Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv Kontrolör, Elit Kontrolör ve Uzun Dönem Tedavisiz Kalabilme Nedir?  (Okunma sayısı 316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lifeisagame

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 236
  • Teşekkür Edildi: 49 kere
HIV'i yönetmek
HIV, sonunda AIDS'e neden olabilecek ve yaşam boyu devam edecek bir durumdur. Bu virüs farklı insanlarda farklı davranabilir. Virüsü taşıyan insanlar normalde yaşamlarını tehdit eden komplikasyonları önlemek için tedaviye ihtiyaç duyarlar. HIV taşıyan az miktarda insan ise enfeksiyonu görünürde bir problem yaşamadan kontrol altına alabilir. İşte bu insanlar "HIV kontrolörleri" veya "uzun süre tedavisiz kalabilenler" olarak bilinirler.
HIV enfeksiyonu, HIV kontrolörlerde hiçbir semptoma neden olmaz. Virüs vücutlarında düşük seviyelerde kalır. Sonuç olarak hayatta kalmaya ve tedavisiz yaşamaya devam edebilirler. Kontrolörler HIV enfeksiyonundan AIDS'e ilerleme belirtileri göstermezler. Yine de HIV kontrolörleri HIV pozitif olarak kabul edilir. İyi bir yaşam kalitesine sahip olabilirler, ancak teknik olarak yine de hastalığı tamamen yenmiş olarak değerlendirilmezler.

Bu benzersiz insanlarla ilgili, neden farklı oldukları ve koşullarının HIV araştırması için ne anlama geleceği hakkında daha fazla bilgi aşağıdadır.

HIV nasıl ilerler?
HIV, kronik, yaşam boyu devam eden bir durumdur. Virüsle kontakt kurduktan birkaç hafta sonra belirtiler yaşamaya başlayabilirsiniz. Ateş, baş ağrısı ve kas güçsüzlüğü gibi bu semptomların çoğu normal grip bulaşısına benzemektedir. HIV'in bu erken evresi, virüsün kan dolaşımında en üst seviyelerde olduğu akut bir aşama olarak düşünülür.
Virüs özellikle CD4 hücrelerine saldırır. Bu hücreler, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için kritik öneme sahiptir. Belirtiler zamanla, klinik gecikme evresi olarak bilinen bir aşamaya gelir. HIV taşıyan herkes bu semptomlara sahip değildir, ancak hala virüs taşıyıcısıdır. HIV kontrolörleri bu açıdan aynıdır.
Hiv taşıyan insanları tedavi etmenin başlıca hedeflerinden biri, hastalığın ilerlemesinin önlenmesi ve bağışıklık sisteminin tehlikeye atılmasına son vermektir. Eğer CD4 düzeyleri çok düşerse, HIV AIDS'e ilerlemektedir.
HIV Kontrolörleri farklı kılan şey nedir?
HIV kontrolörleri aynı ilerleme belirtileri göstermezler. Virüsün kandaki miktarı düşük kalır ve hastalığın kötüleşmesine engel olur.

Buna neden olan olası özellikler şunlardır:

Vücuttaki iltihap veya şişme düzeylerindeki azalma
Virüslere karşı daha etkili bağışıklık tepkileri
CD4 hücre hasarına duyarlılığın genel eksikliği
Bazı araştırmacılar, HIV kontrolörlerinin, HIV saldırılarını kontrol edebilen bağışıklık sistemi hücrelerine sahip olduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte, kontrolörlerin virüsle mücadele edebilecekleri daha iyi bağışıklık sistemlerine sahip olduklarını düşündürecek genetik mutasyonlar henüz tespit edilmiş değildir. Hastalık geliştirmemelerinin  tam nedeni ve etkenleri karmaşıktır ve henüz tam olarak anlaşılamamıştır.
HIV kontrolörleri, diğer insanlardan farklarına rağmen bu hastalığı taşımaktadırlar. Ayrıca başkalarına da bulaştırabilirler. Bir HIV kontrolörü, başkalarına virüsü farkında olmadan bulaştırabilir. Ayrıca, kontrolörlerde CD4 sayıları yine de azalmaktadır. Ancak, HIV'li diğer insanlara kıyasla daha yavaş bir hızla tükenmektedir.
HIV nasıl tedavi edilir?
Tipik olarak, HIV tedavisinin amacı, virüsün çoğalmasını ve daha fazla CD4 hücresi öldürmesini önlemektir. HIV'i bu şekilde kontrol etmek enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda bağışıklık sistemine zarar vermeyi durdurur ve böylece AIDS'e gidişi engeller.
Antiretroviral tedavi (ART) ilaçları, viral replikasyonu azaltmada etkili olduklarını kanıtladığı için en yaygın tedaviler arasındadır. Replikasyondaki bu azalma, HIV'in sağlıklı CD4 hücrelerine saldırma fırsatlarının azalmasına neden olur. ART ilaçları HIV'in vücutta çoğalmasını engeller.
Bir HIV kontrolör olduğunuzu varsaymanın güvenli olmadığına dikkat etmek önemlidir. HIV'li çoğu insan, yaşamlarının kalitesini ve süresini iyileştirmek için bir takım ilaçlara ihtiyaç duyar. Daha iyi hissediyorsanız bile HIV ilaçlarını almayı bırakmayın. Çünkü HIV geri dönme eğilimi gösterir. Bazıları belirtilerden yoksun olabilir, herhangi bir belirti göstermemek, mutlaka bir HIV kontrolörü olduğunuzun bir işareti değildir. Durumunuzun bulaşması veya kötüleşmesi hala mümkündür.
Kontrolörler, artmış bağışıklık aktivasyonu ve iltihaplanma gibi hastalığın olumsuz etkilerini gösterebilir. PLOS Pathogens tarafından yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar ART'nin kontrolörlere olan etkisini araştırdılar. Araştırmacılar, ilaçların kontrolörlerde HIV RNA ve diğer HIV belirteçlerinin miktarını azalttığını tespit ettiler. İlaç da bağışıklık sisteminin aktivasyonunu azalttı.

Araştırmacılar, kontrolörlerin bir alt grubu olan "elit kontrolörlerde" ise virüsün asla çoğalamadığını tespit ettiler. Bu 'seçkin' kontrolörlerde, enfeksiyon mevcut olsa bile, kan testleri kandaki ölçülebilir HIV seviyelerini tespit edemiyor. Bu insanlar ART tedavisi olmadan tamamen belirtisiz kalıyorlar.

Bununla birlikte, virüs 'elit olmayan' kontrolörlerde ise kanda çok düşük seviyelerde de olsa saptanabiliyor. Bu da onlarda, kronik iltihaplara neden olabilir. Araştırmacılar, ART'yi kontrölerler için öneriyorlar, ancak çalışmalarının daha çok az olduğunu ve bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaçları olduğunu belirtiyorlar

Kaynak: https://www.healthline.com/health/hiv-aids/hiv-controllers#hiv-treatment
 
Kullanıcı teşekkür etti: hk

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
40 Yanıt
1884 Gösterim
Son İleti Şubat 21, 2018, 12:48:50 ÖS
Gönderen: Died
6 Yanıt
3009 Gösterim
Son İleti Mayıs 14, 2017, 11:20:05 ÖÖ
Gönderen: kenanplt85
10 Yanıt
1141 Gösterim
Son İleti Ağustos 02, 2017, 11:22:57 ÖS
Gönderen: Mavera
Elit Kontrol

Başlatan ibrahim_tr « 1 2 » HIV + KÖŞE

25 Yanıt
991 Gösterim
Son İleti Şubat 08, 2018, 01:41:11 ÖÖ
Gönderen: Fatih
13 Yanıt
558 Gösterim
Son İleti Ekim 23, 2017, 01:32:09 ÖÖ
Gönderen: Matland