Mavi-Banner

Gönderen Konu: YAPILAN SUÇTUR !  (Okunma sayısı 670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hivlinizgeldi

• Ziyaretçi
YAPILAN SUÇTUR !
« : Ağustos 08, 2017, 05:31:52 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar farklı bir konuya değinmek istiyorum. Dün yakın arkadaşım evime oturmaya geldi sohbet arasında bana takıldığı kişinin resmini gösterdi ve gördüğümde şok oldum gösterdiği kişi düzenli tedaviye gelen eski tanılardan, kendisine kondom kullandın mı? diye sorduğumda hayır dedi. Çok sinirlendim arkadaşıma çünkü benim rahatsızlığımı biliyor ve benim yaptığım hatayı yapma diye kaç defa korunarak ilişkiye girmesini söyledim. Malesef durumu söylemek zorunda kaldım çok kötü oldu test yaptırmaya götürücem süreyi bekliyorum. Yalnız takıldığı kişiye böyle birşey olduğunu söylemesini istemedim eğer pozitif çıkarsa şahısa kasten adam öldürme teşebbüsünden dava açıcaz. Buradaki arkadaşlara söylemek istediğim lütfen ama lütfen eski veya yeni tanı olsanız bile başkalarının hayatını karartmaya hakkımız yok ! Bunun kanunen hapis cezası var.

KORUNUN, KORUNDURUN !
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2017, 06:30:05 ÖÖ Gönderen: hivlinizgeldi »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: YAPILAN SUÇTUR !
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2017, 07:46:21 ÖÖ »
Tedaviye uyuyor rna negatif ise bulaş olma ihtimali çok düşük. İnşallah sorun olmaz bu da arkadaşına ders olur korunmadan yapmaz bir daha.

Kanunlarımızda hiv ile enfekte etmenin maddesi cezası olup olmadığını bilmiyorum ama. Ama dediğine katılıyorum korunmalıyız.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2017, 08:36:09 ÖÖ »
Her ne kadar arkadaşınla korumasız ilişki yaşıyor olması suç ise senin ifşa etmiş olmanda suçtur.  Çünkü korunmamada suç yarı yarıyadır. Belki arkadaşın da bilmediği bir hastalığı taşıyordur. Tek taraflı yaklaşma. Üstelik yapılan çalışmalar gösteriyor ki tedavi gören bireylerde cinsel bulaşı yok gibi bir şey. Arkadaşını o kadar korkutmana gerek yoktu. Çaktırmadan test olmaya ve  korunması gerektiğine ikna edebilirdin.
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2017, 08:41:05 ÖÖ Gönderen: Eirene »

hivlinizgeldi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ağustos 08, 2017, 09:01:02 ÖÖ »
Var maveracım TCK'nın 86/1 ve 87/2-a fıkrası gereğince, 'iyileşme olanağı bulunmayan bir hastalığa neden olarak kasten yaralama veya kasten öldürmeye teşebbüs'den yargılanıyolar. Benim kızdığım nokta evet rahatsızlığın olabilir düzenli tedavi görüp negatif de olabilir ama kondomsuz yapması garip zaten bir şekilde enfekte olmuş sana, zorluğunu çekiyorsun neden başkalarına da çektirme gereği duyuyorsun. Umarım dediğin gibi olur temiz çıkar.

Şahika

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ağustos 08, 2017, 10:12:31 ÖÖ »
Bence asıl sizin yaptığınız ifşaya girer,eski hastalardansa negatif e düşmüşse bulaş riski yok denecek kadar az.negatife düştükten sonra onun nasıl sex yapacağına karışmamanız en doğrusu...

Tedbiri pozitif olan arkadaşınız değilde negatif olan arkadaşınız almalı,tek sizin pozitif olan arkadaşınızla değil herkesle korunmanısız yatıyorsa bu onun açısından ciddi risk..

Ayrıca,sen kimseyi bu pozitif diye ifşa edemezsin ,yakın arkadaşında olsa bu!

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Ağustos 08, 2017, 10:23:34 ÖÖ »
O konuda haklı olabilirsiniz, ama burada yapılan ifşa kişinin iş veya sosyal hayatını kötü yönde etkilemek o kişiye zarar vermek için değil. O kişiye hiç bir zararı da olmayacak, muhtemelen haberi bile olmayacak, eğer intikam amaçlı sosyal medyada falan paylaşmayacaksanız. (bun tabi ki yapmayın!) Kötü amaçlı, kişinin iş-aşk-sosyal hayatını etkileyecek ifşaya tabi ki karşıyız!

Burada amaç sadece diğer kişiyi korumak. Ben de + olduğunu bildiğim birisi arkadaşımla korunmasız ilişkiye girseydi söylerdim. 'korun canım mutlaka' demek yeterli olmuyor bazı insanlar tehlikenin ne kadar gerçek olduğunu bilemiyor anlayamıyor. 'temiz görünen insanlarla oluyorum sorun olmaz hastalıklı biriyle olmuyorum' bile diyorlar.
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2017, 10:35:55 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Şahika

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 08, 2017, 10:42:30 ÖÖ »
Ben söyleyemezdim,ima ederdim güçlü bir şekilde.Ayrıca durumumu bilen pozitif bir arkadaşımın benden arkadaşına buda pozitif diye bahsetmesi beni son derece rahatsız eder..
Pozitif negatife negatif başka bir negatife zincir böyle uzayıp gidecek.
O güveniyor da negatif  arkadaşına ben nasıl güveneceğim?
Neden dernekte her toplantıda  imza alınıyor ?insanlar bu şekilde mağduriyetliklere yol açmasın diye.

beybisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ağustos 08, 2017, 11:11:18 ÖÖ »
eğer sonuç negatifse @hivlinizgeldi birçok yönden sana dava açılır haberin olsun kızgınlıkla hareket etmişsin sorun çıkacak bil. emsal davalar var bildiğim canları yandı.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Ağustos 08, 2017, 11:23:29 ÖÖ »
eğer sonuç negatifse @hivlinizgeldi birçok yönden sana dava açılır haberin olsun kızgınlıkla hareket etmişsin sorun çıkacak bil. emsal davalar var bildiğim canları yandı.

Dava edecek ne var ki? Pozitif kişi mağdur olmamış sonuçta.

Ha iki arkadaş her yere yayar bu durumu, başkalarına da söyler ve pozitif kişiyi zor durumda bırakırlarsa o zaman suç olabilir.
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2017, 11:25:08 ÖÖ Gönderen: Mavera »

hivlinizgeldi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ağustos 08, 2017, 11:59:19 ÖÖ »
Şimdi siz karşı tarafı iyi yönden savunuyorsunuz ama kişinin ne zaman kaptığı hangi düzeyde olduğunu artık öğrenebiliyoruz. Negatifse kimsenin bilmesine gerek yok o yüzden şimdilik birşey deme dedim. Yoksa direk o suçlu demiyorum eğer pozitif çıkarsa o kişiden kan testi alınıp eşleşme yapılıyor. Ee ozaman ifşa olmasın diye boşverelim herkese enfektemi etsin ? arkadaşım 7 aydan beri ilk kez korunmasız ilişkiye giriyor yoksa fevri hareket etmem bu kadar masum düşünmeyin.
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2017, 12:05:03 ÖS Gönderen: hivlinizgeldi »

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Ağustos 08, 2017, 12:10:02 ÖS »
Kondom kullanmama konusunda bir zorlama, çakallık yapıp kondomu sonradan çıkarma gibi bir durum yoksa, arkadaşınız da en az o adam kadar suçlu. Viral yükü muhtemelen negatif olan bir adamla uğraşmak yerine, o kişiyi ifşa etmeden arkadaşınızı uyarmak daha iyi niyetli bir yaklaşım olurdu. Korunmasız seks yapan arkadaşlarıma deli misin nesin bunun Hiv'i, hepatiti, Hpv'si var demem irkilmelerine yetiyor çoğu zaman. Fevri bir yaklaşım olmuş sizinki.

lifeisagame

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ağustos 08, 2017, 12:38:03 ÖS »
Bence suç her iki tarafta da var. Arkadaşın en yakın arkadaşında hiv olduğunu biliyor ve bizzat yaşadığın zorlukları ve psikolojik boyutunu birinci elden yaşıyor seninle beraber dediğin gibi samimiyseniz. Onun daha dikkatli olması gerekirken tanımadığı biriyle korunmasız ilişkiye girmesi başına geleceklere davetiye hazırlaması demektir. Suçu tek tarafa yıkmaya çalışmanız çok yanlış. Ayrıca arkadaşına hiv bulaşmış olsa bile o kişiden mi acaba bunu kesin bilebilecek misiniz?
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2017, 12:40:10 ÖS Gönderen: lifeisagame »

hivlinizgeldi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ağustos 08, 2017, 01:24:11 ÖS »
Yemin ediyorum halen anlamıyorsunuz siz beni amacım ifşa değil kardeşim ! iyi okuyun arkadaşıma bile kızdım diyorum herhalde iki taraf da suçlu ama bildiği halde neden kondom kullanmıyor karşı taraf da ! bazen iki güzel yalan ile insanların duyguları ile oynuyabiliyorlar. Arkadaş demiş nerden bileceksiniz ondan olduğunu iyi okumamış sanırım eşleşme yapılıyor öyle kesin sonuç çıkıyor. Daha ortada birşey yok ben zaten kimseye şimdilik birşey deme dedim. Siz konuyu öyle hale getirdiniz ki ifşa olmuş biri varmış da gereksiz savunmaya geçtiniz bir sakin olun. Şimdi kondom kullanmanın en önemli koruma olduğunu sadece biz biliyoruz, neden çünkü bizde hatalar yaptık karşı taraf bildiği halde veya bilmediği halde enfekte etti bizlere. Peki ne düşündünüz ? karşı tarafa sayıp sövmedik mi ? yani geçin bunları amacım başka kimsenin canı yanmasın olayı abartmayın.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Ağustos 08, 2017, 01:39:34 ÖS »
Bence de, buradaki ifşa başkasını korumak için, ve pozitif kişiye zararı yok.

Şahika

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ağustos 08, 2017, 02:08:54 ÖS »
@hivlinizgeldi  seni anlıyorum samimiyetine inanıyorum,fakat  o pozitif kişinin yerine kendini koy ben koya**k cevap yazdım,bazı insanlar varki ne kadar zorlarsan zorla korunmak istemiyor.belki o pozitif arkadaşın korunmak istiyordurda senin negatif arkadaş korunmuyordur,Emin ol pozitifler işi daha sıkı tutuyor