Mavi-Banner

Gönderen Konu: HİV İLE UZUN HAYAT YAŞAYANLAR  (Okunma sayısı 1185 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ben77

• Üye
  • *
HİV İLE UZUN HAYAT YAŞAYANLAR
« : Haziran 10, 2017, 08:17:22 ÖS »
       Merhaba arkadaşlar;

New York'ta sağlık departmanlığı sponsorluğunda düzenlenen bir panel'e katıldım. Tanı almamın 3. ayında beni gerçekten ciddi anlamda motive eden enerji ve moral veren bu detayları sizlerle paylaşmak istedim.

Eklediğim resimde soldan birinci siyahi beyefendi'den başlaya**k katılımcıları ve öykülerini anlatarak başlayayım.

1. Katılımcı(soldan genç siyahi) Raven Lopez B.

Henüz 18 yaşında iken yaşadığı korunmasız ilişki sonrası hiv pozitif olan ve yaklaşık 1 yıl içerisinde değerleri iyi bir seviyedeyken aile hekiminin farkına vardığı bir birey. Şuan 35 yaşında ve çok ünlü bir şirkette takım lideri pozisyonunda çalışıyor. Hiv pozitif yaşamanın hayatıma hiç bir negatif etkisi olmadı bununla yaşamayı öğrendim dedi  17 yıldır düzenli spor , düzenli beslenme ve düzenli tedavi ile çevremdeki herkesten daha dinç ve sağlıklı hissediyorum dedi.

2. Katılımcı (soldan ikinci siyahi bayan) Yonce Jones

Yonce babasından dolayı HIV pozitif DOĞMUŞ bir birey. şuan 35 yaşında ve 3 yaşında bir oğlu var. salona Annesi, oğlu ve negatif olan eşi ile birlikte geldi. özellikle orta okul ve lise çağlarında çok çok ciddi rahatsızlıklar yaşamış, okula devamsızlıklar yapmak zorunda kalmış, hıv+ olduğu lisede çağındayken okulda duyulmuş ve herkes ondan kaçar olmuş. okula gitmemek için hergün annem ile kavgalar ettik dedi. o zamnları anlatırken ağladı ve lise bittikten sonra sağlığının ve psikolojisinin tamamen düzelmesi ile yeniden hayata sarıldığını insanları değil sadece kendisini umursadığını ve şuanda dünyanın en sağlıklı ve en mutlu insanı hissettiğini belirtti. stresten uzak depresyondan uzak sağlıklı bir hayat önerdi herkese.

3. Katılımcı (soldan 3. )  transeksuel sıyahi bayan

O da yaklaşık 18 yıldır hıv+ olduğunu ve tedavi olduğunu belirtti. 7, yılında cinsiyet değiştirme kararını aldığını ve bu sebeple onu büyüten Anne ve Anneannesinin onu hayatlarından çıkardıklarını ve bu sebeple hayatı boşladığını ilaçlarını ve tedavisini aksattığını söyledi. Sonra biriyle tanışıp onunla tekrar hayata döndüğünü yeniden negatif olduğunu tedavisinin ve hayatının mükemmel olduğunu söyledi

4. Katılımcı (soldan 4. yaşlı tatlı teyze)

Hanımefendi şuan da 62 yaşında ve tam 25 yıl önce tanı almış. Ama onun hıv+ olduğunu anladıklarında CD4=0 ve RNA sı MİLYONLAR'mış... aylarca hastanede yatmış ve öldüğünü gecelerce rüyasında görmüş.. Bu evreden yavaş yavaş azimle ve doktorlarının hassas çalışmasıyla sağlıklı yaşamına bir buçuk yıl içinde dönmüş. Şuan çeşitli sivil toplum örgütlerinde AIDS ile mücadele ile ilgili gönüllü görevler alıp emekliliğinin tadını çıkardığını söyledi. benim sloganım şu dedi; "HİV İLE ÖLMÜYORUZ... HİV İLE YAŞIYORUZ ARTIK"

5, KATILIMCI ( EN SAĞDAKİ SİYAHİ BEYEFENDİ)

Bu yıl hiv ile birlikte 30. yılımızı kutluyoruz dedi 59 yaşındaki eski model ve oyuncu. Öğrendiğinde 29 yaşında aktif hayatın içinde bir model olduğunu ve ilk sene hayata küstüğünü ve o dönemde herkesin birer birer öldüğünü söyledi. bir çok arkadaşının tedaviye uymaması , çoklu ilaç kullanımlarından bunalması ya da sigara alkol uyuşturucu gizi zararlı alışkanlıklarını artırdıklarından hepsinin onu yalnız bıraktığından bahsetti. ve sadece kendi yaşamını standarda bindirip içki sigara, uyuşturucu ve stresten uzak kaldığını bunun yerine sağlıklı yaşama ,spora ve tedaviye yakınlaştığını ve bu sayede 30, yılına geldiğini belirtti.

« Son Düzenleme: Haziran 10, 2017, 09:30:39 ÖS Gönderen: Ben77 »

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Okaliptüs80, günlük, O.S, kamikaze, Rebel34, snekars

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: HİV İLE UZUN YAŞAYANLAR
« Yanıtla #1 : Haziran 10, 2017, 08:28:41 ÖS »
HIV pozitif anneden doğum sırasında HIV bulaşan fakat şu an Türkiyede'ki kendine bakmayan bir çok insandan çok daha sağlıklı, HIV pozitif olmasının dışında hiçbir sağlık problemi bulunmayan ve 30lu yaşlara gelmiş yüzlerce birey var dünyada.

Önemli olan yaşamak istemektir. İsteyince olur.

Kullanıcı teşekkür etti: günlük

Ben77

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 10, 2017, 08:30:39 ÖS »
  YUKARIDAKİ 5 KATILIMCININ DIŞINDA SALONDA ONLARCA HİV POZİTİF İNSAN VE YAKINLARI VARDI.

Herkes söz aldı kendince birşeyler anlattı, kimileri tecrübelerini kimileri önerilerini paylaştı. hava süper enerjik ve pozitifti. Ama orada öyle birisi vardı ki salondaki herkese bin kat daha fazla enerji verdi, güç verdi, moral verdi ve resmen hayran bıraktı..

O, TAM 80 YAŞINDA BİR TEYZE İDİ. TANI ALDIĞINDA 50 YAŞINDAYMIŞ. VE O SÜREYE KADAR ONLARCA HASTALIK GEÇİRMİŞ VE SONUNDA TEŞHİŞ KONULMUŞ. TEDAVİSİNE BAŞLAMIŞ. SPOR YAPAMIYORUM, HATTA SİZİN GİBİ 1 2 İLAÇ DEĞİL TAM 9TANE İLAÇ ALIYORUM GÜNDE DEDİ(DİĞER KRONİK HASTALIKLARINDAN DOLAYI) AMA O 9 İLACIN DIŞINDA BİR VİTAMİN HAPIM VAR Kİ O (HİV İLACI) BENİ TÜM HASTALIKLARDAN KORUYOR, O İLAÇ DEĞİL O BENİM VİTAMİNİM DEDİ... KORKMAYIN HIV'DEN, İZİN VERMEYIN VUCUDUNUZU YÖNETMESİNE KONTROL ALTINA ALMASINA, SİZ ONU KONTROL ALTINA ALIN... BAKIN BEN 80 YAŞINDAYIM VE HALA NEGATIİFİM VE DEĞERLERİM SÜPER DEDİ... HERKESE SÖYLEYİN , KORKMAYIN YAŞAYIN BU HAYATI , BU HAYAT SADECE ONLARIN DEĞİL BİZİM DE HAYATIMIZ DEDİ... HERKESİ GERÇEKTEN DUYGULANDIRDI, TÜM SALON ONU DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLADI.
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2017, 08:43:52 ÖS Gönderen: Ben77 »

Kullanıcı teşekkür etti: Okaliptüs80, günlük, iss, Rebel34

omerciq

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 10, 2017, 09:02:12 ÖS »
Bence mutlaka seyredin

https://youtu.be/aqBcZYYovME

Kullanıcı teşekkür etti: Matland, günlük, Rebel34

Air

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 10, 2017, 09:09:14 ÖS »
Kesin tedavi için konusma yada yorum yapan olmadimi hic ?

Kullanıcı teşekkür etti: günlük

Ben77

• Üye
  • *
Ynt: HİV İLE UZUN HAYAT YAŞAYANLAR
« Yanıtla #5 : Haziran 10, 2017, 09:42:16 ÖS »
Rica ederim. Bunu paylaşmak ve forumdaki insanlarin hayatına bir nebze olsun pozitif dokunuş yapmak istedim.Bu insanlarin benim hayatima dokunduklari gibi.  Umarim ihtiyaci olan herkes okur ve hayatına bir adim daha pozitif bakar.
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2017, 09:48:49 ÖS Gönderen: Ben77 »

Kullanıcı teşekkür etti: snekars

omerciq

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 10, 2017, 10:28:49 ÖS »
Arkadaşlar ben yakın zamanda bundan kurtulucaz diyorum, her yazdığımda biri imkansız diye bir cevap veriyo.böyle düşünenler vücudun pozitif beyninde bi zahmet pozitif olsun

O.S

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 10, 2017, 10:55:35 ÖS »
@Ben77 çok teşekkürler.. böyle örnekler bizde çok fazla yok en azından  forumda yok.. uzun süre bu hastalıkla yaşayıp hala sağlıklı insanlar görmek çok mutlu ediyor.. tedaviyle ilgili bizim konuştuğumuz konular dışında bişeyler varmıydı?

Kullanıcı teşekkür etti: Ben77

hayal_

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 11, 2017, 02:49:17 ÖÖ »
selam arkadaşlar hazır konusu açılmışken bende bu mevzuya katılmak istedim. sanırım bu sitede (öğrendiğim kadarıyla) pozitif olarak en uzun zamandan beri hala sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyorum. eşimde bende 12 yıl oldu tanı alalı. tabi tanı alana kadar epey badireler atlatmıştım hatta aids evresinden döndüğüm doktorlar arasında söylenen birşeydi. uzundur anlatması şayet sormak istediğiniz birşey olursa cvplayabilirim. tavsiyem hayatınızda pozitif olmayı unutmanız, karşınızdakileri ve kendinizi koruya**k yaşamanızı tavsiye edebilirim size. pozitif olduunuz konusuna kendinizi sabitlerseniz maalesef işler zorlaşabiliyor psikolojik açıdan.
Geçer dediklerimi gecirdim, Biter dediklerimi bitirdim.! Nefret ettiklerimi sildim,...

Kullanıcı teşekkür etti: O.S

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Haziran 11, 2017, 07:18:06 ÖÖ »
Biz de bunu diyoruz işte tedaviye uya**k uzun ve sağlıklı ve MUTLU bir hayat yaşamak mümkün.

İncir Reçeli'nde (SPOILER!!!) kız ölüyordu çünkü tedavi almak istemiyordu neden çok basit çünkü psikolojisi bozuktu. Sevgilisi elemanın yapması gereken 'gel bakalım buraya' diye kolundan tutup psikiyatri doktoruna götürmek önce ruh sağlığını düzeltmek, ondan sonra da hiv tedavisine başlatmaktı. Ama adam da derbeder ve psikolojik sorunlu olduğu için bir şey yapamadı, öyle saçma safan araya camekan koya**k buz gibi camları öptüler vs.

iss

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 11, 2017, 09:39:44 ÖÖ »
selam arkadaşlar hazır konusu açılmışken bende bu mevzuya katılmak istedim. sanırım bu sitede (öğrendiğim kadarıyla) pozitif olarak en uzun zamandan beri hala sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyorum. eşimde bende 12 yıl oldu tanı alalı. tabi tanı alana kadar epey badireler atlatmıştım hatta aids evresinden döndüğüm doktorlar arasında söylenen birşeydi. uzundur anlatması şayet sormak istediğiniz birşey olursa cvplayabilirim. tavsiyem hayatınızda pozitif olmayı unutmanız, karşınızdakileri ve kendinizi koruya**k yaşamanızı tavsiye edebilirim size. pozitif olduunuz konusuna kendinizi sabitlerseniz maalesef işler zorlaşabiliyor psikolojik açıdan.
12 yıl evet gerçekten uzun bir süre bizlere göre. öncelikle şahsen ben forumda daha aktif olmanı ve bizlere önerilerinle yol göstermeni dilerim. en çok sunu merak etmişimdir. aids evresinden döndüğün için illaki ilk zamanlarin sıkıntılı geçmiştir. o dönemleri saymazsak hiv yüzünden farkli hastaliklar yasadinmi?

hayal_

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 11, 2017, 12:12:31 ÖS »
12 yıl evet gerçekten uzun bir süre bizlere göre. öncelikle şahsen ben forumda daha aktif olmanı ve bizlere önerilerinle yol göstermeni dilerim. en çok sunu merak etmişimdir. aids evresinden döndüğün için illaki ilk zamanlarin sıkıntılı geçmiştir. o dönemleri saymazsak hiv yüzünden farkli hastaliklar yasadinmi?

teşhisim konulduğunda çeşitli enfeksiyonlarım vardı zaten bunlar olunca aids evresi deniliyor buna fazlasıyla kilo kaybımda vardı. psikolog eşliinde bana söylemek istedi doktorlarım. çünkü o evrede tedaviyi red etmem ve kendimi bırakmamdan korktuklarını düşünüyorum. ben tesadüfen doktorlarımın konsültasyon istedikleri başka doktordan tabiri caizsa BAMM die "ne zamandan beri hiv + sin"demesiyle öğrendim. ilk duyduumda başımdan aşağı kaynar sular boşaldı, saç diplerim uyuştu. konsültasyon sonrası tekerlekli sandalyeyle odama gidene kadar sadece düşündüm. odama geldiimde doktorum o dier patavatsız doktoru öğrenmiş yanıma geldi. en net hatırladığım, "ne yapacağım, ne olacak ölecekmiyim" sorularıydı doktorumun karşısına geçip bana bilgi verin dedim. o ana kadar sadece enfeksiyonlarım vardı. enfeksiyon diyorum ama bunu hafife almayın beyaz küreleri(WBC- yani vücudun bağışıklık sistemlerinden biri)100 ün altına düşmüş birisi için öldürücü olabilirdi. çok uzatmayayım herşey yolunda gitti hepsinden yavaş yavaş kurtuldum.  her sene grip aşısı olduğum için 12 senede bir elin 5 parmağı kadar bile grip olmadım. çok şükür hiç bir başka rahatsızlık geçirmedim. tedavim devam ediyor elbette kendimi korudum, çevremdekileri korudum ve hiv+ liği beynimden sildim. çok nadir bazen çocuk sahibi olabilme ihtimalini düşününce sadece aklımdan çıkmıyor. onun haricinde hiv+ le yaşamıyorum unutuyorum düşünmüyorum.
Geçer dediklerimi gecirdim, Biter dediklerimi bitirdim.! Nefret ettiklerimi sildim,...

Kullanıcı teşekkür etti: iss

Meksen

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 11, 2017, 01:24:56 ÖS »

12 senedir ilaç kullanıyorsun hangi ilacı kullanıyorsun ve uzun vadede bu ilaçlar ne gibi durumlar yaratıyor ilaçlarların yan etkilerinden dolayı diger organlarında hasar varsa ne gibi hasarlar çok merak ediyorum :)

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

hayal_

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Haziran 11, 2017, 02:16:09 ÖS »

12 senedir ilaç kullanıyorsun hangi ilacı kullanıyorsun ve uzun vadede bu ilaçlar ne gibi durumlar yaratıyor ilaçlarların yan etkilerinden dolayı diger organlarında hasar varsa ne gibi hasarlar çok merak ediyorum :)

12 senedir aynı kombinasyonu kullanıyorum combivir stocrin stocrinden önce viramune kullanıyordum dr.um daha az ilaç olması için stocrine geçti ne kadar az ilaç o kadar iyi die düşündük. hasar muhakkak vardır ama bu sadece karaciğer yağlanması. onun dışında biraz karın bölgesinden özellikle kilo aldırıyor. kilo vermeye kalktığımda dr. um belli bir kilonun altına düşmemem konusunda ısrarcı. alkol alımı konusuna da gelirsek dr. umdan asla hiç bir şeyi saklamadığım gibi alkol almak istediimde bana ilaç kullanımından 2 -3 saat sonrasını serbest bıraktı. tabi galonla alkol deil bu 2-3 kadeh . bununda ilacıla etkileşim yaratmaması için olduunu söyledi

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 11, 2017, 02:41:05 ÖS »
Ben de bunu merak ediyorum.12 yıl boyunca ilaçlarıın ne gibi yan etkileri oldu?