Mavi-Banner

Gönderen Konu: Oruç  (Okunma sayısı 466 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dnzylmz24

• Üye
  • *
Ynt: Oruç
« Yanıtla #15 : Mayıs 01, 2018, 01:03:49 ÖÖ »
Herkese hayırlı kandiller.İlk defa uzun bi süreden sonra orucumu tutamayacak olmak düşüncesi beni çok üzüyo ve etkiliyo açıkçası. İlaç olarak isentress+hivent kombinasyonu kullandığım için aralarında 12 saat oluyo bu sebeple tutamayacağım. Neden doktorum da bana GENVOYA denilen günde 1 tane olarak alınan ilacı uygulamadı acaba. Tabii ki buna karar verecek olan doktor ama ne biliyim tek ilaç olsaydı da Ramazan ayını bende gönlümce güzel bi şekilde geçirebilseydi m. Hep bunu düşünüyodum aylardır Ramazan da napıcam o hissi yaşayamıcam diyodum ve zaman geldi çattı.. en kısa zaman da tek ilaç kullanmak bana da nasip olsun ya ne diyim 😌😌

Kullanıcı teşekkür etti: Moxmad1

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Mayıs 01, 2018, 01:26:36 ÖÖ »
İslamda kadir gecesi dışında öyle özel kabul edilebilecek, bilmem kaç  namaz kılarsan,zikir çekersen 50 sene 100 sene günahların affolur gibi müşrik yaklaşımları bir müslümana yakışmıyo. Bunu söylemek istedim söz konusu sözde İslami bir uygulamaysa...Kimse evinde mumlarını da yakmıyo ama neyse :D 

Oruç tutabilmek için ilaç saatimi yavaş yavaş akşam ezanı zamanına kaydırıyorum. Günde 2 öğün yemek bir sorun yaratmaz. Çok acıkan iftardan sonra tekrar yer :D Ama su önemli bizim için. Böbrekleri çalıştırmak lazım. İftardan sonra sahura kadar bol bol su içmeliyiz. Tuvalete taşır ama artık o kadar da olsun.
vay be helal olsun bravo...

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #17 : Mayıs 01, 2018, 02:24:52 ÖÖ »
İslamda kadir gecesi dışında öyle özel kabul edilebilecek, bilmem kaç  namaz kılarsan,zikir çekersen 50 sene 100 sene günahların affolur gibi müşrik yaklaşımları bir müslümana yakışmıyo. Bunu söylemek istedim söz konusu sözde İslami bir uygulamaysa...Kimse evinde mumlarını da yakmıyo ama neyse :D 

Oruç tutabilmek için ilaç saatimi yavaş yavaş akşam ezanı zamanına kaydırıyorum. Günde 2 öğün yemek bir sorun yaratmaz. Çok acıkan iftardan sonra tekrar yer :D Ama su önemli bizim için. Böbrekleri çalıştırmak lazım. İftardan sonra sahura kadar bol bol su içmeliyiz. Tuvalete taşır ama artık o kadar da olsun.
vay be helal olsun bravo...

İslam alimi olmamakla birlikte bildiğim bir şeyi kaynak göstererek ben de paylaşımda bulunmak istedim.

Çoğunluk olarak ülkemiz ehli sünnet itikadı ile islamı yasamaktadır.Bu sebeb ile sunnetsiz İslam,hadissiz bir yaşantı düşünülemez.Bu bağlamda dünya islam alimlerinin yegane sahih kabul ettiği Buhari,ibni Mace gibi kaynaklarımız vardır.Her iki kaynakta da var olan Hadisi Şerifi naklediyorum.

Hz. peygamber buyurdu
"Yüce Allah şöyle buyurur bu gece içerisinde:(Beraat gecesi)

Yok mudur bağışlanmak dileyen, bağışlayayım?

Yok mudur rızık isteyen, rızıklandırayım?

Yok mudur dert ve musibete yakalanan, şifa vereyim?

Daha ne gibi dilekleri olan varsa istesinler vereyim!

Buyurmuştur.

Buna katılmayan kişiler ise vahhabiler veyahut Şia'dır.(iran halkının meshebi)
Ehli sünnet Müslümanları Buhariyi sahih kabul eder.

Sizin kabul etmemenize saygım vardır.
Ancak benim meshebime yani hanifi meshebine göre Beraat gecesi önemlidir.Ve peygamberin bu gece için bir çok hadisi şerifi vardır.
Sünnetsiz ümmet olmaz
:)
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2018, 02:26:18 ÖÖ Gönderen: Fatih »

Kullanıcı teşekkür etti: Moxmad1

123abc

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Mayıs 01, 2018, 03:42:23 ÖÖ »
Fatih kardesime katılıyorum. Şu an gece 03:42 ve ben allahtan bu gece isteyenlerdenim. Lütfen saygı duyun. Bende bir ayet ile örnek verebilirim ama bazı arkadaşlara ağır gelebilir, Fatih kardeşim durumu izah etmiş bu yüzden onun söylediklerine katılmakla yetiniyorum...

samurai

• Katılımcı Üye
  • *
  • hasbinallah ve ni'mel vekil...
« Yanıtla #19 : Mayıs 01, 2018, 08:26:09 ÖÖ »
Bende geçen sene tuttum, bir sorun olmadı. Sahurda bol bol karpuz yedim. Susuzluğa çok iyi geliyor. Karpuz yemediğim zamanlarda susuyorum. Nedendir bilemem ama karpuz ilerleyen saatlerde dahi bağırsaklardan sıvı olarak emilmeye devam ediyor herhalde. Kandiliniz mübarek olsun.

Allah kabul etsin ama karpuz lifli olamadığı vede kan şekerini birden yükselttiği icin aciktirmasi gerekir aslında. Size bu kadar iyi gelmesi çok ilginç vede çok güzel ben denemeye korkuyorum susuz kalırım diye ama bir gün deneyeceğim acıkır yada susarsam burada yazarım  :)

Sevgili @Penthos cum şu sıcak günlerde inan insan açlığı aramıyor daha soğrusu ben aramıyorum, ilk günler de miden biraz guruldamıyor değil. Ama susuz kalmak daha kötü. Gerçi her sene 10 gün geriye gidiyor 6 sene sonra rahat ederiz mart ayına filan denk geliyor.
 En sevdiğimde kışa denk gelmesi :) düşünsene akşam 4 5 gibi iftar yapıyosun hava buz gibi fazla sıvı kaybetmiyorsun.. Geçen sene 5 6 gün fire vermiştim bu sene daha iradeli olmaya kararlıyım. ;)

Kullanıcı teşekkür etti: mazhar, Penthos

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Mayıs 01, 2018, 12:46:37 ÖS »
@Fatih  üzgünüm ama ben saygı duyamıyorum. Kendine müslüman diyen biri Kuran referanslı yaşamalı dinini. Amelini Kurana göre yerine getirmeli. Hadis inkarcısı değilim ben. Peygamberimiz yaşadığı sürece birşeyler söylemiş,yapmış, birileri de bunları sözlü ya da yazılı aktarmış olabilir. Ne kadar kendisi yazılmasını istemese de ve istemediği yazılan hadislerin içinde geçse de :)  Şu andaki hadis külliyatına baktığımda benim referansım yine Kuran olmalı. Kuranla çelişmeyen bir hadis okursam emin olamamakla birlikte evet bunu peygamberimiz söylemiş olabilir deyip ben de uygularım. Ama çöp hadisler, Kuranla taban tabana zıt ya da alaakasız hadisler çok fazla. Buhari,Müslim daha diğerlerinin hadis nakillerinde akıl almaz ifadeler var. Ki zaten kendileri de biz  ne var ne yoksa hepsini ayıklamadan aktardık dedikleri söylenir. Ne kadar hadis alimiliği ve ona bağlı sadece sahih hadis aktarımı yapıldığı iddia edilse de.
Allah isterse bi gün içinde inananların günahlarını elbette bağışlar. Ama bu çok istisnai ve Kurana ters bir durum olurdu. Kuranda herkesin ölçüsünü kendi çabasına göre kıldık der. Yaptıkları kendi ellerindendir der. Bu ayetlere bakarak ben Allahın böyle özel kabul edilecek bir günde günahları bağışlayabileceğine Kurana bakarak ihtimal vermiyorum. Zaten sahabe döneminde de böyle özel günler,geceler gibi uygulamalara tarihi kaynaklarda da raslanmaz. Bu tarz şeyler prygamberimizin ölümünden sonra yahudi inanışlarıyla sentezlenerek getirilen yeni uygulamalar. Özellikler Emeviler ve Abbasiler döneminde.  Ki bu kadar önemli günlerin gecelerin Kuranda geçmemesi de çok ilginç değil mi? Çok büyük bir müjde bu bir mümin için. Düşünsene 1 gün içinde işlediğin günahlar affolacak. Keşke olsa ama yok o işler öyle değil dostum :)

Ehli sünnet itikadı üzerine bir toplum olduğumuzu söylemişsin. Evet bu doğrudur. Şafi mezhebiyle farklılıklar gösterir bu da doğrudur. Göstermesi lazım çünkü. Aynı dinden iki ayrı toplum farklı şeyler anlamalı ki o din bölünmesin!?  Ama ben ne hanefiyim, ne  de şafi :) Ben Kuran izinden giden. Kelam, tefsir okuyan,dinimi olması gerektiği şekilde, eskilerin öğretilerine bağlı kalmadan anlamaya çalışan bir inananım. Senin de öyle olmanı dilerim dostum. Mesele Kuran olunca önce kendimize dürüst olmamız gerektiğini düşünüyorum ben. İnandığımız şeye dürüstçe yaklaşmamız en doğru olanı olsa gerek.
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2018, 12:48:01 ÖS Gönderen: turuncu »

Kullanıcı teşekkür etti: antalyadan_, Taurus, mehmet0909

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #21 : Mayıs 01, 2018, 03:05:45 ÖS »
@turuncu saygı duymuyorum gibi bir cümleyi şimdiye dek çizdiğin profile yakıştıramadım.

Saygı duymayıp ne yapabilirsin mesela?
Veya sen saygı duymasan ne olur mesela??

Sen zaten sana ait görüşünü açıkladın.
Ben de buna istinaden yazdım.

bu doğru diye teyit etmişsin.Hanefi meshebine mensup bir ülkede yaşıyoruz.ve srn azınlık olarak özgürce fikrini söyledin.
Bende çogunluktan bir ferd olarak söylemem gerekeni söyledim.

Ben genede sana saygı duyuyorum.ama tasvip etmiyorum.ataistede saygı duyuyorum ama tasvip etmiyorum.
Ama meshebim gereği hoşgörü ile sana saygı duyuyorum.

« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2018, 03:12:43 ÖS Gönderen: Fatih »

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #22 : Mayıs 01, 2018, 04:12:17 ÖS »
Şahsen ben de bir iki kelam etmek isterim. Dibine kadar hanefi mezhebi öğretileriyle yetiştirilmiş hatta küçük yaşlardan itibaren bunlara zorlanmış biriyim. İnsan doğacağı aileyi seçemiyor maalesef. Ben ise tüm bunları kendimi bildim bileli sürekli reddettim. Cuma namazlarına gitmem için zorlandım ve ben cumaya gidiyorum diye orda burda zaman geçirirdim. Bayram namazları sabahın erken saatleri olurdu, ondan kaçmak çok zordu benim için küfür ede ede camiye giderdim. Ama enteresan bir şekilde hocayı dinler ve vaazlarının ne kadar komik olduğunu düşünürdüm. Bütün bunları birçok şeyin farkında olmazken ilkokula giderken yapıyordum. Bir amca bana bir gün namazda ayağını yanlış tarafa koyuyorsun gibi bir şey söyledi. Bunu sana söylemeliyim çünkü bu bana farz dedi. ben de ''benim mezhebim gumbeli dedim. Aaa öyle mi dedi. Pardon dedi. Gumbeli ne ya? adam gerçekten buna inandı hahahahaha.

Peki bir çocuğu bu derece dinden uzaklaştıran neydi?

hayatım boyunca sorgulayıcı bir yapıya sahip oldum. Bir şeye itaat etmek benim için çok zordu. Hele ki zorla yaptırıldığında daha çok isyan edesim gelirdi. Buna hanefi mezhebinin öğretileri de dahil. Namazda hangi duaları ne sıklıkla okuyacağım, oturuş biçimi, yemek yeme stili, abdest alırken yapılacaklar ve şartları, hemen hemen hayatın her bir adımında okunacak dualar... Liseye geldiğimde tamamen dinden çıkmıştım. Oruç tutuyordum. Sadece bizimkilerden laf yememek için. Sahura kalkıyordum kötü bakışlara maruz kalmamak için.

bir gün yine edebimle yatmış uzanıyorum hava sıcak. Dedem geldi. ''Yüzüstü yatma şeytan öyle yatar dedi''. Ben de ''Sokarım şeytana'' dedim. Beni dövdü. Yahu siz hacda şeytan taşlarken (bu arada şeytanın sayısı üçe çıkmış, eskiden birdi) iyi ben küfür edince olmaz. Bu ne mantıksız şey.

Sonra üniversiteye başka şehre geldim. Tüm olanları düşündüm, ölçtüm, tarttım. Ve kendime yeni bir yol çizdim. O korkunç günleri geride bıraktım. Kendi paramı kazandım. Hayatımı kendim kurdum. Dini tekrar önüme koydum ve tüm mezhepsel öğretileri reddettim. Evet müslümanım şimdi istediğim için ibadet ediyorum. İslam'ın barış dini olduğunu düşünüyorum. @turuncu nun görüşüne yakınım. Şu anda ülkemizde geçerli olan bir çok pratik benim için geçerli değil (kurban kesmek gibi). Kandil kutlamıyorum ya da diğer ritüelleri yerine getirmiyorum. Kimisi de çıkıp bana bu İslam olmaz diyor. Sen İslam dışısın diyor ve ben de diyorum ki:

Bize kâfir demiş Mütfî Efendi,

Tutayım ben ana diyem Müselmân,

Vardıkda yarın Rûz-i Cezâ’ya (hesap gününe),

İkimiz de çıkarız anda yalan!

Nefi mükkemmel bir şairdi. Yani, ben şu anda tamamen istediğim için Allah'a yakarıyor ibadet ediyorum. Bu şekilde aramız daha iyi bence.

Demem o ki. Herkes kendi inancından sorumlu. Kimin ne olacağını Allah bilir. Ama tutup da vay senin yolun yol değil benimki doğru olandır demeyelim. Herkesin yolu kendine özgüdür.
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2018, 04:31:52 ÖS Gönderen: Taurus »

Kullanıcı teşekkür etti: antalyadan_, mehmet0909

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #23 : Mayıs 01, 2018, 04:57:15 ÖS »
Arkadaşlar lutfen.
Konuyu din temalı tartışmaya cevirmeyelim.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #24 : Mayıs 01, 2018, 05:26:10 ÖS »
@Taurus kesinlikle .Ama teşekkür edip görüşüne yakin olduğun turuncu benim inancima ve görüşüme saygı duymadığını belirtti.
 Ve sen yazının altında
Herkes kendi inancından sorumlu. Kimin ne olacağını Allah bilir. Ama tutup da vay senin yolun yol değil benimki doğru olandır demeyelim. Herkesin yolu kendine özgüdür."
Paylaşımında bulundun.
Hem herkes özgürdür diyorsun hem de benim özgürlüğüme saygı duymayana teşekkür edip tasdikliyorsun.

Yorumsuz...

Kullanıcı teşekkür etti: Taurus

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #25 : Mayıs 01, 2018, 05:43:25 ÖS »
Arkadaşlar tüm bu paylaşımların sonunda sahurda karpuz yemek susatırmı yoksa acıktırır  mi..? Yoksa  biz pozitifler karpuz yememelimiyiz.?  :)
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #26 : Mayıs 01, 2018, 05:56:34 ÖS »
Cinsine bağlı @Penthos Adana ise yemeliyiz
Diyarbakır ise yememeliyiz.:)

Kullanıcı teşekkür etti: Penthos

antalyadan_

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Mayıs 01, 2018, 05:59:56 ÖS »
dini de Hz. Muhammed, Kur'an'dan öğrendi, biz de Kur'an'dan öğrenmeliyiz. Tek diyeceğim budur. Herkes Kur'an Türkçesini okumalı ve özgürce düşünebilmeli. Bizi Allah yarattı, düşün diye beyni de veren o. Herkes kendi düşüncesinden sorumlu konunun özünde. Hadis kısmına gelince, sahih dediğimiz hadis kaynaklarından yola çıkarak bugün bazı toplumlarda İslam son derece çarpıtılıyor, dinden çıkanın katli mi dersin, kız çocuklarıyla küçük yaşta evlenmek mi dersin, neler neler.. Zira Peygamberin sözü var, eğer ahir zamanda sözlerim Kur'an ile uymuyorsa bilin ki yalandır, diye..Hadisi okuyup Kur'an süzgecinden geçirebilmek lazım... Ben de olaya mezhep gözüyle bakmıyorum, ben Kur'an meali okuyorum, şu mezhebe veya bu mezhebe aitlik hissi barındırmıyorum, sadece İslamın felsefesini algılamaya çalışıp, hayatla, bilimle, yaşamla bağdaştırıyorum.

Kullanıcı teşekkür etti: mehmet0909

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #28 : Mayıs 01, 2018, 06:09:31 ÖS »
Saygı duyuyorum.
Ve katılmadığım kısımlar olsa da iletilerinizi onaylıyorum.
Turuncu gibi saygı duymayan birisi olsaydı onaylamazdı herhalde silerdi.

Konumuz hiv pozitif bireyin oruçla durumu.
Bu meshep konusu hakkında paylaşım olmasın artık.

:)
isteyen istediği gibi bakabilir ve yasayabilir

Kullanıcı teşekkür etti: antalyadan_

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #29 : Mayıs 01, 2018, 06:13:55 ÖS »
ne zaman  bir  dini  konu  olsa  hemen  bir  tartışma  hemen  birbirinin tezini çürütme  velhasıl  kelam  kimse  kimseye  tahammül edemez  hale  gelmiş

sen  istediğin gibi, öbürü  istediği  gibi  yaşasın  sonuç olarak  hepiniz  de  öldügünüzde  tek  ortak  paydanız  imamın  popişinize  pamuk  tıkayışı  olacak

sonrası  ise  sizin  yaptığınız ile  ALLAH Arasında

birbirinize laf sokmak  yerine  sadece  saygı  duyun  nasıl  yaşıyorsanız  yaşayın

KONUYU DA  KİLİTLİYORUM
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Kullanıcı teşekkür etti: samurai, Angelowic