Mavi-Banner

Gönderen Konu: iş kaygısı  (Okunma sayısı 407 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
iş kaygısı
« : Nisan 17, 2018, 04:59:18 ÖS »
arkadaşlar merhaba, üniversite mezunuyum bu dönem. Mesleğim öğretmenlik, kamuda yer edinebilmek çok zor haliyle. Özel okullara iş başvurusunda bulunacağım fakat korkuyorum. Sağlık raporu isteniyor mu işe girişte ya da istemediler diyelim işe başladıktan sonra sigorta bildirip sözleşmeyi fesheder mi? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • nefes alıyorsak umut var demektir.
Ynt: iş kaygısı
« Yanıtla #1 : Nisan 17, 2018, 07:23:13 ÖS »
Ah şu kaygılarımız :( işte buna üzülüyorum...

Nocturnal

• Katılımcı Üye
  • *
  • Keep Calm & Stay Positive
« Yanıtla #2 : Nisan 17, 2018, 09:41:45 ÖS »
sağlık raporunda Hiv testi çok spesfik iş dallarında yapılıyor. sizin için kan sayımı akciğer filmi falan yapılır.

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 17, 2018, 11:12:17 ÖS »
@Nocturnal özel olarak size sormak isterim; sizin iş kolunuzda bu testin istenmesinin mantığı nedir? Yasal olarak hiv+ olmaniz engelmi işinizi yapmanıza? İşyeri hekimlerinin bir çıkarı olmasa bu testte ısrar etmezler!

Nocturnal

• Katılımcı Üye
  • *
  • Keep Calm & Stay Positive
« Yanıtla #4 : Nisan 24, 2018, 12:01:29 ÖÖ »
@Carsonfrankie üzgünüm geç cevap yazıyorum. Bunu bizzat benim şirketim istemiyor. İş kolumun bağlı olduğu ulusal ve uluslararası otoriteler istiyor. İşe ilk girerken bakılıyor, ilk sağlık muayenesinde. Sonra 5 senede bir sağlık muayenesi tekrarı, 3 senede bir de iş sağlığı denetimi var meslek hastalıkları için.

Ben 5 senelik medical check içinde istenmesinden çok korkuyordum, çünkü şirket seni bu durumdan ötürü işten çıkartıyor olmuyor, sen uluslararası normlarda sertifika gerekliliklerine uymuyor olduğundan ötürü işe uygun olamıyor ve bu yüzden işten çıkartılmış oluyorsun. hani ben muhasebeci olsam da bir anda matematik mantık yeteneğini kaybetsem beynimde bir sorun çıksa gibi.

Daha detay vermek isterdim ama vermek beni rahatsız edeceğinden lütfen anlayış gösterin. teşekkürler.

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 24, 2018, 11:00:43 ÖÖ »
@Nocturnal araştırmalarımız sonucunda gördükki, uluslararası normlarda uygunsuzluk sözkonusu değil. Hukuki hicbir dayanağı yok. Ayrıca eskiden varolan bir madde, kisi AIDS ise diskalifiye edilir, sonradan kaldırıldı. Zaten, o madde ilk sertifikasyon dönemini kapsıyordu.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 24, 2018, 07:14:45 ÖS »
@Nocturnal araştırmalarımız sonucunda gördükki, uluslararası normlarda uygunsuzluk sözkonusu değil. Hukuki hicbir dayanağı yok. Ayrıca eskiden varolan bir madde, kisi AIDS ise diskalifiye edilir, sonradan kaldırıldı. Zaten, o madde ilk sertifikasyon dönemini kapsıyordu.

Merhaba sevgili @Carsonfrankie bende özel olarak Size sormak isterim. Amerika da mı yaşıyorsunuz?

Olaylara hep farklı açıdan yaklaşıyorsunuz. Öyle bir yazıyorsunuz ki, kendimi sanki kanunların yasaların insan haklarının en üst düzeyde işlendiği adalet dolu bir ülkede yaşıyormuşum gibi hissediyorum.

Teşekkürler.

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Dün, 02:21:25 ÖS »

Merhaba sevgili @Carsonfrankie bende özel olarak Size sormak isterim. Amerika da mı yaşıyorsunuz?

Olaylara hep farklı açıdan yaklaşıyorsunuz. Öyle bir yazıyorsunuz ki, kendimi sanki kanunların yasaların insan haklarının en üst düzeyde işlendiği adalet dolu bir ülkede yaşıyormuşum gibi hissediyorum.

Teşekkürler.

Türkiye'de yaşayan bir pozitifim. Çoğunluktan farkım USA yada Kanada'da yaşamaya özenmiyor olmak! Belki de, fırsat bulup gitmenin yollarını aşındırmak! Gidince nrler olabileceğini öngörebiliyorum. Kalıp mücadele etme taraftarıyım. İmkanı olan da siniyor, olmayan zaten duble sindirilmiş! Dikkat ettiyseniz, hemen herkes HIV'li hayatının bir döneminde damgalanma korkusuyla sessiz kalmış! Ben sessiz kalmayanlardanım! Hukuk içinde hayatımı kolaylaştıracak yolları arama taraftarıyım.  Yasal dayanağı olmayan şeyleri, sineye çekmek zorunda değilsin. Adam seni zaten işten atacak, ama sen hakkını ararsan azıcık cesaretin de eriyip kaybolmasına engel olursun! Cesaretini hepten kaybettin mi geriye bir şey kalmaz! Bu kadar homoseksüelin olduğu bir ülkede adam gibi LGBTTİ haklarının olmamasın iki açıklaması var; ilki korkaklık! İkincisi de, mücadeleden anlaşılan tek şeyin arkadaşının sevgilisini ayartmanın mücadele sanılması!

Daha öğrenciyken, HIV+'im acaba işimi yapabilecek miyim? diye kaygılanmak yerine alternatif planlar hazırlamak daha akıllıca olmaz mı? İçinde yaşadığın ülkeyi unutmak gerekiyor kimi zaman geleceği düşünürken!

Güzel bir geleceğe kolay ve zorluk çekmeden ulaşabileceğini düşünmediğini umuyorum.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Dün, 03:57:32 ÖS »
Yeniden Merhaba @Carsonfrankie

Sana yorum yaparken kötü bir niyet yada tartışma ortamı yaratmak değildi amacım sakın yanlış anlama bi önce ki iletim de. Amerika da yaşıyorum sanki senin yazdıklarını okurken derken de alay etmedim. Bil istedim.

Aksine çok güzel şeylerden bahsediyor, insanları bilinçli hale getiriyorsun hakları konusunda. Ayrıca teşekkürler. Ama yine aynı noktaya parmak basacağım. Türkiye de kim hakkını doğru bir şekilde savunuyor ki. Kadın hakları, işçiler, ezilen insanlar, şiddet görenler, lgbt bireyleri, yada biz hiv pozitifler. Açıkçası adalete güvenimiz yada inancımız yok gibi hissediyorum.

Haklarımızı biliyoruz milletçe. Ama karşılığı yok gibi düşünüyoruz. Güvenemiyoruz.

Kocası tarafından olum tehdidi alan şiddet gören masum kadın devletten koruma istiyor 1 hafta sonra kadın öldürülüyor cani kocası tarafından. Hani neden korumadı devlet o kadını.
Yani bu ve benzeri şeyler yüzünden galiba adalete güvenemiyoruz.

Kullanıcı teşekkür etti: Fatih

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Bugün, 01:33:20 ÖÖ »
@Angelowic endişelenmeyin o kadar kırılgan değilim.

Ben de ülkemizin adalet sisteminin içler acısı halini biliyorum ama susunca da bir şey değişmeyecek! Sineye çekecek halimiz yok! Böyle bir lüksüm yok! Yaş gelmiş yolun yarısına onca yıl verdiğim emeği bir işyeri hekimi heba etsin, ben de bakayım! Ben bu tarz .bneliklere gelemem! Bize de bir Philedelphia şart! Olmayan yasa maddeleri, kaba etlerinden uydurdukları kurallar, güya bizim iyiliğimizi de düşünecek kadar vicdanları vs vs palavralarıyla dilediklerince at koşturacaklarını sanıyorlar! Bu cesareti nereden alıyorlar!? Bizim korkularımızdan!

Bu ülkede de gerçekten ahlâklı ve vicdanlı insanlar var! Önce kendime, sonra onlara güveniyorum!

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Bugün, 09:22:34 ÖÖ »
@Carsonfrankie teşekkür ediyorum yorumların için. Haklısın. Güçlü olmalıyız. Hiv pozitif bireyler olarak birbirimize destek çıkmalı, birimiz hepimiz hepimiz birimiz için hareket etmeliyiz. Zamanla değişen şeyler olacak böylesine iyi şeyler oldukça. İnanıyorum. Sen bize umut vermeye devam et...

@Fatih sanada teşekkür ediyorum, senden sonra düşününce evet dedim adam haklı :)