Mavi-Banner

Gönderen Konu: cd4 ve beslenme ilişkisi  (Okunma sayısı 359 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

degajman

• Yeni Üye
  • *
cd4 ve beslenme ilişkisi
« : Temmuz 05, 2017, 09:16:40 ÖS »
Selamlar,1.5 ay evvel hiv pozitif olduğumu öğrendim 1 aydır stribild kullanıyorum ve cd4 üm 76 .Doktorum cd4 ün artışının beslenmeyle pek ilişkili olmadığını söyledi.Oysa sitede beslenmeden dolayı cd4 ünün arttığını düşünen pek çok üye var.Sizden ricam beslenme ve cd4 yükseltme arasındaki ilişkiyi kurduğunu düşünenlerin beslenme tavsiyeleri.Teşekkürler.

Matland

• Ziyaretçi
Ynt: cd4 ve beslenme ilişkisi
« Yanıtla #1 : Temmuz 05, 2017, 11:43:50 ÖS »
Geçmiş olsun ve foruma hoşgeldin. CD4 sayın 200 altı olduğu için toparlaması biraz zaman alacaktır ama merak etme toparlayacaktır. Beslenme ile ilgili birçok başlık mevcut aslında. Forumu biraz kurcalarsan bulabilirsin.
Yine de özet geçeyim. Birkaç besin dışında öyle özellikle dikkat etmen gereken birşey yok. Bunlar ilaç prospektüsünde de yazan şeyler. Mesela Sarı kantoron, bitki çayları içerken dikkatli ol. Bilmediğin şeyler içme. Özellikle karışık bitki çaylarından uzak dur. Greyfurt tüketme ilaç saatine yakın. Bunun dışında sağlıklı beslenmenin tüm kuralları bizim için geçerli. Yani, abur cuburdan uzak dur, sebze ağırlıklı beslen, ve kolestrolüne dikkat et. Kalp sağlığını özellikle korumaya çalış.

Kullanıcı teşekkür etti: degajman

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 06, 2017, 12:06:23 ÖÖ »
    Değerli yeni üyemiz hoş geldiniz. Doğru yerdesiniz. Sn Matland çok güzel açıklamışlar size. Konu ile direk ilişki kurulamıyabilir fakat  ben tanık olduğum bir durumdan söz edeyim . Bir hekim hanımla karşılaşmıştım bir üniversite hastanesinin ultrason bölümünde. Sedyede gelmişti halsizdi ve yatıyordu hastanede. O arada sohbet ettik. Kadın  yeşil çayı çok tüketirmiş ve sonuçta karaciğer yetmezliği ile hastanede yatıyordu. Niçin ne olmuş olabilir dedim  bilmiyorum kimse bilmiyor hiç bir sebep yok  yeşil çaydan şüpheleniyoruz dedi.
     O gündür bugündür  aklımdadır hep bu yeşil çay. Belki usulünü bimiyoruz  demleme şekli vs. Ya da bitkiler ilaç ham maddeleri sonuçta belki bazı bitkiler çok yoğun etken madde barındırıyorlar. Bu nedenle belki  dilüe edilerek tüketilmeli.
      Bunları niçin yazdım. Sizi tenzih ederek yazıyorum. Bazılarımız panik olabiliriz   hemen sağlıklı sonuca ulaşmak isteyebiliriz . Bu çok insani bir duygu bunu taşımalıyız da.  Sakin olunuz  her şeye kurtarıcı gibi sarılıp denemeyiniz lütfen. Önemli olan ilaç. bağışıklık hücreleriniz  size muhteşem geri dönüş yapacaklar. Önce ilaç  ... İlaçla bir tanışsın vücut   .. Bitki destek sonra.  Güzel günler sizin olsun

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Temmuz 06, 2017, 09:30:21 ÖÖ »
Cd4 yükselttiği bilimsel olarak kanıtlanmış tek şey, İLAÇLARIMIZ!

Bunun dışında bilimsel olarak kanıtlanmış özel sihirli bir besin formül yok cd4 yükselten. Tabi ki sağlıklı beslenme, dengeli beslenme, spor, İYİ UYKU, stresten uzak durma, bunlar da bağışıklığa faydası olan şeyler. Yani sen abur cubur düzensiz dengesiz besleniyorsan, egzersiz yapmıyorsan, iyi uyumuyorsan, stresli yaşıyorsan, ilaçlarla cd4 ler gene de yükselecektir, ama bunlara dikkat edersen daha iyi bir yükselme olabilir.

Koruyucu antibiyotik alıyorsun değil mi bu arada?
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

wulfwulf

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 06, 2017, 10:11:17 ÖÖ »
Ben de ayni soruyu doktoruma sordugumda bana sunu demisti: insan vücudundaki bagisiklik sistemi milyonlarca yildir gelisen ve bizi bu yillara kadar getiren, kendi basina zaten asiri güclü bir sistem. (tabi evrime inaniyorsaniz) o yüzden ona su takviyeyi yapayim güclensin demek komik. sen gerekli vitaminlerini, minerallerini aliyorsan, bir insanin beslenmesi gerektigi gibi besleniyorsan baska ek hicbir seye ihtiyacin yok.
Tani: 08.05.2017 - Ilac: Triumeq
-------------------------------------------
CD4: 472, RNA: 108000 - 01.06.2017
CD4: 605, RNA: 144 - 06.07.2017 :)
CD4: 635, RNA: Undetectable 05.10.2017 :D
CD4: 645, RNA: Undetectable - 08.01.2018

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Temmuz 06, 2017, 08:02:32 ÖS »
benim bildiğim de ek herhangibir besin veya takviye yok.cd4 leri yükselten ilk şey kullanılan ilaçlar sonrası normal şekilde beslenmek.tabi tek fark kullanılan ilacın ilaçların etkileşim yapan besinlerle tüketilmemesi.greyfurt kanser hastalarında kesinlikle tavsiye edilmez çünkü kemoterapi ilacının etkisini düşürür aynı şey sarı kantaron içinde özellike art ilaçları için söyleniyor.bunlara dikkat ettikten sonra yenilen içilen şeyler hepimiz için aynı.ama kefir için çok faydalı deniyor mucizevi bir şey.onu bilemiyorum.

degajman

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 06, 2017, 11:44:26 ÖS »
Teşekkürler yanıtlarınıza....hoş geldin ve diğer iyi dileklerinize...Evet koruyucu antibiyotik kullanıyorum Bactrim Forte günde bir kez. Doktorum herhangi bir vitamin ya da mineral önermedi.Danışmak istediğim bir şey daha var.Ben Stribildi yan etkilerinden dolayı yatmadan evvel (23.30)kullanmaya başladım .Fakat sonrasında bana ilacın yemek sonrasında içilmesinin emiliminin artmasına sebep olduğu söylendi. Sonuçta yemeklerim günde dört öğüne döndü ve problem olmaya başladı .Şimdi ilacı akşam yemeğine yani saat 19.30 'a çekmek istiyorum!İşte burada takıldım her gün 5-10 dakika geri çekerek mi bunu yapmalıyım ya da yarın birden başlayıp öyle mi devam etmeliyim?Genel olarak ilacın  zamanlaması çok mu net olmalı yani 1-2 saat oynayabiliyor mu?Bu arada hiv konusunda çok bilgisizim  sebebi aniden  hastalandım ve hastaneye  yatırıldım.3. gün hiv teşhisi kondu ama bunu takip eden gün dikkatler kanser taraması üzerine yoğunlaştı.Pek çok görüntüleme ve tahlil sonunda  lenfoma tanısına doğru yönelindi.Pet ct'de bunu onayladı!Sonra kasıktan alınan lenf  ve de kemik iliği biyopsisinin sonuçlarını beklemem için 25 günün sonunda eve yollandım. Yaklaşık 10 gün sonra ilk sonucu ve 3 gün sonrasında da  2.sonucu aldım.Her iki sonuçta temizdi.Bu esnada dr'um izindeydi(hala izinde). Bende yaşadığım lenfoma şoku ve paniğini atlatabildiğim oranda anca bir kaç gündür hiv'e odaklanmaya başladım.Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2017, 12:17:25 ÖÖ Gönderen: degajman »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Temmuz 07, 2017, 08:47:47 ÖÖ »
Hiv ilacının saatinin 1-2 saat oynaması önemli değil. Dakika hesabına gerek yok. Ama stribild için, yemekle beraber alınması ÇOK önemli. Boş mideyle alındığında emilimi %80 daha az oluyor, yani ilacın %80'i boşa gidiyor, etkisi az oluyor. Bu istenmeyen bir durum, uzun vadede direnç gelişimine bile sebep olabilir. Bu yüzden her zaman iyi bir yemekle alınmalı.

Yan etkisinden korkma ben her akşam yemeğinden sonra 17.30-19.00 arasında alıyorum stribildimi, hiç yan etki de yaşamıyorum. Stocrin diye ilaç yan etkili diye gece yatarken alın denirdi, stribild de öyle bir şey yok, rahat ol.

Evet büyük badire atlatmışsın, kanser taramasının temiz çıkmasına sevindim. Lenf şişlikleri çok oluyor pozitiflerde, tedaviyle zamanla yavaş yavaş azalacaktır inşallah. Yüreğini ferah tut, ama çoğumuzdan daha zor şeyler yaşadığın için, psikolojik destek almayı düşünebilirsin başa çıkamıyorsan.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 07, 2017, 09:20:31 ÖÖ »
ben genelde tatıl zamanları ilaç saatlerimi  cok saptırıyorum ama arada sırada oldugundan cok etkılemez dıye dusunuyorum   
bayramda mesela  bir gun aksam  8 de aldım başka bir gun akşam  11 ama bir şeyler yiyerek ve tabiki biraz alkolde vardı ama dedıgım gibi  arada sırada  olan seyler

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Temmuz 07, 2017, 12:50:30 ÖS »
aslında aynı saatte almak daha iyi olur bunun için pozitif olmaya gerek yok hemen bütün ilaçlar belli saat aralığıyla alınıyor özellikle antibiyotik.mesela komadin kan sulandırıcı girin nete hergün aynı saatte alınması gerekir diye geçer ben o sayede son kontrolde hiç pıhtı kalmadığıni öğrendim doktordan ve ilaç değişti.ha ben bunu insanlar korksun diye söylemiyorum ama en basit ilaçta bile hergün aynı saatte almak çok önemli.hadi bir saat belki tamamda 3 saat çok abartı ve tehlikeli.ben basit bir antidepresan ilacı bile 3 saat sapıtma ile aldım mı o gün beynim yerinden çıkacak gibi oluyordu dakika saat neysede 3 4 saat sıkıntı yaratabilir.bence tabi neyin ne olduğunu bilen sizsiniz.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Temmuz 07, 2017, 12:52:24 ÖS »
Bazı ilaçlarda saati saatine almak çok önemli, tabi ki. Ama yeni hiv ilaçlarında bir kaç saatlik oynamalar sıkıntı yaratmıyor. Gene de, alışkanlık olması açısından aynı saatlerde almaya özen gösterilmeli. Atıyorum bir gün sabah bir gün akşam olmaz, düzeni olmalı mutlaka ama mutlaka. Ama mesela bir saat iki saat geciktim eyvaah ne olacak şimdi ne yapmalıyım çok korkuyorum? diye panik içinde yazan arkadaşlarımız oluyor. O kadar panik olacak bir durum yok.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2017, 01:03:46 ÖS Gönderen: Mavera »

degajman

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 08, 2017, 07:40:29 ÖÖ »
Çok iyi anlamış bulunmaktayım:İlacı her gün aynı saatte almaya çalış ama mecbur kaldığında,bir iki saatlik bir oynama olduğunda panik olma ve bunu alışkanlık haline getirme...Teşekkürler.