Mavi-Banner

Gönderen Konu: Kanada gibi olmak...  (Okunma sayısı 794 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Kanada gibi olmak...
« Yanıtla #15 : Mart 10, 2018, 06:32:51 ÖS »
Birincisi, herhangi bir çalışanın maaşına az ya da çok zam yapılmış bu tartışılır. Ama esas ahlaksızlık, birinin hak ettiği bedeli elinden gasp edip, bir başkasına vermektir. Bu bir başkası ister hasta olsun, ister sağlam biri olsun. Bildiğin gasp olayıdır. Senin Kanada, dediğin ülke de bilim almış başını gidiyorsa, bunun da bir hak edişi olmalı.

İkincisi ki en önemlisi bence bu. Bir devletin vatandaşı hasta olur, sonra der ki devlet bana baksın. Bana göre devlet bir nebze "sosyal devlet anlayışı ile" bakabilir, ama ötesi yorar. Geçenlerde yanılmıyorsam ya İsveç ya da Norveç Sağlık Bakanlığı, artık sigaradan dolayı kansere yakalanan hastaların ilaçlarını büyük oranda karşılamayacakmış. Mükemmel bir karar. Sen yıllarca sigara iç, ciğerleri bitir. Ondan sonra devlet bana beleş baksın :) Soru baştan yanlış. Esas soru şu, biz niye hasta oluyoruz? Bunu bir hiv pozitif olarak söylüyorum. Bundan devletin suçu yok. Benim suçum var. Üstüne üstelik bu boku yedim hadi bana beleş'den bak demek, en büyük ahlaksızlık.

Son olarak siyaset demiyim, demiyim diyorum ama, Allah aşkına sizin Küba dediğiniz ülke de, rahmetli Fidel Castro bile "nıke" eşofmanla kameralara poz vermişti. Ne huzuru, ne rahatlığı, ne mutluluğu. Adamlar sefaleti yaşıyor.

Yatın kalkın halinize şükredin. Bitti....

eğer bu mantıktan gidersek baklava yiyen diyabet hastası komaya girdiğinde öl demek gerekir, ya da diyetine uymadığı için rahatsızlaşan başka bir hastalıktan hastaneye giden biri, hepatit kaptığı için hastayı suçlamak.... uzar gider.

bu neyin kafası bilemedim ama en acımasız kapitalist bile yok artık demiştir yazdığını okuyunca.

can_can

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Mart 11, 2018, 05:47:31 ÖS »
Bu hiç birşeyin kafası değil. Belki kullandığım ilaçtan olabilir. Öncelikle, aykırı düşüncelere saygı duyun. Eleştiriye açık olun. Kapitalizmmiş, komunizmmiş, liberalizmmiş hiç bir önemi yok. Şeker hastası bir kimse, baklava yemenin kendi şekerini artıracağını ve komaya gireceğini bile bile yapıyorsa ya da "korunmadan her türlü hastalığı kapabildiğini" biliyor ve bunu bile bile hastalanıyorsa, devlet bana bakmak zorunda diyemez. Yok böyle bir dünya...

Tekrar diyorum, konu baştan yanlış. Birey, bir şeyleri (yardım, para, sağlık, huzur vs..) sürekli başkasından beklememeli, kendisi bilinçli ve farkında olmalı.
Ey hayat, seni bu kadar kıymetli tutuşum, ölüm sayesindedir.

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Mart 11, 2018, 09:27:51 ÖS »
Bu hiç birşeyin kafası değil. Belki kullandığım ilaçtan olabilir. Öncelikle, aykırı düşüncelere saygı duyun. Eleştiriye açık olun. Kapitalizmmiş, komunizmmiş, liberalizmmiş hiç bir önemi yok. Şeker hastası bir kimse, baklava yemenin kendi şekerini artıracağını ve komaya gireceğini bile bile yapıyorsa ya da "korunmadan her türlü hastalığı kapabildiğini" biliyor ve bunu bile bile hastalanıyorsa, devlet bana bakmak zorunda diyemez. Yok böyle bir dünya...

Tekrar diyorum, konu baştan yanlış. Birey, bir şeyleri (yardım, para, sağlık, huzur vs..) sürekli başkasından beklememeli, kendisi bilinçli ve farkında olmalı.

tabiki saygı duyuyorum. tıpkı senin de saygı duymak zorunda olduğun gibi ve senin de eleştirilmen gerektiği gibi... Malum kapitalist düşünce yapısının olmazsa olmazıdır ve bu kural senin için de geçerlidir.

madem öyle  diyorsun, devlet öncelikle bizi kanser olmaya iten nişasta bazlı şekerden koruya**k işe başlasın. Malum bildiğin hastalık saçıyor. Ama dersen ki (bence senden bu beklenir) ''yemeyin kardeşim zorla mı yediriyorlar'', ucuza mal olduğu için dar gelirlinin mecburen tercih sebebi olacak nişasta bazlı şeker sonrasında oluşan kanser vakaları karşısında devletin eylemsizliği ciddi sosyal sorunlara yol açacak ve hastalıktan kırılan bir toplum oluşturacaktır.

Diğer taraftan sosyal devlet (ki ülkemiz Anayasamızda belirtildiği üzere laik, sosyal bir hukuk devletidir) anlayışı eğitim ve sağlık hizmetlerinin vatandaşlara ayrım güdülmeden ve mümkün olduğunca eşit standartlarda verilmesini gerektirir. Bir yanda, iş güvenliği önlemlerinin yeteri kadar alınmadığı ülkemizde (bkz. Soma faciası) her gün onlarca ölümlü iş kazası meydana gelirken, cinsel eğitim yerine bir takım safsataların okullarda eğitim adı altında veriliyor olmasından ve bu yüzden insanların ''hiv'' ne ya? diye sordukları memlekette, vatandaşı sen niye hasta oluyorsun diye suçlamak tam da yetiştirilmek istenen yeni dünya düzeni tipi örneğidir.

Örnek verdiğin ülkeler hastalıkları oluşmadan önleme çabasındadır. Koruyucu hekimlik gelişmiştir. Buna yönelik önlemler alınmaktadır ve buna rağmen oluşan rahatsızlıklardan dolayı sistemi şikayet etmek serbesttir. Kimseye ''yat kalk haline şükret'' şeklinde had bildirilmeye çalışılmaz. Oluşan eksiklik giderilmeye çalışılır. Aslolan vatandaştır, insandır. Devlet, baba figürü olarak elinde sopası olan uslu durmazsanız sizi cazalandırırım ve ilacınızı vermem şeklinde tasvir edilmez.

Maalesef bizim toplumumuzda bunun tam tersi geçerlidir. İşin kötüsü halkımız da bunu benimsemiş, kanıksamıştır. Aksi, ona ilginç gelir, tepki gösterir. Bu kişi pozitif olsa bile örneğini gördüğümüz üzere devletin ona uygun gördüğü muameleyi kabul edecektir. Çünkü devlet tüzel kişiliği karşısında onun insan olmaktan gelen gerçek kişiliği beyninde yerle yeksan olmuştur. Tıpkı Nazi Almanya'sında, Ortadoğu coğrafyasında arzulanan istenilen insan tipi gibi.

Ama artık yıl 2018. İnsanlar okuyor ve bilinçleniyor. Haklarını talep ediyorlar. Bu talep kimi zaman acılı ve sancılı bir şekilde talep eden tarafından kazanılsa da, varolan sistem karşısında sus pus olmuş olanlar da bunlardan faydalanıyor. Kimse onlara ama sen de zamanında bize köstek olmuştun demiyorlar. Neden mi? Nihayetinde bu sistem kölelerinin insan olduğunu biliyorlar ve insan olmanın getirdiği vasfı kullanmasını yani düşünmesini umuyorlar.

can_can

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Mart 12, 2018, 01:36:14 ÖÖ »
Sevgili, @Taurus Öncelikle çok detaylı anlatımın daha doğrusu açıklaman için teşekkür ederim. Yorma kendini. Gerçekten anlıyorum. Ama ben başka birşeyden bahsediyorum, sen başka birşey söylüyorsun. Devlet işe şurdan başlasın, şunu yapsın, bunu etsin. Bunların hepsine eyvallah. Ben diyorum ki, birey biraz da kendine sorsun. Hepsi bu...

İkincisi belki konu üzerinde haklılığını göstermek için çok şeyden bahsetmişsin (Nişastalı ürünlerden soma faciasına, devlet baba figüründen yıl 2018 hala okumuyoruz)'a kadar herşeyi söylemişsin. Konu çok dağılmış. Net ve öz olarak demek istediğim, devlet baba'dır kabul ama bizler de hayırlı evlatlar olalım.. Ayrıca yıl 2018, ülke de şu kadar milyon öğrenci ve yüzlerce üniversite olmasına rağmen asla okumuyor. Tam tersi, sosyal medyaya bağlılığımız bize yetiyor da artıyor. Emin ol, 1900'lü yılların başında insanlar daha çok okuyordu. Her neyse....

Bu tartışma uzar gider. Kırdıysam özür dilerim (lakin bu özür sus pus olduğumdan değil:) tam aksine, gereksiz bir yere gidiyor).. Gün gelir, oturur birer kahve ısmarlarım (bak harbi ısmarlarım. Acımasız bir kapitalist olarak diyorum) uzun uzun konuşuruz...

Sağlıcakla kal :)
« Son Düzenleme: Mart 12, 2018, 01:39:43 ÖÖ Gönderen: can_can »
Ey hayat, seni bu kadar kıymetli tutuşum, ölüm sayesindedir.

Kullanıcı teşekkür etti: Taurus

antalyadan_

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Mart 31, 2018, 02:12:35 ÖÖ »
Başta yazılan Kanada ve Tr deki hekimlerin farkının ahlak olduğunu söylemişsin ya, yazıklar olsun diyorum. Hiv misin değil misin bilmiyorum veya başka ciddi bir sağlık sorunuyla kendin ya da sevdiklerin karşılaştı mı onu da bilmiyorum. O zaman belli olur hekimin değeri. Performans sistemini de hekim kendisi getirmedi, kendisi getirse belki bir nebze anlaşılır ne demek istediğin. Ayrıca Kanada da millet hekimin maaşı düşsün demiş olabilir ancak Tr de hekim maaşı azaltmanın bir erdem olduğunu düşünmektense diğer insanların yaşam standartlarını yükseğe çekmenin yolsuzluğun önüne geçmenin enflasyonun hukuksuzluğun önüne geçmenin adam kayırmanın önüne geçmenin erdem olduğunu düşünmen lazım.
Bizim yabancılarla farkımız orada her şeyin standardize edilmiş olması ve insanların birbirine saygılı olması. yoksa maaş vs değil. Standart yok saygı yok bu ülkede.
Bu gözler ne ahlaksız hastalar gördü be, laftan anlamayan, hakaret eden, bu hastaneyi sizin başınıza yıkarım diyen, adet kanamasına utanmadan 112 çağıran, sabahın köründe gribim diye rapor almaya gelen, girmediği sınav için rapor isteyen, utanmadan lyrica yazdırmaya çalışıp hayır yazamam diyince Allah belanı versin diyen, hocam polden girince tomografi acil çekilmiyor sen burdan iste de hemen çektirelim diyen, o kadar mide bulandıran kişiler var ki anlatılmaz..Zaten o ahlaksız dediğin hekimler de bu toplumun ürünü.. kısacası yabancı hastalarla da çalışmış biri olarak onlarla bizimkilerin farkı ahlak.. derdim ama bana yakışmaz genelleme yapacak kadar kuyruk acım yok ve bir kaç hastama kinlenmedim. Ben şimdilik olaylara 'olur' gözüyle bakıyorum ve muhtemelen de bakmaya devam edeceğim.

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Mart 31, 2018, 08:22:32 ÖÖ »
hop dedik şampiyon!!!
Bizler her zaman namuslu ve dürüst hekimlere saygı duyarız. Amma tutup da 3 dk içinde muayene edip 3 kuruş fazla alacam diye o sisteme ben bu hastayı monitörize ettim diye işlerse kusura bakma ama o doktor ahlaksızdır. Eğer sen bunu savunuyorsan, git o fakülteye ''ben etik dersini hazmedememişim, hasta gelince gözlerimde $$$ bu işaretlerden oluyor'' de sana bir daha versinler belki düzelirsin.

Zaten hekim maaşı azaltılsın diyen falan da yok. Detaya girmeyeceğim çünkü okuduğunu anlamamışsın.

Bu arada ülkemizde aslında hekim açığı olmadığını hekimleri çalıştıramamak gibi bir problem olduğunu biliyor muydunuz?

Ben de çok yeni duydum ve çok şaşırdım.

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #21 : Mart 31, 2018, 09:08:20 ÖÖ »
Herkese merhaba:

Konu kullanıcılar arasında polemiğe dönüştüğü icin kitlenmiştir.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?