Mavi-Banner

Gönderen Konu: ''Tespit Edilemeyen = Bulaştırmayan”  (Okunma sayısı 521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yaşamakdirenmektir

• Yeni Üye
  • *
''Tespit Edilemeyen = Bulaştırmayan”
« : Aralık 06, 2017, 01:12:50 ÖÖ »
  www.kirmizikurdele.org

''Tespit Edilemeyen = Bulaştırmayan” ortak bildirisi tartışılmaya deva

2017-02-21 | Kırmızı Kurdele İstanbul

(English below)

2016 yılı sonunda  Prevention Access Campaign (Korunma araçlarına erişim kampanyası) tarafından duyurulan ‘’Belirlenemeyen = Bulaştırmayan*’’ ortak bildirisinin etkileri sürüyor. Bildiriyi son olarak Kırmızı Kurdele İstanbul’un içerik paylaştığı ve HIV pozitif birey odaklı bilgi üretme alanında dünyanın önde gelen kuruluşlardan biri olan NAM Aidsmap'de imzaladı.

*Undetectable = Untransmittable, U=U ya da #UequalsU

Kırmızı Kurdele İstanbul'un sözcüsü ve Türkiye'den imza koyan tek HIV aktivizm kuruluşu olduğu kampanya bildirisini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Kampanyaya Kırmızı Kurdele İstanbul Derneği adına görüş bildiren Uluslararası tedavi aktivisti Arda Karapınar; 

‘’Kırmızı Kurdele İstanbul olarak, cinsellik hakkında konuşmanın dahi yüksek düzeyde tabu sayıldığı bir toplumda HIV aktivizmi yapıyoruz. Bu yüzden virüsü baskılanmış HIV pozitif bireylerin de normal bir cinsel yaşam sürdürebileceğine ilişkin tüm bilimsel kanıtlar, bizim için çok önemli. Çünkü HIV pozitif bireylerin aldığı açık ya da üstü örtük tüm mesajlar, onların ötekiler için tehlikeli olduğu yönünde. Oysa özellikle son 2 yılda gelen araştırma sonuçları, başarılı bir tedavinin bulaş riskini, yok düzeyine indirdiğine ilişkin güçlü kanıtlar sunuyorlar.

Uluslararası güncel HIV bilgisinden hareketle yerel düzeyde aktivizm yapan bir sivil toplum kuruluşu olarak bu bilgileri paylaşıyor ve ekliyoruz; korunma eyleminin, tüm diğer olasılıklar göz önünde bulundurularak sürdürülmesi hala önemli! Fakat bir diğer önemli şey ise, korunma eyleminin iki taraflı bir karar gerektirdiği ve tüm sorumluluğun HIV pozitif bireye yüklenmesinin, HIV’e ilişkin bir başka önyargı olduğunun kabul edilmesidir.

Bu yüzden, HIV pozitif bireyleri kendileri ve bedenleriyle barışık ve kendilerine daha güvenli hale getirecek bilimsel kanıtları mutlulukla karşılıyor, birlikte hareket çağrısı yapan tüm uluslararası bildirileri cesaretle imzalıyoruz.’’ diyerek bu bildiri ve bilimsel kanıtlara dayanan tüm aktivizm girişimleri hakkındaki genel yaklaşımımızı da özetledi.

NAM’ın üst düzey yöneticilerinden olan Matthew Hodson ise, “Bilimsel kanıtlar çok net! Kanındaki virüs seviyesi belirlenemeyen (undetectable) düzeyde olan biri,  partneri için enfeksiyon riski oluşturmuyor.

Eğer kondom kullanımı cinsel ilişkiyi HIV açısından daha güvenli hale getiriyorsa, o halde, viral yükü belirlenemeyen düzeyde olan bir birey ile cinsel ilişkiye girmek de güvenlidir. Bu anlayış şu anda, HIV’den korunmak ve hatta onunla yaşamaya dair ifade edilebilecek tüm düşünce biçimlerinin değişmesi anlamına geliyor.  HIV tedavisinin bu koruyucu etkisi, tedaviye erişimin daha da artmasının ve dünya çapında HIV ile yaşayan her bir birey için gelişmiş tedavi kullanımı ve uyum sağlanmasının ne kadar önemli olduğunun altını çizmekte” dedi.

HIV ile yaşayan bireylerin ve seks partnerlerinin temel endişelerinden birisi bulaşı riskidir. #hivbilgisi blogumuzda da yayınladığımız PARTNER Araştırması, etkin bir tedavi ve tedaviye uyumla birlikte, HIV bulaş riskinin düşüklüğünü açık bir şekilde ortaya koymuştu.

Sözlerine “Partnerinden HIV ‘kapacak’ olma korkusunun tek fonksiyonu HIV ayrımcılığını körüklemektir. Bu yüzden de ‘Belirlenemeyen = Bulaştırmayan’ mesajı duyulması ve anlaşılması gereken önemli bir mesajdır” diyen Hodson, “KONDOM KULLANIMI, cinsel yolla bulaşan tüm enfeksiyonlardan KORUNMA KONUSUNDA HALA ÖNEMLI BIR ROL OYNUYOR fakat sadece HIV bakımından düşünüldüğünde, eğer viral yük tespit edilemez düzeyde ise HIV bulaşısının önlenmesi bakımından kullanılmasına gerek olmadığı söylenebilir” şeklinde devam eden Hodson, “Virüs ile yaşayanların bir çoğu sadece cinsel değil aynı zamanda toplumsal ret ile de yüz yüze kalıyorlar. Hatta bazı ülkelerde, bulaş riskinin düşüklüğüne bakılmaksızın, HIV durumunu gizleyip cinsel ilişkiye girmek suç kabul edliyor. Bulaş riski ve yolları konusundaki cehalet, bireyleri örneğin dövme yaptırmak ve hatta sağlık hizmetlerine erişimden bile mahrum bırakabiliyor. Cinsel yolla bulaşan başka hiçbir enfeksiyon, toplumda bu tarz bir korkuya neden olmadı.

Oysa HIV ile yaşayan insanlar her yerde ve her ulustan, her ırk ve dinden, genç, yaşlı, gay, biseksüel ya da heteroseksüel olabilirler... Viral yük seviyesi tespit edilemez düzeyde olduğunda da bulaştırıcılığımız kalmıyor. Bu ise, HIV pozitif bireylerden korkmanın tamamen gereksiz ve saçma olduğu anlamına geliyor.”

Türkiye’de yaratacağı refleks ve tartışmaları şimdiden öngörebildiğimiz bu ortak bildiriyi yayınlarken, bugüne kadar internet sitemiz ve #hivbilgisi  blogumuzda yayınladığımız tüm içerik ve makalelerin güncel ve bilimsel açıdan doğrulanabilir olması konusunda gösterdiğimiz titizliğin, yayınlarımızı takip eden danışan, doktor ve  aktivistler tarafından daima takdirle karşılanmış olmasından cesaret aldık.

Çünkü, bireylerin kendi yaşam ve sağlıklarının kontrolünü ele almalarını, içinde bulundukları durumu daha iyi anlamalarını ve HIV ilaç tedavilerine tamamen bağlı kalarak daha uzun ve sağlıklı bir hayata sahip olmalarını sağlamayı hedefleyen bir kurum olarak bilimsel çalışmalar ve kanıtlar en güçlü araçlarımız.

‘Belirlenemeyen = Bulaştırmayan' ortak bildirisi içeriği;

Antiretroviral Tedavi- ART (HIV ilaçları) kullanan ve viral yükü belirnemeyen düzeyde (undetectable) olan bireylerin HIV’i cinsel ilişki yolu ile bulaştırmaları önemsiz derecede risk seviyesine sahiptir. Kullanılan ilaç rejimine bağlı olarak bireylerdeki viral yük seviyesinin tespit edilemez düzeye inmesi, ilaç kullanımına başladıktan sonra 6 ayı bulabilir. Devamlılığı olan ve geçerli bir HIV baskılaması, uygun tedavi planının seçilmesi ve bu tedaviye mükemmel bir uyum ile sağlanabilir. HIV’in vücutta baskılanması, hem bireysel hem de toplum sağlığı açısından takip edilmesi gereken bir durumdur.

Tespit edilmeyen HIV yükü sadece HIV bulaşını engeller. Kondom kullanımı ise HIV bulaşını önlemekle kalmayıyıp, diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları ve gebeliği de önler. HIV’den korunma yönetiminin seçimi, cinsel yaşam, koşullar ve ilişki şekilleri göz önüne alınarak kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, farklı partnerlerle cinsel ilişkiye giren ya da genel olarak tek eşli olamayan kişilerin, bir çok cinsel yolla bulaşan enfeksiyondan kendilerini korumaları için kondom kullanmaları önerilir.

NAM Aidsmap'ın konuyla ilgili basın bültenine bu linkten, kampanyanın web sitesine www.preventionaccess.com adresinden ulaşabilirsiniz.

English;

As Kırmızı Kurdele İstanbul (Red Ribbon Istanbul ), we do activism on HIV in a society which even talking about sexuality is a high level taboo. This is why we give utmost importance to those scientific evidences that show HIV positive individuals with undetectable viral load are actually able to have a normal sexual life. Because all the explicit or implicit messages HIV positive individuals face refer they are dangerous for the others. But the results of the studies published in last two years tell us that , when viral load is undetectable with maintained medication, then it doesn't pose infection risk.

As a civil society organization doing activism on the field with reliable HIV information gathered from international sources, we share such updates and also add that prevention is still important considering other possible STIs. But we strongly advocate that prevention is the responsibility of both sides and it is not fair to put this responsibility only on HIV positive individuals, cause this is another type of prejudice and discrimination.

This is why we welcome such scientific evidences gladly which will provide safer zones for HIV individuals and bring self reliance to them, and would like to put our signature bravely under such international statements that call to move together.

Arda Karapinar

Chairperson
On behalf of Red Ribbon Istanbul Association

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: ''Tespit Edilemeyen = Bulaştırmayan”
« Yanıtla #1 : Aralık 06, 2017, 10:44:24 ÖÖ »
Evet bu bilinen bir şey.
Tedaviye uyup rna negatif olan ve en az 6ay-1 sene boyunca hep nefatif çıkanlar korunmayabilir.

Ama şu şartlar da varsa:

-tek eşli olduğundan emin olunan sürekli partner varsa ve partnerlerde başka hiç bir hastalık olmadığı kesinse
-partner durumu biliyor ve bilinçli olarak kabul ediyorsa
-partner de doktor kontrolündeyse dr önerisiyle takibiyle korunulmuyorsa (örn:çocuk yapmak içinse, dr gene de koruyucu ilaç verebilir)

Bunun dışında özellikle günübirlik ilişkilerde her zAman korunmalıyız, bunun lamı cimi yok. Her şeyden önce, kendimizi de korumak için.
« Son Düzenleme: Aralık 06, 2017, 11:02:56 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: hk

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 06, 2017, 02:12:22 ÖS »
Çok basit aslında. HIV önyargısını kırmak için 'Tedavi olan ve saptanamaz olan pozitif bireyler partnerlerini enfekte etmez' ifadesi vurgulanıyor herkes gibi ben de farkındayım. Ama bebek yapılmayacaksa korunmamanın bir anlamı yok.

Yaşamakdirenmektir

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 07, 2017, 12:57:58 ÖÖ »
Evet bu bilinen bir şey.
Tedaviye uyup rna negatif olan ve en az 6ay-1 sene boyunca hep nefatif çıkanlar korunmayabilir.

Ama şu şartlar da varsa:

-tek eşli olduğundan emin olunan sürekli partner varsa ve partnerlerde başka hiç bir hastalık olmadığı kesinse
-partner durumu biliyor ve bilinçli olarak kabul ediyorsa
-partner de doktor kontrolündeyse dr önerisiyle takibiyle korunulmuyorsa (örn:çocuk yapmak içinse, dr gene de koruyucu ilaç verebilir)

Bunun dışında özellikle günübirlik ilişkilerde her zAman korunmalıyız, bunun lamı cimi yok. Her şeyden önce, kendimizi de korumak için.

Yani şunu rahatlıkla diyebilir miyiz; HİV RNA testinde tespit edilemeyen çıkınca normal yollardan çocuk yapabilir miyiz? Cevap verme lütfunda bulunduğunuz için teşekkür ederim bu arada. 😇

Kullanıcı teşekkür etti: gokhan007

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Aralık 07, 2017, 08:49:18 ÖÖ »
Yurtdışında bazı drlar bunu öneriyor. Bazıları hayır teorik risk olabilir diyor

Dr kontrolü ve izni olmadan böyle bir şeye kalkışmamak gerek
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Aralık 07, 2017, 11:37:09 ÖÖ »
bence ,suanki gercekler isiginda  cok zayif  bir  ihtimal de  olsa , teorik olarak risk varsa eger sevdiklermiz  icin bu riski almaya  degmez,
eger cocuk icin gerekli ise de mutlak  doktor  kontrolunda  olmali..
insallah ilerde kesin cozum bulunur da  kurtuluruz  bu sikintidan.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Aralık 07, 2017, 05:19:14 ÖS »
arkadaş böyle bi sorumluluğa hangi doktor girer ben merak ediyorum...türkiye topraklarında yaşıyoruz...bu memlekette doktor dövmek milli bi spor olmuş nerdeyse :)  babam neden öldü, çocuğumla neden ilgilenmedin diye doktor yumruklayan sığırların vukuatları adliyeyi vukudan olmuş ...

şimdi ben doktorum...bişey olmaz dedim ...ama olacağı tuttu.. doğan bebekte hiv çıktı...bu topu kaleden kim çıkarır arkadaş..hangi yürek yemiş dr, doç, prof bu sorumluluğun altına girer çok merak ediyorum...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Aralık 08, 2017, 09:10:24 ÖÖ »
Aynen çok ama çok haklısın. Türkiye’de olmaz bu.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Aralık 08, 2017, 09:57:46 ÖÖ »
ha bak isviçre, kanada,norveç gibi medeni ülkelerde bu iş olabilir ona bişey diyemem...

mavera üstad benim yaşım 45...eşimde 36 yaşında..bi kızım var..bazen aklıma düşüyor acaba tüp bebek yöntemi ile
bi çocuk nası olur...bana moral olurmu diye...eşimde istiyo ...sonra düşünüyorum arkadaş bu hiv beni nasıl bulduysa gelip bide tüp bebekte çocuğa bulaşırsa ben naparım diye korkuyorum...

düşünsene ben tüp bebekte bulaşırsa diye korkuyorum... birde doğal yollarla bebek sahibi olmak için cesaret lazım...

ha doktor doğal yollarla yapın bişey olmaz dedi...ama velevki olacağı tuttu..bebek hiv doğdu...napıcan doktorumu öldürecen...?   benim yaşım 45..tanıyı yeni aldım..ben bu yaşta bu illeti zor kaldırıyorum..düşünsene yeni doğacak bebek ömrü boyunca ne çileler çekecek...ortamlardan dışlanacak...aile kurması bi dert olacak...zor iş...

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #9 : Aralık 08, 2017, 01:16:15 ÖS »
Evet Türkiye de sperm yikama derler cogunlukla ancak anne pozitif ise ne diyolar acaba. Olmaz cocuk yapamazsin mi diyolar bende bunu merak ettim. Bide su anne sutu ile ilgili arastirma yapsalar keske, pozitif anneler emziremiyo, bebek icin cok buyuk bi eksiklik anne sütü almamak. Cocuk sahibi olmayan isteyen pozit
Su gibi berrak yeni bi hayat.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Aralık 08, 2017, 01:38:31 ÖS »
Doğal yoldan bebek sahibi olan var diye hatırlıyorum ben forumda. Sperm yıkama da olabilir. Yani bu mümkünse doktorlar da o kadar tırsak olmamalılar. Ve o bebek sahibi olan çiftler diğerlerine çok iyi örnek,motivasyon bence.