Mavi-Banner

Gönderen Konu: Kolesterol ve Glukoz  (Okunma sayısı 167 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
Kolesterol ve Glukoz
« : Haziran 29, 2017, 04:27:15 ÖS »
Herkese merhaba arkadaşlar:) Göztepe EAH'de takip ediliyorum. Birkaç gün önce rutin kontrollerime gittim ve vitaminlerim dahil kan değerlerime bakıldı. Tahlil sonuçları sistemine girdiğimde hepsinin yapıldığını fakat CD4 sayımının yapılmadığını gördüm. Bizim sistemde CD4 sonucu internetten değil elden veriliyordu zaten ama yine de sitede sonuç henüz çıkmamış olsa bile testin yapılmış olduğunu görüyorduk. Yapılan tahliller direkt olarak sisteme giriliyordu. Acaba doktorum CD4 istemedi mi yoksa sistemde bir değişiklik mi oldu?

Bazı sonuçlarım:
Total Kolesterol   236 Ref. değeri <200   
LDL Kolesterol   172 Ref. değeri <130   
Glukoz              104 Ref. değeri <105

Trigliserid normal. D vitamini, B12, karaciğer ve böbrek enzimlerim gayet güzel. Ancak hayatımda ilk defa kolesterol ile karşılaşıyorum ve glukozun yükseldiğini görüyorum. Bir tahlil öncesi şeker yiyip kan vermiştim ve şekerim 92 çıkmıştı düşünün. Kilo, sigara, alkol gibi sorunlarım yok. Yağlı ve şekerli maddelere mesafeliyim olduğu kadar. 7 aydır kaç tahlil yapıldı ama ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Ne yapmam gerekiyor?

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Kolesterol ve Glukoz
« Yanıtla #1 : Haziran 29, 2017, 05:46:59 ÖS »
Negatif devam ediyorsan doktorun Cd4 e bakmamış olabilir @simurg. Benim doktorum da ilaçların en çok kolesterole etki ettiğini söylemişti. Onu doktorunla bir konuş derim.

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 30, 2017, 08:57:17 ÖS »
@turuncu sadece bir kere negatif sonuç aldım, sorun da orda. daha yeni tanı aldığım için daha sık ve dikkatli kontrol edilmem gerektiğini düşünüyorum ama beni hep hüsrana uğratıyorlar. hiç b12 bakmamışlardı mesela, ben söyledim diye zahmet edip baktılar bu sefer sağ olsunlar. kolesterole ve glukoza da bakmamışlardı hiç, sadece 7 ay önce ilk tanı aldığımda bakıldı. yahu, bu insan 7 aydır ilaç kullanıyor bir bakalım buna nasıl etki etmiş ilaç demediler hiç. böbrek fonksiyonları anca... sanki kendileri kanı analiz ediyor tahlil yapıyor, tek yapacağı şey orada o tahlili işaretlemek. o da zor geliyorsa demek ki! (içimi döktüm oh)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Haziran 30, 2017, 09:13:07 ÖS »
Bu kanı aç karnına verdin değil mi?
Kullandığın ilaç nedir?

Kolesterol yüksekliği ilaç yan etkisi mi, senin kötü beslenmen yüzünden mi, ona bakılmalı. Sıkı bir yağsız diyet ve yürüyüş egzersiz yapmalısın, bir kaç ay sonra tekrar ölçülmeli, hala düşmüyorsa kolesterol ilacı başlar drun düşük doz. (Ator 10 mg gibi)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Haziran 30, 2017, 09:14:27 ÖS »
Ek olarak, ilk 1-2 sene mutlaka 3 ayda bir rna bakılmalı. Cd4 tedavi başında zaten yüksek ise normal ise rna negatif gittikçe tekrar tekrar bakmaya çok lüzum yok aslında-gereksiz masraf.

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 30, 2017, 10:57:23 ÖS »
Bu kanı aç karnına verdin değil mi?
Kullandığın ilaç nedir?

Kolesterol yüksekliği ilaç yan etkisi mi, senin kötü beslenmen yüzünden mi, ona bakılmalı. Sıkı bir yağsız diyet ve yürüyüş egzersiz yapmalısın, bir kaç ay sonra tekrar ölçülmeli, hala düşmüyorsa kolesterol ilacı başlar drun düşük doz. (Ator 10 mg gibi)
Evet aç karnına verdim. Stribild kullanıyorum. Söylediğin şeylere katılıyorum sevgili @Mavera
Ek olarak, ilk 1-2 sene mutlaka 3 ayda bir rna bakılmalı. Cd4 tedavi başında zaten yüksek ise normal ise rna negatif gittikçe tekrar tekrar bakmaya çok lüzum yok aslında-gereksiz masraf.
Tedaviye 170 CD4 ile başladım, üç-dört tahlil sonunda 520'ye çıktı. Sıkıntılı bir başlangıç yaptığım için biraz daha hassas olmaları gerektiğini düşünüyorum aslında. Yoksa tekrar tekrar bakmaya gerek olmayabilir cidden.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Temmuz 01, 2017, 01:29:13 ÖÖ »
Stribild çok kolesterol yükselten bir ilaç değil, aksine düşüren bir ilaç ama iyi kolesterol (hdl) de düşürdüğü için kalp sağılığına artısı yok. Diyet ve egzersiz yolu mantıklı ozaman şu aşamada.