Mavi-Banner

Gönderen Konu: RNA Hakkında  (Okunma sayısı 398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnlyRedLeftFromRainbow

• Üye
  • *
  • Life goes on nomatter what.
RNA Hakkında
« : Mayıs 11, 2018, 10:52:12 ÖS »
Merhabalar arkadaşlar ,

Amerikan ve hemşire olan bir arkadaşımın dediğine göre Hiv virüsü RNA üzerinden CD4  hücre DNA sına tutunarak hücreye konaklanarak çoğalıyormuş. Antiretroviral tedavi rna sayısını ölçülemeyecek düzeye indiriyor . Sorum şu . Tedavi ile vücuttaki virüs sayısı mı ölçülemez düzeye geliyor yoksa virüsün çoğalmasına yardımcı olan RNA yapısı mı . Eğer sadece RNA lar yok oluyorsa . Vücuttaki virüs yükü tedaviye başladıktan sonra da sabit kalmaz mı . Yani tedavi de negatif olduğunda vücudunda 500 virüs/ ml varsa bu oran ömür boyu böyle mi devam eder yoksa virüs sayısı da RNA ile azalma mı gösteriyor yada saptanamaz düzeye mi iniyor . Bileğisin olan var mı ?
Doğmadan öncede yoktuk. Ölümden sonra da yokuz. Doğmadan önceki yokluğumuza üzülmezken; ölümden sonraki yokluğumuza üzülmek anlamsız.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: RNA Hakkında
« Yanıtla #1 : Mayıs 12, 2018, 12:31:44 ÖÖ »
HIV RNA PCR İle viral yüke yani kandaki virüs miktarına bakılıyor. İlaçlar virüsün uyumasını ya da gizlenmesini sağlıyor. Bu test ile azalan virüs çoğaltılarak virüs miktarı saptanıyor. İlacı bırakma,ilaca direnç gibi durumlarda HIV saklandıkları rezervlerden çıkıp kan dolaşımına karışıyor ve çoğalıyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 12, 2018, 12:39:28 ÖÖ Gönderen: turuncu »

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 12, 2018, 12:39:22 ÖÖ »
Turuncu, yani kullandığımız ilaçlar virüsleri öldürmüyor mu? Sadece uyumasını ve gizlenmesini mi sağlıyor?

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mayıs 12, 2018, 01:36:33 ÖÖ »
Çoğalmasını engelliyor ve baskıliyor.
Mesela örnek verecek olursam,kızamıksın ama kızamık hastalığının etkilerini yaşamıyorsun.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Angelowic

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 12, 2018, 09:03:27 ÖÖ »
Aynen.Ölduremiyo malesef.Öldurebilseydi tedavi şekli daha başka olurdu. Her gün ilaç almak yerine sakladıkları yerlerden çıktıkları anda cogalamadan atıyorum haftalık ilaç kullanımıyla yok edilebilirlerdi.Bu döngü rezervuarlarda virüs kalmayincaya kadar devam eder,vücuttan virüs tamamen yok edilirdi. Ama malesef şu andaki tedavinin amacı sadece virüsün çoğalmasını,bağışıklıga zarar vermesini önlemeye yönelik.

OnlyRedLeftFromRainbow

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 12, 2018, 09:06:35 ÖÖ »
Tekrardan Merhaba arkadaşlar. Hiv Antiretroviral tedavi ile ilgili yabancı kaynaklardan tıbbi makaleleri okumaya başlamıştım soruyu sorduğum zamandan beri devam ediyorum .

Öğrendiğim şu oldu Hiv zaten RNA bazlı biz virüs yani RNA ana parçası. Çoğalırken nükleosit, nükleosit olmayan ve proteaz denen üç adet enzim kullanıyor . Bu kullanılan enzimlerin 3 ü de çoğalma sırasında ayrı evrelerde görev yapıyor. Şimdi olay şu , antitetroviral tedavi bu enZimlerin çalışmasını engelliyor , yani bu enzimlere tutunarak virüse yer bırakmıyor olarak düşünün. Bu sayede virüs kendini kopyalayamıyor.

Hala tedaviye başlamadan önce çoğalmış olan hücrelere ne olduğu hakkında birşeye denk gelmedim ama RNA nın kendisi zaten hiv virüsü diyebiliriz . Testlerde hiv rna negatif ise virüsün de negatif olduğu çıkarımını yapmak makul.  Ama tedavi öncesinde kopyalanan virüs nasıl azalıyor o konuda hala araştırıyorum. Bulunca yazarım . Kucak dolusu sevgiler

Doğmadan öncede yoktuk. Ölümden sonra da yokuz. Doğmadan önceki yokluğumuza üzülmezken; ölümden sonraki yokluğumuza üzülmek anlamsız.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 12, 2018, 10:41:59 ÖÖ »
İngiltere'deki RIVER çalışması sanıyorum virüsleri öldürmeye yönelik bir çalışma. İnşallah başarılı olurlarsa yakın tarihte bu hastalıktan kesin tedaviyle kurtulmak mümkün görünüyor.

Kullanıcı teşekkür etti: mazhar

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #7 : Mayıs 12, 2018, 10:53:16 ÖÖ »
Merhaba @OnlyRedLeftFromRainbow

Galiba doğru anladım. Merak ettiğin şey, tanı aldığımız gün vücudumuzda bulunan örneğin 500 bin adet virüs, onlara ne oldu? Bunu soruyorsun  :)

En basit ve anlaşılır şekli, tanı aldığımızda ki içimizde olan tüm virüsler derin dondurucuya atıldı. Ölmediler. Dondurulmuş halde bekliyorlar. İlaç kullandığımız müddetçe bir etkisi yok hiçbirinin. İlaç tedavisi bırakıldığı taktirde dondurucudan çıkarlar ve bize zarar verirler.

Kullanıcı teşekkür etti: mazhar

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Mayıs 12, 2018, 12:27:43 ÖS »
Merhaba @OnlyRedLeftFromRainbow

Galiba doğru anladım. Merak ettiğin şey, tanı aldığımız gün vücudumuzda bulunan örneğin 500 bin adet virüs, onlara ne oldu? Bunu soruyorsun  :)

En basit ve anlaşılır şekli, tanı aldığımızda ki içimizde olan tüm virüsler derin dondurucuya atıldı. Ölmediler. Dondurulmuş halde bekliyorlar. İlaç kullandığımız müddetçe bir etkisi yok hiçbirinin. İlaç tedavisi bırakıldığı taktirde dondurucudan çıkarlar ve bize zarar verirler.

Tanı aldığımızda vücudumuzda bulunan virüslerin tamamı ölçülemiyor malesef. Kanda olanlar ölçülüyor.  Şu an için hangi organa ne kadar virüs girmiş bunu ölçebilecek teknoloji yok ama bu konuda çalışmalar devam ediyor. İlac tedavisi kanda olan virüsleri öldürüyor ama organlarımızdakilere birşey yapamıyor. Organlarda bulunan virüslerin amacı kana geçmek çünkü orada kolayca çogalabiliyorlar. İlac  kana gecen bu virüsleri öldürüyor. Organlarda uyku halinde durmasını saglıyor.

Kullanıcı teşekkür etti: Angelowic

heavy-stuff

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 12, 2018, 12:33:50 ÖS »
Hiv Kopye sayisi

Arkadaslar enfekte olduktan sonra virus surekli kopye olusturuyor ve cogaliyor. Ilaca baslayinca bu virusler ART sayesinde oluyor. Ama kacma yetenegi ile belli yerlerde bazi hucreler saklaniyor.

Mesela 100.000 viral yuku olan biri ART ile saptanamaz seviyeye geliyor. 100.000 hucreden bazisi saklaniyor ve buna rezervuar deniyor. Diyelim ki 5.000 tanesi ART tan saklandi ve demekki ilac 95.000 virusu yok etmis oldu.

Su an gelinen noktada o kalan gizli 5.000 rezervuardaki gizli ve uyuyan virusu uyandirip ART ile gorunur kilip oldurmek. Buna da. Cure deniyor-sterilizing- gelinen nokta

Sunu soracaksiniz: neye gore virus uyku haline geciyor.ne zaman aktif ve dolasimda. Gecen hafta bunu da acikladilar. Rna ile bir parca kirip ortam risklerini olcuyor. O ortama gore de saklaniyor veya cogaliyor.

Bu haftaki 2.bilimsel gelisme ilk kez sex animda virusun nasil enfekte ettiginin videosu cekildi.

Adim adim her soru aciklaniyor

Kullanıcı teşekkür etti: firstpozitive

heavy-stuff

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 12, 2018, 12:37:25 ÖS »

Kullanıcı teşekkür etti: Angelowic

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 12, 2018, 12:44:50 ÖS »
Sen anlatınca daha iyi aydınlandım. Organlarda virüsler etkisiz halde, kanda ki virüsler hepsi öldürüldü ve sıfır öyle mi? Teşekkür ederim @iss Derin dondurucu örneğim geçersiz mi yani?  :) Şaka bi yana ne kadar akıllı bir hastalığımız var, gerçekten çok zeki...

OnlyRedLeftFromRainbow

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 12, 2018, 01:21:54 ÖS »
Öncelikle yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Organların bağışıklık sistemi olmadığını,antikorların,antijeblerin kan içerisinde bulunduğu ve CD4; hiv in birincil etkilediği yapı olduğunu düşünecek olursak. Organlarda yer edinen virüsün bir etkisi olacağını sanmıyorum zaten. O yüzden çok çalışmalarda üzerine düşünülmemiş olabilir.

Peki CD4 üretimini arttıran bir ilaç yok mu ki ... Yani 150 CD4 ile tanı alıp ilaç kullanıp 1000e çıkarmak gibi

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 12, 2018, 02:48:59 ÖS »
https://www.dailystar.co.uk/news/world-news/701874/HIV-cure-Aids-breakthrough-sex-STD-virus/amp

Sex aninda virusun enfekte edisinin videosu

@heavy-stuff paylaşımın harika.

Resmen hiv virüsünü canlı canlı gördük. Teşekkürler...

heavy-stuff

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mayıs 12, 2018, 09:11:57 ÖS »
Arkadaslar HIV-rezervuar olayina acayip taktigimdan her bilimsel yayini okuyorum:)
Oncelikle rezervuarlarin tam yerleri arastiriliyor.
Rezervuar oranini tam olcen testler gelistiriliyor.

Dolasimdaki her aktif virus, veya uyku halinden uyanip aktife gecenler de ART ile yok ediliyor.BLIP denilen inis cikislar rezervuarlarin salinimi aslinda. Aktife gecen virusleri art yok ediyor. Ilac hergun ayni saatte alinsin ve devam edin mantigi bu detaydan geliyor.

Amfar 2020 ye dek bu sorularin cevaplarini iceren bir yol haritasi pesinde. En azindan kur nasil olacak bilecez :)