Mavi-Banner

Gönderen Konu: Oruç  (Okunma sayısı 467 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Oruç
« : Nisan 30, 2018, 09:20:24 ÖÖ »
Arkadaşlar öncelikle Berat kandiliniz mübarek olsun. Sağlıklı mutlu bir hayat diliyorum hepimiz için.

Malum 2hafta sonra ramazan başlayacak. Oruç hakkında neler düşünüyorsunuz, günlük yaşamımızı çok etkilemese de kronik bir hastalıgımız var sonucta. 16-17 saat ac ve susuz durmak istenmeyen sonuclar oluştururmu? Ben tanı aldığımdan bu yana hiç oruç tutmadım. Bu sene niyetim var ama biraz da endişeliyim açıkçası. Sizlerin de oruç konusunda düşüncelerinizi öğrenmek istedim.

Kullanıcı teşekkür etti: Penthos

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Oruç
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2018, 09:36:40 ÖÖ »
Ben hep tuttum. Hiç sıkıntı yaşamadım. Hiç de zorlanmadım. Değerlerimde de bir oynama olmadı. Zaten ilerde yaşlanırsak tutamayacağız. Her şey gençlikte oluyor.
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2018, 09:37:43 ÖÖ Gönderen: Taurus »

Kullanıcı teşekkür etti: iss

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 30, 2018, 09:56:16 ÖÖ »
Geçen yıl oruç tutan arkadaşlar vardı, sıkıntı yaşadıklarını duymadım. Tek tablet kullanıyorsan yemekten sonra rahatlıkla kullanırsın. Fakat su tüketimi de çok önemli. Buna dikkat etmek lazım.

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2018, 10:30:02 ÖÖ »
Teşekkürler @iss  ve seninde kandilin mübarek olsun.
Ben kendimi bildim bileli hep tutmusumdur bu sene daha bi pozitif olarak tutucam nasılsa sadece genvoya onuda iftardan iftara tatlı niyetine içerim. Bence motivasyon olup sagligimizada iyi gelir oruç tutmak. Tabi farklı kombinasyon şekilinde ilaç alan veya başka ilaçları olan arkadaşlar eğer tutmak isterse doktora sormaları şart görünüyor.
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

Tombik07

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 30, 2018, 11:06:18 ÖÖ »
ben ilacimi hergun 4 te ictigim icin tutamam

mazhar

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 30, 2018, 12:44:58 ÖS »
geçen ramazan orucumu tam tuttum şükür hiç bi sorun olmadı değerlerimde iyi geldi oruç sıhhat demek arkadaşlar Allah için tutulan oruç hem ibadetimizi yapıyoruz hemde sıhhat buluyoruz 11 ay durup dinlenmeden çalışan sindirim sistemi bu ay kendine geliyor doktorumada sordum hiç bi sorun teşkil etmediğini söylemişti şimdiden tüm müslümanların Ramazan ayını ve Bayramını kutluyorum :)

Kullanıcı teşekkür etti: Penthos

mazhar

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 30, 2018, 12:50:41 ÖS »
ben ilacimi hergun 4 te ictigim icin tutamam
Tombik ilaç saatini şimdiden hergün yarım saat ileri alırsan ramazan 1. gününe iftardan sonra alabilirsin yarım saat rötarla bişey olacağını zannetmiyorum mod arkadaşlarda söylüyorlar yinede senin tercihin tabi ki :)

samurai

• Katılımcı Üye
  • *
  • hasbinallah ve ni'mel vekil...
« Yanıtla #7 : Nisan 30, 2018, 02:34:34 ÖS »
Bende geçen sene tuttum, bir sorun olmadı. Sahurda bol bol karpuz yedim. Susuzluğa çok iyi geliyor. Karpuz yemediğim zamanlarda susuyorum. Nedendir bilemem ama karpuz ilerleyen saatlerde dahi bağırsaklardan sıvı olarak emilmeye devam ediyor herhalde. Kandiliniz mübarek olsun.

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2018, 03:58:50 ÖS »
Bende geçen sene tuttum, bir sorun olmadı. Sahurda bol bol karpuz yedim. Susuzluğa çok iyi geliyor. Karpuz yemediğim zamanlarda susuyorum. Nedendir bilemem ama karpuz ilerleyen saatlerde dahi bağırsaklardan sıvı olarak emilmeye devam ediyor herhalde. Kandiliniz mübarek olsun.

Allah kabul etsin ama karpuz lifli olamadığı vede kan şekerini birden yükselttiği icin aciktirmasi gerekir aslında. Size bu kadar iyi gelmesi çok ilginç vede çok güzel ben denemeye korkuyorum susuz kalırım diye ama bir gün deneyeceğim acıkır yada susarsam burada yazarım  :)
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2018, 04:53:33 ÖS »
İslamda kadir gecesi dışında öyle özel kabul edilebilecek, bilmem kaç  namaz kılarsan,zikir çekersen 50 sene 100 sene günahların affolur gibi müşrik yaklaşımları bir müslümana yakışmıyo. Bunu söylemek istedim söz konusu sözde İslami bir uygulamaysa...Kimse evinde mumlarını da yakmıyo ama neyse :D 

Oruç tutabilmek için ilaç saatimi yavaş yavaş akşam ezanı zamanına kaydırıyorum. Günde 2 öğün yemek bir sorun yaratmaz. Çok acıkan iftardan sonra tekrar yer :D Ama su önemli bizim için. Böbrekleri çalıştırmak lazım. İftardan sonra sahura kadar bol bol su içmeliyiz. Tuvalete taşır ama artık o kadar da olsun. 
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2018, 04:54:50 ÖS Gönderen: turuncu »

Kullanıcı teşekkür etti: mehmet0909

nathanieltroy

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2018, 04:54:38 ÖS »
dini inancım olmadığı için oruç tutmuyorum ama bildiğim kadarıyla islama göre hastalığı olan biri oruç tutmak zorunda değil. sonuçta ilaç kullanıyoruz ve sağlıklı insanlar için bile bu kadar uzun süre susuz kalmak iyi değil. özellikle böbrek sağlığını etkileyebilen ilaçları kullanıyorsak bence kesinlikle susuz kalınmamalı diye düşünüyorum. herkesin kendi kararı tabii ama doktorunuza da danışın derim :)
Tanı: Ağustos 2014
CD4: 722
Viral Yük: Negatif (Şubat 2018)
İlaç: Genvoya

123abc

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 30, 2018, 05:43:37 ÖS »
Sevgili arkadaşlar.  Oruçlarınızı allah kabul etsin... Namazlarımızıda kılmaya gayret edelim inşallah. Tavsiye sadece

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Nisan 30, 2018, 08:01:45 ÖS »
Oruç tutmak sağlık açısından faydalı olduğu her sene tv lerde doktorlar tarafından dile getirilir
Ben de bir sorun yaşayacağımı sanmıyorum.
ilk defa tedavi altında oruç turucam.
Ben ilacı sahurda almayı düşünüyorum.
Çünkü iftarda çok yiyemiyorum.
Hemen tıkaniyorum.Bu da emilimi düşürür diye sahurda ilaç almayı düşünüyorum.

Hepinizin kandili mübarek olsun.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Penthos

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #13 : Nisan 30, 2018, 09:26:04 ÖS »
Bende tutacağım inşallah ve sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Allah kabul etsin herkesin tuttuğu oruçları...

Kandiliniz mübarek olsun arkadaşlar.

moxmad

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mayıs 01, 2018, 12:13:24 ÖÖ »
Sevgili pozitifler Beraat kandilimiz mübarek olsun, hayırlara vesile olur inşaallah, pozifken ilk orucum olacak benimde, zaten ilacı gece 12 de aldığımdan bir sorun teşkil etmeyecektir. Çok şükürki tek bir tabletle tedavimizi olabiliyoruz, orucumuza dahi engel olmayan bir hastalığımz var.