Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv + Bunu Yaşamayan Bilemez!  (Okunma sayısı 743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Hiv + Bunu Yaşamayan Bilemez!
« : Nisan 15, 2018, 10:11:34 ÖS »
Merhaba arkadaşlar.

Hiv olmayan bireylerin bizi anladıklarını düşünüyor musunuz? Yani bunu yaşamayan insanlar bizim neler hissettiğimizi neler yaşadığımızı ve bizim psikolojimizi nasıl hissedebilir anlayabilir? Sadece anlıyormuş gibi yapmazlar mı?

Bizi bizden başkası bilebilir mi? Anlayabilir mi? Hiv olmayan insanlara hastalığınızı paylaştınız mı? Ne düşünüyorsunuz?
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2018, 04:27:10 ÖS Gönderen: Angelowic »

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Hiv - Bunu Yaşamayan Bilemez!
« Yanıtla #1 : Nisan 15, 2018, 10:46:11 ÖS »
Yaşamayan tabiki tam anlamıyla bilemez ama empati kurabilen canlılarız. Benim çok yakın olduğum bir dostum biliyor sadece. Ve bana ilk zamanlar desteği çok büyük olmuştu. O da HIV hakkında pek bişey bilmiyordu benim gibi. Ben bilinçlendikçe onu da bilinçlendirdim.
Ama evet çoğu zaman bilinçli bile olsa bir negatif tam olarak anlayamaz. Aman onlar anlamasın boşver. Kendilerini korusunlar yeter :)

Kullanıcı teşekkür etti: Angelowic

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Nisan 15, 2018, 10:47:27 ÖS »
Merhaba arkadaşlar.

Hiv olmayan bireylerin bizi anladıklarını düşünüyor musunuz? Yani bunu yaşamayan insanlar bizim neler hissettiğimizi neler yaşadığımızı ve bizim psikolojimizi nasıl hissedebilir anlayabilir? Sadece anlıyormuş gibi yapmazlar mı?

Bizi bizden başkası bilebilir mi? Anlayabilir mi? Hiv olmayan insanlara hastalığınızı paylaştınız mı? Ne düşünüyorsunuz?

Şöyle bir empati yapalım negatifken biz ne kadar anlayış gösterebilirdik. Mesela arkadassa destek olurduk ama partner se bir cogumuz anlayışlı olmazdık itiraf edelim. O nedenle çok birşey beklememeliyiz negatiflerden. Paylaşma konusu apayrı bir mevzu kişilikle alakalı bence. Negatif olup anlayışlı destekleyici insanlar olacağı gibi, bir başkasına yetiştiren, koz olarak kullanan yada samimiyeti kesecek insanlar da var.
Burda altın kural çevremizden ne kadar az kişi bilirse o kadar iyi.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, mehmet0909, Angelowic, Pappie

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 15, 2018, 11:01:24 ÖS »
Ben negatifken çok yakın pozitif bir dostum vardı. Hala dostum o ayrı :) açıkcası onun pozitif olduğu aklıma bile gelmezdi. Yani bir negatif olsaydı da o şekilde olurdu. Aynı şişeden su da içtim. Yan yana da uyudum. Aman ben de pozitif olur muyum demedim. Açıkçası negatifken pozitif sevgilim olsaydı yine hayır demezdim. İşitme engelli biriyle flört etmişliğim de var.
Ama iki kişi pozitif olduğum için beni reddetti. Bir kişi de pozitif birini reddedeceğini söylediği için söyleme gereği duymadım. Hayatından çıktım.
Bizi anlamazlar ama negatif bireyler iki tutumdan birini takıntılar. Birincisi ya benim gibi takmazlar. İkincisi hastalık derecesinde takarlar. Anlamak daha farklı bir şey. Ben arkadaşımı anlamıyordum mesela. O hep pozitifim falan derdi. Ben de pozitif olunca ne oluyor? Niye böyle sürekli bu konuyu gündemde tutuyorsun falan derdim.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 15, 2018, 11:01:52 ÖS »
Evet @turuncu ben ilk tanı dönemlerimde çok kötü olmuştum. 8 yıllık canımdan öte bir dostum olan kişi ile paylaştım. Aynen senin anlattığın gibi desteği büyük oldu bana. Beraber öğrendik bu hastalığı. Ama istisna bu tabii. Ve o kişiden başka kimse bilmiyor. Ailem bile... Kimseye açmadım. Paylaşmadım. Gizli kaldı bende...

@iss altın kuralın harika. Çevremizde ne kadar az kişi bilirse o kadar iyi...

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 15, 2018, 11:07:09 ÖS »
@Taurus senin özel bir ruhun var ondandır. Ayrıca işitme engelli biriyle flört etme kısmına hayran kaldım :) çok güzel...

can_can

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 15, 2018, 11:59:02 ÖS »
Tanı almadan önce kendiniz "hiv" konusunda ne düşünüyordunuz?

Siz tanı almadan önce "hiv pozitif" birisiyle arkadaşlık kurar mıydınız?

Ve yine siz tanı almadan önce "hiv pozitif" birisine sırf insan olduğu için yaklaşır mıydınız?

Bu ve bunun gibi soruları önce kendimize soralım. Tanı olmadan önce dürüst olmak gerekirse bu sorulara birer adım geriden yaklaşırdık. Ama şu an ben ve benim gibi birçok hiv pozitif birey bir adım geriyi bırak. Koşa koşa insan olmaya çalışıyoruz :) Yavaş yavaş cevaplar çıkıyor diye düşünüyorum.

Ama en önemli konu, bir yerde yine bahsetmiştim, bizlere verilen en büyük armağan "vicdan". Bizler şu aşamada ağır bir sınavdan geçiyoruz. Evet öyle böyle bu hastalığa yakalandık. Ama olaylara genellikle hep bu çerçeveden bakıyoruz. Yol da herhangi bir uzvunu müzbir bir sebepten kaybetmiş bir bireyi gördüğünüzde vicdanınız sızlıyor mu? Hayat binbir sınavla dolu. Her an ne yaşacağımız belli değil. Vicdanı olan her birey, önce kalbini sızlatır sonra bir empati yapar ve insan olduğunu anlar vesselam :)
Ey hayat, seni bu kadar kıymetli tutuşum, ölüm sayesindedir.

bilebilelades

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 16, 2018, 04:37:17 ÖÖ »
Ben kendimden yola çıkarak cevap verebilirim. Asla anlayamazdım pozitif deilken. Öcü, hastaklı, sapık, tehlikeli ve zavallı olarak görüyor bide üstüne acıyordum ne zaman ölecek, hiç kimse işe almaz, hiv olduğunu söylese her yerden kovulur gözüyle bakıyordum. Başıma geldi anca öyle anladım. Ama öğrenince destek olan insanları da duyuyoruz. İşte o insanlar kurtarıyor dünyayı. Keşke sayıları çok olsa. Benim ailem benle birlikte ögrendi ve %100 destek oldu çok şanslıyım. Kendime çok kızgınım bu eski düşüncelerim için...
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2018, 04:42:39 ÖÖ Gönderen: bilebilelades »

Efe

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 16, 2018, 08:28:35 ÖÖ »
Kendi ailem, eşim, eşimin ailesi ve bir arkadaşım biliyor sorun yok böyle çok rahatım ama tabi ne kadar az kişi bilirse o kadar iyi bence de.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 16, 2018, 01:53:18 ÖS »
Tanı almadan önce elbette bizlerde diğer insanlar gibi düşünüyorduk. Çünkü ne olduğunu bile bilmiyorduk. Anlamıyorduk. Lanet bir hastalık sanıyorduk. ama olan oldu ve pozitif bireyler olduk. Anlamak için onu yaşamak gerekiyormuş...

Çok ender insanlar var gerçekten destek olan, bizi böyle seven dostlar. Ama tüm insanlar değil. Ne kadar az kişi bilirse o kadar iyi. Üzülen bir oluruz sonra. Kırılırız...

Dünyayı iyilik ve iyi insanlar kurtaracak. Keşke bunları bile konuşmasak ama kötü insanlar da var kabul edelim. O yüzden elimizden geldiğince bu durumu saklayalım...

yanlızadam

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 16, 2018, 02:21:54 ÖS »
Kendi ailem, eşim, eşimin ailesi ve bir arkadaşım biliyor sorun yok böyle çok rahatım ama tabi ne kadar az kişi bilirse o kadar iyi bence de.

Arkadaşım, güldürdün beni yaaa. Allah ta seni güldürsün. Tüm sülaleye biliyor nerdeyse ve ne kadar az kişi bilirse o kadar iyi diyorsun. Bakkal, sütçü, tüpçü, manav vs. bilmiyor mu?

İşin şakası bir yana, bilmesi gereken ve bizim söyleyemediğimiz herkes biliyor senin tarafta. İlk duyduklarında nasıl karşıladılar? Nasıl bir tutum içine girdiler merak ettim. Eğer gerçekten kendini rahat hissediyor isen çok sevindim. Çünkü, demek ki artık bu rahatsızlığı insanlar artık yavaş yavaş kabul edip bilgileniyorlar.

candleght

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 16, 2018, 03:55:20 ÖS »
Benim tedavi olduğum doktor ve aile hekimi dışında kimse bilmez. meduladan görenler varsa da mesafe koyar bunu anlamak zor değil. Çevremdekiler ilişki kurduğum kişiler değildir tanı aldıktan 3 yıl sonra ilişki kurmadığım ve deeikoduda sırlara kadimler bastığım en yakın arkadaşıma söylediğimde benimle görüşmeyi kesti. Artık yalnızım.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Nisan 16, 2018, 06:58:29 ÖS »
@candleght yalnız değilsin sitede ki herkes senin arkadaşın. Üzülme

@yalnızadam bazı özel insanlar vardır bu durumu kabul eden saygı duyan öcü gibi bakmayan, ama anlamak daha başka bizi, hissetmek gerçekten bu durumu. Bu çok farklı birşey. Öyle düşünüyorum. Şunu da diyeyim destek olurlar belki ama senin gibi hissedemezler...

Tok açın halinden anlamaz diye boşuna dememiş atalarımız...

Efe

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 17, 2018, 12:53:48 ÖÖ »
Benim evlilik testinde ortaya çıktı. Dolayısıyla eşim de öğrendi. O arada doktor arkadaşıma söyledim. Aileme ve eşimin ailesine virüs ama kontrol edilebilir olarak açıkladım. O yüzden rahatız baska kimse bilmiyor onlar dışında😃😃

guffy

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Nisan 17, 2018, 08:08:09 ÖÖ »
Arkadaşlar yoğun stresli hatta depresyonluk durumdan çıkabilip tedaviyle dimdik ayakta durabiliyorsanız en büyük şansınız kendinizsiniz,size çok çok yakın olmadıkça kimsenin bilmesine gerek yok bence.