Mavi-Banner

Gönderen Konu: Bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir mi?  (Okunma sayısı 1400 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cagatay

• Yeni Üye
  • *
Bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
« : Temmuz 03, 2016, 01:22:11 ÖÖ »
Öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim Allah herkesin yardımcısı olsun. Benim sorum ben hastanede yapılan (devlet hastanesi) elisa testi oldum, tam hatırlayamıyorum elisa testi istediğimi söyledim ve yaptılar. İlk olduğum yer Ankara ydı ozamanlar HPV enfeksiyonu yüzünden yaptılar, yalnız ben Balıkesir'de oturduğumdan dolayı girmek zorunda kaldım o Zaman'lar hiv le ilgili bir bilgim yoktu biraz araştırmalar sonucu öğrendim ve herkes gibi bende endişelenmeye başladım 1 hafta geçmeden Balıkesir'de elisa testi yaptırdım devlet hastanesinde birkaç gün sonra negatif çıktı. Benim ilk sorun 2 test negatif fakat değerli farklıydı bunlar Zaman içerisinde pozitif olma ihtimali yüzünden mi yoksa kullanılan cihazlardan dolayı mı ? Ve şüpheli ilişkiden 40 gün sonra yaptırdım pozitife dönme ihtimali var mı ?

Ajax

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
« Yanıtla #1 : Temmuz 03, 2016, 01:26:41 ÖÖ »
40 gün sonra yapılan testin sonucunda degeşiklik olmaz yni zaten elisa testini 45 günden sonra öneriliyor.

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Temmuz 03, 2016, 01:28:55 ÖÖ »
1. Testin yüksek ihtimalle değişmeyecektir. 42. Gun Den sonraki testler kesin kabul edilir.
2. Değerlerin bir onemi yok.
3. Konuyu kapat, baska islerle ilgilen.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Simurg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Temmuz 03, 2016, 02:14:24 ÖÖ »
Eğer 42.günden sonra yapılmışsa,değişmesi imkansıza yakın,tavanın kafana çökmesi gibi bişey,kapat konuyu korunmayı unutma :)

Cagatay

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 03, 2016, 03:22:58 ÖÖ »
Peki bu HPV ve HİV arasında bir ilişki var mıdır? Biliyorum + olan bir kişiden %100 + olunacak diye bir kaide yok ama şöyle bir söylenti var HPV taşıyıcıların %80 i HİV oluyormuş :/

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Temmuz 03, 2016, 03:46:02 ÖÖ »
Bilimsel kaynak gosterebilirmisin?
Kim nerede diyor?

Cagatay

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 03, 2016, 04:01:31 ÖÖ »
HİV ve HPV yazıldığında çoğu blokta, gazete sayfasında yazıyor en azından ben gördüm tabi onlardan bildiğim kadarıyla kesin bir bilgim yok

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Temmuz 03, 2016, 12:07:04 ÖS »
Peki bu HPV ve HİV arasında bir ilişki var mıdır? Biliyorum + olan bir kişiden %100 + olunacak diye bir kaide yok ama şöyle bir söylenti var HPV taşıyıcıların %80 i HİV oluyormuş :/
O şu şekilde genelde herhangibir cinsel hastalıkla beraber hivin bulaşması daha kolay yani hpv varsa haliyle cinsel organın sivilceli yaralı olduğundan hiv bulaşması daha kolay oluyor.Yoksa hpv nin hiv virüsüne dönüşmesi gibi birşey söz konusu değil dostum.

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Temmuz 03, 2016, 02:04:46 ÖS »
@Cagatay bilmem ne sitesinde gordum vs lerin tamamı hurafedir.
Bilimsel kaynağı olmayan safsatalara itibar etmeyin.

@mehmet0909 in dediği gibi bir enfekte durumu olmasi durumunda diger hastalıklar da kontrol edilir.

Cagatay

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 03, 2016, 03:18:47 ÖS »
Anladım teşekkür ederim :)

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Temmuz 03, 2016, 03:46:13 ÖS »
kafana şapkadan başka birşey takma  ;D

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 03, 2016, 11:41:54 ÖS »
"Palefsky ve ark. çalışmasında, AİDS hastalığı etkeni olan HİV (Human İmmune Deficiency Virüs - AİDS) mevcut (pozitif) olan hastaların % 73’ünde ve HİV mevcut olmayan (negatif) hastaların % 27’sinde çok sayıda HPV tipi içeren siğiller olduğunu saptamışlardır."

hpv toplumun çoğunda var (temas ile bile geçen bir virüs) ancak genelde bağışıklık sistemi zayıfladığında kendini belli ediyor bildiğim kadarıyla. o yüzden hiv pozitif olup ilaç kullanmayanların çoğunda virüs baskılanamadığından siğil oluşabiliyor. ben böyle biliyorum. hpv'nin zamanla hiv'e dönüşme gibi bir ihtimali zaten olamaz da; ben ilişki olarak yazdığım dışında bir ilişkileri olmadığını biliyorum. belki yanlışımdır ve birileri beni düzeltir? :)
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2016, 11:42:40 ÖS Gönderen: selanik34 »

Cagatay

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Temmuz 04, 2016, 01:56:39 ÖÖ »
Birde birşey daha sormak istiyorum müsadenizle , elisa testi 42.günden sonra doğruluk payı çok yüksektir deniliyor. Fakat virüsün bulaşma durumuna göre farklılık oluyormus örneğin az miktarda marus kalınırsa bu 6 aya kadar sürer diyorlar , böyle birşeyin gerçeklik payı var mı gerçekten antikorların virüsün azlığından dolayı geç belli etme gibi birşey var mı ?

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Temmuz 04, 2016, 01:59:26 ÖÖ »
O uzama süresi bireyin kemoterapi ya da PrEP aldığı durumlarda oluyor. Diğer durumlar için virüs ya vardır ya yoktur. Sonuç değişmez.
There's a light guiding my way.

Cagatay

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Temmuz 04, 2016, 02:05:59 ÖÖ »
Anladım o Zaman birde şu soruyu soruyum ve aklımdaki herşey cevap bulsun :) herhangi bir devlet hastanesinde yapılan HİV testleri kaç günlük oluyor ? Yani demek istediğim belli günlerde yapılan testler var, devlet hastanesinde hangi günün testini yapıyorlar bir bilginiz var mı?