Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yeni tani  (Okunma sayısı 1788 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lamartine

• Yeni Üye
  • *
Yeni tani
« : Haziran 03, 2017, 01:08:16 ÖS »
Merhaba arkadaslar,

Yurtdisinda yasiyorum. Gecen haftadan beri baslayan bazi belirtiler sonrasi aklima ilk gelen HIV'ydi. Herseye cok dikkat ediyordum ve HIV'den cok korktugum icin insanlarla gorusmekten bile cekiniyordum bazen. Yapinca da korunmaya cok dikkat ediyordum. O kadar cekindim de ne oldu, kirk yilda bir guvendigim biriyle korunmasiz cinsel iliskiye girdim ve bana negatif oldugunu soylemisti. Tam 2 hafta sonrasinda bacaklarimda kas agrisi, aksamlari gece terlemesi, surekli degisen ates, mide bulantisi vb basladi. Hemen kosarak test yaptirdim, ilki negatifti. Bu sirada atesim devam ediyordu, acile gittim. Doktorlara da HIV'den korktugumu soyledim. Kan ve idrar testlerinde bobrekten suphelendiler. Ben vucudumdaki degisiklikleri hissedebiliyordum, ancak bir umut, bobrek olsun diye kac gece dua ettim. Son durumda bu Carsamba ofisteyken laboratuvardan aradilar ve P24 testinin pozitif oldugunu, doktora gitmemi soylediler. O sekilde isime devam ettim. Genelde herseyimi arkadaslarimla paylasan biri olarak su an hala kimseye soyleyemedim, anneme soylemek istedim, onu da hala yapamadim. Psikolojik olarak cok yipranmis durumdayim, konuyu adam gibi konusabilecegim birisi de yok. Birkac arkadasima acilmayi dusundum, ancak beni ne kadar sevseler de, agizlarini tutamayacaklarindan nerdeyse eminim.
Bu forumda okuduklarim biraz rahatlatti beni, yalniz olmadigimi bilmek cok onemli bir duygu.
Doktor randevusunu en erken 8 Haziran'a alabildim, o gune kadar umarim semptomlar azalir ve yeni belirti de cikmaz diye dua ediyorum.
Size birkac sorum var:
Ailenize nasil bu konuyu acikladiniz?
Doktor randevusunun gec tarihe kalmasi buyuk bir sikinti yaratir mi?
Dis enfenksiyonu nedeniyle yirmilik disim cok kotu durumda. Agri kesici fayda etmiyordu, antibiyotik almaya basladim (Augmentin) Sizce bir sikinti yaratir mi henuz ilac tedavisine baslamadan?
Mide bulantisi, ates vb bu belirtiler ilac tedavisine baslamadan da bir sure sonra geciyor ve normal halimize geri donebiliyor muyuz? Yoksa retroviral tedaviye baslamadan gunluk hayata donemiyor muyuz? Biran once su belirtilerin gecmesini bekliyorum.
Ayrica bu hafta bu foruma 2 gun giremedim, bunun nedenini bilen var mi?

Telefondan yazdigim icin imla hatalari varsa simdiden kusura bakmayin.

Simdiden tesekkurler

Kullanıcı teşekkür etti: iss, poseidon83

Bedel

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Yeni tani
« Yanıtla #1 : Haziran 03, 2017, 06:40:11 ÖS »
@Lamartine  Gecmis olsun oncelikle

Hastalik kronik artik oyle korkulacak bir sey degil. Bu konuda rahatla. Suanda yeni taninin heyecani kaygisi var tabi ama zamanla duzenini oturtduktan sonra sadece hap saatin ve kontrollerin aklina gelecek. Ailene soylemek icin aceleci davranma bence ne zaman kendini hazir hissettiginde soylemen daha iyi olur. Hatta soylemeyende var forumda sana kalmis bir durum. Onun disinda siteyi dolasabilirsin. Beslenme alkol konusu ilac etkilesimi gibi dolasabilirsin forumu. Ilac tedavisine basladiginda cok daha iyi olacaksin sikayetlerin azalacak :)

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Haziran 03, 2017, 07:00:18 ÖS »
@Lamartine

marhaba, foruma hoşgeldin. Burayı bulduğun için öncelikle çok iyi yaptın. Burda biz birbirimize destek oluyor, güncel gelişmeleri takip ediyor, yaşadığımız tecrübeleri paylaşıyoruz. O yüzden birbirimize güzel bir destek sunduğumuzu düşünüyorum. zannedersem bir çok üye de benimle hemfikirdir.

Yeni tanı aldığın için gerçekten çok üzgünüm. Keşke olmasaydı ve aramıza katılmasaydın ama katıldın. madem katıldın biz de burada sana destek olacağız. Şimdi ilk tanı aldığımda bana yazılan bu yazıyı arşivden buldum çıkarttım ve sana göndermek istiyorum. Yurtdışında yaşadığına göre bunu anlayabilirsin ve Türkçe'ye çevirmeme gerek yok zannedersem.

Firstly, you are on medication and are not 'sick'. You have a condition which is now fully under control. Your immune system is now in 'normal' range.

As for being weaker to illness compared to HIV- people.....if you are talking common illnesses, then no - you are no more likely to contract any illness than anyone else. I know plenty of (assumed) neg people who are constantly going down with bugs and colds and stuff. The part of your immune system which deals with that sort of thing is still functioning, so won't be any better or worse than someone who is negative.

There are some more rare conditions where statistically you will have more chance of getting, but this is a small percentage increase in risk, and is still low (ie. unlikely). As I've said before, people who make certain lifestyle choices (drinking, smoking, drugs etc) will all be at higher risk of developing problems.

The drugs you take are not 'toxic', any more than other medication. Side effect wise, modern HIV drugs are great and there are lots of conditions which have treatment with far more acute side effects. Yes, there are components to our drugs which could result in longer term health issues but that is exactly why your bloods (not just VL) are monitored by your clinical team. If any problems look like emerging, they can be dealt with swiftly.  Please don't confuse the current situation with that of 10,20 or 30 years ago....drugs back then were (literally) life savers, but the dosages and overall knowledge of the body's response were not fully understood and this did lead to higher toxicity problems and associated health issues. Knowledge has come on massively over the years, which is why we have meds that are so easy to tolerate.

As for 'functional cure'. Well, we are pretty much there with modern meds BUT there is still the pesky issue of low-level inflammation which can sometimes bring problems of ageing on slightly earlier. I do hold out hope that researchers can find a way of stopping that, and actually would prefer to see focus on that, than some 'total' cure which would completely eradicate HIV - something that will be far more complex and take many many more years to reach (if it ever does).

Bottom line is - live healthily, stay optimistic but also fully adherent to your treatment and you will live a long life

Şimdi daha iyi hissediyorsundur belki.

Ben anneme söyledim. Anacığım bana çok büyük destek verdi (ama artık laf sokuyor). Annemi uygun bir anında kenara çektim. Anne birkaç gündür hastaneye gidiyorum dedim. Farkındayım mutsuzsun dedi. Evet dedim. Kötü birşey mi var dedi. Merak etme , hiç kötü bişey yok dedim. Sadece beni izlemeleri gerekiyormuş dedim. Ama korkma dedim. Çok sağlıklıyım ve herhangi bir sıkıntı olmayacak. Kanımda bir virüse rastlamışlar, onun da ömür boyu tedavi edilmesi gerekiyormuş. durum bundan ibaret dedim. AIDS mi oldun dedi? AIDS değil dedim, hiv pozitifmişim dedim. Eğer ilaç kullanmazsam AIDS olurum dedim. Hiçbirşey demedi. Oğlum cahil biri de değilsin ki yani korunma denen bişey var vs. biraz sitem etti. İyi ki söyledin dedi. Dedim anne desteğine ihtiyacım var. Bu süreci atlatmam lazım. Yanındayım dedi. İyi ki söyledin dedi. Benden birşey gizleme dedi. Kimden bulaştı dedi. Bişeyler söyledim tabiki doğru olmayan bilmesi gerektiği kadar. Neyse iyi ki söyledim çünkü annemin bilmesi beni rahatlattı. Acil bişey olursa en azından ilacımı almam gerektiğini biliyor.

Randevu tarihin 8 haziran yani 5 gün sonra. Korkma en azından şüpheli ilişkinden sonra gidip test olmuşsun. daha ne yapacaksın. Çok büyük bir ihtimalle erken tanı olursun. Bu da avantajın olur.

Şu an ilaç kullanmadığın için herhangi bir ağrı kesici kullanabilirsin. Ama ilaca başladıktan sonra etkileşimlere çok dikkat etmelisin. Her ilacı hiv ilacınla etkileşime girip girmediği hususunda kontrol etmek zorundasın.

ART tedavisine başlamadıkça vücudun yavaş yavaş veya hızlı bir şekilde çökecektir. Bu hız bünyeden bünyeye değişir. Ama asla iyiye gitmez. ART tedavisi şarttır.

Evet site zaman zaman çöküyor veya bakıma giriyor. @Shopska bizi bu kesintiler hususunda bilgilendirecektir zannederim.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 03, 2017, 07:50:48 ÖS »
Hoşgeldin :) Söylenmesi gerekenler söylenmiş zaten. İlk dönem şokunu atlatmak kolay olmuyor. Senin şu andaki durumunda daha önce olan ve atlatmış  biri olarak sana yazıyorum :) Herşey yavaş yavaş yoluna girecek. Yeter ki herşeyi bir çırpıda halletmeye çalışıp aklinı,zihnini,bedenini yorma. Geçmiş Olsun.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Haziran 03, 2017, 08:56:43 ÖS »
Merhaba. Arkadaşlar gerekli bilgileri vermişler. Yaşaya**k göreceksin tedaviye de başladığın zaman anlayacaksın artık günümüzde tedaviler sayesinde hiv'in öyle abartılacak/korkulacak bir yanı yok. Adı kötü sadece. Beş yıl sonra telefon alarmın çalacak ancak o zaman aklına gelecek 'aaa doğru ilaç saatin gelmiş bak şu işe unutuyomuşum!' Diyeceksin. Ve hayat devam edecek.

Aklına takılan her şeyi sorabilirsin.

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 04, 2017, 03:06:27 ÖÖ »
@Lamartine merhaba. 6 aydır pozitif biri olarak(yani tedavi başlangıcı diyelim) burada sana tavsiye vermek benden önce daha tecrübeli arkadaşlara düşer elbetteki ama sadece bir konuda tecrübemi paylaşmak istiyorum ben de.

Kendimi çok yalnız hissedip o an en çok görüştüğüm kişilere söylemek gibi bir hata yaptım ben. Aslında söylememin gizlilik açısından bir sıkıntısı olması ama onların umarsız tavırları bende kötü etki yarattı. Ne gerek varmış bu insana söylemeye adamın umrunda bile değil filan diyerek kızdım kendime. Sonra böyle zincir gibi başka gereksiz insanlara da söyledim çünkü birisine güvenmek, sarılmak filan istiyordum. Bazı o söylediğim insanlar da görüşmeyi kesince moralim iyice düştü. Aileme hiç söylemeyi düşünmüyordum açıkçası ama aileden bir kişinin bilmesinin öncelikle kendi sağlığım açısından faydalı olacağına inandım. En azından acil bir durumda bilen biri olsun istedim ve ağabeyime anlattım durumu.

Şu an kendini çok yalnız hissediyorsun muhtemelen ama burada her zaman sana yardımcı olacak çok değerli ve inanılmaz bilgili (burada olduğun için emin ol şanslısın) arkadaşlar var.

pozitif

• Katılımcı Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #6 : Haziran 04, 2017, 10:30:34 ÖÖ »
Merhaba arkadaslar,

Yurtdisinda yasiyorum. Gecen haftadan beri baslayan bazi belirtiler sonrasi aklima ilk gelen HIV'ydi. Herseye cok dikkat ediyordum ve HIV'den cok korktugum icin insanlarla gorusmekten bile cekiniyordum bazen. Yapinca da korunmaya cok dikkat ediyordum. O kadar cekindim de ne oldu, kirk yilda bir guvendigim biriyle korunmasiz cinsel iliskiye girdim ve bana negatif oldugunu soylemisti. Tam 2 hafta sonrasinda bacaklarimda kas agrisi, aksamlari gece terlemesi, surekli degisen ates, mide bulantisi vb basladi. Hemen kosarak test yaptirdim, ilki negatifti. Bu sirada atesim devam ediyordu, acile gittim. Doktorlara da HIV'den korktugumu soyledim. Kan ve idrar testlerinde bobrekten suphelendiler. Ben vucudumdaki degisiklikleri hissedebiliyordum, ancak bir umut, bobrek olsun diye kac gece dua ettim. Son durumda bu Carsamba ofisteyken laboratuvardan aradilar ve P24 testinin pozitif oldugunu, doktora gitmemi soylediler. O sekilde isime devam ettim. Genelde herseyimi arkadaslarimla paylasan biri olarak su an hala kimseye soyleyemedim, anneme soylemek istedim, onu da hala yapamadim. Psikolojik olarak cok yipranmis durumdayim, konuyu adam gibi konusabilecegim birisi de yok. Birkac arkadasima acilmayi dusundum, ancak beni ne kadar sevseler de, agizlarini tutamayacaklarindan nerdeyse eminim.
Bu forumda okuduklarim biraz rahatlatti beni, yalniz olmadigimi bilmek cok onemli bir duygu.
Doktor randevusunu en erken 8 Haziran'a alabildim, o gune kadar umarim semptomlar azalir ve yeni belirti de cikmaz diye dua ediyorum.
Size birkac sorum var:
Ailenize nasil bu konuyu acikladiniz?
Doktor randevusunun gec tarihe kalmasi buyuk bir sikinti yaratir mi?
Dis enfenksiyonu nedeniyle yirmilik disim cok kotu durumda. Agri kesici fayda etmiyordu, antibiyotik almaya basladim (Augmentin) Sizce bir sikinti yaratir mi henuz ilac tedavisine baslamadan?
Mide bulantisi, ates vb bu belirtiler ilac tedavisine baslamadan da bir sure sonra geciyor ve normal halimize geri donebiliyor muyuz? Yoksa retroviral tedaviye baslamadan gunluk hayata donemiyor muyuz? Biran once su belirtilerin gecmesini bekliyorum.
Ayrica bu hafta bu foruma 2 gun giremedim, bunun nedenini bilen var mi?

Telefondan yazdigim icin imla hatalari varsa simdiden kusura bakmayin.

Simdiden tesekkurler
merhaba öncelikle geçmiş olsun anne ve babanın duymaması daha iyi olur diye düşünüyorum aşırı endişeye kapılıp onlarda büyük sıkıntı yaratabilir abi, abla gibi seçtiğin ve güvendiğin biri olursa daha iyiy olacaktır acil durumlar için
ben tanı almadan önce abimi karşıma alıp abi ben pozitif olabilirim demiştim nasıl yani dediğinde çok çapkınlık yaptığımı ve sonucun pozitif olabileceğini söylemiştim.
tanı aldığım gün yine abime söyledim ve yıllarca beraber yiyip içtiğim bir dostuma ikisi aşırı destek veriyor bana durumunu bilen bir kişi olması yeterli olacaktır ve bir süre sonra herşey normale döndüğünde pişman olmayacağın kişi olmasına özen göster sağlıklı günler 8)

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 04, 2017, 11:31:01 ÖÖ »
Geçmiş olsun...

Bir noktayı anlamadım. İlişkiden 2 hafta sonra belirtiler mi ortaya çıktı?

Eğer öyle ise oldukça kısa bir süre ilginç olmuş.

focke-wulf

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 04, 2017, 12:31:56 ÖS »
Bendede 3 hafta sonra başladı.4.haftadan sonra ağırlaştı.Simdi 8.haftam bitti kas ve eklem ağrısı devam ediyor sadece.
Valar Morghulis&Valar Dohaeris

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 04, 2017, 03:20:45 ÖS »
@Darkness beklenen o zaten 2 hafta içinde  akut evreye giriliyor... Herkeste aynı değildir bazen daha geç, bazen çok daha hafif geçebilir..

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 04, 2017, 05:41:54 ÖS »
Herkeste farklı  olduğunu biliyorum. Ancak bu kadar erken şaşırtıcı geldi.  :( :( :(

Lamartine

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 05, 2017, 10:56:50 ÖÖ »
Oncelikle herkese tesekkurler @Bedel @Matland @turuncu @Mavera @pozitif
Umarim biran once kesin tedavi vb bulunur ve hepimiz rahat ederiz.
Peki bu bas agrisi, ates, kas agrilari gibi belirtiler icin bazi sitelerde 2 hafta icinde kendiliginden gecer diye yaziyor. Gercekten beni hayattan bezdirdi. Hicbirsey yapmasam bile her gun saat 5-6 olunca yorgunluktan kafami kaldiramiyorum. Yirmilik dis tedavisi icin aldigim antibiyotik de normalde hemen 2 gunde sonuc verirdi, simdi 4. gun oldu, hala bir iyilesme yok.
Daha doktor randevusu, direnc testi sonuclari vb derken ilac tedavisine baslayana kadar cok zaman gececek gibi gorunuyor.

Yurtdisinda oldugum icin yabanci doktorlarla istedigim gibi konusamayacagim, bilgi alamayacakmisim gibi geliyor. Bu nedenle kendimi biraz toparlar toparlamaz Istanbul'a gitmeyi dusunuyorum 1-2 gunlugune. Oturup bana konuyla ilgili tum sorularimi cevaplayacak bir doktor onerebilir misiniz? Gercekten bu evrede icten bir doktora ihtiyacim var.

@Darkness evet 2,5 hafta dolmadan ilk belirtiler gorulmeye basladi.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Haziran 05, 2017, 11:31:55 ÖÖ »
Oncelikle herkese tesekkurler @Bedel @Matland @turuncu @Mavera @pozitif
Umarim biran once kesin tedavi vb bulunur ve hepimiz rahat ederiz.
Peki bu bas agrisi, ates, kas agrilari gibi belirtiler icin bazi sitelerde 2 hafta icinde kendiliginden gecer diye yaziyor. Gercekten beni hayattan bezdirdi. Hicbirsey yapmasam bile her gun saat 5-6 olunca yorgunluktan kafami kaldiramiyorum. Yirmilik dis tedavisi icin aldigim antibiyotik de normalde hemen 2 gunde sonuc verirdi, simdi 4. gun oldu, hala bir iyilesme yok.
Daha doktor randevusu, direnc testi sonuclari vb derken ilac tedavisine baslayana kadar cok zaman gececek gibi gorunuyor.

Yurtdisinda oldugum icin yabanci doktorlarla istedigim gibi konusamayacagim, bilgi alamayacakmisim gibi geliyor. Bu nedenle kendimi biraz toparlar toparlamaz Istanbul'a gitmeyi dusunuyorum 1-2 gunlugune. Oturup bana konuyla ilgili tum sorularimi cevaplayacak bir doktor onerebilir misiniz? Gercekten bu evrede icten bir doktora ihtiyacim var.

@Darkness evet 2,5 hafta dolmadan ilk belirtiler gorulmeye basladi.

Yurtdışında tanı alanlara şunu söylüyorum. Buraya geldiğinizde sil baştan süreç başlayacak. Oturup uzun uzun konuşma olayını bulamayabilirsiniz. Nerede yaşıyorsanız tedavinize orda devam edin. Burada tedavi orada yaşam çok yorucu ve zor olur. Eğer bulunduğunuz yerde tedaviye erişimde sıkıntı yaşayacaksınız türkiyeye dönün aksi halde dönmek gibi radikal bir karar almayın.

Lamartine

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Haziran 05, 2017, 12:08:41 ÖS »
@Matland Duruma gore geri donus de yapabilirim. Ancak su anlik burda tedaviye baslamayi planliyorum. Sadece ilave olarak Turkiye'de bilincli bir doktora gidip ondan butun bilgileri almak istiyorum, genel olarak surec nasil devam edecek, nelere dikkat edilmeli gibi. Ayrica annemi de yanimda goturmek istiyorum ki o da biraz rahatlasin dinleyip. Cunku soylemeye calisacagim ona da bugun. Hep dilimin ucunda, ama bir turlu soyleyemiyorum onu cok uzecegim diye. Bir yandan da destek olmasini cok istiyorum ama.

Kullanıcı teşekkür etti: Xnegpozx

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 05, 2017, 12:50:39 ÖS »
@Lamartine  büyük bölümü psikolojiktir o yorgunluğun şu anda. Tamam pozitif olmak aynı zamanda kronik yorgunluk da yapar ama şu anda çok yeni olduğun içinnormalinden daha kötü hissediyor olabilirsin.. 2-4 hafta arasında o kötü belirtiler gider.. Geriye dön bir düşün bakalım başındaki kadar rahatsız mısın şu anda?  Daha iyisindir heralde... İyileşme süreci de uzuyor maalesef... 3 -4 günde geçen çarpmayla,çizilmeyle oluşan yaralarımın haftalarca geçmediğini hatırlıyorum. Bu da normal artık heralde.. Çok da düşünmemek lazım üzerinde.. Hayati bişey olmadığı gibi o durumdan çok çok uzak...
Testlerin yapılsın sonuçlarını bekle bakalım nasıl çıkacaklar... Doktorunun da Türk olması gerekmiyor ki.. İstediğin herşeyi yabancı bir doktora da sorabilirsin. Kurulu düzeni bozmak zordur.. Sırf sorularına cevap almak için Türkiyeye gelmeyi düşünüyorsan cevapları orada da alabilirsin. Ha memleketimi özledim. Bir görsem iyi hissederim diyorsan orası sana kalmış :)