Mavi-Banner

Gönderen Konu: Dideral ve stribild etkileşim  (Okunma sayısı 181 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HarryPotter

• Üye
  • *
Dideral ve stribild etkileşim
« : Haziran 11, 2017, 08:26:21 ÖS »
Merhabalar, stribild kullanıyorum. Dideral kullanmam gerekecek gibi gözüküyor,etkileşimi var mı diye baktığımda potential interaction(olası etkileşim)yazıyor. Ben diderali doktor tavsiyesiyle hiv oldugumu öğrenmeden önce iş görüşmelerinde kullanıyordum. Ve şuan bana bakan doktorum yurtdışında, telefonunu vermişti aradım ama sanırım başka hat kullanıyor sürekli kapalı. 2 gün sonra da çok önemli bir iş toplantım var o yüzden buraya sormak istedim. Sizce içsem herhangi sıkıntı olur mu? Fotoğrafları da yükledim.
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2017, 08:28:10 ÖS Gönderen: HarryPotter »

focke-wulf

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Dideral ve stribild etkileşim
« Yanıtla #1 : Haziran 11, 2017, 09:12:07 ÖS »
Başka bir doktora gidip sormak daha mantkli tedavi olduğunuz hastanede şimdi burdan biri bişey söyler sıkıntı olabilir.
Valar Morghulis&Valar Dohaeris

Kullanıcı teşekkür etti: HarryPotter

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 11, 2017, 09:50:16 ÖS »
Stribild'in etken maddelerinden biri olan cobicistat, aynı zamanda bir karaciğer enzimi olan CYP2D6 inhibitörüdür.  Dideral de (propranolol) bir beta blocker'dır ve CYP2D6 yardımıyla metabolize olur. Bunun sonucunda Stribild'i ve Dideral'i eşzamanlı alırsan, propranolol yeterince metabolize olamayacağından serumdaki konsantrasyonu artar.

Bu yüzden Dideral kulanırken dozajını aşağı yukarı yarı yarıya düşürmen gerekir. Yani kabaca bir deyişle 20mg içersen 40mg içmiş kadar olursun.

HarryPotter

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2017, 10:54:38 ÖS »
Stribild'in etken maddelerinden biri olan cobicistat, aynı zamanda bir karaciğer enzimi olan CYP2D6 inhibitörüdür.  Dideral de (propranolol) bir beta blocker'dır ve CYP2D6 yardımıyla metabolize olur. Bunun sonucunda Stribild'i ve Dideral'i eşzamanlı alırsan, propranolol yeterince metabolize olamayacağından serumdaki konsantrasyonu artar.

Bu yüzden Dideral kulanırken dozajını aşağı yukarı yarı yarıya düşürmen gerekir. Yani kabaca bir deyişle 20mg içersen 40mg içmiş kadar olursun.

Çok teşekkür ederim yanıt için. Yani eş zamanlı içtiğimde stribild'in etkinliği vs azalmayacak sadece dideralin etkinliği artacak bi nevi? Benim için önemli olan stribild ile ilgili herhangi bir sıkıntı çıkmaması çünkü tedavim çok iyi gidiyor yanlış birşey yapmak istemiyorum. O zaman dediğiniz gibi yarım alacam.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Haziran 12, 2017, 07:21:52 ÖÖ »
Stribild'in etkisini azaltsa kırmızı renkte yazardı kullanmayın!!!! Diye.
Stribild çoğu ilacın etkisini böyle arttırıyor bu yüzden çok düşük doz başlamak ve olası yan etkiler için uyanık olmak lazım