Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hakkınızı helal edin  (Okunma sayısı 1134 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Hakkınızı helal edin
« Yanıtla #15 : Nisan 09, 2018, 09:09:26 ÖS »
Bakın arkadaşlar anlatmak istediğimiz bu. Yukarıdaki iletileri okursanız ve iyi niyetle düşünürseniz herkes birkaç kelimeyle bu kararın yanlıs oldugunu, kendisinin de daha zor zamanlardan geçtiğini anlatmış.
Bu başlığı açan arkadaş 2gündür foruma girmiyor. Diyelim ki yalan söyledi, ilgi çekmek için yaptı biz ne kaybettik iki satır yazmak için 5 dakikamızı ya da okumak için 1 dakikamızı.
Diyelim ki adam gercekten böyle birşey yaptı, biz onu bu kararından çevirmeye çalıştığımız için vicdanen rahat ama onun için üzgün olacağız.
Diyelim ki yeni tanı almanın ağır psikolojik sıkıntısını yaşıyor ve böyle bir eylemin eşiğinde bu kişi. Ona herkesin bu yollardan geçtiğini ve bunun zorlu ama kısa bir süreç olduğunu anlatıp umut aşılaya**k, psikolojik tedavi alması için onu yönlendirerek iyi birşey yapmış olmadık mı?
İnsanız ve yaşadığımız sıkıntılara ne derece göğüs gerebiliriz? Bu eşik herkes için farklıdır unutmayalım. Yaftalamanın ne kadar kötü bir durum olduğunu en iyi biz bilmemize ragmen, sorusunda bizim rutinimizin dışına çıkan herkesi fobik vs yaftalarla bu çemberin dışına itmeyelim.

Kullanıcı teşekkür etti: can_can, Fatih, hk, Angelowic, Pappie

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Nisan 10, 2018, 06:04:17 ÖS »
Pozitif tanı alan arkadaşlar zaten fobik değil ne yazarsa yazsın tabi başka arkadaşları da aynı psikolojiye sokmamak için bazı ağır buhran ruh psikolojisi ile yazılmış olan iletiler yayınlanmayabilir o ayrı birşey.ama tanı almış arkadaşların bu şekilde yazması imdat çığlığı gibi birşey ve yardımcı olunması gereken bir durum.sonuna kadar katılıyorum.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #17 : Nisan 10, 2018, 06:09:56 ÖS »
Pozitif tanı alan arkadaşlar zaten fobik değil ne yazarsa yazsın tabi başka arkadaşları da aynı psikolojiye sokmamak için bazı ağır buhran ruh psikolojisi ile yazılmış olan iletiler yayınlanmayabilir o ayrı birşey.ama tanı almış arkadaşların bu şekilde yazması imdat çığlığı gibi birşey ve yardımcı olunması gereken bir durum.sonuna kadar katılıyorum.

Gayette fobi yaşayan pozitifler var, pozitifiz diye pozitif ayrımcılıl yapmaya karşıyım ben... Hiv pozitif olduğu için diken üstünde yaşayanlar var. Bunlara fobik denmezde ne denir, ilaçlar yüzünden yan etki görcek ya da direnç gelişcek diye panik atak halinde insanlar var, onlara psikolojisi bozuk yardıma ihtiyacı var diyip, hiv olurmuyum diye korkanlara fobik dersek ayrımcılık olur bu..
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Angelowic

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #18 : Nisan 10, 2018, 08:31:13 ÖS »

Gayette fobi yaşayan pozitifler var, pozitifiz diye pozitif ayrımcılıl yapmaya karşıyım ben... Hiv pozitif olduğu için diken üstünde yaşayanlar var. Bunlara fobik denmezde ne denir, ilaçlar yüzünden yan etki görcek ya da direnç gelişcek diye panik atak halinde insanlar var, onlara psikolojisi bozuk yardıma ihtiyacı var diyip, hiv olurmuyum diye korkanlara fobik dersek ayrımcılık olur bu..

@TransBeril kesinlikle katılıyorum.
Hastalığı ortaya çıkmasın diye elinden geleni yapan insanlar var. İş yerinde, ailesinde, sosyal çevresinde hatta flört ettiği insana karşı bile. Ve bu zamanla fobi olup çıkıyor.
Hangimiz özgürüz? Hangimiz tercihlerimizi, yaşam tarzımızı, secimlerimizi, hastalığımızı, dini inancımızı, kimliğimizi , siyasi görüşümüzü özgürce yaşıyoruz? İşte fobi bu yüzden...

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Nisan 10, 2018, 11:00:25 ÖS »
Var malesef pozitifler arasında da. Aynı havluyu kullanmadan, çamaşırların karışık yıkanmasından, aynı bardağı kullanmaktan bulaşın nasıl olduğunu bile bile korkanlar var.. Uç bir örnek ama var böyleleri de. Sivilcem patladı partnerime bulaş olmuş mudur falan... Rna 20 neden negatif olamıyorum, cd4 700den 600 e düşmüş... Anlamsız korkulara kapılan pozitifler de var.

Kullanıcı teşekkür etti: Angelowic

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #20 : Nisan 11, 2018, 07:29:48 ÖÖ »
Ben de hiv tanısından sonra panik bozukluk yaşamış biriyim. Hiv tanısı almak ciddi bir darbe oluyor ve kişinin psikolojisini bozabiliyor. Tanı alan hepimiz aynı şeyi yaşadığımız için daha iyi anlayabiliriz diye düşünüyorum. Şu an tedavi ile sağlık açısından bir sıkıntımız olmasa bile ilk tanı aldığımızı duymak öğrenmek heralde hala hayatımızdaki en kötü olayların başında geliyordur. Şahsen benim öyle.

Ha tanı almadan psikolojisi bozuk olan fobikler kim bilir ne yaşadı da psikolojileri bu hale geldi anlamayabiliriz belki. Ama pozitiflerle empati yapmamız daha kolay bence. Özellikle aynı şeyleri yaşamış, hissetmiş ve psikiyatrik tedavi almış biri olarak böyle pozitif arkadaşlara yardımcı olmak istiyorum.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: hk, Angelowic, Pappie