Mavi-Banner

Gönderen Konu: İSTENEN TESTLERDEN BAZILARININ SONUÇLARI  (Okunma sayısı 331 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
  • 11.05.2018 Hiv+ Tanısı Aldım
İSTENEN TESTLERDEN BAZILARININ SONUÇLARI
« : Mayıs 18, 2018, 11:50:17 ÖÖ »
Herkese Merhaba tekrar,

İstenen testlerden bazılarının sonuçları çıktı. Fakat bazı değerlerin yüksek bazı değerlerin ise düşük çıkması beni tedirgin etti. Çünkü söz konusu değerler lenfoma, karaciğer rahatsızlığı, kas kütle kaybı, böbrek yetmezliği vs. gibi pek çok şeyin habercisi olabilir. Sonuçları yorumlayabilecek bir arkadaş varsa sevinirim...

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: İSTENEN TESTLERDEN BAZILARININ SONUÇLARI
« Yanıtla #1 : Mayıs 18, 2018, 12:21:10 ÖS »
Herkese Merhaba tekrar,

İstenen testlerden bazılarının sonuçları çıktı. Fakat bazı değerlerin yüksek bazı değerlerin ise düşük çıkması beni tedirgin etti. Çünkü söz konusu değerler lenfoma, karaciğer rahatsızlığı, kas kütle kaybı, böbrek yetmezliği vs. gibi pek çok şeyin habercisi olabilir. Sonuçları yorumlayabilecek bir arkadaş varsa sevinirim...

İsmini keserek foto olarak yükle yada değerlerini  yaz buraya sınırin altında üstünde çıkanları. Bir de her hastanenin referans aralığı değişebiliyor bazı testlerde. Referans aralığını da yaz yazı ile yazacaksan.

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 18, 2018, 01:00:51 ÖS »
Kreatinin   
Sonuç: 0.64        
Birim: mg/dL      
Referans Aralığı: 0.7-1.2   

LDH                
Sonuç: 298         
Birim: U/L       
Referans Aralığı: 135-248

Fosfor
Sonuç: 2.46        
Birim: mg/dL      
Referans Aralığı: 2.5-4.5

RBC
Sonuç: 5.65      
Birim: 10e6/uL      
Referans Aralığı: 4.06-5.58

MCH
Sonuç: 26.5
Birim: pg      
Referans Aralığı: 27.0-31.2

ANTI CMV IGG
Sonuç: > 250.0 Pozitif     
Birim: AU/ml
Referans Aralığı: < 6-   

ANTI RUBELLA IGG
(ELISA)
Sonuç: 117.3 Pozitif
Birim: IU/mL
Referans Aralığı: < 4.9-

ANTI HBC IGG
Sonuç: 0.17 Negatif
Birim: S/CO
Referans Aralığı: 1-                     

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mayıs 18, 2018, 01:23:36 ÖS »
Kreatinin düşük olması önemli değil. Düşük protein besleniyorsundur, kas kitlen azdır vs. Kreatin yüksek olması böbrek yetmezliğini gösterir.

Ldh benim de bazen çok az yüksek çıkıyordu böyle, aşırı yükselmedikçe onun da çok anlamı yok.

Fosfor sınıra yakın çok anlamlı değil.

RBC ve MHC dekiler de normal kabul edilebilir.

IgG GEÇİRDİN'in G'sidir bu hastalıkları ya geçirerek ya da aşı ile bağışık olduğunu gösterir, korkma. IgM MAHVOLDUN'un M'sidir bunun pozitif olması o anda yeni geçirdiğini gösterir hastalığı.

Hbc negatif olması da iyi.

Rna sayısı ve cd4 sayısı daha önemli şu aşamada.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: Yeniden_Başlasın

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 18, 2018, 01:59:33 ÖS »
Kreatinin düşük olması önemli değil. Düşük protein besleniyorsundur, kas kitlen azdır vs. Kreatin yüksek olması böbrek yetmezliğini gösterir.

Ldh benim de bazen çok az yüksek çıkıyordu böyle, aşırı yükselmedikçe onun da çok anlamı yok.

Fosfor sınıra yakın çok anlamlı değil.

RBC ve MHC dekiler de normal kabul edilebilir.

IgG GEÇİRDİN'in G'sidir bu hastalıkları ya geçirerek ya da aşı ile bağışık olduğunu gösterir, korkma. IgM MAHVOLDUN'un M'sidir bunun pozitif olması o anda yeni geçirdiğini gösterir hastalığı. Uzun süredir vücudumda kaşıntı olduğu için karaciğerimden şüpheleniyorum. Kaşıntı görüntülerini paylaşacağım.

Hbc negatif olması da iyi.

Rna sayısı ve cd4 sayısı daha önemli şu aşamada.
Teşekkür ederim Mavera. Beni tedirgin eden LDH, RBC ve MHC oldu. Malum bunlar lenfoma veya çeşitli kanserlerin habercisi olma riskini taşıyan değerler. IgM nedir? Onu göremedim ben sonuçlarda? Rna ve Cd4 sayısının çıkmasına daha çok var. Umarım erken tanı aşamasındayımdır...
« Son Düzenleme: Mayıs 18, 2018, 02:03:09 ÖS Gönderen: Yeniden_Başlasın »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Mayıs 18, 2018, 02:23:53 ÖS »
Üst sınırın bir kaç katı olursa LDH ve giderek artarsa acaba dedirtebilir, ve tabi vücutta koltuk altı, baş boyun, kasık gibi bölgelerde şişlikler, gece terlemeleri, kilo kaybı varsa bunlar da doktoru şüphelendirebilir. Üst sınırı 250 olan ldh testinde 290 çıktı diye kimseye lenfoma denilmez.

IgM bakılmamıştır çünkü onlar şu an yeni bir hastalık geçirip geçirmediğine bakılması gerekirse istenir. Mesela kızamıkçığa benzeyen döküntülerin olsa doktor kızamıkçık (rubella) IgM isterdi şu anda kızamıkçık geçiriyor musun (ve bulaşıcı mısın!) diye. IgG bakmış, bağışık mısın diye, muhtemelen küçükken olduğun aşılar tutmuş seni koruyor zaten.

Cmv de daha önce geçirmişsin, cmv çok sık görülen bir virüs, cd4 ler çok düşük olmadıkça tehlike arz etmiyor. Cd4 özellikle 50 altı çok düşükse tehlikeli olabiliyor. Sen zaten daha önce geçirmişsin bu virüsü yenmişsin vücudun tanıyor. Bu virüs vücutta kalabiliyor bu yüzden cd4 lerin düşük olmamasına dikkat edecek doktorun.

Toxoplasma geçirmemişsin sadece, bu kedi dışkılarında olabilen bir çeşit parazit, hamile kişilerde ve bağışıklığı düşük kişilerde ağır hastalık yapabiliyor, kedi dışkısıyla haşır neşir olmuyorsan, evde kedi yoksa, kedi dışkısı bulaşmış sebze falan yıkamadan yemiyorsan çok sorun olmaz. Benim de negatif. Evde kedim de var. Aşıları takipleri yapılıyor. Kakasını totosunu çıplak elle ellemiyorum ne olur ne olmaz diye. Zaten genel hijyen kuralı.
« Son Düzenleme: Mayıs 18, 2018, 02:30:11 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 18, 2018, 03:47:01 ÖS »
Üst sınırın bir kaç katı olursa LDH ve giderek artarsa acaba dedirtebilir, ve tabi vücutta koltuk altı, baş boyun, kasık gibi bölgelerde şişlikler, gece terlemeleri, kilo kaybı varsa bunlar da doktoru şüphelendirebilir. Üst sınırı 250 olan ldh testinde 290 çıktı diye kimseye lenfoma denilmez.

IgM bakılmamıştır çünkü onlar şu an yeni bir hastalık geçirip geçirmediğine bakılması gerekirse istenir. Mesela kızamıkçığa benzeyen döküntülerin olsa doktor kızamıkçık (rubella) IgM isterdi şu anda kızamıkçık geçiriyor musun (ve bulaşıcı mısın!) diye. IgG bakmış, bağışık mısın diye, muhtemelen küçükken olduğun aşılar tutmuş seni koruyor zaten.

Cmv de daha önce geçirmişsin, cmv çok sık görülen bir virüs, cd4 ler çok düşük olmadıkça tehlike arz etmiyor. Cd4 özellikle 50 altı çok düşükse tehlikeli olabiliyor. Sen zaten daha önce geçirmişsin bu virüsü yenmişsin vücudun tanıyor. Bu virüs vücutta kalabiliyor bu yüzden cd4 lerin düşük olmamasına dikkat edecek doktorun.

Toxoplasma geçirmemişsin sadece, bu kedi dışkılarında olabilen bir çeşit parazit, hamile kişilerde ve bağışıklığı düşük kişilerde ağır hastalık yapabiliyor, kedi dışkısıyla haşır neşir olmuyorsan, evde kedi yoksa, kedi dışkısı bulaşmış sebze falan yıkamadan yemiyorsan çok sorun olmaz. Benim de negatif. Evde kedim de var. Aşıları takipleri yapılıyor. Kakasını totosunu çıplak elle ellemiyorum ne olur ne olmaz diye. Zaten genel hijyen kuralı.
Tüm bu serüven 2,5 ay önce vücudumda başlayan kaşıntılarla başladı zaten. Dermatoloji kıl kökü iltihabı dedi verdi ilacı gönderdi. Ha geçti ha geçecek derken bir sabah bir uyandım sol koltuk altımda nohut büyüklüğünde bir şişlik. Hadi tekrar dermatolojiye gittim. Doktor şişliğin üzerine bastırdı ve ahhh acıdı tabi. Bunun üzerine acıyorsa korkacak bir şey yok iltihap olmuş dedi. Tetradox verip yolladı. Ardından şişlik 2-3 gün içinde kayboldu. Bunun dışında bir şişlikle karşılaşmadım. 2017 Aralık ayının son haftası hayatımdaki en şiddetli solunum yolları enfeksiyonunu geçirdim. Bademciklerim şişti, yemek yiyemez su içemez hale geldim çünkü yutkunurken canım acıyordu. Bir gün içerisinde 2 şişe serum ve 1 dikloron iğneyle zar zor kendime geldim. Bunca müdahaleye rağmen 1 haftada zor iyileştim. Doktorum bunu duyunca virüsle enfekte oluşumun bu tarihe yakın bir tarih olabileceğini söyledi. Umarım eski bir bulaş değildir dedi. En son 2015'in başında Hiv Testi yaptırmıştım negatifti. 3 yıldır test yaptırmıyordum. Dolayısıyla bulaşın ne zaman olduğu konusunda bir bilinmezlik içerisindeyiz şuan...

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 18, 2018, 03:57:14 ÖS »
Anti cmv iggm'nin negatif olması nedir?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Mayıs 21, 2018, 07:37:45 ÖÖ »
Anti cmv iggm'nin negatif olması nedir?

Şu anda cmv enfeksiyonu geçirmiyorsun demektir.
IgG de negatifse hayatında hiç cmv ile karşılaşmamışsın demektir. (Fanusta steril yaşamış insanlarda mümkün-cmv çok yaygın çünkü)
IgG pozitif IgM negatif ise daha önce cmv geçirmişsin demektir. Cmv vücutta kalabiliyor ve cd4 ler çok düşük olursa sıkıntı yaratıyor sadece.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 21, 2018, 09:32:48 ÖÖ »
@Mavera, cmv enfrksiyonu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Mayıs 21, 2018, 11:59:37 ÖÖ »

Cmv çok sık görülen bir virüs, genel olarak toplumda yaygın, ancak bağışıklık sistemi sağlam kişilerde ciddi enfeksiyon yapmıyor. Genelde geçiren kişi anlamıyor bile, belirtisi olursa da hafif bir üşütme gibi geçiyor gidiyor. Geçtikten sonra vücutta sessiz kalabiliyor, bağışıklık düşmezse sorun çıkaramıyor.

Önemli olduğu yerler: Gebelerde bebeğe zarar verebiliyor-sakatlığa yol açabiliyor, bağışıklığı düşkün-kemoterapi alan organ bağışı/kemik iliği nakli olmuş kişilerde, ve tabi ki cd4 leri çok düşük aids hastalarında, çok ciddi ve ağır enfeksiyonlar yapabiliyor. Kalıcı sakatlık/körlük, ve ölüme sebep olabiliyor. Bunlar özellikle cd4 50 altındaysa çok ciddi görülüyor. Körlük yapan göz iltihabının en sık sebebi cmv cd4 50 den azsa.

Tedavisine uyan, cd4 leri yüksek seyreden hiv pozitiflerde sıkıntı yaratması beklenmiyor.

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 21, 2018, 01:13:40 ÖS »

Cmv çok sık görülen bir virüs, genel olarak toplumda yaygın, ancak bağışıklık sistemi sağlam kişilerde ciddi enfeksiyon yapmıyor. Genelde geçiren kişi anlamıyor bile, belirtisi olursa da hafif bir üşütme gibi geçiyor gidiyor. Geçtikten sonra vücutta sessiz kalabiliyor, bağışıklık düşmezse sorun çıkaramıyor.

Önemli olduğu yerler: Gebelerde bebeğe zarar verebiliyor-sakatlığa yol açabiliyor, bağışıklığı düşkün-kemoterapi alan organ bağışı/kemik iliği nakli olmuş kişilerde, ve tabi ki cd4 leri çok düşük aids hastalarında, çok ciddi ve ağır enfeksiyonlar yapabiliyor. Kalıcı sakatlık/körlük, ve ölüme sebep olabiliyor. Bunlar özellikle cd4 50 altındaysa çok ciddi görülüyor. Körlük yapan göz iltihabının en sık sebebi cmv cd4 50 den azsa.

Tedavisine uyan, cd4 leri yüksek seyreden hiv pozitiflerde sıkıntı yaratması beklenmiyor.
CMV herpes değil mi? CD4 sayımın hala bilmemek can sıkıcı. CMV pozitif  bende. Belkide vücudumdaki kaşıntılar bu yüzdendir.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Mayıs 21, 2018, 03:14:25 ÖS »
Hayır. Cmv'nin tam adı sito-megalo virüs. Herpes ise herpes simplex virüsü. Farklı virüsler.

Herpes yani hsv uçuk yapar, içi su dolu gibi kabarcık gibi. Genelde dudakta çıkar, dudak herpesi çok yaygındır toplumun %80'inde vardır. Ateşin çıktığında, çok korkup stres yaptığında dudak uçuklamasının sebebi bu virüsün zayıflayan bağışıklıktan fırsat bulmasıdır. Fazla sorun yaratmaz. Genital yani cinsel bölge herpesi var, ayrı o, o daha can sıkıcı özel bölgelerde olur ve baş belasıdır. Dudaktaki herpes ile genital herpes farklı yani. Bu da aralıklı çıkabilir. Rahatsız eder. Cd4 ler çok düşük ise herpes tehlikeli hastalıklar yapabilir, cd4 ler iyiyse ise sadece can sıkar.

Hpv ise ap ayrı bir virüs olan human papilloma virüs-bu ağrısız kaşıntısız et beni gibi uzantılar yapar, büyüyebilir, yayılabilir, çirkin durur, bulaşabilir, bazı türleri kanserleşebilir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserinin bir numaralı sebebidir.

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 21, 2018, 03:27:06 ÖS »
Hayır. Cmv'nin tam adı sito-megalo virüs. Herpes ise herpes simplex virüsü. Farklı virüsler.

Herpes yani hsv uçuk yapar, içi su dolu gibi kabarcık gibi. Genelde dudakta çıkar, dudak herpesi çok yaygındır toplumun %80'inde vardır. Ateşin çıktığında, çok korkup stres yaptığında dudak uçuklamasının sebebi bu virüsün zayıflayan bağışıklıktan fırsat bulmasıdır. Fazla sorun yaratmaz. Genital yani cinsel bölge herpesi var, ayrı o, o daha can sıkıcı özel bölgelerde olur ve baş belasıdır. Dudaktaki herpes ile genital herpes farklı yani. Bu da aralıklı çıkabilir. Rahatsız eder. Cd4 ler çok düşük ise herpes tehlikeli hastalıklar yapabilir, cd4 ler iyiyse ise sadece can sıkar.

Hpv ise ap ayrı bir virüs olan human papilloma virüs-bu ağrısız kaşıntısız et beni gibi uzantılar yapar, büyüyebilir, yayılabilir, çirkin durur, bulaşabilir, bazı türleri kanserleşebilir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserinin bir numaralı sebebidir.
2014 yılı Ocak Ayı'nda anal bölgemde can yakan bir kızarıklık olmuştu. Dermatoloğa gittim herpes  olduğunu söyledi. Aklovir krem yazdı ve durumumu öğrenince Hiv testi yaptır dedi. O zaman Anti-Hiv negatif çıkmıştı. Herpes ise 3-4 kez tekrarladı. Aklovir mükemmel bir krem ama saatler içinde yok ediyor. Marmara Üniversitesi'nde yaptırdığım rektoskopi de anal kondilom şüphesine düştüler. İç kısımda olduğu için koterizasyon yapamıyoruz ameliyathane de özel yöntemlerle koterizasyon yapılabilir dediler. Daha sonra İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi'ne gittim. Onlar ise bunun Hpv kondilom olmayabileceğini masum bir papilla olabilme ihtimalini söylediler. Hpv olsaydı partnerine de bulaşırdı çünkü dediler. Fakat ikinci bir rektoskopi yapmaktansa direkt ameliyathane kaydı açıp rektal görüntülemeyi orada yapalım hem böylece yakmak gerekirse yakarız dediler. Kaldı öyle devam etmedim. Tanı aldıktan sonra takip doktorum yeniden Hpv incelemesi istedi. Sürüntü örnekleri aldırdı. Bakalım neler olacak. İleri evredeysem yandım ki ne yandım...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Mayıs 21, 2018, 03:46:51 ÖS »
Ümitsizliğe kapılma. Ben hastanede çalışıyorum ve direkt dosyasını epikrizini tahlillerini düzenleyip verdiğim bir amcayı anlatayım sana. Taburcu oluyordu o sırada muhabbet etmiştik.

Amca bey safra kesesinde taş var, ameliyat olacak, derken yapılan tahlillerde hem hiv hem hepatit b çıkıyor.
Hiv pozitif olunca adam akıllı muayene yapıyorlar, cd4 ler yerlerde, cildinde kaposi sarkomu (hive bağlı bir çeşit kanser) çıkıyor.
Daha ayrıntılı bakıyorlar röntgen filmi, akciğerinde verem çıkıyor.

Amcaya hemen hepatit b, hiv ve verem için tedavi başlıyorlar, kaposi için de tedavi alıyor, hepsi sırayla iyileşiyor, safra kesesi ameliyatını da oluyor. Taburcu oluyor. Görsen ne kadar keyifli, ne kadar rahattı! Bu ilaçlar ne zaman bitecek sadece diyordu, dedim verem ilaçlarını doktorun söyleyecek o zaman biter, o zamana kadar içeceksin. Hiv ilacı ne zaman bitecek dedi, dedim o bitmeyecek ömür boyu içeceksin, asla aksatmamalısın! Şaşırıyor aa bilmiyordum demediler bunu bana diyor. Dikkat edeceksin başkasına bulaştırmamak için. Hee diyor karımda da çıktı zaten o da içiyor aynı ilacı. Ooldu o zaman dedim beraber içeceksiniz hep tamam mı. Tamam napalım mecbuur diyor gülerek.

Yani her şeyin bir tedavisi var yeter ki zamanında farkedilsin doktora başvurulsun ve tedaviler uygulansın. Stres yapmak kafaya takmak sadece bağışıklığına ve ruh sağlığına zarar verecektir.

Kullanıcı teşekkür etti: Angelowic, Yeniden_Başlasın