin hivdir demek değil.

Özetle hiv için hemogram sadece yanlış bilgi verebilir.
Hiv için emin olmanın tek yolu hiv testi olmaktır. Bu kadar.

Weird

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 25, 2016, 07:38:27 ÖS »
Teşekkür ederim , yorumun için. Verici konumda oral seks ile bulaş olan birisi olmuş mudur peki ? Bu konu da hemen hemen her başlığı okudum. Sanırım gidip test olmalıyım.
Yarın 20. gün hiv duo yaptırarak konuyu kapatabilir miyim ?
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2016, 07:43:09 ÖS Gönderen: Weird »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Temmuz 25, 2016, 07:57:43 ÖS »
Evet sadece oral seks ile hiv pozitif olduğunu iddia edenler az olsa da var. Amerikada eski bir çocuk oyuncu şimdi büyümüş eşcinsel ve pozitif olduğunu açıklamıştı, adını hatırlayamadım, özellikle de nedense sadece oral seks yaparak virüsle enfekte olduğunu beyan etmişti. Ancak o arada kristal meth denilen ağır uyuşturucuyu da kullandığı için ağzının içi yara dolu diş etleri hep kanamalıymış. Bu da gerçekten sadece oral yapmış olsa bile bulaşın gerçekleşmesini sağlamış olabilir. Tabi bu adamın beyanı sadece, ne kadar doğrudur, kafası uyuşturucu ile güzelken çok acayip gay ortamlarında korunmasız anal ilişkisi de olmuş mudur, veya yalan söylüyor mudur, tartışmaya açık.

Normal şartlarda oral seks hiv için çok kolay bir bulaş yolu değildir. Oral seks korunmasız anal ve vajinal ilişkiye göre 'nispeten' güvenli kabul edilir. Ancak ağız ve dişlerde kanama, yara, iltihap, aft vs. Riski arttırabilir.

Bence çok ciddi riskin yok. Para harcama. 90.günde hepatitlerle beraber ücretsiz hiv de baktırırsın. Anal ve vajinal ilişkilerde korunmamazlık yapma! Korunmadan anal ilişki yaşamış olsaydın sana çok kızardım, azarlardım, '14 gün dolunca koşa koşa git duo ultra test ol 90da da tekrarlat of Allah'ım nolur Allah'ım inşallah bulaşmamıştır of ya nasıl olur böyle bir şey KAHRETSİN hayat niye bu kadar zalimeyy!!!' Gibi dramatik şeyler yazardım.
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2016, 07:59:09 ÖS Gönderen: Mavera »

Weird

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 25, 2016, 08:05:33 ÖS »
diş eti kanaması hariç aft , iltihap , yara gibi durumlar alıcı açısından risk taşır diye düşünüyorum. Kanama varsa benim açımdan da sıkıntı olabilir heralde , sanırım belirtiler beynimin oyunu , ya da gerçekten üşütmüş olmam.Çok güzel yorumladın , çok teşekkür ederim.

M.Ergun

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 26, 2016, 08:18:09 ÖÖ »
Bazı vücut salgılarımızda virüs varsa da burdaki yoğunluk az olduğu için bulaş olmaz.
Ter, salya vb..

Şüpheli olduğuna inandığınız hikayeniz varsa test olun.  ::)