Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hepatit A aşısı bulamıyorum  (Okunma sayısı 378 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HarryPotter

• Katılımcı Üye
  • *
Hepatit A aşısı bulamıyorum
« : Şubat 28, 2018, 05:55:04 ÖS »
Merhaba herkese sağlıklı günler. Doktorum bana aylar öncesinden söylemişti havrix 1440 mcg aşı vurulmamı ama başka ilde dahil istanbulda da birçok eczaneye sordum hiçbirisinde yok. En son doktorumla konustum o da hepatit a nın çocuklar için olanından 2 tane aynı anda vurulabilirsin dedi. Bende öyle yapacam.
İlk sorum; aile hekimim istanbulda yok malesef memleketimde olduğu için aşıyo nerde vurulabilirim?
İkinci sorum; aşıyı vurduktan sonra tuttu mu diye test edilmesi lazım heralde aşıyı vurulduktan maksimum ya da minimum kaç gün sonra o testi yaptırmalıyım? Çünkü yaklaşık 15 gün sonra ilaç yazdırmaya gidecem aynı güne denk getirmek istiyorum.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Hepatit A aşısı bulamıyorum
« Yanıtla #1 : Mart 01, 2018, 01:27:30 ÖÖ »
Istanbulda yasiyorsan yeni bir hekim secebilrisin semtindeki toplum sağlığı merkezinden. Bu sayede istanbulda bir hekimin olur.

Hepatit A icin 6. ayda tekrar aşilanman lazim. Akabinda 15 gun gectikten sonra markerlarina baktirirsin.

Kullanıcı teşekkür etti: HarryPotter

vasoxen

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 01, 2018, 10:34:53 ÖÖ »
Evet şu an yetişkinler için olanı piyasada yok. Çocuklar için olanından 2 tane bi sağdan bi soldan yapmıştım daha önce birisine doktoru öyle söylemiş. Reçeten var ise direkt özel bir hastane veya polikliniğe gidip yaptırabilirsin. Yoksa da doktorun muhakkak reçete yazsın.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 01, 2018, 10:37:46 ÖS »
Bende bulamamıştım.. Hatta @vasoxen in bahsettiği kişi benim. 2014’te ilk aşıyı oldum, tutmadı. Bir daha oldum, yine tutmadı. Sonra hem cd4 ler yükselip hem de başka bir doktorun önerisi üzerine 2 koldan aynı anda çocuk dozlarindan oldum. 0, 1 ve 6. Ay şeklinde 3 ayri zamanda toplam 6 aşı oldum. Aşılar bittikten 1 ay sonra test yapıldı ve tuttuğu görüldü.
Bazi eczacilar bir şekilde buluyor. Benim ilk ikisini yani tutmayanları cerrahpasada aşı odasinda yaptilar ellerinde  vardı aşı. Sonrakileri ise aile hekiminde oldum. Ama doktorunun verdiği sevki de götür beraberinde yoksa yapmıyorlar. Üç gidiste de istediler onu. Bir de neden yaptıracaksınız sorusu geliyor. Ben bağışıklığım düşük dedim himmm dedi aşı yapan abla:)
« Son Düzenleme: Mart 01, 2018, 11:15:19 ÖS Gönderen: mucizelereinan »

ekova

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 18, 2018, 12:25:55 ÖÖ »
ben de yaklaşık 6 ay önce yaptırmıştım ilk dozu, simdi ikinci dozu yaptırıcam ama piyasada yok deniyor, bilgisi olan veya ne şekilde temin edilebileceiğini bilen var mı?

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 18, 2018, 05:47:22 ÖÖ »
Selam @ekova geçmiş olsun.
Evet piyasada yok bende geçenlerde pediyatrik olanından 2 doz alıp yaptirmistim. Eczacim depodan getirtti muhtemelen tüm eczacılar temin edebir. Şayet sorun olursa haseki eczanesinde taner bey var söylersin 1 saate getirtir.
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.
Kasım 2017    44 milyon.
Aralık 2017     5.5 milyon.
Ocak 2018      3.9 milyon.
Şubat 2018     1490
Mayis 2018     80   :)

Kullanıcı teşekkür etti: ekova

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Mayıs 18, 2018, 08:22:01 ÖÖ »
Enfeksiyon doktorunuz hepatit a aşısı gereklidir diye yazıp kaşelerse aile hekiminiz bile yapabilir, onlarda hepatit a çocuk aşısı var, aynı anda 2 tane olabilirsiniz. Tabi aile hekimi ile gizlilik-veya ön yargı sorununuz yok ise.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: ekova

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 18, 2018, 08:37:45 ÖÖ »
Daha önce hepatit b geçirip bağışıklık kazanmış biri, hepatit a aşısı olabilir mi korunmak için?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Mayıs 18, 2018, 01:26:12 ÖS »
Daha önce hepatit b geçirip bağışıklık kazanmış biri, hepatit a aşısı olabilir mi korunmak için?

Tamamen farklı virüsler hepatit a ve b. B geçirmiş-bağışıklık varsa hepatit b aşısına gerek yok tamam, hepatit a ya bağışıklık yoksa hepatit a aşısı olunabilir.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 18, 2018, 01:28:44 ÖS »
@Mavera hepatit a aşısı ne kadardır? Kaç kere olunması gerekir? Size çok zahmet veriyorum kusura bakmayın.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Mayıs 18, 2018, 03:17:36 ÖS »
6 ay arayla 2 doz yapılması gerekir hepatit a aşısının.

Havrix diye marka var internetten baktığımda çocuk dozu 40 lira yetişkin dozu 95 lira diyor. Çocuk dozundan iki tane olunabiliyor büyükler için.

Ancak doktorun reçete yazarsa aile hekimin ücretsiz yapabilir aynı anda 2 tane çocuk doz aşıyı. 6 ay sonra da pekiştirme dozu olursun aynısından, kalıcı olsun diye.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 18, 2018, 03:46:47 ÖS »
@Mavera yani 6 ay aralıkla 2'şer doz olmam mı gerekiyor. Yoksa 1 tanesini şimdi 1 tanesini 6 ay sonra mı?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Mayıs 21, 2018, 12:39:38 ÖS »
@Mavera yani 6 ay aralıkla 2'şer doz olmam mı gerekiyor. Yoksa 1 tanesini şimdi 1 tanesini 6 ay sonra mı?

Yetişkin dozu için 1 tane şimdi, 6 ay sonra 1 tane daha
Çocuk dozu var ise 2 tane aynı anda şimdi, 6 ay sonra 2 tane daha aynı anda.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 21, 2018, 01:37:31 ÖS »
Teşekkür ederim. Yetişkinler için 1 dozu bugün oldum. 6 ay sonra 1 kere daha aşıyı olursam ömürlük koruma mı sağlar?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Mayıs 21, 2018, 03:04:59 ÖS »
Teşekkür ederim. Yetişkinler için 1 dozu bugün oldum. 6 ay sonra 1 kere daha aşıyı olursam ömürlük koruma mı sağlar?

2. dozu da olduktan 1 ay sonra kandan anti hav değeri bakılır, yüksekse aşı tutmuş demektir.