Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv pozitif ve negatif kız arkadaşım  (Okunma sayısı 1039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Medikalist

• Ziyaretçi
Hiv pozitif ve negatif kız arkadaşım
« : Şubat 03, 2018, 02:44:42 ÖS »
Hiv (+) tanısını tesadüf eseri öğrendim kendim bir sağlık çalışanıyım çevremdeki insanlar nekadar titiz ve hassas olduğumu bilirler bu aydan altı ay önce geriye gidersek 6 aylık süre zarfı içerisinde gerek cerrahi müdehale esnasında gerek invaziv girişimlerde 3 kez elime iğne battı ve ben bunu idareme bildirme gereksiniminde bulunmadım bu süre zarfında havadan ve mevsimsel kaynaklı enfeksiyonel ve viral salgınlara yakalandım ama her birini bir öncekinden daha ağır atlatmaya başladım tesadüf eseri kan aldırmaya karar verdik enfeksiyon markerlarıma bakılmasını rica ettim doktorum eliza testide istemiş sonuçlar çıktığında inanmadım hastalığımdan dolayı değerlerin yüksek olacağını düşündük tekrar edildi yine aynı doğrulamaya gönderildi ne negatif ne pozitif sonucu geldi hiv rna yapıldı ve doktorumun tecrübesine göre ünite değeri düşük 6 ay içinde yaşanabilirliği var dedi ... o hafta içerisindede eski kız arkadaşımla tekrar birleştik ve bu olaylar şok üzerine şok etkisi yaratsada dirayetli bir şekilde kız arkadaşıma durumu anlattım bizim beraber olmamız konusuna olumsuz bakıyor takdiri ilahi tabiki onada hak veriyorum tedavime başlandı umarım kosa süre içerisinde kürü bulunur ... Bir sağlıkçı olarak utanmıyorum meslek hastalığı bir çok meslektaşımda bu durumda Allah hepimizin yardımcısı olsun Kız arkadaşıma bu durumu en iyi şekilde izah ediyorum ama çok zor bir durum ama şunu bilmeliyiz her an herkesin başına gelebilecek bir durum ve sizleri artık çok iyi anlıyorum ... çok güzel bir ailem çok güzel bir geleceğim var buna inanıyorum tüm hastaneşerde bu durumumdan dolayı yardımcı oldular Rabbim hepimizin yardımcısı olsun sevgili dostlarım ...

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: Hiv pozitif ve negatif kız arkadaşım
« Yanıtla #1 : Şubat 03, 2018, 03:23:48 ÖS »
Merhaba geçmiş olsun, yazdıklarında bazı anlaşılmayan noktalar var. Bunlar hakkında daha detay verebilirmisin acaba, 3 defa iğne batması yaşamışsın, bu vakalar da iğne yaptığınız bireylerin hiv statüsünü biliymuydunuz. Birde wb sonucunuz ne negatif ne pozitif vermiş, pcr da da bişey çıkmamış. Peki resmi olaral pozitif olduğunuz nasıl anlaşıldı ve tedaviye başladınız. Bu konuları daha anlaşılabilir şekilde yazarsanız sevinirim. Ayrıyetten güçlü duruşunuz da takdire şayan
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Şubat 03, 2018, 03:32:16 ÖS »
İğne batması ile hiv bulaşı olma ihtimali düşük, ama bir sağlık çalışanı eline kullanılmış iğne batırdığında mutlaka çalıştığı kurumdaki enfeksiyon uzmanına söylemelidir, ona göre hepatit/hiv markerlarına bakılır ve gerekli aşı/tedavi verilebilirdi. Gerçekten bu şekilde bulaş olduysa çok büyük şanssızlık olmuş.

Kız arkadaşınla cinsel ilişki yaşamadınız sanırım bu süreçte. Yoksa onun da test olması gerekir.

Tedavine uyup, rna negatif devam ettikçe zaten bulaşıcılığın çok çok az oluyor, pratikte yok deniyor. Bununla beraber ilişkide kondom kullanırsan zaten kimseye bulaş olmaz. Pek çok + kişi bu dediklerime dikkat ederek - sevgilileri, eşleri ile beraber oluyorlar ve bir sorun olmuyor, bulaş olmuyor. Kız arkadaşına burayı veya internetteki güncel kaynakları okutabilirsin. Korkmasına gerek yok. Ama tabi ki karar gene onun.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Air

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 03, 2018, 04:18:26 ÖS »
Kusura bakmayin ama bence bu konunda fobikce daha negatif pozitf WB testini bilmiyor ardas .

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Şubat 03, 2018, 06:37:26 ÖS »
3 kez eline iğne hattı ama bildirmedin. Saglikcisin öyle mi? Prosedürü ciddiye almadin, zaten hiv ve hepatitler neymiş? Test konusundaki ifadelerin zaten komedi.
Ben bu öykünün neresini toplayayım. Allah aşkına önce kendinize dürüst olun. Sonra bizi kandiramadiginizi anlarsınız.
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2018, 06:41:22 ÖS Gönderen: Arutha »

vasoxen

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2018, 06:49:11 ÖS »
Arkadaşlar bence herkese fobik gözüyle yaklaşmayın. Ben sayısız iğne ve aşı yaptım sayısız kan şekeri ölçtüm insan bazı şeyleri yaşamadıkça hep işin kolayına kaçıyor. Evet fobiklik gerçekten iğrenç bi durum hiç çekilmiyor fakat direkt damgalamak da doğru değil.

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2018, 06:57:42 ÖS »
Arkadaşlar bence herkese fobik gözüyle yaklaşmayın. Ben sayısız iğne ve aşı yaptım sayısız kan şekeri ölçtüm insan bazı şeyleri yaşamadıkça hep işin kolayına kaçıyor. Evet fobiklik gerçekten iğrenç bi durum hiç çekilmiyor fakat direkt damgalamak da doğru değil.

yahu fobisi kimin umrunda?
Böyle bir durum ( hem de üç kere) olduysa neden bildirilmedi ve PEP uygulanmadı?
Çalıştığı kurumun da saygınlığını zedeliyor bu ifadeler.
Kimse kimseyi aptal yerine koymasın.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #7 : Şubat 03, 2018, 08:23:00 ÖS »
Değerler nedir peki ? elisa testi kaç değer de pozitif verdi ve rna sayısı kaçtı. Bakın dünden beri bu 2. şüpheli pozitif vakası. Normalde burda ki pozitif bireyler wb sonucu pozitif çıkınca tedaviye başlamıştır. Ama senin ortada daha wb doğrulaman yok, hadi ilki belirsiz çıktı bidaha neden wb bakılmadı.

6. aya sarkan vaka özel ve istisnai durumlarda görülmüş ama 4. jenerasyon testlerde görülmemiş birşey , elisa testi olmuşsunuz 90. günde 1.kuşak test bile sonuç verirken 3.kuşak olan elisa nasıl olurda kaçırır.
 Hastanede tıbbi atıkları ulu ortada bırakma gafletine düşenlerin tespit edilip meslekten uzaklaştırışması lazım, insan sağlığı hiçkimsenin hatasının kurbanı olmamalı. Ayrıca dikkatsiz davranıp, kendine ipne batıran ya da kesen doktorlarımız da bu mesleğin full adaptasyon ve odak istediğini unutmasınlar

Benim kendi şahsi fikrim, hiv testlerinin 3 ay da güvenilir olmucağı ve 6. aya sarkabilceği fobisini körüklemek içşn açılmış bi post olduğu yönünde ama bu sefer karışmıcam, diğer mod arkadaşlar karar versin

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Şubat 03, 2018, 08:39:41 ÖS »
Beril'e katılıyorum ve başlık sahibinin tek kelimesine inanmıyorum.
Gerçekse hemen istifa et. Sağlık görevlisi olmayı hak ettiğini düşünmüyorum

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #9 : Şubat 03, 2018, 10:29:06 ÖS »
Fobisini körükleme gibi bir durumun nedemek olduğunu bilmiyorum ancak hıv rna sonucu:1.69E+6
Burada ne tür insanlarla karşılaştınız bilmiyorum ancak size dürüst olduğumu bilmenizi isterim. Eğer sizlere karşı hatalı bir söylemim olduysa afola ... doğrulama testlerinin tekrarı istendi ancak hiv rna ya göre ilaç yazdı doktorum ... sevgilerle

Sen rna sayısını biliyomusun peki, doktorun sana ne kadar rna sayın olduğunu söylemedimi (Ben yazdığın kodlamadan rna sayını hesapladım) ama sen neden öğrenmedin sayısını
 Cd4 sonuçların çıktımı onları da paylaşabilirmisin mahsuru yoksa

Şimdi neden böyle temkinli olduğuma da açıklayım;
1) 3 defa iğne batma vakanı hastane yönetimine bildirmemen.
2) Cerrahi girişimler sırasında iğne battı demen (cerrahi girişimlerden önce hastalara hiv testi yapılır)
3) Pozitif tanı almanın 6 aya sarkması, ki bu en kafa karıştıran kısmı. Sebebi ise artık güncel rehberlerde 6ay lık süre kalmadı, evet geçmişte 6 aya sarkan vakalar enderde olsa görüldü ama günümüz teknolojisinde bu rastlanan birşey değil. Buna tek bi ihtimal verebilirim sen sadece antikor testi olmuşsun, eğer ki antijen bakan test olsaydın bu kadar geçikmezdi. Çünkü antijen gecikmesi görülmüş birşey değil
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2018, 10:36:17 ÖS Gönderen: TransBeril »

Drylife

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Şubat 03, 2018, 10:33:24 ÖS »
Fobisini körükleme gibi bir durumun nedemek olduğunu bilmiyorum ancak hıv rna sonucu:1.69E+6
Burada ne tür insanlarla karşılaştınız bilmiyorum ancak size dürüst olduğumu bilmenizi isterim. Eğer sizlere karşı hatalı bir söylemim olduysa afola ... doğrulama testlerinin tekrarı istendi ancak hiv rna ya göre ilaç yazdı doktorum ... sevgilerle

Sen rna sayısını biliyomusun peki, doktorun sana ne kadar rna sayın olduğunu söylemedimi (Ben yazdığın kodlamadan rna sayını hesapladım) ama sen neden öğrenmedin sayısını
 Cd4 sonuçların çıktımı onları da paylaşabilirmisin mahsuru yoksa

Şimdi neden böyle temkinli olduğuma da açıklayım;
1) 3 defa iğne batma vakanı hastane yönetimine bildirmemen.
2) Cerrahi girişimler sırasında iğne battı demen (cerrahi girişimlerden önce hastalara hiv testi yapılır)
3) Pozit tanı almanın 6 aya sarkması, ki bu en kafa karıştıran kısmı. Sebebi ise artık güncel rehberlerde 6ay lık süre kalmadı, evet geçmişte 6 aya sarkan vakalar enderde olsa görüldü ama günümüz teknolojisinde bu rastlanan birşey değil. Buna tek bi ihtimal verebilirim sen sadece antkor testi olmuşsun, eğer ki antijen bakan test olsaydın bu kadar geçikmezdi. Çünkü antijen gecikmesi görülmüş birşey değil

Bende iğne batması durumu yaşadım ve banada doktor 1. Yıla kadar baktır dedi sebini sordugumda az miktarda virüs girdiyse süre uzar 1 yıla kadar baktır dedi.

Birse arkdaşa sormak istediğim ilk test yaptırdıgında elizamı pozitif geldi yoksa direk pcr mu yaptırdı.?
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2018, 10:34:13 ÖS Gönderen: Drylife »

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #11 : Şubat 03, 2018, 10:48:08 ÖS »
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2529409/

Burada da yazdığı üzere, iğne batmasında bulaş olma ihtimali bi hayli düşük olduğu gibi, 6 hafta ve 3.ayda test önerilir. Attığım site ise dünyada meşhur ve uzmanlar tarafından da makale ve araştırmalarını yayınladıkları bi sitedir. Ben boş yere sorgulamıyorum arkadaşımızı, dünyaca takip edilen kaynaklara dayanarak 6. aya sarkmıcağını yazıyorum. Eksik ve eski bilgilere sahip uzmanlar ve fobikler biraz da dünyayı takip etsin lütfen. Hiv konusunda güvenilir dünyaca bilinen kaynaklar var, onları takip edin

Drylife

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Şubat 03, 2018, 11:11:21 ÖS »
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2529409/

Burada da yazdığı üzere, iğne batmasında bulaş olma ihtimali bi hayli düşük olduğu gibi, 6 hafta ve 3.ayda test önerilir. Attığım site ise dünyada meşhur ve uzmanlar tarafından da makale ve araştırmalarını yayınladıkları bi sitedir. Ben boş yere sorgulamıyorum arkadaşımızı, dünyaca takip edilen kaynaklara dayanarak 6. aya sarkmıcağını yazıyorum. Eksik ve eski bilgilere sahip uzmanlar ve fobikler biraz da dünyayı takip etsin lütfen. Hiv konusunda güvenilir dünyaca bilinen kaynaklar var, onları takip edin

Makalede enjektör içinde hiv in 42 güne kadar yaşaya bildiği yazıyor ilk defa duydum oysaki dış ortamda dayanılsız deniyordu.
Verdiğiniz kaynaktada 6. Ayda anti hiv öneriyor.

rekli35

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Şubat 03, 2018, 11:11:55 ÖS »
İnşallah bu arkadaş doğru söylemiyordur.  Yoksa test süreleri 1 yıla kadar uzar.

Hastanede iğne batma olayların da sağlıkçı lar prep tedavisi yani 72 saat içinde alınan ilaç nedeniyle 1 yıl kontrol lerinin yapıldığını yanılmıyorsam volkan korten hocamız dan internetten izlemiştim.  Yani eğer ilaç tedavisi yoksa 3 ay da kesin sonuç ortaya çıkması gerekmezmiydi.

Air

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Şubat 03, 2018, 11:37:59 ÖS »
W.b testi gelmeden raporun cikmadan birkere ilac vermezler.sen ilaca başladım diyorsun w.b testin aldinmi peki???