Mavi-Banner

Gönderen Konu: Genvoya mı? Hivent Tivicay mi?  (Okunma sayısı 593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Green

• Katılımcı Üye
  • *
Genvoya mı? Hivent Tivicay mi?
« : Eylül 20, 2017, 07:51:16 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,

Bir yıldır pozitifim Hivent ve Tivicay kullanıyorum. Raporumun süresi doldu. Hivent ve Tivicayi bırakıp Genvoya mı istesem acaba?

Teşekkürler.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Genvoya mı? Hivent Tivicay mi?
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2017, 07:35:08 ÖÖ »
Başka ilaçlar kullanmıyorsan, yani etkileşim sıkıntısı yoksa, genvoya'ya geçmek uzun vadede kemik ve böbrek sağlığı açısından mantıklı. Ancak genvoya'nın kurallarına dikkat etmelisin. (mutlaka yemekle alınmalı, ilaç etkileşimlerine dikkat etmeli) geçiş yapmak için de rna negatif olmalı.

Keşke truvada'nın gelişmiş versiyonu descovy olsa o zaman descovy+tivicay geçerdin bence en iyi tedavi o olurdu ama şu an ülkemizde yok.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Green

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2017, 05:36:58 ÖS »
Sağol @Mavera başka ilaçlar kullanıyorum kreatinin yüksek çıkıyor sonraki ay normale dönüyor ayrıca kalsiyum son tahlilimde yüksek çıktı ne yapsam bilemedim 😞

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2017, 08:50:51 ÖS »
Kreatin yüksek çıkıyorsa genvoya iyi bir seçenek olmayabilir. Çünkü genvoya da kreatin yükseltiyor aynı stribild gibi. Ama tabi bu yükseliş normalde zararsız oluyor. Senin durumunda en iyi kararı doktorun verecektir
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 11, 2018, 03:50:46 ÖS »
Arkadaşlar hivent+tivicay kullanıyorum. Ancak kullanmaya başladığımdan beridir sürekli uzanmak ve uyumak istiyorum. Yorgunluk yan etkileri içinde var mı? Ve bu durum kalıcı mı?

Darkeo

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 11, 2018, 04:35:14 ÖS »
Ben hivent-tivicay yani bu ikiliye geçeli birkaç ay oldu. Bende tam tersi eskiden sürekli yorgun ve hasta gibiydim şimdi enerjik ve daha iyi hissediyorum. İlaçların etkileri kişiye göre değişiyor olsa gerek.

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 11, 2018, 05:09:49 ÖS »
Merhaba,

Kreatinin yükselmesi Hivent içerisindeki Tenofovir kaynaklı.

Genvoya'in içerisinde farklı Tenefovir bileşimi var, ( 300 MG yerine 10 MG gibi). Bu fark Kreatinin yükselme sorunu yaşayan kişi için direk Genvoya geçişi hemen yapması için yeterli faktör olmalı.

Ama bunun yanında Triumeq gibi bir opsiyon var, hiç tenofovir içermiyor.  Doktora Genvoya veya Triumeq olarak sorabilirsin.

Triumeq aç karnına alınabilir, günde tek hap.  İçerisinde şu an kullandığın Tivicay var, bu bağlamda senin için daha yumuşak geçiş olabilir.  Sadece abacavir içeriyor ve kalp hastalığı olan veya yakın ailesinde olup risk altındaki kişilere verilmiyor.  Bir de kullanım öncesinde genetik bir test yapılıyor, Abacavir alerjisi var ise yine kullanılmıyor.

Genvoya Mavera nin dediği gibi tok karnına alınmalı. Daha fazla ilaç etkileşimi var. 

Özetle gayet güzel iki opsiyon var doğrusunu doktorun yönlendirmesiyle kararlastirirsiniz. 

Kullanıcı teşekkür etti: pozzed

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Mayıs 11, 2018, 05:29:50 ÖS »
Bu sene bitmeden yeni ilaçlar onaylanacak.
Genvoya suan en az yan eykiye sahip ilaç.

Kullanıcı teşekkür etti: pozzed

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 11, 2018, 05:56:11 ÖS »
Fatih, bu yıl icinde onaylanacak ilaçlar hangileridir? Dezavantajları ve avantajları neler olur? Nette 52 yeni ilacın ve 4 aşının fda'nın onay sürecinde olduğuna dair bir haber okudum. Haberin linki 2017'ye aitti.
Bir de hivent + tivicay'dan genvoya'ya geçmesini mi söyleyeyim doktoruma?

dnzylmz24

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 11, 2018, 11:05:17 ÖS »
Bende hivent isentres kullanıyorum ama sanki soz zamanlarda kemik ağrılarım kas ağrılarım arttı gibi hissediyorım. Normalde de zayıf bi yapım var ama bu ilaçların etkisi de oluyo mu acaba ? Genvoyayı ben de sprucam doktoruma geçiş yapsak nasıl olur diye. Ve de etkileşimden bahsediyosunuz ama biraz daha açabilir misiniz mesela nelerden etkileşim oluyo. Cevaplarsanız memnun olurum. Teşekkürler şimdiden

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Mayıs 12, 2018, 01:45:45 ÖÖ »
@Tigris
 FDA İlk İkili İlaç HIV Tedavisi Juluca'yı Onayladı
Tek tablet rejimi ViiV'in Tivicay'i (dolutegravir) ve Janssen'in Edurant'ı (rilpivirin) içerir.

İlk kez ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), standart üç veya daha fazla ilaç yerine sadece iki antiretroviral (ARV) içeren bir HIV tedavi rejimini onayladı. ViiV Healthcare ve Janssen'dan alınan ilaçların bir kombinasyonu olan Juluca (dolutegravir / rilpivirine), şu anki ARV rejiminde viral olarak en az altı ay bastırılmış olan, HIV taşıyan insanlar için yeni bir seçenek olarak onaylandı.

Fda tarafından onaylanan bir ilacın ülkemize gelmesi 1-2 yılı buluyor.

https://www.poz.com/article/fda-approves-juluca-first-twodrug-hiv-regimen
« Son Düzenleme: Mayıs 12, 2018, 01:47:35 ÖÖ Gönderen: Fatih »

heavy-stuff

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 12, 2018, 09:15:58 ÖÖ »
Mebcut en iyi iki tedavi yeni onaylanan Juluca. Ulkemizde yok.-dunyanin en kucuk hiv ilaci ve en dusuk dozu-

Ama ekim ayinda sgk odeme kapsamina alinacak olan descovy ile beraber en iyi ikinci tedavi descovy+tivicay erisimimiz de geliyor.

Enjetke edilebilir tedaviler umarim hizla gercek olur

cedrus

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 15, 2018, 04:12:06 ÖÖ »
Ben tanı aldıktan 3 bucuk yıl sonra Genvoya ya başladım 2 /3 ayda virüsler negatif oldu Cd4 1400 lere çıktı hiç bir yan etkiside yok herkese tavsiye ederim :) üstelik günde bir tane

OnlyRedLeftFromRainbow

• Üye
  • *
  • Life goes on nomatter what.
« Yanıtla #13 : Mayıs 15, 2018, 07:57:54 ÖÖ »
Ben tanı aldıktan 3 bucuk yıl sonra Genvoya ya başladım 2 /3 ayda virüsler negatif oldu Cd4 1400 lere çıktı hiç bir yan etkiside yok herkese tavsiye ederim :) üstelik günde bir tane

İlk baştaki cd4 ve rna değerlerini hatırlıyor musun ? Birde infekte olduktan ne kadar sonra tedaviye başladın biliyor musun?
Doğmadan öncede yoktuk. Ölümden sonra da yokuz. Doğmadan önceki yokluğumuza üzülmezken; ölümden sonraki yokluğumuza üzülmek anlamsız.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #14 : Mayıs 15, 2018, 08:41:37 ÖÖ »
Merhaba  @OnlyRedLeftFromRainbow sen subay olan arkadaşımız değil misin? 6 ay kalmıştı hani görevinin bitmesine. Ne yapıyorsun. Son durumun nedir. Gitmedin değil mi hastaneye test yaptırmaya. Hâlâ meçhul hiv olup olmadığın...