Mavi-Banner

Gönderen Konu: Cok yazdim galiba☺  (Okunma sayısı 1422 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Smile.for.life

• Üye
  • *
Cok yazdim galiba☺
« : Haziran 30, 2016, 02:50:59 ÖÖ »
Merhaba arkadaslar
Ben eski bir fobigim. Sizinle paylasmak istedigim bi hikayem var. Ayni zamanda fobik olan arkadaslarin ders cikarmalarini isterim bu durumdan.
2014 aralikta askere gidecektim. Universite yillarindaki ev arkadasimla ayni yere dusmustuk ve kendimi cok sansli hissediyordum. Hatay iskenderuna gidecektik ve ne tesadufki hatayli bir sinif arkadasimiz vardi. Askeriyeye teslim olma tarihinden 2 gun once hataya gittik ev arkadasimla ve 2 gun hatayli sinif arkadasinin yaninda kaldik. Asker olmamiza 2 gun kalmis ve biz bu psikolojiyle 2 gun ne yaptik kar diyoruz. Neyse bi halt yedim ve para karsiligi bir bayanla korunmasiz vajinal iliski yasadim. Aklimda ne hiv var ne baska bisey. Zaten bilincsizdim cybh hakkinda. Neyse askerlik basladi ve ortamdaki insanlarla kaynastik. Erkek erkege edilen muhabbetleri bilirsiniz kari kiz sex. Herkes biseyler anlatiyo bende yedigim halti anlattim, ordan biri hemen cikip korunmadin mi dedi bana. Bende hayir diye cevap verdim ve hersey burda basladi. Aids oldun sen diye benle dalga geciyorlardi tabi bende bilgisizim ister istemez etkilendim. Neyse acemi birligim boyunca hep bu soru isareti vardi ve kullanmayacagim dagitim iznimi kullandim. Sirf test yaptirmak icin. Psikolojim o kadar bozuktu ki memleketime geldigimde yasayan olu gibiydim. Neyse hemen teste kostum dr a durumu anlattim elisa yapti fakat 3. Ayda tekrar yaptir dedi. Ilk testimi 25. Gunde olmustum.  Benden bi test olup konunun kapanacagini dusunuyodum ama hikaye yeni baslamisti. Usta birligim istanbul tuzla. Oraya gittim bu psikolojiyle ve muhafiz bolugune dustum. Isim gucum nobetti. Gunde en az 4 saat araliksiz tek basina kule nobeti. Acemi birliginden bi arkadasimda tuzladaydi ve ayni bolukteydik. Derdimi biliyodu. Ben yuruyen bir cesettim ve kimseyle konusmuyordum ondan baska. Herkes ortama alismis ve gule oynaya safak atiyolardi. Ben kendimi herseyden somutlamistim. Bu dunya artik benim dunyam degildi.nasil olsa yakinda olecegim diyordum. Sanki taniyi almisim psikolojisi vardi. birde bilincsizlik var tabi. Gece nobetlerinde telefonla internette arastirmalar. Tamamen kafayi kirdim. G3 u kac defa kafama dayadim ama tetigi cekemedim. Bu noktaya kadar gelmistim. Neyse bu durum karargahtaki bi arkadasin dikkatini cekmis vr boluk komutanina beni anlatmis. Bu arkadasin bi skntisi var diye. Boluk komutani yanina cagirdi. Derdimi sordu anlatamadim israr etti ve sonunda anlatttim. Dedi seni nasil rahatlaticaz. Ben dedim test olmam lazim. Tamam dedi revire cik yaptir. Revire ciktim revirden gata haydarpasa ya sevk verdiler urolojiye. Ertesi gun gataya gittim uroloji bolumune. Doktor binbasi. Derdimi anlattim ve beni azarlarcasina sen buraya niye geldin intaniyeye gideceksin dedi. Laflariyla dovdu beni. Kafa zaten gidik neyse intaniyeye gittim durumumu anlattim. Yuzbasi dr ne kadar oldu dedi bende 2 ay dedim. Daha erken ama test yapalim dedi. Ayrica 6 ay dolana kadar her ay teste geleceksin dedi. Ben 6 ayi duyunca zaten ölmustum. Sonucum negatif geldi. Ben hala arastiriyorum. Neyse bu siteyi buldum. Tabi o zamanlar eski siteydi. Bu site sayesinde cok sey ogrendim fakat yine de obsesiflikten cikamiyordum. Golge falan vardi o zamanlar. Her nobetimde bu siteye girer bastan asa tekrar tekrar okurdum. Hayati kendime zehir etmistim. Nobete gitmek olume gitmek gibiydi cunku 4 saat boyunca yalnizdim ve dusunmek icin bundan iyi bir ortam olamazdi. Bu sekilde bi ay daha gecti ve tekrar teste gittim. 3. Ay testim de negatif. Fakat bana doktor 6 ay dedi. aslinda arastirmalarima gore 3 ay yeterliydi. Obsesiflikte cigir atladigim icin 3 aya inanamiyordum ve arastirdigim kadariyla ogrendigim kombo testi falan yaptirmam gerekiyodu. Gata dan kactim kadikoyde yana done ozel lab ariyorum. Bi tane buldum gittim test oldum. Labda yalvariyorum resmen askerim sonuclarim hemen ciksin. Askeriyeye donmem lazim diye. Ancak aksama cikar dediler 6 gibi. Internetten ogrenebilirsin falan neyse ciktim labtan dogru askeriyeye. Elimde telefon karargahta dolaniyorum. Sanki sivilim. Sonucum gelecek ve ben labin sitesine gir cik gir cik yapiyorum. Gemileri yakmistim tamamen telefonla yakalanmak umrumda bile  degildi. Sonuc geldi ve kalp atislarimi agzimda hissediyorum. Actim baktim negatif. Rahatladim bitti artik dedim. Ama hala bu siteye takiliyorum. Kendi tedavimi kendiim uyguladim ve inandim negatif olduguma. O zamanlar sitede bakinirken @Mavera  ve @acısada_öldürmez tani almislardi. Dun gibi aklimda hic unutmam. Sizler tani aldiginizda nobet kulubesinde oturup aglamistim. @acısada_öldürmez sen siir falan paylasiyodun. Sizin yeriniz bende o kadar ayri ki. Sizleri gormesemde benim en iyi arkadaslarim olmustunuz.
Neyse hayati zindan ettim kendime. Askerlik zaten zor bir donem ve ben ustune bunu eklemistim dusunun halimi.
Demem o ki fobik arkadaslar yapmayin etmeyin. Bu kuyunun dibi yok. Ben bulamadim. Fobikligin en kralini yasadim. Size tavsiyem supheniz varsa dogru zamanlarda test olun. Hayatinizi kendinize zindan etmeyin.
O kadar cok yazdim ki belki okumazsiniz bile :). Ama yine de yazmak istedim. Hersey herkesin gonlune gore olsun insallah...

Kullanıcı teşekkür etti: Bedavaci

Kerem

• Ziyaretçi
Ynt: Cok yazdim galiba☺
« Yanıtla #1 : Haziran 30, 2016, 07:11:34 ÖÖ »
Baştan  aşağıya okuduguma inanamıyorum :)
Neyse.. Atlattin mi, atlatmadin mi emin değilim. Obsesyonlar her zaman bilinç altimizda yarar. Bu sebepten ötürü bir de doktora danış derim.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Haziran 30, 2016, 07:40:16 ÖÖ »
Başkalarının hayatına dokunabildiğimizi öğrenmek çok güzel bir his..
Artık akıllandığını düşünüyorum her zaman korun lütfen (evet 6.ay literatürde yok. Dr her ay teste çağrıp korkutup bir daha yapmamanı istemiş)

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 30, 2016, 08:29:53 ÖS »
bunun korkusu hiv'in kendisinden değil, belirsizlikten kaynaklı buna eminim. hiv, tabiki her insanın önemsemesi ve korunması gereken bir durum. ancak insan artık bir şeyden emin olmak ve yolunu "ona göre çizmek" istiyor. alışılamayacak veya atlatılamayacak şey yoktur. bu insanın doğasına ters. ama belirsizlik öyle değil, çünkü vücudu değil beyni etkiliyor.

allah doktorun bilgisizinden bizi korusun. aklı başına gelsin diye 6 ay dediğini de zannetmiyorum, bu çok iyimser bir bakış açısı olur. ha bu bile yaptığı şeyi aklamaz. 6 ay bir insanın belirsizliklerle boğuşması için çok ama çok uzun bir süre.

bir de belirtiler ortaya çıkarsa... 6 aya inanmak bile güç hale gelebiliyor. ben 33.günümde hiv duo ultra oldum. 14.günden sonra bu testten dönen olmamış, ancak ara sıra düşünüyorum acaba tespit edilemedi mi diye, hatta ileri gidip özel lab'ın güvenilirliği-doktor artniyeti gibi konulardan bile şüphe duyduğum oldu. çünkü epey belirti yaşadım, ama stres kaynaklı da olabileceğine inandırmaya çalışıyorum kendimi. bu yüzden bir daha test olmayacağım

türkiye'de 1 hatta 2 yıl diyen doktorlar var! biri de çıkıp, sağlık personelinin eline şırınga batması gibi durumlarda süre 6 ay 1 yıla kadar uzayabilir demiş. söylediği şey SADECE BU. ve benim de açık yaraya kan teması şüphem vardı. neyse ki başka bir arkadaş, o sürenin uzama sebebini sağlık çalışanına ilk 72 saat içinde verilen pep tedavisinden dolayı olduğunu, bunun da sebebinin pep tedavisinin, uygulanan insanın kanındaki virüsü 6 aya kadar tespit edilemeyecek kadar baskıladığından kaynaklı olduğunu yazdı bana.

son olarak bir filozof demişti, sağlıkçı olmak için duygunuzu aldırmalısınız. son bir buçuk ayda bunu daha iyi anladım. (filozofun kastettiğinin bu olmadığını biliyorum, ama şunu tüm durumlarıyla geniş ölçekli düşünün; tamamen psikolojiye uzak kalmalarıyla alakalı)

Korkut

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 01, 2016, 01:10:58 ÖÖ »

türkiye'de 1 hatta 2 yıl diyen doktorlar var! biri de çıkıp, sağlık personelinin eline şırınga batması gibi durumlarda süre 6 ay 1 yıla kadar uzayabilir demiş. söylediği şey SADECE BU. ve benim de açık yaraya kan teması şüphem vardı. neyse ki başka bir arkadaş, o sürenin uzama sebebini sağlık çalışanına ilk 72 saat içinde verilen pep tedavisinden dolayı olduğunu, bunun da sebebinin pep tedavisinin, uygulanan insanın kanındaki virüsü 6 aya kadar tespit edilemeyecek kadar baskıladığından kaynaklı olduğunu yazdı bana.

Allah allah hangi arkadaş söyledi bunu , ne iş yapar bu arkadaş :)

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 01, 2016, 01:34:06 ÖÖ »

kendisini tanımıyorum. görüştüğüm doktor bana kan yoluyla bulaşmada daha erken tespit edilir dedi. şırınga konusu da bu şekilde bulaşa girdiğinden neden geç tespit edilebilir konusunu merak etmiştim. bu yanıt bana oldukça ikna edici gelmişti. ama sizin bu konuda bir bildiğiniz veya mesajımda mantıksız bulduğunuz bir şey var sanırım?

Simurg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Temmuz 01, 2016, 01:39:46 ÖÖ »
Kan yolu ile daha çabuk tespit ediliyor virüs.

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 01, 2016, 01:41:24 ÖÖ »
simurg bu arada sana özel mesaj atamıyorum kardeşim. neden anlamadım :/

Simurg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Temmuz 01, 2016, 01:43:11 ÖÖ »
Belkide atmayı unutmuşsundur kardeşim 😀

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 01, 2016, 01:47:29 ÖÖ »
Belkide atmayı unutmuşsundur kardeşim 😀

:) vallahi anlamadım; iletilerim'e giriyorum, profiline giriyorum katiyen özel mesaj gönder tarzında bir emare bulamıyorum :D eposta gönder var ama, o mu acaba :D

Simurg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Temmuz 01, 2016, 01:51:29 ÖÖ »
Kaldırılmış olabilir özel mesajlar, neyse salla keyfen bak baboş :)

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
There's a light guiding my way.

Kullanıcı teşekkür etti: selanik34

Korkut

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Temmuz 01, 2016, 02:04:31 ÖÖ »

kendisini tanımıyorum. görüştüğüm doktor bana kan yoluyla bulaşmada daha erken tespit edilir dedi. şırınga konusu da bu şekilde bulaşa girdiğinden neden geç tespit edilebilir konusunu merak etmiştim. bu yanıt bana oldukça ikna edici gelmişti. ama sizin bu konuda bir bildiğiniz veya mesajımda mantıksız bulduğunuz bir şey var sanırım?

Evet 6 aylık süre biraz mantıksız geldi bana. Kendi bildiğim pek fazla bir şey yok ama bu konunun 6 ay olmadığını 3 ay olduğunu söyleyen 5 tane doktor yazabilirim.

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Temmuz 01, 2016, 02:06:39 ÖÖ »
Hastanelerde bu tip durumlarda PrEP uyguluyorlar. Belki onunla ilgili takip süreçlerini söylemiştir doktor.
There's a light guiding my way.

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Temmuz 01, 2016, 02:15:40 ÖÖ »
yani yakındığım konu doktorların neden öyle olduğunu açıklamadan, hiçbir teorik bilgi vermeden böyle konuşmaları. gerçekten de kan yoluyla çok az miktarda bile virüs alınmışsa mantıken (direk kana karıştığından ve kanda yüksek oranda bulunduğundan) daha erken sonuç vermesi gerekir diye düşünmüştüm ben de. yanlış düşünüyorsam da nedenini duymayı istiyorum sadece. kendimi belirsizlikler yönünden iyileştirme aşamasındayım ve bu tarz sadece sonuç odaklı açıklamalar kafamı karıştırmaya devam ediyor ne yazık ki.