Mavi-Banner

Gönderen Konu: Enterasan sonuclar  (Okunma sayısı 485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

L3nnqn

• Üye
  • *
Enterasan sonuclar
« : Temmuz 13, 2017, 01:32:19 ÖÖ »
Arkadaşlar ben yaklaşık 2 ay önce tani aldım ve cd4 bende 461 çıkmıştı direnç testi vs bunları beklediğimiZ için hala ilaç tedavisi başlamadı 3 gün önce yine kan testleri yaptık bugün cd4 sonuç çıkmış ancak rna sonucu çıkmamış ilginç olan ben ilaç kullanmıyorum extra bi tedavi de yok ama cd4 461 iken bugün aldığım sonuç 643 bu sonuçlar nasıl oluyo ben anlamadım biri yardım edebilir mi ? Neden bende düzelme var bi tedavi suan için söz konusu değil hatta doktor ilaca başlamayı düşünmüyor sadece gözlem yapicaz dio

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Enterasan sonuclar
« Yanıtla #1 : Temmuz 13, 2017, 02:27:08 ÖÖ »
@L3nnqn Merhaba:

Cd4 sonuçları ayni gün içerisinde 2 farklı sonuç bile verebilir.
Yorgunluk, sigara, icki hepsi etkiler.
Önemli olan rna vs.

RNA çıksın.
Bakarız.
Tedaviyi aksatma, hemen başla.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Kullanıcı teşekkür etti: L3nnqn

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Temmuz 13, 2017, 07:34:52 ÖÖ »
Cd4 sayı olarak değişkenlik gösterebilir. % daha sabittir. Enteresan bir durum yok. Tedavi almayan kişilerin cd4 leri her ölçmede azalır rna ları her ölçmede artar gibi bir kural yok. Dalgalanma değişiklik her zaman olabilir. Vücut ısımız bile gün içinde ne kadar değişiyor, sabah ile akşam arası boyumuz bile fark ediyor. Sabit duran fizyolojik bir şey yok.

Rna da çıksın ama aslında rna'nın da çok önemi yok tedaviye başlarken, sıfır olmayan her rna değeri istenmeyendir. Artık rna ve cd4 kaç olursa olsun hemen tedavi öneriliyor her pozitife. En güncel rehberler bunu öneriyor çünkü beklemenin zararlı olduğu görülmüş. Beklemek demek hiv'in vücuduna bünyene zarar vermesine izin vermek demek. Druna bunu hatırlat, yıl 2017 de o hala 2000 öncesi tedavi şemasında ısrar ediyorsa drunu değiştir.
« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2017, 08:50:54 ÖÖ Gönderen: Mavera »

Kullanıcı teşekkür etti: anaşit, L3nnqn

L3nnqn

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 13, 2017, 10:40:20 ÖÖ »
Yanlız mavera ilk sonuçlar da 461 cd4 %24 du dün ki sonuçlarda 643 %30 olmuş bu sana da ilginç gelmedi mi ilk sonuçlar mi yeterince doğru değildi acaba benim bildiğim düşmesi lazım benim ki artmış neden olabilir ki

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 13, 2017, 11:05:49 ÖÖ »
Bana da aynısı oluyor. cd4 % 42 den % 43 e çıkmış... Rna 89000 den 19000 e düşmüş.  Bu dalgalanmanın pek bir anlamı yok diyoruz ama ben doktoruma sordum bunu. Aslında var dedi. Bu virüsün uzun süre bağışıklığını etkileyemeyeceği anlamına geliyor ama ilaç kullanman lazım tabi dedi. Yani sanırım bizler aids evresine geç geçen tipler oluyoruz.  Diyoruz ya 2 ila 10 yıl içinde aids evresine geçiliyor diye... Benim de 1 yıl olacak tedaviye başlamadık çıkmayan direnç testi yüzünden ama değerlerim korkulacak kadar düşmedi. Hala 1400 cd4 e sahibim.  Direnç testleri geç çıkıyo 2 aydan fazla bekleme derim. Ben yaptım o hatayı. Sona geldim artık. Yakında çıkacak. Mecbur bekliyorum.
Tedaviye başlamadan önce cd4 ler, başladıktan sonra da hiv rna değeri önemli... Senin de cd4 ler çabuk toparlayacak heralde :)
« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2017, 11:07:05 ÖÖ Gönderen: turuncu »

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Temmuz 13, 2017, 11:11:08 ÖÖ »
@L3nnqn Merhaba:

Hic bir problem yok, icin rahat olsun.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

L3nnqn

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 13, 2017, 12:21:34 ÖS »
Ama bunun tıpta bi nedeni olmalı bence tamamen tedavi edilebilir biseyler bu şekilde olacak diye düşünüyorum normal de değer düşmesi gerekirken yükselmesi bu hastalığın bir gün mutlaka tedavisi olacağı yönünde bi durum hadi hayırlısı bakalım 😉

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Temmuz 13, 2017, 01:02:22 ÖS »
asemptomik dönemde kişinin bağışıklıgına göre bu durumlar olabiliyor biliyorum çünkü 90 larda böyle hastalar vardı 5 yıl yaşarsın diyorlar 5 yıl sonra bir 5 yıl daha yaşarsın derken adam abartısız 20 yıl hiç ilaç kullanmadan sıkıntısız yaşıyor.ama onlarda istisna ya benim anladığım da o oldu modların dediği gibi önemli olan tedaviye bir an önce başlamak.hem her t hücresine giren virüs o 7 döngüyü başlatabiliyor mu bakalım?o esnada cd4 te kendini toparlar haliyle RNA da o neticede düşer ama bir anda virüs milyonları bulursa kalıcı hasarlar başlarsa o sakat işte.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Temmuz 13, 2017, 01:10:29 ÖS »
Dediğim gibi çok beklenmeyen şaşırtıcı bir durum yok ortada. Cd4 ler değişebilir %5-6 lık oynama da şaşırtıcı değil. Geçirdiğin bir allerji, nezle, uykusuz kalmak, stres, hatta günün saati bile etkileyebilir.

Rna daha önemli diyoruz, tedaviye başladıktan sonra en önemli şey rna. Tedaviye yanıtı rna belirler. Rna negatif oluyor ve gidiyorsa tedavi aynen devam-her şey yolunda demektir. Tedavi öncesi ise rna binler olsun milyonlar olsun önemi yok, her halükarda tedavi başlanmalı. Bu devirde tedavi başlamak için beklenilmiyor artık, o eski bir yaklaşım.

L3nnqn

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 13, 2017, 01:57:35 ÖS »
2 ay oldu arkadaşlar henüz direnç testi gelmedi doktor bu ayın 31 nde sanırım ilaca başlayabilir o zaman a kadar gelir dedi nöroloji ve göz için randevu almami kontrol ettirmemi söyledi fakat ben norolojide randevu alamadım hep.dolu başka bi hastane de olsa olmaz mi ve ne için bakılıyor başka hastane de gidersem doktor a ne solemeliyim

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 13, 2017, 02:39:22 ÖS »
Gidebilirsin tabi başka hastaneye de. Pozitif olduğunu söylersen faydası olur ama söylemezsen de genel muayeneye geldim diyebilirsin. Ama bence söyle. Enfeksiyon doktorum size genel muayeneye gönderdi diyebilirsin. Belli ki ilgileniyor doktorun.

L3nnqn

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 13, 2017, 10:00:03 ÖS »
Arkadaşlar şu dakika itibarı ile rna sonuçlarida çıktı mayıs 18 'deki sonuclarim 239.000 rna ve bu akşam aldığım sonuç yine şaşırtıcı 164.000 ilaç kullanmıyorum yükselir diye beklerken bunda da düşüş var bu neden oluyo hadi cd4 anladık rna virüs sayısı değil mi ne oldu benim virüsler birbirini mi yedi 😂😂

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Temmuz 14, 2017, 07:17:55 ÖÖ »
Rna ölçümü çok hassas değildir. Ayrıca ölçüm yapan kit, yapan kişinin uyguladığı yöntem vs yüzünden 3-5 kata kadar oynamalar aynı kabul edilir.

Gerçekten artma azalma demek için en az 10 kat bir değişiklik olmalıdır. Senin değerlerin 1,5-2 kat sınırında zaten hata sınırında o yüzden klinik olarak aynı kabul edilebilir.

Tekrar ölçtürsen 300 bin de çıkabilir 150 bin de, hepsi aynı kabul edilir. 10 kat azalma olsa 10 bin e düşseydi aaa azalmış ilaçsız da vücudun hiv'le iyi savaşıyor! Denilebilirdi veya 10 kat artma 1 milyon olsaydı bir şeyler ters gidiyor hiv birden çok saldırganlaştı durum iyi değil! Denilirdi.

İlaç kullanımında da böyle, bir ay sonunda en az onda birine düşmeli (genelde yüzde/binde bire düşüyor) yani 130 bin ile başladın bir ay ilaç kullanımı sonrası 100 bin olursa bu düşme olarak kabul edilemez hiç iyi değil ilaç hiç işe yaramıyor demektir. 13 bin veya daha az çıkarsa ilaç işe yaramıştır.
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2017, 07:20:49 ÖÖ Gönderen: Mavera »

L3nnqn

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Temmuz 14, 2017, 09:17:03 ÖÖ »
Anladım ama vücudumun direnci yine de fena değil galiba hala her şey aynı çünkü

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Temmuz 14, 2017, 11:40:42 ÖÖ »
2 ay tedavisiz kalınca değerler çok değişmeyebilir zaten. Çok şanssız olman lazım kısa sürede aids'e ilerlemek için. Gene de, beklemek artık tavsiye edilmiyor, tekrar hatırlatayım. İş sadece cd4 değil, kontrolsüz çoğalan hiv'in bütün vücutta yaygın inflamasyon yarattığı için kalp damar dahil tüm organlara zarar verdiği biliniyor. Bu yüzden cd4 yüksek olsa bile artık hemen tedavi öneriliyor.