Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv - Mesleğiniz Nedir?  (Okunma sayısı 1034 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • nefes alıyorsak umut var demektir.
Hiv - Mesleğiniz Nedir?
« : Nisan 17, 2018, 10:07:45 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar.

Okuyorsanız hangi bölümleri okuyorsunuz, Çalışıyorsanız mesleğiniz nedir?

Ben Gastronomi okuyorum. Yani aşçılık .

- Not : Bu konu hiv ile meslek seçiminin birbirine etkileri hakkında konuşmak için açılmıştır.  Mesela doktorum "aşçılık okuyorsun, ilerde zorluk çekebilirsin" demişti...

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Hiv - Mesleğiniz Nedir?
« Yanıtla #1 : Nisan 17, 2018, 10:55:50 ÖS »
Malesef dogruyu söylemiş. Bu tarz mesleklerde hiv testi isteniyor işe girişte ve arada yapılan saglık kontrollerinde diye bilgiler geldi hep.

Kullanıcı teşekkür etti: Angelowic

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 17, 2018, 11:08:18 ÖS »
Problem meslekte değil isyeri hekimi denilen asalakların, gerekmediği halde anti hiv testi istemelerinden kaynaklanıyor. Aşçı mutfakta ne yapıyor sanıyorsa bu izansızlar! Yada kendileri sebze meyveyle ne yapıyor!? Hep özel hastanelerden test istiyorlar! Çünkü bu testlerden hastane para kazanıyor doktorlarda avanta alıyor!tornacıdan bile antihiv testi istiyorlar! Bizdeki derneklerde toplansın çay kahve sohbet!konuşmaya gidince insanların gazını alsınlar!ne gibi bir girişimleri oluyor!?antihivi artık neredeyse istemeyen işkolu kalmadı!

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2018, 03:16:16 ÖÖ »
@Angelowic viral yük saptanamayan olduktan sonra sizin aşçı olmanızda herhangi bir mahsur yoktur. Twiter'dan "A Day with HIV" adlı hesabın 07/09-11-2017 tarihli postlara bakarsanız görürsünüz "HIV+ şefleri". Mücadele etmek şart! Hiçbir bilimsel dayanağı yoktur, aşçılık yaptırılmamasının ve engel çıkarılmasının! Size, zorluk çekebilirsin, diyen dr ettiği yeminin hakkını verse her şey daha farklı olurdu!

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2018, 07:27:35 ÖÖ »
@Angelowic viral yük saptanamayan olduktan sonra sizin aşçı olmanızda herhangi bir mahsur yoktur. Twiter'dan "A Day with HIV" adlı hesabın 07/09-11-2017 tarihli postlara bakarsanız görürsünüz "HIV+ şefleri". Mücadele etmek şart! Hiçbir bilimsel dayanağı yoktur, aşçılık yaptırılmamasının ve engel çıkarılmasının! Size, zorluk çekebilirsin, diyen dr ettiği yeminin hakkını verse her şey daha farklı olurdu!

Doktorun yeminiyle pek bir alakası yok konunun. Ülkenin gerçekleri var. Sonucta bu sektörde istiyorlar hiv testi ve gerisi patronun insiyatifine kalıyor. Kesin çalıştırılamaz diye bir kanun yok ama toplum bu hastalığı bilmediği için sıkıntı çıkacağı kesin gibi. Doktor da bunu anlatmış.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 18, 2018, 08:41:13 ÖÖ »
Günaydın arkadaşlar.

@Carsonfrankie dediğin hesaba bakacağım. Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Lakin @iss arkadaşımızın dedikleri haklı. Doktorum inanılmaz bir insan. Onun sayesinde ayaktayım. İnan hakkını veriyor.
Ama türküye şartlarında yaşayacağım zorluklardan bahsetti o gün. Kendi elinde olan ve yapabileceği birşey değil ki.
Hatta siz yer misiniz benim elimden yemeğimi diye sorduğumda " ben hiv birinin elinden zaten yemek yedim defalarca" demişti :)
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2018, 02:22:43 ÖS Gönderen: Angelowic »

ŞanssızAdam

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 18, 2018, 10:59:10 ÖÖ »
Ben Bayan kuaförüyüm. Malesef bizim meslekte de isteniyor. Ama şuanda yapmıyorum o ayrı mesele 😏

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 18, 2018, 02:23:58 ÖS »
Ben Bayan kuaförüyüm. Malesef bizim meslekte de isteniyor. Ama şuanda yapmıyorum o ayrı mesele 😏

İstenmesi çok saçma ama...

DesertRose

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 18, 2018, 03:05:54 ÖS »
Evet kesici delici aletler kullanilan mesleklerde  boyle bir rapor isteyebilirler.
Ve kismende olsa haklilar  siz kendinizi baz alarak dusunuyorsunuz. Ilac kullaniyorum bulasi olmaz diyorsunuz  ama herkes sizin kadar hassas degil. Hic ilac kullanmayanlar ,  yada baslayip  birakanlarda var. Binde bir bile olsa risk risktir. Isveren bunu gozonunde bulundurmak durumunda.
Tabii ayni sey tbc ve hepatit icin de gecerli.
Gerci şoyle bir durumda var saglik sorunu yuzunden isinden olan birine devlet durumlarina uyguun isler icin kadro acmali tesvik etmeli. Yasama baglanma sekillerinden biridir is. Kimsenin elinden alinmamali.
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2018, 03:08:24 ÖS Gönderen: DesertRose »

BUGGY

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 18, 2018, 05:07:25 ÖS »
Muhasebe şefi risksizzz :))) 8)

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 18, 2018, 05:16:43 ÖS »
Problem meslekte değil isyeri hekimi denilen asalakların, gerekmediği halde anti hiv testi istemelerinden kaynaklanıyor. Aşçı mutfakta ne yapıyor sanıyorsa bu izansızlar! Yada kendileri sebze meyveyle ne yapıyor!? Hep özel hastanelerden test istiyorlar! Çünkü bu testlerden hastane para kazanıyor doktorlarda avanta alıyor!tornacıdan bile antihiv testi istiyorlar! Bizdeki derneklerde toplansın çay kahve sohbet!konuşmaya gidince insanların gazını alsınlar!ne gibi bir girişimleri oluyor!?antihivi artık neredeyse istemeyen işkolu kalmadı!
Valla benden de alındı tornacıyım bende.aslında fabrika isteyemiyor da gittiğin hastane hepatit istendiğini gördü mü o testin istendiğini anlıyor onu da ekliyor ama işyerinin verdiği kağıtta o test yok böylece kanunun önüne geçmiş oluyorlar yazık ne diyeyim...

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 18, 2018, 07:47:46 ÖS »
@mehmet0909 hemen o hastaneyi dava edin! İşyeri hekiminin antihiv sonucunu arşivleme hakkı yok! Hastane kafasından bunu isteyemez. Eliza bir yöntemdir. Sadece kanda hiv antikorlarına bakmaz. Başka hastalıkların teşhisinde de kullanılır. Sizin izniniz ve haberiniz olmadan bu test yapılamaz. Gereklilik şartı aranır.

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Nisan 18, 2018, 08:00:00 ÖS »
@DesertRose "isteyebilirler" bunu dayandırdığınız temel çok saçma! Dr umun söylediğini söyleyeyim; o zaman hiv+'leri damgalasınlar. Onlar için otobüslerde ayrı bir kabin olsun vs vs. Hiçbir işyerinin anti-hiv testi sonucunu alıp arşivleme hakkı yoktur. Siz bilgisi olmadan konuşanlardansınız! Evarkadaşım isyerinde yapılacak test için avukatlarla görüşüyor. Bu konunun uzmanları bunu ifade ederken, siz ezbere ve önyargısı olanlar gibi konuşuyorsunuz! Zaten en büyük problem de bu: HIV+ bireylerin, HIV statüleri nedeniyle,  kendilerini suçlamaları ve gereksiz duyarlılıklar geliştirmeleri!

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 19, 2018, 03:42:18 ÖÖ »

Doktorun yeminiyle pek bir alakası yok konunun. Ülkenin gerçekleri var. Sonucta bu sektörde istiyorlar hiv testi ve gerisi patronun insiyatifine kalıyor. Kesin çalıştırılamaz diye bir kanun yok ama toplum bu hastalığı bilmediği için sıkıntı çıkacağı kesin gibi. Doktor da bunu anlatmış.

Doktorun yeminiyle ilgisi şudur; karşılaştığım drların çoğu ilaç yazdım görevim bitti modunda! Bu bütün hastalıklar için geçerli. Modern tıp! Oysa bazı drlar bize farklı pencereler de açabiliyor! Ben, tanı aldıktan sonra, ailemle aynı araca binip bir yere gitmekten korkuyordum! Bir kaza geçirirsek onları hivli kanımla enfekte etmekten korkuyordum! Diş fırçamı kullandıktan sonra bir kutuya koyup dolabıma kaldırıyordum vs vs. Bütün bunlardan yeminin hakkını veren birkaç dr sayesinde yenebildim. O nedenle, bu sektörde isteniyor olmasından çok, sonraki adım önemli! Test sonucu öyle her istenilene verilebiliyor olsa, sağlık bakanlığına gönderilirken kodlama yapılmaz! Hastane istenilen bu testin sonucunu bu şekilde gönderme hakkına sahip değildir!  Siz zaten, "rna negatif saptanamadı" sonucunuzla gittiğinizde bir rapor düzenler, ilgili kişinin başvurduğu işte çalışmasında sağlık açısındn bir engel yoktur." diye yazar. Sizin test sonucunuz hastanede saklanabilir ancak işyerinde saklanamaz! İşyerinin inisiyatifi diye bir haklılık çeşidi de yoktur! Cehaletlerini bahane olarak sunmasın öğrensinler!

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Nisan 19, 2018, 01:51:20 ÖS »
Bende aşçılık yapıyorum gemide çalışıyorum bizden anti hiv testi istiyorlar ama devlet istiyor sağlık karnelerimize hiv olduğunuzu yazdırmıyoruz yalnız bazı firmalar devletin verdiği sağlık belgesinerağmen ayrıca test istiyor itiraz etsende bir şey değişmiyor sen aşçılık okuyorsan büyük müesseselerde iş bulman zor olur ancak üçüncü sınıf yerlerde çalışabilirsin yada kendi iş yerini kurabilirsin maalesef işimiz zor daha önceleri 2000dolar aylıkla çalışıyordum şimdi hiv+oluşumdan dolayı daha küçük gemide daha az paraya çalışıyorum Allah sonumuzu hayretsin inşaallah düzelir bu durumlar