Mavi-Banner

Gönderen Konu: Cd4 hesaplaması  (Okunma sayısı 821 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Barbaros

• Üye
  • *
Cd4 hesaplaması
« : Haziran 30, 2017, 06:32:05 ÖS »
Arkadaslar yardım edermisiniz bilenleriniz.
 20000 hücre sayılmış
Cd45SSC Total lenfosit orani 36.6
                  Kan sayimi total lenfosit sayısı 1300
Cd3+Tlenfosit 85.5 (57-86)
Cd19+Blenfisit 6.6 (3.5-15.5)
C16/56+(NKHücresi) 7.0 (4.5-3.0)
Cd3+/Cd4+(Yardimci Tlenfosit) 10.2 (29-57)
Cd3+/Cd8+(Sititoksik Tlenfosit) 74.4 (13-47)
Buradan çıkan sonuç Cd4 sayım kaçtır?
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2017, 07:57:00 ÖS Gönderen: Barbaros »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Cd4 hesaplaması
« Yanıtla #1 : Haziran 30, 2017, 09:03:14 ÖS »
130
Acilen tedaviye başlamalısın. 200 üstüne çıkana kadar koruyucu antibiyotik de alman gerekir. Çünkü şu aşamada bünyen enfeksiyonlara mikroplara daha hassas.

Bunun dışında
Kalabalık ortamlardan hasta insanlardan
Kedi köpek kuş dışkısından yuvalarından
Yıkanmamış iyi pişmemiş bozuk bayat gıdalardan
Küflü mantarlı tozlu ortamlardan
Uzak dur.
Ellerini sık sık sabunla suyla yıka, günde on on beş kez yıka. Enfeksiyonlardan kendini korumana yardımcı olacaktır.

Doktorunla görüşmedin mi? Pazartesi mi bakacak sonuçlara?
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2017, 09:09:46 ÖS Gönderen: Mavera »

Barbaros

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 30, 2017, 09:10:47 ÖS »
Kalbim sıkıştı şimdi. :-[  Ama ben şuan iyiyim birşeyim yok kendimi hasta hissetmiyorum.   :) :-\
Evet. Pazartesi için benimle ilgilensinler diye ayrıca randevu aldım.
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2017, 09:12:39 ÖS Gönderen: Barbaros »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Haziran 30, 2017, 09:26:18 ÖS »
Kalbin sıkışmasın, panik yapacak bir şey yok. Tedaviye başlayınca, her hangi bir sorun yaşayacağını zannetmiyorum, daha düşük değerlerle başlayan arkadaşlarımız da var. Sadece durumun önemini anlaman ve oyalanmaman için ve dikkatli olman için söyledim.

Korkma. Cd4 değeri 7 ile yoğun bakımlarda yatmasına rağmen ilaçlar sayesinde hızla toparlayıp iyileşerek çıkanlar var, sen onlardan kat kat iyi bir yerdesin, ve gerekeni yaptığın için asla öyle olmayacaksın. Unutma ki bu EN DÜŞÜK değerin olacak, bundan sonra tedavi ile sadece yükselebilirsin. İçini ferah tut.
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2017, 09:27:13 ÖS Gönderen: Mavera »

Kullanıcı teşekkür etti: Barbaros

Mysterious

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 01, 2017, 02:16:06 ÖS »
Geçmiş olsun öncelikle. Hiç korkma ben de bir hafta kadar oldu tedaviye başlayalı cd4 sayım 120 çıktı. Doktor ilaçları düzenli aksatmadan saati saatine kullanıldığında düzene gireceğini söyledi. Arkadaşların da dediği gibi doktor da sana bunları mutlaka söyler Zaten. Bağışıklığımız daha zayıf 200 altı olduğumuz için o yüzden daha temkinli daha dikkatli olmamı üstüne basa basa söyledi doktor. Onun dışında dediğim gibi belki kendini aşırı halsiz ve yorgun hissedebilirsin. Bende gün boyu devam eden birşey, elimi kolumu kaldıramıyorum nerdeyse dayak yemiş gibi hissediyorum. Ama tabi bünyeye göre değişiklik farklılık gösterebilir. Vücut olarak zayıf olduğum için (51 kg) de o etkilerin olması çok normalmiş. Hiç korkma yani zamanla düzene girecek ve artış gösterecektir :)
Olduğu kadar, olmadığı kader ✌️

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 01, 2017, 07:49:12 ÖS »
Geçmiş olsun.

Cd4 sonucu 130 düşük ve bağışıklık sisteminin zarar gördüğünü gösteriyor.  Hemen oyalanmadan tedaviye başlamalısın.

Ben 20 cd4 ile başladım ve çok hızlı toparladım.

Başına gelebilecek en kötü şey PCP denen hastalık.  Bir tür zatürre, ama mantar kaynaklı, bağışıklık sistemi zayiflayinca vurabiliyor.  Cd4 sayısı  200 altındaki hiv+ kişiler risk altında.

Bu yüzden koruyucu antibiyotik kullanılıyor, Bactrim.  Bactrim 'i cd4 sayın 200  üstüne çıktıktan 3 ay sonraya kadar kullanman gerekecek.

Diğer arkadaşların söylediği şeyler korunmanın için.  benim doktor özellikle söylemişti, listeliyorum :

Çiğ et / az pişmiş et yeme
Dışarıda lokantalarda çiğ sebze / salata, dışarıda kabuklu meyve yeme
Temiz su tüket / damacana veya şişe sular. Çeşme suyu içme
Taze sıkma meyve sebze sularıni dışarıda kesinlikle içme
Alkol sigara kullanma
Düzenli uyu ve dinlen

İlaç kullanmaya başlar başlamaz hızla duzeleceksin, dediğim gibi ben ve bir çok kişi çok daha düşük cd4 ile başlayıp toparladık.  Moralini bozma.

Cd4 100 altına, ve 50 altına düştüğünde farklı hastalıkları da tetikleyebiliyor, bu yüzden tedaviye başlamak önemli.

Barbaros

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 04, 2017, 11:01:11 ÖÖ »
Hemen ilaç tedavisine başlamamım gerektiğini öğrendim. Ama problem bitmiyor. En son ppd tekrarına gitmek istemedim. Resmen ifşa oluyorum. Bu her üç aydabir tekrarlanıcak mı?
Bu davranışım 4-5 gün zaman kaybıma neden oldu 😟 Neyse. Konuya geleyim.
Dün pzt. randevu ile hastanedeydim. Ppd yazdı asistan doktor. İlaçlarımı istedim. Seni tedavi edicek doktor kimdi dedi. O doktora telefon etti. Doktor ilaçlar için PZRTESİ gelsin demiş. 😢 Bir hafta bekletlemeleri benimle ilgilenmiyorlar. Ordan çıktım hemen verem savasa gittim. Ppd sonucu persembe gel dedi. Bu haftasonunu ilaçsız geçirmek istemiyorum. Baş ağrısı bilinç bulanıklığı yaşıyorum. Korkuyorum. Ppd em çıktığı gibi hastaneye gideceğim. Bana ilaçlarımı yazarlar mı? Yardım edin.
« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2017, 11:02:46 ÖÖ Gönderen: Barbaros »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Temmuz 04, 2017, 11:10:26 ÖÖ »
Yahu korkma bu kadar, gecen hafta neysen nasılsan şimdi de öylesin, haftaya da öyle olacaksın, sakin ol.
Ppd üç ayda bir istenmez ama bağılıklık cevabı olduğu için şimdi düşük çıkarsa cd4 lerin düzelince bir kaç ay sonra tekrarltmak mantıklı olabilir.

İlaç başlamak için neyi bekliyorlar? Direnç sonucunu mu? Başka bir şey mi? Onu ben de anlayamadım.

Barbaros

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 04, 2017, 11:40:00 ÖÖ »
15 haziranda kan verdim. Direnç testi için. Asistan doktora çıktı dimi dedim. Hıhı :) dedi. Doktor kaprisi çekiyorum benim anladığım.

iss

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 04, 2017, 12:49:07 ÖS »
15 haziranda kan verdim. Direnç testi için. Asistan doktora çıktı dimi dedim. Hıhı :) dedi. Doktor kaprisi çekiyorum benim anladığım.

sanmiyorum 15 gunde direnç testinin çıkacağını. cok sorun degil direnç testi cikmasada tedaviye başlarlar. ppd testinin sonucuna gore koruyucu tedavi verecek leri icin 1 hafta bekletmis olabilirler.bas agrin ve bilinc bulanikligi yasaman piskolojik büyük ihtimalle çünkü yogun bir stres telaş ve koşturma icindesin su an. bir haftada cok büyük bir degisiklik olmaz sagliginda. kendine stres yapip strese bagli ortaya çıkabilecek rahatsızlıklara meydan verme dostum. ppd testi icin uyarmislardir ama yinede bilgin olsun. hicbir sekilde su degdirme yağmur filan konusunda dikkatli ol

Garip

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 04, 2017, 02:05:37 ÖS »
@Barbaros
Merhabalar dostum,

Korunmasiz anal verici iliski yasadim. Isin garip tarafi vajinal iliskide korunmaliydim. Neyse 6 ay testi mi olmaya gittim. Ayni zamanda dermatologa gittim. Kil koku iltihabi var iliskiden sonra DOKTOR YEMIN EDERIM BAKTI SADECE, BOL BOL DUŞ AL. DEDIM HOCAM BU SURATIMDA, KALCAMDA, BACAK ARALARIMDA CIKIYOR. YEMIN EDERIM NE DEDI BILIYORMUSUN. BANANE KORUNMASIZ ILISKIYE GIRMESEYDIN. AYNEN BU KELIMEYI KURDU. LANET OLSUN DEDIM ICIMDEN CIKTIM.

Mysterious

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 04, 2017, 02:16:16 ÖS »
@Barbaros o ppd testini bana doktor 10ar gün arayla üç kez yaptırttı. Sebebi de belli tam emin olmak istiyorlar verem olup olmadığına. Sonra baştan yapılan testler içşn tekrar kan verdirirdiler. Ben öğrendikten üç ay sonra tedaviye başlayabildim. Ordan oraya sürüklediler habire. Ama çok telaş yapmana gerek yok bende sormuştum doktora neden bu kadar gecikiyor oyalandıkca değerler tehlikeye girmiyor mu diye. Öyle bir haftada yada bir günde olacak iş değil demişti. En doğru tedavi yöntemi için tüm değerlerinden emin olmamız lazım demişti. @Orbito benim de 120 çıktı cd4 ama herhangi bi koruyucu antibiyotik vermedi sadece hivent kaletra yazdı. Onu kesin vermesi gerekiyor mu sorsam mı bende acaba
Olduğu kadar, olmadığı kader ✌️

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Temmuz 04, 2017, 03:34:53 ÖS »
@Barbaros o ppd testini bana doktor 10ar gün arayla üç kez yaptırttı. Sebebi de belli tam emin olmak istiyorlar verem olup olmadığına. Sonra baştan yapılan testler içşn tekrar kan verdirirdiler. Ben öğrendikten üç ay sonra tedaviye başlayabildim. Ordan oraya sürüklediler habire. Ama çok telaş yapmana gerek yok bende sormuştum doktora neden bu kadar gecikiyor oyalandıkca değerler tehlikeye girmiyor mu diye. Öyle bir haftada yada bir günde olacak iş değil demişti. En doğru tedavi yöntemi için tüm değerlerinden emin olmamız lazım demişti. @Orbito benim de 120 çıktı cd4 ama herhangi bi koruyucu antibiyotik vermedi sadece hivent kaletra yazdı. Onu kesin vermesi gerekiyor mu sorsam mı bende acaba

Sen en iyisi doktorunu değiştir @Mysterious hem sana artık ağır yan etkisi yüzünden önerilmeyen kaletra yazıyor hem cd4 sayısı olarak aids evresinde olmana rağmen düzelene kadar koruyucu antibiyotik vermiyor. Yani doktorun güncel rehberlerin önerilerini uygulamıyor anladığım kadarıyla.

10 gün arayla ppd yaptırmak neyin kafası? Bir kere yakın zamanda ppd olmuşsa sonraki ppd'yi etkileyebilir o kadar sık ppd yapılmaz. Saçmalık.

qurkk

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Temmuz 04, 2017, 04:15:51 ÖS »
Bende ppd yaptırdım sonuç  sıfır olduğu zaman tekrar isteniyor. Çünkü immünoloji sistem baskılayabiliyor. 10 gün sonra tekrar kontrolü emin olmasını sağlayacak sonuçtan.

Kıl kökü iltihabı olan arkadaşım. Doktorun tutumu çok yanlış. Tabi sen yine bol duşunu al. Ama dermovate ve vaseline ikisini karıştırıp sür bölgeye günde 2-3 kez. Bir iki güne geçer. Kullandığın ilaç ve tedaviyi etkilemez.

Barbaros

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Temmuz 04, 2017, 05:49:07 ÖS »
@Mysterious doktorumuz aynı olabilir. Afisede olmak istemiyorum. Doktorun Seniha hanım mı?