Mavi-Banner

Gönderen Konu: YATARAK TEDAVİ SÜRECİ/ÖZEL HASTANEDE ANJİYO  (Okunma sayısı 483 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

poz.poz.

• Katılımcı Üye
  • *
YATARAK TEDAVİ SÜRECİ/ÖZEL HASTANEDE ANJİYO
« : Haziran 17, 2017, 10:00:22 ÖS »
Herkese selam
Uzun zaman önce ilaç değişikliği sonrası yaşadığım HivRna artışı nedeniyle hastaneye yatışımdan bahsettim. Ardından daha telaşlı bir süreç yaşaya**k beyin anjiyosu oldum. Burada her ikisini de anlatacağım.

Enfeksiyon servisine ilk yattığım günden itibaren buradan gün gün bildireceğimi söylemiştim fakat hiçbir şekilde bu imkanım olmadı, telefondan siteye bağlanamadığım için uzun süre buraya yazamadım.
İlk gün, hastaneye yatışımla beraber ilk olarak sabah saatlerinde kan örnekleri alındı. Geçmiş hastalıklarıma dair konuştuk. Hiv tedavisinden önce uzun yıllar kortizonla kolit tedavisi gördüm. Hiv tedavisine başlamadan son 1 yıldır kolitle alakalı herhangi bir atağım olmadı. Doktor bunun sebebinin bağışıklık sisteminin zamanla zayıflaması olabileceğini söyledi. Akşam triumeq aldım, 3 saat sonra tekrar 1 tüp kan, sabahına tekrar bir tüp ve akşam bir tüp kan alındı. Aynı gün (2. gün) kolitle alakalı kontroller yapıldı, herhangi bir belirti olmasa da rahatsızlığın devam ettiği anlaşıldı. 3 ve 4. gün hiv ilacı kullanımı ve kan alımı aynı şelide devam etti.
Kan örnekleri sanırım 5. gün aynı anda teste girdi. Sonuçlar HivRna açısından gece alınan kanda en düşük, sabah alınan örnekte daha yüksek, ve ilaçtan önce alınan örneklerde en yüksek seviyedeydi, hiçbir zaman negatif kabul edilecek değerde değildi.
Kolit tedavi için 6. günden itibaren düzenli kortizon iğnesi tedavisine başlandı. Aynı zamanda takviye demir ve mineral de verildi. Bir 5 gün daha aynı şekilde kortizon ve tedavisi devam etti. Bu 5 gün sadece 2 defa kan alındı. Test günü labaratuvara gönderildi, gelen sonuç, ilk günden beşinci güne düşüşe geçen HivRna sayısı. Kortizon tedavisi, takviye ilaç ve iğnelerle beraber triumeq, 15 günlük hastanede yatış tedavisiyle, Negatif HivRna'ya ulaşmış oldum. Bu çok rahatlatıcı bir şey  :)

Her şey yolundayken,
Hastaneden çıkışımın ilk günü spor salonuna gittim uzun zamandan sonra ilk kez. Ters ya da ağır bir hareket de yapmadım ama boynumdan başıma bir ağrı saplandı, birkaç saat sonra hafifledi. O geceyi öyle geçirdim. Ertesi gün, gün içinde ara ara ağrı devam etti. Spor salonundan iki gün sonra arkadaşımla beraber uçakla şehir dışına çıktık, tekrar uçakla İstanbul'a dönmek üzere uçağa bindik, tekrar ağrı başladı, arkadaşımdan boynuma biraz masaj yapmasını istedim, kucağına uzandım. Boynumu ovmaya başlayınca bir an yüzüm uyuşmaya başladı, bir süre sonra gözüm karardı. İstanbul'a iner inmez dr. olan yakınını aradı, çalıştığı hastaneye gittik.

Şimdi bahsedeceğim hastane, İstanbul Acıbadem'de bir hastanesi olan, en iyi olduğu söylenen özel ve zincir hastanelerden biri, isim vermiyorum hangisi olduğunu İstanbul'da yaşayanlar tahmin etmiştir.

Yapılan tetkikte beynimde kitleye benzer bir birikim olduğu görüldü, fakat o an kan pıhtısı mı yoksa kitle mi olduğu anlaşılamadı. Anjiyoya karar verildi. Anjiyo için hazırlandım ve genel anestezi yapıldı. Anjiyoya alındım. Ve anjiyo sırasında bana operasyonla alakalı hiçbir form imzalatılmadığı fark edilince, anesteziden uyandırıldım, yarı uyur yarı uyanık form imzaladım, ve tekrar anesteziyle tekrar anjiyoya girdim.

Anjiyodan sonra beklenen küçük ihtimal yaşanmış ve emboli atmış, 5 gün konuşmadan yatırıldım. Riskli bir 5 gün sonunda emboli dağıldı, fakat artık spor yapmam yasaklandı. Nihayetinde bu olayı da hafif hasarla atlattım.

Şimdi şunu soracaklar vardır, Hiv pozitif olman operasyonda problem olmadı mı diye. Olmadı. Nasıl olmadı, çünkü tek tüp kan almadılar. Hani her zaman söylediğimiz, her operasyon öncesi kan alınıyor dediğimiz örnek, bu çok meşhur zincir hastanede alınmadı. İyi para aldılar, anesteziden uyandırıp form imzalattılar, orası ayrı.

Sonuç olarak 2 ayrı hastanede, uzun bir tedavi süreci geçirdim, bugün sağlığım yerinde ve hala burada yazıyorum.

Şükürler olsun  :)

Yaza yaza düşürücem hükümeti :D ATARLI  POZ.POZ <3

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: YATARAK TEDAVİ SÜRECİ/ÖZEL HASTANEDE ANJİYO
« Yanıtla #1 : Haziran 18, 2017, 12:50:43 ÖÖ »
Büyük geçmiş olsun!  Benim de beyinde bir kitle var.. Tanı almadan önce olmuştu. Bedenimin sağ tarafında hafif hissizlik ve konuşma bozukluğu vardı. Biyopsisi yapıldı. Tümörel kötü huylu bişey olmadığı söylendi. Şikayetlerim de geçti. sinirlere zarar verme riski olduğu için aldıramıyorum. 6 aylık kontrollerimi yaptırıyorum. Korkulacak bir durum yok.. Rabbim herkese şifa versin. Herşeyin başı gerçekten önce sağlık sonra huzur!
« Son Düzenleme: Haziran 18, 2017, 12:51:40 ÖÖ Gönderen: turuncu »

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 18, 2017, 12:52:39 ÖÖ »
Sadece tahmin edebiliyorum tabi yaşadıklarını ama zor olduğuna eminim. Çok geçmiş olsun.

Devlet hastanesinde olsaydım şu an hayatta olmayabilirdim gibi düşünüyorsun geldi bana. Yanılıyor muyum?

Air

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 18, 2017, 01:56:44 ÖÖ »
Çok gecmis olsun tekrardan

poz.poz.

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 18, 2017, 01:58:36 ÖÖ »
@Cindirella88 evet triumeq devam ediyor. Kortizon tedavisinin yanında verilen destek tedavi işe yaradı. Kolit bağırsakta olan bir hastalık ama varlığı yalnızca bağırsağı değil tüm vücut sistemini etkiliyor. Enzim ve salgıları bozuyor, organlar dolaylı olarak zarar görüyor.

@turuncu   geçmiş olsun kolay bir şey değil.

@dejavu aksine üniversite hastanesinin enfeksiyon servisinde kendimi daha güvende hissettim. Her şey tıkır tıkır işledi.

Diğer hastanede, ameliyata girerken herhangi bir test için tek bir tüp kan bile almadılar, normalde sorulur kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor musunuz diye, uyarılır. Öyle bir şey olmadı. Anjiyodan önce imzalanması gereken formu bile imzalatmayı unutmuşlar. Böyle bir hatadan beni anjiyo ortasında uyandırıp imza alarak döndüler.
Bu kadar basiretsizliği bir arada gösteren bir hastaneye ne kadar güvenebilirim ki?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Haziran 18, 2017, 10:29:54 ÖÖ »
Çok geçmiş olsun. Acil bir durum olduğu için belki hiv testi yapmadılar, ama olsun, zorluk yaşamamana sevindim.

Hastaneye yatışını anlamadım ama, neden o kadar sık rna bakmışlar, okuduğum bilgilere göre bu bana mantıksız geldi. Rna öyle sabahtan akşama ilaç içince hemen azalmaz ki. Artı zaten çok hassas bir test değil, 3-5 kata kadar oynamalar AYNI kabul edilir, örneğin bir gün 350, sonraki gün 800 çıkarsa aslında bu artış demek için yeterli değil, tam tersi 150 çıkarsa da azalma demek için yeterli değil. Azalma/artış demek için logaritmik bir değişiklik gerekiyor yani onda biri olmalı en az, bu da bir günde olacak iş değil. 1-2 haftada değişir en hızlı ki sende öyle olmuş 2 hafta sonunda negatif. Olayın mantığını hiç anlamadım. Neyse haticeye değil neticeye bakalım, iyi olmana sevindim.

poz.poz.

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 18, 2017, 01:20:06 ÖS »
@Mavera Anlattığım gibi. Doktorum hassas ve telaşlı biri, değişim yaptığı ilaçla hivrna sayısı dalgalı seyir yerine sürekli yükselişe geçti. İlaç değişiminden sonra hastaneye yatarken hivRna 4000 üzerindeydi. Alınan örneklerden çıkan sonuçların bir raporlama için kullanıldığını sanmıyorum muhtemelen ilaca olan tepkiyi ölçmek istediler. Yalnız benim durumum AYNI kabul etmenin yeterli olabileceği bir durum değildi, hivRna negatif olmadı dediğim şey, ilk beş günün alınan kan değerlerinde yalnızca bir kez en fazla 700 küsur sayıya düşmüş Rna sayısıydı, 2. günün ilaçtan sonra alınan ilk ya da ikinci kanı sanırım. Her günün örneği 1000-3500 arası yükselerek sonuç veren değerler vardı. Yani evet ilaç etki ediyor ve 1000 seviyelerine geriletiyor fakat 3-4 bin arası bir seviyeye tekrar dönüyordu. Sayı küsuratından ve 3-5 kattan artışın aynı kabul edilmesinden ziyade farklı bir durum olduğu belli bir şeydi. Onlar için yol gösterici oldu ve ikinci aşamada kortizon verildi.

Daha detaylı anlatmam gerekirse, doktorun anlatmasıyla, hiv tedavisiyle yattığı yerden kalkan bağışıklık sistemim, uykuya aldığı sağlık sorunlarımı yavaş yavaş tekrar devreye sokuyor. Onlara müdahale edilmediği takdirde böyle beklenmedik durumlar yaşanabiliyor. Kortizonla bağışıklık sistemim baskılanıyor, kolitin etkileri azaltılıyor, ve hiv ilacım işe yarar hale geliyor. Karışık ama özeti bu. (Not; Kortizonun yoğun olarak baskıladığı bağışıklık sistemi hücreleri tedavimizin gidişatını izlemede etkili olan cd4 hücrelerinin bizi ilgilendiren bölümüyle direkt bağlantılı değil, bu konuda rahatız)

Olayın mantığı bu iki paragraf @Mavera  :D İşin içine başka sorunlar girince her şey rehberlerdeki gibi işlemiyor, başlangıçta bana da tuhaf geldi ama süreci yaşayıp sonucu görünce, yapılan her şeyin bir anlam taşıdığını fark ettim.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Haziran 18, 2017, 01:30:42 ÖS »
Evet ilginçmiş, tabi uzman drlar daha işin ayrıntısını bilir, ben hiç böyle tedavi yöntemi okumamıştım. İşe yaradığına göre bildikleri var demek :)

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Haziran 18, 2017, 01:56:34 ÖS »
Büyük geçmiş olsun!  Benim de beyinde bir kitle var.. Tanı almadan önce olmuştu. Bedenimin sağ tarafında hafif hissizlik ve konuşma bozukluğu vardı. Biyopsisi yapıldı. Tümörel kötü huylu bişey olmadığı söylendi. Şikayetlerim de geçti. sinirlere zarar verme riski olduğu için aldıramıyorum. 6 aylık kontrollerimi yaptırıyorum. Korkulacak bir durum yok.. Rabbim herkese şifa versin. Herşeyin başı gerçekten önce sağlık sonra huzur!
iyi huylu olmasına sevindim.o zaman sıkıntı olmaz beynin sol yarım küresindedir o zaman.sanırım köşe tümörü.beyin sapına bası yapmıyorsa sıkıntı çıkarmaz.geçmiş olsun..

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 18, 2017, 02:44:50 ÖS »
Evet sol tarafta.. Yok hayır.. Arada inen arada şişen kendi halinde takılan bişeymiş :D Sıkıntı çıkarmıyor bana. Teşekkür ederim :)

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Haziran 18, 2017, 03:28:12 ÖS »
Evet sol tarafta.. Yok hayır.. Arada inen arada şişen kendi halinde takılan bişeymiş :D Sıkıntı çıkarmıyor bana. Teşekkür ederim :)
sanırım araknoid kist tarzı birşey içi su dolu oluşum çoğu insanda olan birşey sıkıntı yok o zaman.beyin tümörü kötü birşey yani kötü huylu olanlar.benim o konuda bilgim ne yazık ki biraz var annemden dolayı.ama 2 3 yılda bir mr takibi yapılması gerekir.bulunduğu bölge dediğim gibi akustik kanal içinde ise beyin sapına yakın ise takib yapılması uygun olur belli yıllarda..

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

poz.poz.

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 25, 2017, 04:21:53 ÖÖ »
@poz.poz. madem ilac degisikligine gidildi triumeq rnda kopya yapti,neden eski ilac kombinasyonuna gecirmedi tekrar seni doktorun..
Ya farkli bi zaman sonra tekrar ayni sorun meydana gelirse yinemi hastaneye yatip kortizonlu tedavi göreceksin, sanirim kolitin ilerlemis baslangic seviyesinde degil,tamamen olmasada kolit şikayet lerini azaltip geriye cekecek bir formul yokmu,beslenme aliskanliklarini degistirmekle baslayabilirsin
kortizon tedavisi için hastaneye yatmama gerek yok, eskiden de alıyordum hala devam ediyorum. Uzun bir süre ara vermiştim. Alevlenme olmayınca sorun yok diye düşündüm ama sancısız ağrısız sorun çıkarmaya devam etmiş. Ameliyat belki geriye çekiyor ama o da kesin çözüm değil ve riskli bir bölgede. Aslında kolit konusuna fazla girmek de istemiyorum çünkü tarif etmesi ve mücadelesi benim için Hiv'den daha yorucu bir şey.

HivRna tekrar yüksek sayıda kopya ederse sıradaki müdahalenin ne olacağını ben de bilmiyorum. Doktor karar verecek, ben uygulanmasını kabul edeceğim.

Barbaros

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 25, 2017, 11:12:24 ÖÖ »
@poz.poz Çok geçmiş olsun.