Mavi-Banner

Gönderen Konu: CD4 SAYISI ve EVRELER İLE İLGİLİ BİR SORU?  (Okunma sayısı 431 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
  • 11.05.2018 Hiv+ Tanısı Aldım
CD4 SAYISI ve EVRELER İLE İLGİLİ BİR SORU?
« : Mayıs 17, 2018, 11:42:35 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar,

Hiv+ bir arkadaşım var. Trabzon'da yaşıyor ve şuan askerde. Dün beni aradı ve bir şey sormamı rica etti. Kendisi tanıyı ilk aldığında CD4 sayısı 50 civarıymış. Hemen tedaviye başlatmışlar. Yanlış hatırlamıyorsam ilk etapta Truvada ve Stocrin kullandırmışlar. Fakat vertigo derecesine varacak baş dönmesi şikayetiyle ciddi yan etkiyle karşılaşmış. Bunun üzerine ilacı kendi kafasına göre kesmiş. Bir sonraki tahlilde CD4'ler 17'ye düşmüş. Takibini yapan profesör çok kızmış. Bu hal ne kafana göre nasıl bırakırsın demiş. Neyse ilacını değiştirmişler ve Stribild'e geçmişler. En son CD4 sayımında 160 çıkmış. Koruyucu antibiyotik olarak Bactrim vermişler. CD4 sayısı düşük olduğu için aşı tutmuyormuş. Tanı alalı yaklaşık 4 yıl oluyor. Hiçbir sağlık problemi yok. CD4 düzeyim yükselir mi diye soruyor. 200'ün altında olmak Aids evresi değil midir?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: CD4 SAYISI ve EVRELER İLE İLGİLİ BİR SORU?
« Yanıtla #1 : Mayıs 17, 2018, 12:37:02 ÖS »
Evet, cd4 200 altı aids evresidir, ancak bazı rehberler tam tamına aids demek için (full-blown aids) ek olarak bir aids tanımlayıcı fırsatçı enfeksiyon veya kanser de olması lazım diyorlar, pnömokistis zatüresi, cmv üveiti, kaposi sarkoma, verem gibi. Arkadaşın şanslıymış bunlara yakalanmamış.

Her halükarda özellikle cd4 50 nin altı ÇOK tehlikelidir, hayatı tehdit edici ve sakat bırakıcı pek çok hastalığa çok açık hale gelir kişi. Tedaviye devam etmesi iyi olmuş. Cd4 ler 200 üstüne çıkana kadar koruyucu antibiyotik alması gerekiyor.

Cd4 leri bu kadar çok düşenler, tedavi ile toparlayıp sağlıklı olabiliyorlar, ama cd4 lerinin sayı olarak yükselmesi uzun sürebiliyor, bazı durumlarda asla çok yüksek olmuyor yani 800-900 bulmuyor, ama bu da önemli değl. Tedavi ile rna negatifse, cd4 sınır olan 200 üstündeyse, ek sağlık sorunu hastalık çıkmıyorsa, işler yolunda.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: Yeniden_Başlasın

samurai

• Katılımcı Üye
  • *
  • hasbinallah ve ni'mel vekil...
« Yanıtla #2 : Mayıs 17, 2018, 12:38:35 ÖS »
@Yeniden_Başlasın 4 yıldır hiv pozitif olan biri neden bu zamana kadar tedaviye başlamamış.? Ayrıca 4 yıl önce tanı alıyorsa askere nasıl gidiyor.?  Asker de iken cd4 ölçümünü nasıl yaptırıyorlar. Öyle birşeyi öğrendikleri an tezkereyi verirler.  Arkadaş allaha emanet yaşıyormuş resmen. Biraz detaylı bilgi verebilirnisin.?

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 17, 2018, 01:06:06 ÖS »
Evet, cd4 200 altı aids evresidir, ancak bazı rehberler tam tamına aids demek için (full-blown aids) ek olarak bir aids tanımlayıcı fırsatçı enfeksiyon veya kanser de olması lazım diyorlar, pnömokistis zatüresi, cmv üveiti, kaposi sarkoma, verem gibi. Arkadaşın şanslıymış bunlara yakalanmamış.

Her halükarda özellikle cd4 50 nin altı ÇOK tehlikelidir, hayatı tehdit edici ve sakat bırakıcı pek çok hastalığa çok açık hale gelir kişi. Tedaviye devam etmesi iyi olmuş. Cd4 ler 200 üstüne çıkana kadar koruyucu antibiyotik alması gerekiyor.

Cd4 leri bu kadar çok düşenler, tedavi ile toparlayıp sağlıklı olabiliyorlar, ama cd4 lerinin sayı olarak yükselmesi uzun sürebiliyor, bazı durumlarda asla çok yüksek olmuyor yani 800-900 bulmuyor, ama bu da önemli değl. Tedavi ile rna negatifse, cd4 sınır olan 200 üstündeyse, ek sağlık sorunu hastalık çıkmıyorsa, işler yolunda.
Cevap için çok teşekkür ederim. Ona bunu uygun bir dille anlatacağım. Benim sonuçlarım ne gelecek acaba çok merak ediyorum. Hangi evrede olduğumu bilmemek karanlık bir odada olmak gibi Mavera. Umarım erken tanı durumundayımdır. Doktorum erken tanı dahi olsa ilk evrede virüs vücuda çılgın gibi saldırdığı için CD4'ler düşük gelebilir dedi. Önemli olan CD4 rezervuarlarının hasara uğramamış olmasıymış. Geçmeyen tatlı kaşıntımdan bahsetttim doktora. Bacaklarım, karın bölgem, genital bölgem tatlı tatlı kaşınıyor acaba vücut alarm mı veriyor hocam dedim. Dermatoloji'ye kaşıntı şikayetiyle gittiğimde istenen genel tahlilleri inceledi. Değerlerin normal hayati bir tehlike gözükmüyor. Trombosit sayın yüksek dedi. Beklemek zor gerçekten...

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 17, 2018, 01:09:15 ÖS »
@Yeniden_Başlasın 4 yıldır hiv pozitif olan biri neden bu zamana kadar tedaviye başlamamış.? Ayrıca 4 yıl önce tanı alıyorsa askere nasıl gidiyor.?  Asker de iken cd4 ölçümünü nasıl yaptırıyorlar. Öyle birşeyi öğrendikleri an tezkereyi verirler.  Arkadaş allaha emanet yaşıyormuş resmen. Biraz detaylı bilgi verebilirnisin.?
Tanıyı 4 yıl önce aldı ve hemen tedaviye başlandı. İlk ilaç tedavisinde yan etki yaşayınca ilacı kafasına göre bırakmış. Sonra ilacı değiştirildi. 4 yıldır Stribild kullanıyor. Bu süreçte CD4 sayısı 160 olmuş anca. Askerliği kısa dönem yapıyor. İlaçlarını besin takviyesi adı altında içeriye sokmuş. Muayene zamanı gelince izin alıp Trabzon'a gelecek. Doktoruyla görüşecekmiş. İş bulamama korkusuyla askerlik yapıyor.

samurai

• Katılımcı Üye
  • *
  • hasbinallah ve ni'mel vekil...
« Yanıtla #5 : Mayıs 17, 2018, 01:24:16 ÖS »
Çok dikkatli beslenmesi ve yaşaması lazım arkadaşın. Tehlikeli sularda şuan. Allah yardımcısı olsun

OnlyRedLeftFromRainbow

• Üye
  • *
  • Life goes on nomatter what.
« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2018, 02:27:57 ÖS »
Tanıyı 4 yıl önce aldı ve hemen tedaviye başlandı. İlk ilaç tedavisinde yan etki yaşayınca ilacı kafasına göre bırakmış. Sonra ilacı değiştirildi. 4 yıldır Stribild kullanıyor. Bu süreçte CD4 sayısı 160 olmuş anca. Askerliği kısa dönem yapıyor. İlaçlarını besin takviyesi adı altında içeriye sokmuş. Muayene zamanı gelince izin alıp Trabzon'a gelecek. Doktoruyla görüşecekmiş. İş bulamama korkusuyla askerlik yapıyor.

İlginç gerçekten . Bende yedek subayım şuan. Bizim dolaplar didik didik aranıyordu. Pharmaton umu bile almışlardı . Ve şu var ki biz asteğmen olmamıza rağmen böyle bir tutum varken erlere kesinlikle izin vermeyecekleri düşüncesindeyim . İlaç saati gelince ilaç dolabından , dolap nöbetçisinin kontrolü altında ilacını alır içersin askeriyede .
Arkadaşına iyi denk gelmiş o zaman birliği...
Doğmadan öncede yoktuk. Ölümden sonra da yokuz. Doğmadan önceki yokluğumuza üzülmezken; ölümden sonraki yokluğumuza üzülmek anlamsız.

dnzylmz24

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 17, 2018, 03:10:49 ÖS »

İlginç gerçekten . Bende yedek subayım şuan. Bizim dolaplar didik didik aranıyordu. Pharmaton umu bile almışlardı . Ve şu var ki biz asteğmen olmamıza rağmen böyle bir tutum varken erlere kesinlikle izin vermeyecekleri düşüncesindeyim . İlaç saati gelince ilaç dolabından , dolap nöbetçisinin kontrolü altında ilacını alır içersin askeriyede .

Merhba. sen de asteğmen olduğunu söylemişsin senin nasıl oldu peki askerlik işi? Öncesinden bilmiyodun sanırım askerde öğrendin anladğım kadarıyla. Kusura bakma merak ediyorum çünkü benimde tecilim sona ericek yüksek lisanstan sonra. Branşımdan dolayı da astwğmen çıkma olasılığı yüksek. Biraz açıklayabilir misin rica etsem @OnlyRedLeftFromRainbow

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 17, 2018, 03:42:24 ÖS »

Bende anlam veremedim bir ara detaylı konuşurum. İlaçları nasıl içeri sokmuş nasıl saklıyor vs. diye sorarım.

OnlyRedLeftFromRainbow

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 17, 2018, 04:20:02 ÖS »
@dnzylmz24  Dostum benim durumum şöyle 1 ay önce şüpheli temas oldu , 2 hafta sonrasında farenjit, ateş , gece terlemesi, deri döküntüsü (kırmızı benekler), kas ağrısı ve baş ağrısı yaşadım. Akut kısım belirtileri bunlar, hepsi geçti neredeyse . Şuan kasık ve boynumdaki lenf bezleri şiş. Askerlik bitmesine az kaldı o yüzden elisa yada başka bir test yaptırmak için bekleyişteyim. Muhtemelen hiv + birey olabilirim şuanda .
Doğmadan öncede yoktuk. Ölümden sonra da yokuz. Doğmadan önceki yokluğumuza üzülmezken; ölümden sonraki yokluğumuza üzülmek anlamsız.

Kullanıcı teşekkür etti: dnzylmz24, Angelowic

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #10 : Mayıs 17, 2018, 06:27:47 ÖS »
@dnzylmz24  Dostum benim durumum şöyle 1 ay önce şüpheli temas oldu , 2 hafta sonrasında farenjit, ateş , gece terlemesi, deri döküntüsü (kırmızı benekler), kas ağrısı ve baş ağrısı yaşadım. Akut kısım belirtileri bunlar, hepsi geçti neredeyse . Şuan kasık ve boynumdaki lenf bezleri şiş. Askerlik bitmesine az kaldı o yüzden elisa yada başka bir test yaptırmak için bekleyişteyim. Muhtemelen hiv + birey olabilirim şuanda .

Hiv pozitif aday adayımız :) @OnlyRedLeftFromRainbow Eğer testler negatif çıkarsa bile sanki pozitif bir biriymişsin gibi hissedeceğim...

dnzylmz24

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 17, 2018, 06:39:07 ÖS »
@OnlyRedLeftFromRainbow  anldaım şimdi. Aslında bi yandan iyi olmuş en azından kimseye askerliğinle alakalı kinseye bişeyler söylemek zornda kalmayacaksın. Ben hala o zmana bırakıyorum düşünmeyi ne dersem artık millete. hayırlısı bakalım. Testin de inşallah negatif çıkar ama belirtiler de pek hoş görünmüyo
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2018, 06:40:00 ÖS Gönderen: dnzylmz24 »

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 17, 2018, 07:27:28 ÖS »
Allah aşkına bu neyin kafasi gelecek planları yaparken tedavi olmaya**k organlarını virüsün pençesine birak sonra o gelecekte kullanacak bir organiniz kalmazsa gelecek nasıl gelecek.? Yok şu belirti yok bu belirti böyle tani konulur mu adaylığı bırakıp  test olunuz asteğmenin test.
Bir sürü noname test yapan yerler var neticede yedek subaysiniz atlayın uçağa yaptırın testinizi hiç mi olmadi bunu alın

https://m.n11.com/anti-hiv-12-hiv-12-ab-kaset-testi-laboquick-50lik-P255874155?cid=604001&gclid=EAIaIQobChMIuKKI1pSN2wIVwuFRCh23_QT2EAkYASABEgLEk_D_BwE&gclsrc=aw.ds

Sizin su anda yaptığınız doğmamış çocuğa don biçme hikayesi bi tani konsun muspet yada menfi ondan sonra karak verinsiniz gelecek için.
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

OnlyRedLeftFromRainbow

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 17, 2018, 08:06:22 ÖS »
Allah aşkına bu neyin kafasi gelecek planları yaparken tedavi olmaya**k organlarını virüsün pençesine birak sonra o gelecekte kullanacak bir organiniz kalmazsa gelecek nasıl gelecek.? Yok şu belirti yok bu belirti böyle tani konulur mu adaylığı bırakıp  test olunuz asteğmenin test.
Bir sürü noname test yapan yerler var neticede yedek subaysiniz atlayın uçağa yaptırın testinizi hiç mi olmadi bunu alın

https://m.n11.com/anti-hiv-12-hiv-12-ab-kaset-testi-laboquick-50lik-P255874155?cid=604001&gclid=EAIaIQobChMIuKKI1pSN2wIVwuFRCh23_QT2EAkYASABEgLEk_D_BwE&gclsrc=aw.ds

Sizin su anda yaptığınız doğmamış çocuğa don biçme hikayesi bi tani konsun muspet yada menfi ondan sonra karak verinsiniz gelecek için.

Hiv’in aids evresine geçiş süresinin 8-10 yıl ortalama göstermesini ve 6. Ayda tedaviye başlamanın geç kalınmışlık olmadığını düşündüğüm için araştırarak test olma zamanımı erteleme kararı almıştım. Bayrama kadar üzerinde düşünmeye devam edeceğim ....

Şuanki düşüncemde:
Peki diyelim şimdi noname test yaptırdım ve sonuç pozitif . Asıl bu durumda nasıl beklerim ekime kadar ? Her halükarda beklemem gerekecek @Penthos . Bende istemez miyim hemen testi yapıp kesin sonucu öğrenmeyi , istemez miyim pozitifsem rna milyonları görmeden cd4 lerim hasar görmeden tedaviye başlamayı ?

Askerliği bitirmeyip çürüğe ayrılırsam iş başvurusunda istenen askerlik ilişik belgesinde sağlık sorunu yazdığı zaman iş veren demeyecek mi sorun ne belgele diye .... özel sektör bu... herşeyi etraflıca düşünerek hareket etmeye çalışıp; makulü uygulama arayışındayım.

Kullanıcı teşekkür etti: Angelowic

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mayıs 17, 2018, 08:34:43 ÖS »
Neden çürük olduğun konusunda belge getir diyeceklerini sanmıyorum. Ben de çürük raporu almayı düşünüyorum.