Mavi-Banner

Gönderen Konu: YENİ TANI ALDIM - TEDAVİYE ATILAN İLK ADIMLAR  (Okunma sayısı 944 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
  • 11.05.2018 Hiv+ Tanısı Aldım
Ynt: YENİ TANI ALDIM - TEDAVİYE ATILAN İLK ADIMLAR
« Yanıtla #15 : Mayıs 16, 2018, 12:28:15 ÖÖ »
Benim  erken ölmeye hiç niyetim yok. İnşallah yıldan yıla tedavide yaşanacak iyileşmelerle çok daha rahat bir hastalık olacağını düşünüyorum.  İsmet inönü seker hastasıydı 89 yasinda öldü hem de o zamanın imkanlarıyla 89 yıl yaşadı. 32 yıldır hiv olup 80 yaşında hala yasayan hiv'liler var. Üstelik onlar tanı aldıginda bu ilacların hic biri yoktu. hatta 10 yıla kadar kesin kürle bu hastalığı yeneceğimizi düşünüyorum. Kendimize de iyi bakarsak neden 80 90 yaşımızı görmeyelim.  Kronik hastalık öldürmez, bilinçsizlik öldürür.
Teşekkür ederim. Günümüz teknolojisi genetik mühendisliği ve moleküler tıp için ciddi imkanlar sunuyor. Bu konuda elbette ümitvar olmak lazım ama unutmayalım ki tedavi araştırmaları fazlar halinde ilerler. Her bir faz uzun yıllar sürebilir. Kronik hastalıklarda tedaviye sadık kalınırsa uzun ve sağlıklı bir yaşam mümkün diyorlar. Hemşerim İsmet İNÖNÜ'den güzel bir örnek vermişsiniz. Fakat doktorumunda dediği gibi bu tamamen tedavinin kişi üzerindeki başarısına bağlı.

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Mayıs 16, 2018, 12:30:31 ÖÖ »
@Yeniden_Başlasın
Aramıza hoşgeldin.Doktor ile uyum önemlidir.ilk tanı aldığında doktora karşı olumsuz düşüncelere kapılmak psikolojik olarak olası ve normal bir durum.
Sonuçta ağır bir tanı alıyorsun.Bu durumda duygusal anlamda beklentilerini karşılamayabilir.Doğru söylediği birşeyi ters anlayabiliriz.
Doktorun kimsenin yarına garantisi yok demek istemiş.

Artık sen kendinin doktorusun.O karmaşık gibi görünen bütün terimleri zamanla öğreneceksin.

Aklına takılan ne olursa olsun bizler burdayız.Tamda bunun için burdayız.
Teşekkür ederim hoşbulduk. Tahlil sonuçlarım açıklandığında karmaşık görünen terimler için yardımlarınıza başvurabilirim. Bunu bilmek bile insanı rahatlatıyor.

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Mayıs 16, 2018, 12:31:10 ÖÖ »
Aramıza hoşgeldin
Hoşbulduk teşekkür ederim

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Mayıs 16, 2018, 12:32:51 ÖÖ »
Hoşgeldin :) Konu hakkında bilgin olduğun yazdıklarından anlaşılıyor. Umarım değerlerin de iyi gelir ve tedaviyle hem fiziksel hem ruhsal çok daha iyi hissedersin :) Yine de sormak istediklerin olursa burdayız :)
Hoşbulduk teşekkür ederim. Umarım değerlerim iyi gelir. Daha yapacağım çok işler var. Annemi ve teyzemi yalnız bırakmak istemem...

Skywalker

• Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Mayıs 16, 2018, 01:24:35 ÖÖ »
Öncelikle geçmiş olsun. Keşke başına gelmeseydi ama ne yapalım herşey olabiliyor. Aynı sürecü herkes gibi bende yaşadım. 6. kutu ilacım bitecek. Kendimi gayet iyi hissediyorum ve baştaki depresif durumum artık geçti.

Senden öğrenmek istediğim rektal oral ve boğaz sürüntülerinin analizini yurt dışına göndermeleri. Bunlar HPV ve olası neoplazi için yapılıyor. Ama sonuçlar tartışmalı. Bunu düşünerek hassasiyeti olan bir Dr. bu merkezleri bulmuş demek. Eğer sakıncası yoksa neresi olduğunu öğrenebilirmiyim?

Her halükarda HPV aşısı olmanın faydası olacaktır bizlere - gardasil 9- diye düşünüyorum. ama ondan önce bir analiz yaptırmak lazım.

Moralini yüksek tut inan bu yaşadıklarının tek sebebi şu ana kadar hafızanda kayıtlı olmuş olan korkunç AIDS hikayeleri. Yeni nesil ilaçlar hem yan etkisiz hemde çok hızlı etkili.

Kullanıcı teşekkür etti: Yeniden_Başlasın

yastikyorgan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Mayıs 16, 2018, 08:09:17 ÖÖ »
Ben site sakinlerinden genel olarak bir şey rica etmek istiyorum. Şu ölüm olayını keşke söylemesek. Kötü oluyorum ölüm olayını duyduğum zaman. Evet genelde ilk tanı alanlar söylüyor ama insan etkileniyor. Dün akşam iletileri okuduktan itibaren hep ne zaman ölürüm diye düşünüyorum. Ölüm olayını fazla karıştırmasak😀😀😀

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #21 : Mayıs 16, 2018, 08:21:32 ÖÖ »
Merhaba, doktorunun dediklerine katılıyorum sadece lenfoma riskini biraz yüksek söylemiş, hiv negatiflerde %5 olsa her 20 kişiden biri lenfoma olurdu. Aynı şekilde hiv pozitiflerde de tedaviye uydukça lenfoma riski %10-15 olmuyor.

Sen tedavine uy, doktorunun dediklerini yap
Hayatını yaşamaya devam et.
Yaşamak demek sadece nefes almak değil. O hayatta olmak. Hiv ilaçları sağlığını koruyacak nefes almanı devam ettirecek, hayatta kalacaksın, korkma. Ama YAŞAMAK senin elinde, hayata dört elle sarılmalı ve hayallerimizi asla bırakmamalıyız. Hiv negatifken neysen, kimsen, ne yeteneklerin, özelliklerin, hayallerin, sevdiklerin, sevenlerin varsa aynı şeyler hala sende, hala sen aynı kişisin. Bunu unutma.

Aklına takılan her şeyi sorabilirsin.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: Angelowic, Yeniden_Başlasın

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #22 : Mayıs 16, 2018, 09:23:19 ÖÖ »
@Mavera bu nasıl bir yorumdur, nasıl güzel bir ruhsun...

- YAŞAMAK senin elinde, hayata dört elle sarılmalı ve hayallerimizi asla bırakmamalıyız.
Hiv negatifken neysen, kimsen, ne yeteneklerin, özelliklerin, hayallerin, sevdiklerin, sevenlerin varsa aynı şeyler hala sende, hala sen aynı kişisin. Bunu unutma.

Kullanıcı teşekkür etti: Mavera, Yeniden_Başlasın

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #23 : Mayıs 16, 2018, 11:15:40 ÖÖ »
Cinsel hayat yaşamayacak hiv'liler de de HPV riski var mıdır? Ben bundan sonra kimseyle cinsel birsey yasamayi düşünmüyorum yine de risk altında mıyım? Korunmak için ne yapmalıyım?

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : Mayıs 16, 2018, 11:43:16 ÖÖ »
Öncelikle geçmiş olsun. Keşke başına gelmeseydi ama ne yapalım herşey olabiliyor. Aynı sürecü herkes gibi bende yaşadım. 6. kutu ilacım bitecek. Kendimi gayet iyi hissediyorum ve baştaki depresif durumum artık geçti.

Senden öğrenmek istediğim rektal oral ve boğaz sürüntülerinin analizini yurt dışına göndermeleri. Bunlar HPV ve olası neoplazi için yapılıyor. Ama sonuçlar tartışmalı. Bunu düşünerek hassasiyeti olan bir Dr. bu merkezleri bulmuş demek. Eğer sakıncası yoksa neresi olduğunu öğrenebilirmiyim?

Her halükarda HPV aşısı olmanın faydası olacaktır bizlere - gardasil 9- diye düşünüyorum. ama ondan önce bir analiz yaptırmak lazım.

Moralini yüksek tut inan bu yaşadıklarının tek sebebi şu ana kadar hafızanda kayıtlı olmuş olan korkunç AIDS hikayeleri. Yeni nesil ilaçlar hem yan etkisiz hemde çok hızlı etkili.
Teşekkür ederim. Sürüntüler HPV nedeniyle alındı evet. 2013 yılında anal fissür nedeniyle Marmara Üniversitesi'nde rektoskopi yaptırmıştım. Görüntüleme esnasında iç kondilom şüphesine düştüler. Fakat tedavi yapılmadı. Daha sonra İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi'ne gittim. Hemen kondilom demek yanlış olur, zararsız bir papilla da olabilir dediler. Partnerlerime bu konuda bir bulaş olmadı çünkü. Ben tüm bunları dosyalamıştım tabi. Hiv pozitif tanısı alınca takip tedavi için Bakırköy Dr.Sadi Konuk Hastanesi'ne gittim. Dosyaladığım her şeyi yanımda götürüp doktoruma gösterdim. Doktor kondilom şüpheli görüntüleme kağıdını görünce HPV sürüntüsü istedi. Sürüntüler yurt dışına gönderilecekmiş. HPV kanda tespit edilemiyor biliyorsun. Koterizasyon yöntemiyle düzenli olarak yok ediliyor. Çok büyük vakalarda cerrahi müdahale gerekebiliyor. Umarım zararsız bir papilladır. Hiv pozitif üstüne birde HPV ile uğraşmak istemem açıkçası...

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : Mayıs 16, 2018, 11:46:08 ÖÖ »
Ben site sakinlerinden genel olarak bir şey rica etmek istiyorum. Şu ölüm olayını keşke söylemesek. Kötü oluyorum ölüm olayını duyduğum zaman. Evet genelde ilk tanı alanlar söylüyor ama insan etkileniyor. Dün akşam iletileri okuduktan itibaren hep ne zaman ölürüm diye düşünüyorum. Ölüm olayını fazla karıştırmasak😀😀😀
Ölüm canlıların doğasında olan bir şey. Ne zaman ölürüm diye düşünüp strese girmeye gerek yok. Nasıl olsa eninde sonunda herkes ölecek. Ben 200 yaşına kadar yaşayan birini görmedim.  :D

Kullanıcı teşekkür etti: yeniüye

Yeniden_Başlasın

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Mayıs 16, 2018, 11:49:55 ÖÖ »
Merhaba, doktorunun dediklerine katılıyorum sadece lenfoma riskini biraz yüksek söylemiş, hiv negatiflerde %5 olsa her 20 kişiden biri lenfoma olurdu. Aynı şekilde hiv pozitiflerde de tedaviye uydukça lenfoma riski %10-15 olmuyor.

Sen tedavine uy, doktorunun dediklerini yap
Hayatını yaşamaya devam et.
Yaşamak demek sadece nefes almak değil. O hayatta olmak. Hiv ilaçları sağlığını koruyacak nefes almanı devam ettirecek, hayatta kalacaksın, korkma. Ama YAŞAMAK senin elinde, hayata dört elle sarılmalı ve hayallerimizi asla bırakmamalıyız. Hiv negatifken neysen, kimsen, ne yeteneklerin, özelliklerin, hayallerin, sevdiklerin, sevenlerin varsa aynı şeyler hala sende, hala sen aynı kişisin. Bunu unutma.

Aklına takılan her şeyi sorabilirsin.
İlgilenip yanıtladığın için teşekkür ederim. Benim kafamı kurcalayan bir kaç şey var. Birincisi şuan ne durumda olduğumu bilmiyorum. Yani hangi evredeyim, CD4'lerim ne durumda. Bunların ömür süremle doğru orantısı nedir? İkincisi ise tedavi konusunda bazı gelecek kaygılarım var. Malum yüksek maliyetli bir tedavi. SGK karşılıyor evet ama bir gün çıkıp karşılamıyorum der mi? Sanırım bu tedirginlik herkeste oluyor...

Kullanıcı teşekkür etti: Angelowic

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #27 : Mayıs 16, 2018, 12:45:05 ÖS »
Ölüm canlıların doğasında olan bir şey. Ne zaman ölürüm diye düşünüp strese girmeye gerek yok. Nasıl olsa eninde sonunda herkes ölecek. Ben 200 yaşına kadar yaşayan birini görmedim.  :D

Selam @Yeniden_Başlasın  :)

Ölüm hiç aklıma bile gelmiyor gerçekten. Ayrıca öyle 100 yaşına kadar da yaşamaya hiç niyetim yok, kimseye muhtaç olmayacak şekilde yaşayıp ölmek daha güzel olur.

Çok yaşamak değil çok güzel yaşamak önemli. Ayrıca hiv pozitif olmasam bile yine ne zaman öleceğim belli olmayacaktı. Ölen hep ihtiyarlar mı? Değil. O yüzden mutlu olmaya bakın. Dolu dolu yaşayın.

Senelerin sayıların hiç önemi yok. Hepinize sevgiler 🌹
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2018, 02:13:30 ÖS Gönderen: Angelowic »

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #28 : Mayıs 16, 2018, 01:02:01 ÖS »
Selam @Yeniden_Başlasın tabiki hayatın gerçeklerini düşünüp ona göre önlemler alacağız ama bu kadarını düşünmek komplo teorisine girer şu anda boşverin, onuda o zaman düşünelim.
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #29 : Mayıs 16, 2018, 01:54:49 ÖS »
Hiv'li birinin cinsel ilişki yaşamasa da HPV'ye yakalanma riski var mıdır?