Mavi-Banner

Gönderen Konu: Askerlik (acil)  (Okunma sayısı 340 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

chuck

• Yeni Üye
  • *
Askerlik (acil)
« : Temmuz 08, 2017, 04:39:47 ÖS »
Bu konu daha önce konuşulmuş ve yukarıda da sabit bir başlık var ama o başlıkta yazılanlardan beri sistem tamamen değişti. o nedenle yazılanlar şu anki durumu yansıtmıyor.

Benim şöyle bir problemim var: Önümüzdeki hafta doktora nedeni ile tecilim sonra ediyor. Ben de bu nedenle bakaya kalmış oluyorum. Açıkçası biraz son ana bıraktım, çünkü unuttum. Telefonuma yıllar önce aldığım bir not sayesinde hatırlamış oldum. Bir yandan da çalışıyorum ama iş yerimden askerlikle ilgili işlemleri tamamlamam için çok az izin alabileceğim. Bu nedenle olabilecek en hızlı şekilde halletmem gerekiyor.

1-Bakaya kaldıktan sonra askerlik şubesine sağlık muayenesi için başvurduğumda bakaya durumum değişiyor mu? İş nedeniyle otellerde kalmam gerekiyor, sabaha karşı polis baskınına uğramak istemiyorum çünkü yanımda durumumu bilmeyen arkadaşlarım olabiliyor.

2-Askeriyeye başvurdum, aile hekimine yönlendirdi. Aile hekimi devlet hastanesine yönlendirdi. Sonra askeriyeye tekrar gidiyorum, onlar da beni devlet hastanesine sevk ediyor. Bu devlet hastanesi şubenin en yakınındaki mi yoksa benim ikametimin gözüktüğü yerdeki mi? İstanbulda yaşıyorum, ikametim avrupa yakasında ama ailem anadolu yakasında. Anadolu yakasında bir aile hekimine geçsem, oradaki askeriyeye gitsem işlemlerim anadolu yakasında bir hastanede hallolur mu? yoksa illa ikametimin yakınındaki bir devlet hastanesine mi sevk oluyorum? ayrıca ikametimden farklı bir şehirde heyete girmenin bir yolu var mı? doktorum ankarada ve orada yapmak, en azından tetkikleri (western blot vs..) sağlamak adına daha kolay olabilir.

3-Devlet hastanesine başvurduğumda süreç tam olarak nasıl ilerliyor. Ben enfeksiyon doktorundan randevu alıp mı gitmeliyim, yoksa ayaktan başvurmam yeterli mi? doktora durumumu anlattığımda benden bütün testleri isteyecek mi? ben önceki testlerimi ve raporlarımı götürsem, 5 yıldır tedavi gördüğümü göstersem, bu yeterli olacak mı? tekrar kan testleri istemesi durumu uzatacak ve raporumu almamı geciktirecek. bütün bu süreç boyunca hala bakaya mı görünücem sistemde, yoksa sağlık kuruluna sevk edilmiş mi olucam? dediğim gibi otelde kalmam gerekiyor ve polis baskını istemiyorum.

4-Enfeksiyon hekimi genel sağlık kuruluna sevk ediyor mu? yaklaşık kaç adet uzman doktor gezmem gerekiyor. bunların hepsini bir günde halletmek mümkün oluyor mu? aynı branştan bir sürü doktor varsa, herhangi bir doktor oluyor mu? doktor seçme hakkımız var mı yani? çünkü kendi doktorumun olduğu hastanede heyete girersem, onu tercih etmek isteyebilirim. diyelim ki enfeksiyon gördü ve beni heyete sevk etti. o gün tek tek bütün imzaları halletmem mümkün mü? işten izin alma sıkıntım olduğu için olabilen en hızlı şekilde halletmem gerekiyor.

5-En son genel heyete, bütün doktorların karşısına çıkılıyor sanırım. Bu kısım ne kadar sürüyor, raporumu askeriyeye hastane mi gönderiyor? Bu ne kadar sürede gidiyor. Özetle sistemde bakaya görünmekten ne zaman kurtuluyorum. Bazıları 1 ay sürdüğünü söylüyor bu işlemin ama bu benim için sıkıntı.

Özetle biri son yönetmeliğe göre şu durumu biraz daha ayrıntılı anlatsa iyi olur.

Son olarak 6-Bakaya kalana para cezası veriliyormuş, sonradan sağlık kuruluna girip elverişsizdir raporu alsam bile o para cezasını ödemem gerekiyor mu?

Bu konularda bilenler, yakın zamanda bu süreci yaşamış olanlar dönüş yaparsa sevinirim. Biraz acil olduğu için yardımınızı bekliyorum.

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Askerlik (acil)
« Yanıtla #1 : Temmuz 09, 2017, 01:44:03 ÖÖ »
     Arkadaşım ne yaptınız.... Uzayda yaşam mı arıyoruz.. Bir zahmet hekiminize sorunuz inanınız iki tümce ile söyleyecektir çünkü bir sürü bu durumda hastası vardır ve tecrübesi vardır... Ayrıca western blood testini tekrar etmeye ne gerek varmış onu anlayamadım. Siz 5 yıldır tedavi almıyor musunuz dolayısı ile durumunuz sabit .. Ayrıca  5 yıldır tedavi alan bir kişi  bunu hiç mi merak etmez de öğrenmez. Çünkü kesin ve net dişi olmadığınız için bunu  yapmanız bekleniyor değil mi.  Hiç mi merak etmediniz.   Hiç mi bir arkadaşınız olmadı    çevrenizde bunları yapan , insan bir merak eder  değil mi.....   Niçin  aynı branştan bir sürü hekim olsun   bu iş için. Sistemi bilmiyorum fakat ya heyet için seçilmiş olanlar vardır   ya da kim varsa branş için o gün o imzayı atar.   Açın telefonu heyet  raporu veren bir yere öğrenin...    Sağlıcakla kalınız...

chuck

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 09, 2017, 10:53:44 ÖÖ »
askerlikten muaf olan arkadaşım yok. doktorum da üniversitede çalıştığından bu heyetlerde bulunmuyor. artık sadece belirli eğitim ve araştırma hastanelerinde bu işlem yapılıyor.

filiz hanım, mantık üzerinden yorum yapmışsınız ama örneğin bir çok yerde western blood testini tekrar edip, baştan tanı aldıkları yazıyor bu sitede. yani 5 yıldır tedavi alıyor olmak bütün o uzun test sürecinden kurtulabileceğimiz anlamına gelmiyor.

aids ve hiv üzerine bir sitede bütün bu askerlik konusunun güncel ve mantıklı bir şekilde aktarıldığı, bilgilendiri bir başlık olmalı. hiv pozitifler gidip arkadaşlarına bunu soramıyor ve son 1 yılda bütün sistem değişti. internetteki bilgiler bile orijinal değil. benim çevremde bunu sorabileceğim kimse olmadığından yazıyorum zaten, anlayışlı olun.

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 11, 2017, 12:05:34 ÖÖ »
       Sn Chuck; Gata  statüsü değişse de aynı işlemleri yapıyordur. Orada çalışanlar aynı  işi bilen eski memurlardır.  Çevrenizden kimse olmadı mı dememin sebebi,   çevrenizde hiv pozitif prosedürü değil.. Herhangi bir sebep olabilir diyabet , böbrek hastalıkları vs.. Yani muafiyet tanımına giren hastalıklar.  Fakat asıl anlatmak istediğim ana hat aynıdır yani  muaf olan da olmayan da aynı rotadan takip yapacak evrak anlamında diyorum. Fakat bir rahatsızlık tespitinde konu ile ilgili bölüm bazı evraklarla raporlayacak.   Sanmıyorum ki sil  baştan tetkik yapılsın. Çünkü raporunuz var ispatlı ve bu nedenle devlet ilaçla tedavi etmiyor mu sizi.     Telefon ediniz   Gata nın enfeksiyon sekreterliğine bilgi edininiz. Sağlıcakla  kalınız

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 11, 2017, 12:11:00 ÖÖ »
Gata nın devredilmesinden sonra muafiyet işlemleri   diye bir konu açılmış zaten forumda...  Siz kasım 2016 da bu konuda yazmışsınız orada...  Aynı başlık   altına yazmanız daha mantıklı değil mi... Siz bu konuyu 2016 da öğrenmeye niyetlenmişsiniz   ve hala   soruyorsunuz.   Panik olmadan sakince  o sayfayı lütfen okuyunuz.   

chuck

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 11, 2017, 01:34:50 ÖÖ »
cevap gelmemiş ama ben bu konuda bir miktar araştırma yaptım.

öncelikle bu işi en hızlı şekilde halletmek istiyorsanız, size takipli olduğunuz eğitim ve araştırma hastanesinde heyete girmenizi öneririm. bunu da nasıl yapacaksınız? her askerlik şubesi kendi ilçesindeki eğitim ve araştırmalara sevk edebiliyor ama hepsine değil. sadece belli hastaneler belirlenmiş, bunları da internette aratarak öğrenebilirsiniz.

yani bakırköy de yaşıyorsanız sadi konuk, kadıköy de yaşıyorsanız göztepe hastanesi gibi. bunu önceden ayarlamanız gerekiyor.

istediğiniz herhangi bir askerlik şubesine başvurabilirsiniz. ama her türlü bir aile hekiminize uğramanız gerekiyor. sonra geri gelip sevkinizi alıyorsunuz. bu noktada eğer birkaç hastane varsa birine sevk edilmeyi talep edebilirsiniz.

ayrıca tecil süreniz biter bitmez bakaya kalmıyorsunuz, sonrasında celb süresi geliyor. temmuzde bitenler için eylül ayı oluyor. o ay içerisinde halletmeniz lazım. yoksa 1 ekim de bakaya gözükmeye başlıyorsunuz. heyet işlemi 1 aya biter diye düşünüyorum. ben eylülde tanıdığım doktorun olduğu hastanede halletmeyi planlıyorum. bakalım başarıya ulaşacak mı yoksa istemediğim hastaneye gidip işlerimi uzatacaklar mı?

sevgiler.

chuck

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 14, 2017, 12:18:26 ÖS »
Gata nın devredilmesinden sonra muafiyet işlemleri   diye bir konu açılmış zaten forumda...  Siz kasım 2016 da bu konuda yazmışsınız orada...  Aynı başlık   altına yazmanız daha mantıklı değil mi... Siz bu konuyu 2016 da öğrenmeye niyetlenmişsiniz   ve hala   soruyorsunuz.   Panik olmadan sakince  o sayfayı lütfen okuyunuz.   

dikkat ederseniz 2016 başlığına da yeni yazdım. yani bu siteye üyeliğim 1 hafta kadar oluyor sadece. oradaki bilgileri yetersiz bulduğum için süreci toparlamak adına bu başlığı açtım. cevabınız için teşekkür ederim ayrıca. sürecimi karıştıran şey benim çevremde sağlık çalışanı pek çok yakınım olması ve onların çalıştığı hastanelerde heyete girmek istememem. bunu ayarlamazsam gizliliğimle ilgili sıkıntı yaşayacağım. bu nedenle süreci daha ayrıntılı anlamaya çalışıyorum. eğer tanıdığım birinin olduğu hastaneye sevkedilirsem bunca yıl sakladığım tanım herkes tarafından öğrenilecek. ya da heyette belli doktorlar ile tanışıklığım olabileceğinden her doktor tarafından muayene olmam uygun olmayacak. problemim burada. ama anladığım kadarıyla başvurduğum askerlik şubesine bağlı olarak istediğim hastanede heyete girmem mümkün.

Rebel34

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 14, 2017, 04:45:34 ÖS »
Ben bu hafta itibariyle muaf oldum, askerlikten onaylanacak evraklar adr sine gelecek hepsi bu

Rebel34

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 14, 2017, 05:04:19 ÖS »
Merhaba arkadaş. Öncelikle yapman gereken şu bir askerlik şubesine git onlar seni kayıt altına alıyor. Oraya başvuru yaptığın esnada sevkli asker muamelesi görüyorsun. Askerlik şubesi seni bir aile hekimine sevk eder, bu aile hekimi farklı biri de olabilir. Aile hekimine doğrulama götür o zaten üzerine yazıyor enfeksiyon a Şevki uygundur daha sonra tekrar askeriye git ve askeriye seni devlet hastanesine sevk eder, genelde mernis adresin baz alınıp Şevkin yapılır.  Sevk olduğun hastaneye 2/3 iş günü içinde gitmek zorundasın. Orada enfeksiyon doktoruna git doğrula a vs ne varsa götür ve kan ver. O hekim seni kurula sevk ediyor. Kurul sana belli bir gün veriyor ve o saatte gidiyorsun heyet sana soruyor işte kaç zamandır hiv sin gibi. Ayrıca muayene olduğun doktorundan kesinlikle tedavi ile ilgili yazı al işte şu kişi şu kadar zamandır takipli hastamız diye. Kurul sana muafsın diyor ve başka bir gün gidip sonucu alıp askeriye teslim ediyorsun. Sonra senden adres istenecek sonucun nereye gelmesini istediğin bir adres. Askeriye elemanları gayet anlayışlı, sıkıntı yaşamazsınız özellikle Halıcıoğlu askerlik şubesi. Vesselam durum özetle bu. 15 haziran dan başlamış olduğum süreç bu hafta içi bitti ve muafım. Askerlik evrakları evime gelecek. Hepsi bu, geçmiş olsun. Bilgiler günceldir!!!

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, chuck, Arsonce

chuck

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 17, 2017, 06:33:20 ÖS »
Merhaba arkadaş. Öncelikle yapman gereken şu bir askerlik şubesine git onlar seni kayıt altına alıyor. Oraya başvuru yaptığın esnada sevkli asker muamelesi görüyorsun. Askerlik şubesi seni bir aile hekimine sevk eder, bu aile hekimi farklı biri de olabilir. Aile hekimine doğrulama götür o zaten üzerine yazıyor enfeksiyon a Şevki uygundur daha sonra tekrar askeriye git ve askeriye seni devlet hastanesine sevk eder, genelde mernis adresin baz alınıp Şevkin yapılır.  Sevk olduğun hastaneye 2/3 iş günü içinde gitmek zorundasın. Orada enfeksiyon doktoruna git doğrula a vs ne varsa götür ve kan ver. O hekim seni kurula sevk ediyor. Kurul sana belli bir gün veriyor ve o saatte gidiyorsun heyet sana soruyor işte kaç zamandır hiv sin gibi. Ayrıca muayene olduğun doktorundan kesinlikle tedavi ile ilgili yazı al işte şu kişi şu kadar zamandır takipli hastamız diye. Kurul sana muafsın diyor ve başka bir gün gidip sonucu alıp askeriye teslim ediyorsun. Sonra senden adres istenecek sonucun nereye gelmesini istediğin bir adres. Askeriye elemanları gayet anlayışlı, sıkıntı yaşamazsınız özellikle Halıcıoğlu askerlik şubesi. Vesselam durum özetle bu. 15 haziran dan başlamış olduğum süreç bu hafta içi bitti ve muafım. Askerlik evrakları evime gelecek. Hepsi bu, geçmiş olsun. Bilgiler günceldir!!!

çok teşekkür ederim, çok güzel açıkladınız. western blot falan istenmedi tekrar yani. elinizdeki sonuçlar yeterli oldu. benim tanı almam 5 yıl öncesi, o nedenle sonuçlarım eski. tekrar isterler mi acaba? doktorum tekrar istenebileceğini söyledi. bir de siz hangi hastanede girdiniz de 2 günde hallettiniz. gerçekten ben de oraya sevk almaya çalışırım.

ben daha önce kadıköy askerlik şubesini aradığımda bana sadece göztepe eah e sevk edebileceklerini yazmışlardı. sistemde kayıtlı adrese en yakın hastaneye sevk edeceklerinden emin misiniz? bu benim için önemli çünkü ben başka bir hastanede heyete girmeyi tercih ediyorum. sanırım sizinkini en yakın adrese sevk ettiler ama halıcıoğlu'na yakın bir semtte oturuyorsunuz onu ayırt etmek zor olabilir.

teşekkürler.

Rebel34

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 18, 2017, 08:18:21 ÖÖ »
Yeniden doğrulama istenmedi elinizdeki doğrulama olur.öauayane olduğunuz hastaneden tedavi aldığınıza dair doktordan yazı alın. Ben şişli Etfal de tedavi alıyorum, askerlik şubesi mernis üzerinden adresimi kontrol edip ona göre sevk etti. Mernis adresim esenler, Bağcılar eğ Araş sevk ettiler. Doğrulama yoksa sorun etmeyin, doktorunuzdan yazı alın. Bende ilk etapta kan alınmadı sonra kan aldılar sonuç + çıkınca heyet muafsın dedi. Heyete girmeden önce kan verin, zaten tedavi aldığınız hastaneye sevk olursanız tekrar kan vermenize gerek yok. Kolay gelsin, rica ederim. Çok stres yapmayın.