Mavi-Banner

Gönderen Konu: belirtiler psikolojik olabilir mi?  (Okunma sayısı 2920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
belirtiler psikolojik olabilir mi?
« : Haziran 14, 2016, 11:27:16 ÖS »
arkadaşlar merhaba, öncelikle hayırlı ve huzurlu akşamlar dilerim. ben foruma bir hafta kadar önce bir başlık açmıştım ama ertesi gün baktığımda silinmiş. silinmemiş olsa oraya yazacaktım ama yeni başlık açmam gerekti.

öncelikle bende obsesif kompulsif rahatsızlığı var. bu yüzden son 1 buçuk aydır hiv konusunda takıntım oluştu, (bundan önce de elimi en ufak el sıkışmasında yıkardım mesela, şu an hiv takıntım olduğu için bunu aştım, manasız geliyor) utanç duya**k bunu ve endişemi mazur görmenizi rica edeceğim. yaşadığım şey şuydu: (enf. hastalıkları uzmanına sordum, bu şekilde bulaşması çok kolay değil yanıtını verdi ama belirtilerim kafamı karıştırmaya devam ediyor.)

"merhabalar şafak bey. hastanenin asansöründe o an karşılaştığım bir hastanın bileğindeki bantı çıkarmasına yardım ettim. (biraz da zorladım 4-6 sn kadar, zor açılıyordu) banttaki kanı parmak uçlarımda hissettim (çok net şekilde ve bildiğimiz kırmızı kan şeklinde görünmeseler de), sonrasında 15 dakika içinde iki defa elimi yıkadım. elimde de çatlaklık var cilt kuruluğundan ve hassaslığından ötürü. acaba çatlak deriden geçer mi'yi araştırıyordum ve bu esnada sürekli elimi inceliyordum ki bir buçuk gün sonra tırnağımın arka dibinde dikkatli ve yakından bakılınca görülebilcek bir yara kabuğu farkettim. onun veya o esnada açık olabilecek ama farketmediğim başka bir yerden içeri sızmasından şüpheleniyorum. hiv açısından riskim nedir sizce? ve temastan ne kadar süre sonra yapacağım hangi test kesin sonuç verir? teşekkür ederim"

size 1 buçuk gün sonra sağ işaret parmağımın tırnak dibinde farkettiğim yara fotoğrafını da atayım. olay anında açık mıydı bilmiyorum: http://m.imgur.com/EbYspEn

olay 20 mayısta, tesadüf ki hiv testi sonuçlarımı yorumlatmaya gittiğimde oldu. olaydan sonra şunları yaşadım: artıp azalan ateş (kapalı alanda artan, açık ve soğuk alanda azalan tarzda), 1 defa yatak takımlarını ıslatacak şekilde; 3-4 defa da tişört değiştirtecek şekilde gece terlemesi, bir defa nefes alamadığını hissederek uykudan uyanma, iki sabah üst üste boğaz ağrısı ve yoğun öksürükle uyanma (bir saat içinde geçtiler), grip sonrası geniz akıntısı; yoğun balgam ve öksürük, bacakta kolda, sırtta ve yüzde artan çok sayıda sivilce ve sivilce benzeri döküntü (ömrümde görmediğim büyüklükte sivilceyi yüzümde görerek uyandım bu sabah), grip esnasında oluşan ve gittikçe küçülen ama hala devam eden dilde sarı bir tabaka, koltuk altında tanımlayamadığım şişlik, üst damakta temas ile acıtan ve her biri saatler içinde geçen uçuk tarzj bişey, sol orta parmağımda ufak boyutta tırnak kırılması, özellikle güneşteyken el ve kolumda beyaz pullanma, kırmızı leke, uyku düzensizliği (çok uykum olsa bile 3 4 saati geçmeden uyanma ve tekrar uykuya dalmada zorlanma, yine sağ işaret parmağımın tırnak dibinde et kalkması, depresyon panik atak çarpıntı nefes darlığı, sağ ayak bileğimde çok tuhaf bir lezyon (kapısi sarkomuna benziyor), sağ serçe parmağımda kırılma-çatlama, kıl dönmesi, dalgınlık konsantrasyon eksikliği zor hatırlama

gördüğünüz gibi arkadaşlar ben virgül koymaktan usandım ama tüm bunların neredeyse çoğu son üç hafta~bir ay içinde oldu belki de hepsi. daha önceden vücuduma bu kadar dikkatli bakmadığım için emin değilim ve en ufak belirtiye kadar saydım. arkadaşlar tüm bunlar zamanı da göz önüne alırsak kan ile bulaşan başka hangi hastalığın belirtisi olabilir? bir sağlıkçı "bu şekilde kolay bulaşmaz" diyince pek ihtimal vermemiştim ama belirtilerim azami düzeyde. bunlar psikolojik olabilir mi? bana hep test olma dendi ve test fiyatları da cidden pahalı ne yapacağımı şaşırdım. öğrenciyim ve yurtta kalıyorum üstelik tek başıma, param da yok testler için

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: belirtiler psikolojik olabilir mi?
« Yanıtla #1 : Haziran 14, 2016, 11:50:12 ÖS »
Arkadaşım terlemeyle üşümeyi ateş zannediyorsun herhalde. Diğer başlığında sana herkes elinden geldiğince yardım etti ancak fobikliğin bitmediği ve bu artık bizleri de rahatsız eder duruma geldiği için uyarıldın ve ceza yedin diye hatırlıyorum. Sana daha önce de söyledik, en doğru yol testtir. Zamanında estini yaptır ve kurtul dedik. Şu oldu mu bu oldu mu halamın bıyığı çıktı mı eniştemi hamile bıraktı mı gibi yollarla birşey halledemezsin.

Bizler burada enfeksiyon uzmanı değiliz. Doktor gerekenleri söylemiş sana. Bizler elimizden geldiğince yardım ediyoruz ancak sen aynı yolda ilerliyorsun. Sana tavsiyem; bu mesajı yine ceza yemeden okuyabilirsen acilen psikiyatristinle görüşmen. Bizler büyüdükçe güçleniyoruz ama sen milletin sorusundan yine azacaksın. Kaldı ki verdiğin örnek negatif birinin başına gelen ve henüz sonuçlanmamış bir olay. Zaten o arkadaşın da pozitif olacağına ihtimal de vermiyorum ya. Neyse. En iyisi mi sen test olana kadar ara ver buralara emi güzel kardeşim?
There's a light guiding my way.

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 14, 2016, 11:56:59 ÖS »
@cercei haklısın test olmadan bu kaygılarımı yansıtmam çok itici farkındayım ama dediğim gibi bu durumdan aileme bahsetmedim ve test için şu an param yok. :( ben sadece belirti konusunda fikrinizi almak istemiştim

anıyaşa

• Katılımcı Üye
  • *
  • kondom şart
« Yanıtla #3 : Haziran 14, 2016, 11:59:30 ÖS »
hocam sen bu fobiklik olayında uç noktadasın yazık ediyprsun kendine eski siteden bir arkadaş vardı o geldi aklıma hastaneye gitmiş eleman elinde eldiven varmış hiç çıkarmamış sonra o eldiven elindeyken poğaça yemiş acaba hiv bulaştımı diye sormuştu benim favori fobiğimdi ne yaptı bilmiyorum

senin konuya gelince şafak beyin dediği gibi bu yolla bulaşması çok zor lakin tedbiri elden bırakmamak lazım git testini ol bu test için paraya gerek yok devlet hastaneleri aile hekimliği ücretsiz yapıyor bu testi git testini ol kurtul bu azabdan bana kalırsa belirtilerin tamamen psikolojik bence rahat ol unut o asansör olayını
Sadece Huzur

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Haziran 15, 2016, 12:03:30 ÖÖ »
@cercei haklısın test olmadan bu kaygılarımı yansıtmam çok itici farkındayım ama dediğim gibi bu durumdan aileme bahsetmedim ve test için şu an param yok. :( ben sadece belirti konusunda fikrinizi almak istemiştim

TESTLER ÜCRETSİZ YAPILIYOR DEVLET HASTANELERİNDE!!!!!!!

Yorumum: Halamın bıyığı çıkmış, eniştem hamile kalmış. Buna ne kadar olasılık veriyorsan kendi pozitifliğine o kadar ver.

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 15, 2016, 12:05:19 ÖÖ »
ücretsiz yapılan (elisa sanırım) testler 6 aydan önce kesin sonuç vermiyor diye biliyorum ben şu an 1 ayı bile doldurmadım o yüzden yapamıyorum

anıyaşa

• Katılımcı Üye
  • *
  • kondom şart
« Yanıtla #6 : Haziran 15, 2016, 12:09:30 ÖÖ »
6 ay olayını sen hala sorguluyorsan 6 ay bu ızdırabı yaşacaksın ama dersen ki ben bilime inanıyorum sağlığımda gayet yerinde (kanser falan değilsen sağlıkdan kastım bu ) bu süre 42. gündür ama 42. güne güvenmezsen yapacak  hiç bir şey yok kaldiki şüphe olayın çok basit gidip lab. boşuna para bayılma zaten
Sadece Huzur

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 15, 2016, 12:13:13 ÖÖ »
peki kan ile bulaş durumlarında süre daha fazlaya sarkabiliyor diyen var bu konuda bilginiz var mı

anıyaşa

• Katılımcı Üye
  • *
  • kondom şart
« Yanıtla #8 : Haziran 15, 2016, 12:17:23 ÖÖ »
sağlık çalışanlarını eline iğne batması gbii durumlarda uzayabiliyor

Sadece Huzur

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 15, 2016, 12:19:55 ÖÖ »
benzer değil mi?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Haziran 15, 2016, 07:40:21 ÖÖ »
Daha önce de okudum bu olayını forumda
Sana yardımcı olabilecek tek yer psikiyatri
Hiv bulaşması bu kadar kolay bir hastalık değil-yoksa hepîmiz toplama kamplarında karantina altında olurduk. Fırınlarda yakarlardı belki bizi ateş kırar mikrobu ne güzel pırıl pırıl di mi, SEN DE RAHAT EDERDİN. Heralde.
Fobikliğin uç noktası bu düşünce.

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 15, 2016, 10:20:45 ÖS »
@Mavera merhaba. yanlış anladınız, ben sadece bulaşma mekanizmasını tam olarak bilmediğimden, 'üstüne belirtiler de eklenince' şüphe duyup konuyu açtım. belirtileri şüpheden sonra yaşadım, açıkçası bu yönüyle psikolojik olması mümkün olabilir ancak sadece hiv değil, gerekli gereksiz her konuda bir takıntı yaratabildiğimden, ama yine de obsesifliğimi -bu aralar da olsa- hiv yönünden tatmin ettiğimden bu konudaki aşırı şüpheci ve bilgisizliğim için tekrar özür dilerim. en başta da belirttiğim gibi, bu tarz belirtileri bu kadar kısa süre içinde hiç yaşamamıştım.

benim bir türlü karar veremediğim çelişki şu: örneğin bir gündür uyumuyordum. öğlen 1 gibi okulda müthiş bir ateş bastı bana (biraz da sıcaktı hava ama sadece sıcaktan olması olağan değil gibiydi, yurda döndüğümde azaldı biraz. uyudum ve 5e doğru kalktığımda tişörtümün bir kısmı ıpıslaktı. kalkıp koridora çıktığımda da hava soğuk olmamasına rağmen deli gibi titredim. ondan bu yana da ateşim öğlenki gibi yükselmedi. bugün akşam yemeğinden sonra da mide bulantısı yaşadım (uyanıp direk yemeğe gitmiştim belki ağır gelmiştir ama uyandığımda da baş ağrısı ve aşırı halsizlik oldu)

bana çok kişinin bu şekilde bulaşması çok zor dediği bir şeyin bazı psikolojik olması mümkün belirtileri yüzünden testini yapmalı mıyım? iç hesaplaşmam tam olarak bu. yapmazsam her belirtiyi ona yorup takıntımı arttıracağım, yaparsam ve negatif de alsam bu sefer bundan sonra başıma gelecek en ufak şeyi, hiv veya başka bir şey için olası bir bulaş yolu olarak değerlendirebileceğim.

örneğin dün bir arkadaşın evindeydim. yüzümde çıkan sivilceyi patlattım ve kanı durdurmak için ondan peçete istedim. peçetede herhangi bir iz vs. olmamasına karşın çocuğun tırnaklarında çok ufak et kalkmaları olduğu için kuşkulandım. (cinsel hayatı aktif birisi) bunun kaynağı hastalık değil benim onu da biliyorum... çok kötü bir durum belki hiçbir zaman tam olarak düzelemiycem bunu da kabul ediyorum ama internette o kadar fazla bilgi var ki kafam çok ama çok karışık.

dipnot: yaşam enerjinize, inadınıza ve inancınıza BAYILIYORUM. hayata önyargılarımdan sıyrılıp ve toplumun bozduğu perspektifimi düzeltip baktığımda normal ve olması gerekeni sizlerin başardığı, diğer çoğu kişinin ise tedaviye muhtaç olduğunu gördüm. üstte de yazdığım gibi, buna kendim de dahil. siteniz sadece dayanışma ve yardım değil ders niteliği de taşıyor. hiv hakkında yeni yeni bilgi sahibi olan birinin sözlerini ne kadar önemsersiniz bilmiyorum bence düşünsel boyutta öğrenim kadar kendini eğitim de önemli ve daha zor. hep var olun! 😇😇
« Son Düzenleme: Haziran 15, 2016, 10:23:18 ÖS Gönderen: selanik34 »

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Haziran 15, 2016, 10:22:55 ÖS »
Terleme (sıcaklama) ile ateş arasındaki farkı çözebildiğin gün, hiv pozitif olmadığına inanacağın gündür.  ;)

Kullanıcı teşekkür etti: Ruboy

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Haziran 16, 2016, 07:59:40 ÖÖ »
OKB'nin sözlük tanımısın arkadaşım. Üzülerek söylüyorum. Güzel dileklerin için teşekkürler umarım sen de şifa bulursun.

Kullanıcı teşekkür etti: yeniüye