Mavi-Banner

Gönderen Konu: Triumeq ve kalsiyum  (Okunma sayısı 367 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wulfwulf

• Üye
  • *
Triumeq ve kalsiyum
« : Haziran 06, 2017, 05:18:54 ÖS »
Merhaba herkese,

Gecen hafta laboratuar sonuclarimi aldim, CD4 472, rna 108.000 cikti. Sanirim durum cok daha vahim olmadan yakaladim virüsü. Doktorum Triumeq ile baslamamizi önerdi ve dün ilk hapla tedavime basladim. Ilaci aldiktan sonra hasta olacakmisim gibi bir his yasadim ama su an her sey yolunda. Yeni bir sayfa acmis gibi hissediyorum. Artik kendime daha cok dikkat edecegim, kisa sürede undetectable olmayi umuyorum.

Yurt disindayim ve sürecin basindan beri yanimda olan bir sevgilim var. Kardesi de hiv pozitif oldugu icin duruma az cok hakim, bu yüzden iliskimizde virüs kaynakli bir sikinti olmadi. Sevgilim negatif cikti ama emin olmak icin tekrar test yaptiracagiz. Kurusa bakmayin, biraz hikayemi anlatmak istedim.

Yurt disinda oldugum icin doktorla yabanci dilde anlasiyoruz. Triumeq kullaniminda 1-2 saat ilac alim süresinin oynamasinin sikinti olmayacagini söyledi. bunun disinda dikkat etmem gereken herhangi bir durum olmadigini söyledi. Kan ve idrar degerlerim, kalp, karaciger hepsi saglam cikti masallah. Yine de kendim Triumeq hakkinda arastirma yaparken, ilac saatinden 2 saat önce ve 6 saat sonra kalsiyum destegi alinmamasi gerekiyor deniliyor. Süt, yogurt vb. ürünleri ilaci aksam aldigim icin sabah tüketmem daha mi dogru? Triumeq kullanan arkadaslar var mi? Bu sekilde özellikle dikkat etmem gereken bir durum var mi? Yoksa doktorun dedigi gibi ilaci yaklasik ayni saatlerde ic, gerisine takilma modunda devam mi etmeliyim?
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2017, 11:38:40 ÖÖ Gönderen: wulfwulf »
Tani: 08.05.2017
Ilac: Triumeq
-------------------------------------------
CD4: 472, RNA: 108000 - 01.06.2017
CD4: 605, RNA: 144 - 06.07.2017 :)

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Triumeq ve kalsiyum
« Yanıtla #1 : Haziran 06, 2017, 05:29:56 ÖS »
Süt ürünleri ile ilgili uyarıyı benim doktorum da yaptı (stribild kullanıyorum) cd4 sayımın 600 üzerine çıkartamıyorum. Dikkat et buna dedi. Direk süt içmiyorum ama puding yiyorum mesela süt içeriyor. O kadar etkiler mi bilemiyorum.

Kullanıcı teşekkür etti: wulfwulf

iss

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 06, 2017, 06:44:46 ÖS »
ben triumeq kullaniyorum. yiyecek etkilesimleri icin sordugumda greyfurt ekinezya cayi sayildi. direk sut urunleriyle ilgili bir uyari yapmadi doktor hatta kefir iciyordum buna devam et dedi. kalsiyum takviyesi hap seklinde olursa sikinti olabilir veya bazi haplarin etken maddesinde kalsiyum var büyük oranda olanlari kastediyorum.   bunlarda sikinti olabilir kalsiyumla diye düşünüyorum. yoksa bende yemekte yogurt ayran gibi seyler tuketip yemek bitiminde ilaç alıyorum. yeni basladiysan bazi yan etkiler yapabilir dikkatli ol

Kullanıcı teşekkür etti: wulfwulf

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 06, 2017, 09:43:43 ÖS »
Süt ürünleri ile ilgili uyarıyı benim doktorum da yaptı (stribild kullanıyorum) cd4 sayımın 600 üzerine çıkartamıyorum. Dikkat et buna dedi. Direk süt içmiyorum ama puding yiyorum mesela süt içeriyor. O kadar etkiler mi bilemiyorum.

benimde henüz 600 üzerine çıkmadı fakat Serhat hoca bana hiç söylemedi, her gün yoğurt, peynir ve süt tüketiyorum :(

poseidon83

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 06, 2017, 10:56:47 ÖS »
Ben de duydum bunlari buradaki HIV saglik danismanindan. Bana haftada bir kez psikolojik ve bilgi destegi veriyorlar ucretsiz. Ingiltere'deyim ben. Bugun bir kac online kaynak onerdi bana ve bu sitenin Turkce olani da mevcut. Bakin mesela bugunku kitapcigi pdf olarak paylasmak istiyorum ama nasil dosya ekleyecegimi bulamadim.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Haziran 06, 2017, 11:04:50 ÖS »

benimde henüz 600 üzerine çıkmadı fakat Serhat hoca bana hiç söylemedi, her gün yoğurt, peynir ve süt tüketiyorum :(
@Eirene serhat hoca aslında bana da söylemedi bir sene önce. Sonradan söyledi. Hocam buna dikkat etmedim dediğimde ama çok önemli dedi. Bilemiyorum. Stribild kullanan diğer arkadaşlar sizler de doktorlarınıza şu süt meselesini sorar mısınız bakalım ne diyorlar

beybisi

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 06, 2017, 11:37:50 ÖS »
ben triumeq kullanıyorum bendeki bünye herşeyden etkilenir. 4 aydır hiç bir sıkıntı olmadı onu yedim bunu içtim çok şükür hiç bir problem olmadı sadece benim böbreklere zarar verdiğini söylüyor doktor

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 06, 2017, 11:54:14 ÖS »
Ben de Stribild kullanıyorum. Süt ürünlerini bolca tüketiyorum. Yoğurdu evde yapıyorum. CD4 900. Kalsiyumla etkileşimi internetten biliyorum. Dr lar çoğunlukla bilmiyor ya da umurmıyor. Ekinezya stribildle zararlı değil. Ama sarımsak stribildle etkileşime  sahip.
K'alp Krizi

omerciq

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 07, 2017, 12:15:41 ÖÖ »
Stribild kullanmaya başladığım günden beri ağırlıklı kalsiyum içerikli yiyecekler tükettim hatta çocukluğumdan beri süt içmeyen ben, ilaçla beraber süt içmeye başladım peynirin her çeşidi ve kefir içmeye başladım ilk tanı aldığımda cd sayım 1048 ilaçtan 2 ay sonra cd4 sayım 1511 oldu,anladığım kadarıyla her bünye farklı

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Haziran 07, 2017, 12:57:32 ÖÖ »
Cd4 lerin yükselmemesinin süt ürünleri ile ilaç etkileşimi yüzünden olduğunu sanmıyorum. Öyle bir etkileşim olsaydı prospektüste kocaman yazardı 'dikkat! Süt ve süt ürünleri ile birlikte almayınız!' Diye. Ayrıca etkileşim olsa ilaç işe yaramasa hiv rna yükselirdi. Cd4 yükselmemesi ilacın işini az yaptığını göstermez, ilacın işi cd4 yükseltmek değil hiv'i baskılamak.

İşin olayı, ilaçlar emilmek için mide asidine muhtaç, mide asidi engelleyecek yoğun karbonat-kalsiyum gibi mineraller içeren gaviscon/talcid gibi şuruplarla beraber alınırsa ilaç emilimi az olabilir bu yüzden bu tür ilaçlarla ilgili uyarı var arasına 4-6 saat koyun diye.

İnternette hiç bir kaynakta da stribild/triumeq ile ilgili süt uyarısı görmedim. Teorik olarak, süt de mide asidini azaltabilir mide yanması çekenlere ilaç yoksa ılık süt önerilir. Öyleyse stribild ile bir litre süt içmek çok mantıklı olmayabilir. Puding vs çok etkileyeceğini sanmıyorum. Ben gene de doktoruma soracağım kontrolümde.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Suat Soylu, wulfwulf, BatuEfe

BatuEfe

• Üye
  • *
  • What doesn't kill you makes you stronger!
« Yanıtla #10 : Haziran 25, 2017, 11:30:04 ÖÖ »
Mavera bence çok doğru özetlemiş, ben de triumeq'e Yeni geçtim.
2 saat önce 6 saat sonra uyarıları ilacın emilimini azaltmasınlar diye. Ben ilk başlarda sabahları alıyordum şimdi gece yatmadan alıyorum. Uykusuzluk yapmadı ama bir süre daha gözlemlemem lazım. Gece alarak gündüz herhangi bir ilacı - ki bunlar multi vitamin b12 ya da balık yağı gibi destekler olabiliyor , bunları zaman baskısı olmadan alabiliyorum
Diğer türlü iş temposunda unutuyorum.

Bu arada bu takviyeleri her gün de almıyorum çünkü vücudu hazıra alıştırmak da iyi bir şey değil.

Süt ile ilgili de bence hiç içmeyin :) içeceksiniz kefir için yoğurt yiyin onu da kendiniz yapabiliyorsanız şahane. Sütün vücutta enflamasyonu artırdığına  dair çalışmalar var. Yani bağışıklık sisteminizi de yoran bir şey. Kalsiyum almak istiyorsanız yoğurt yiyin.

Sevgiler.

BE KIND, for everyone you meet is fighting a hard battle you know nothing about...

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #11 : Haziran 25, 2017, 12:03:57 ÖS »
Ben de Stribild kullanıyorum. Süt ürünlerini bolca tüketiyorum. Yoğurdu evde yapıyorum. CD4 900. Kalsiyumla etkileşimi internetten biliyorum. Dr lar çoğunlukla bilmiyor ya da umurmıyor. Ekinezya stribildle zararlı değil. Ama sarımsak stribildle etkileşime  sahip.

dostum sarımsak  orta derece riskli gibi görülüyor.Ama  sarımsaklı  yoğurt  bizim geleneksellerimiz arasında

ben  sarımsaklı  yoğurtlu makarnaya  bayılıyorum. Söyle  bir çözüm buldum, makarna  yaptıgım zaman ögle  yiyiyorum. İlaç saaatim  sabit 7:30 arasında  7 saat  bir dilim  koyuyorum.

2,5 senedir  bırak blip  hiv rna  hep negatif geldi, tabi bu demek değil ki herkeste aynı  etki olsun, bünyeden  bünyeye  değişkenlik gösterebilir.
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Haziran 25, 2017, 10:18:01 ÖS »

@Eirene serhat hoca aslında bana da söylemedi bir sene önce. Sonradan söyledi. Hocam buna dikkat etmedim dediğimde ama çok önemli dedi. Bilemiyorum. Stribild kullanan diğer arkadaşlar sizler de doktorlarınıza şu süt meselesini sorar mısınız bakalım ne diyorlar

Özlem hanıma sordum, öyle bir şey yok dedi, açtık internette de baktık rehberlere, stribild ile süt ürünleri ile ilgili bir uyarı yok. Gaviscon, talcid gibi yoğun anti asit ilaçlarla etkileşim var, 4-6 saat ara olmalı.
Proteaz inhibitörleri ile öyle bir şey var, dr onlarla karıştırıyor olabilir.

poseidon83

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Haziran 26, 2017, 03:49:50 ÖS »
Ben de bu konuyu buradaki druma sordum. Stribild kullanmaya gecen hafta basladim. Drun dedigine gore sut ve sut urunleri ilacla beraber ya da yakin araliklarla alinirsa emilim yuzdesini azaltiyormus. Mide asitini azalttigi icin. Bu yuzden onerilmiyor dedi. Yoksa kalsiyum almak icin yogurt ve peynir yiyebilirsen 4 saat once ya da 4 saat sonra dedi. Ben ilacimi her aksam saat 8:30'da aliyorum ve kalsiyum ihtiyacimi ya kahvaltida ya da ogle yemeginde gideriyorum.