Mavi-Banner

Gönderen Konu: Srtibild e başlıyorum...  (Okunma sayısı 342 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Srtibild e başlıyorum...
« : Ağustos 18, 2017, 02:14:27 ÖS »
Merhaba Herkese...
Stiribild de karar kıldık. Bu akşam başlamayı düşünüyorum ama dilim ve boğazımdaki mantar yine azmış durumda. Yemek yiyemiyorum. Dilim bembeyaz,yarık yarık canım acıyor... Kloroben gargara ve Mikostatin antifungal aldım. İlk kullanımda etkisini gösterdiler ama Stribildin prospektüsünü okuduğumda (Hayatımda ilk defa bu kadar büyük,uzun bir prospektüs gördüm!) Antifungallara dikkat edilmesi gerektiği yazıyo. Etkileşim var mı diye netten baktım ama ilacın adını yazdığımda etken maddesi çıkmadı. Elle tarayım dedim onu da bulamadım. Daha önce antifungal kullanan var mı Stribild ile? Oral damla zaten bu ama başlar başlamaz tehlikeye atmak istemiyorum.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Srtibild e başlıyorum...
« Yanıtla #1 : Ağustos 18, 2017, 03:13:28 ÖS »
Etken maddesi nystatin diye aramalısın. Etkileşim bulmadım ben. Zaten topikal yani sistemik bir tedavi değil sadece ağzına gargara yapıyorsun.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 18, 2017, 03:21:05 ÖS »
Ha evet ben antifungal diye aradım... Tamam o zaman sorun yok. Teşekkürler @Mavera.. Heyecanlıyım. :D Sonunda :D

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Ağustos 18, 2017, 03:31:39 ÖS »
Rica ederim, hadi bakalım hayırlı olsun artık göster gününü virüslere, epeydir rahat rahat duruyorlardı artık yok öyle!
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 18, 2017, 04:04:36 ÖS »
bence  3  5  gün bekle biraz ilaç yedeklemiş olursun

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 18, 2017, 06:55:33 ÖS »
@kamikaze valla o ben değilim :D Akşam yemeğini zor bekliyorum almak için :D Yeter bu kadar beklediğim :D Zaten bitmeden 15 gün öncesinde yazdırabiliyoruz. Sorun olmaz diye düşünüyorum.

Şahika

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 18, 2017, 07:06:42 ÖS »
Hadi bakalım gözün aydın nihayet çilen son buldu ;)
« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2017, 07:50:42 ÖS Gönderen: Şahika »

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ağustos 18, 2017, 07:07:49 ÖS »
@turuncu hayırlı olsun sen de stribild ci oldun. Umarım ilacınla çok iyi anlaşırsın. ben de bugün rutin kontrolüme gittim. Genvoya'yı sordum. Ve tabiki sürpriz olmayan bir cevap aldım. ''Genvoya ne?'' Kendim doktorum yoktu, asistan bakıyordu. Kemik erimesi kontrolü olacak mı dedim? Hocayla konuşun dedi. Sanki adama kalp ilacı sordum. Yahu sen enfeksiyon uzmanı olacaksın, sana pro140 türkiye'ye ne zaman gelecek gibi bir soru da sormuyorum, gayet Türkiye'de olan ama geri ödemesi olmayan bir ilacın geri ödemeye ne zaman alınıp alınmayacağıyla ilgili basit bir soru yöneltiyorum ama cevap yok. Bizde bekliyoruz, eli kulağında, sanırım biraz sürecek dese en azından ilaçtan haberi var diye düşünürüm ama ilaç hakkında bilgisi yok.

Lütfen idrar tahlili de ister misiniz diyorum. Bunu ben dememeliyim ama yine dedim. Böbreklerime bakılması gerek dedim. Tamam dedi.  :( :( :(

Ama ilerleme var. HIV pozitif hastada istenilecek tetkikler için bir çıktı oluşturulmuş. Bir kontrol listesi. O listeden kontrol ederek tetkikler istendi. Daha önce böyle bir uygulama yoktu. Kimin aklına geldiyse kendisini tebrik ediyorum.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 18, 2017, 07:16:38 ÖS »
@Matland  teşekkür ederim :) Doktor kullandığın ilaca kendin inanmalısın. Stribilde de  truvada-tivicay da iyi ilaçlar. Ama senin viral yükün çok fazla değil stribild iyi olur dedi. Yeni iilaç her zaman daha iyidir düşüncesiyle stribild dedik. Bi kaç aya Genvoya ya geçeriz zaten  yan etki olursa da onunla azalır dedi.
Bilmiyorlar... Benim önceki doktorlar da  bilmiyordu. Stiribild kullananlar Genvoya ya geçmeyi bekliyor.. Siz bana bu ilaçları vermeyin dediğimde öyle alaycı,itici bi tavırla 'Ne? Ne dedin ilacın adını' demez mi bana.. Tamam dedim  naş.. :D Kaç hemen burdan.. :D  Yan etkiler belli zaten böbreklere ve kemiğe mutlaka bakılmalı.
« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2017, 07:18:29 ÖS Gönderen: turuncu »

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ağustos 18, 2017, 07:22:49 ÖS »
@Matland yemin ederim aynısını bende yaşadım doktora gittim niye geldin diyo neyine bakacağız senin dedi cd4 rna hemogram vitamin ben söylüyorum bunları. Benim durumum farklı bide onkolojide kontrole gitmem gerekiyor doktor hiçbir şey bilmiyor pardon doktorda değil asistan adama diyorum ki bu hastalıkta bu değere bakılır yüksekse kemoterapi verilir düşükse pet istenir diyorum haa evet doğru diyo 😂😂 doktoruma triumeq neden yoktur ilaç listenizde diyorum öyle bir ilaçmı var diyo ben şimdi bu kadına genvoya desem bana bön bön bakacak o yüzden gelişmelerden bahsetmiyorum ona. Aşılarımı bile ben söylüyorum bakın neyim eksikse yapalım diye. Dilerim allah'tan şunun tedavisi çıkarda kurtuluruz yoksa sağlık bu doktorların eline kalırsa vay halimize 😑
Toplumun yargısını kırsaydık herşey mükemmel olurdu...

Şahika

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ağustos 18, 2017, 07:48:49 ÖS »
Sağlık Bakanlığı na dilekçe yollayabiliriz bu konu hakında bence özellikle asistan doktorların kendini güncellemedigini hastalar olarak bizlerin onlara gerekli yönlendirmeler yapmak mecburiyetinde kaldığı konusunda.

Benim doktorum Mücahit yemisen çok muhteşem bir insandı tek tek pazartesi günü hastalarına bakar senin onu hiçbir konuda yönlendirme ne gerek kalmadan o herseyi hallederdi .Cerrahpaşa sözleşmesini iptal etmis siyasal sebeplerden ötürü mahkeme açmış aklanmis fakat yinede Cerrahpaşa bünyesine geri almadı.
Araştırdım buldum izini istanbulda bir özel hastanede çalışıyor, uygun bir zamanda kendisini ziyarete gideceğim.
Özellikle şimdiki asiatanlar cok kalitesiz insani adam yerine koyup aciklama dahi yapmıyorlar.
@Mavera  soylemese hla testinin genvoya için yapıldığını düşündüm.
Bildiğimiz konularda gereken uyarıları yapıyoruz asiatanlara farkina varamadigimiz ayrıntılar korkutuyor beni .

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ağustos 19, 2017, 09:45:37 ÖÖ »
bende ilk gittigimde asistan doktorlar baktı ama  şimdi düşününce  her şeyi eksiksiz olarak yaptılar ufak yerlerde  pek anlamıyorlar bu işlerden sanırım

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Ağustos 19, 2017, 11:21:19 ÖÖ »
Yahu çok zor şey değil ki! En son güncel hiv aids tanı/tedavi rehberini alıp okuyacaklar. Ben, matlanda, aö bile doktor olmamamıza rağmen bu kadar bilgilendik kendimizi donattık en temel bilgilerle. Doktor olan adam için çok daha kolay olması lazım.

Ama asistanlar da bir yerde haklı, ayda on nöbet tutuyorlar her 48 saatin 36 saati hastanedeler, temel işleri angarya hep, bütün ayak işlerini eksiksiz yapmaları lazım. İşte servise giren çıkan hastaların yazıları, tahliilerin takibi, dosyaların hazırlanması, onların günlük takipleri, hocaların visitleri, servisteki kan alımları pansumanlar, laboratuarda kültür ekme sonuç alma, dosya düzenleme, epikriz yazma, makale günü için çeviri yapma, boş vakitleri olunca (olursa) anca uyuyorlar heralde. Kendilerini geliştirmeleri bu yoğun angaryada çok zor.

Mylife1

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Ağustos 20, 2017, 03:15:33 ÖÖ »
Genvoyayı bende doktoruma sordum sadi konukta dr um dedi geldiği zaman sen söylemeden ona geçeriz zaten merak etme dedi. Ama benden işk defa geçen kontrolümde idrar testi istedi hep kan alıyordu sadece gerçi bu virüsle tanışalı 9. Ayım kemik böbrek vs bunları ilk tanı aldığımda sadece yapmışlardı belki yine yaparlar @Matland söylemelimiym sence bu süreçte 9 aydır ilaç kullanıyorum

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ağustos 20, 2017, 08:32:10 ÖÖ »
Genvoyayı bende doktoruma sordum sadi konukta dr um dedi geldiği zaman sen söylemeden ona geçeriz zaten merak etme dedi. Ama benden işk defa geçen kontrolümde idrar testi istedi hep kan alıyordu sadece gerçi bu virüsle tanışalı 9. Ayım kemik böbrek vs bunları ilk tanı aldığımda sadece yapmışlardı belki yine yaparlar @Matland söylemelimiym sence bu süreçte 9 aydır ilaç kullanıyorum

Arada böbreklerini kontrol etmeleri iyi bir şey. Bizim doktorlar unutuyor ben söylüyorum idrar da olsun diye. Her kontrolde olmasa bile 3 kontrolde bir baktırıyorum. Yok olmaz demiyorlar Allahtan. Tamam bakalım diyorlar.